Elektrik Şema Yardımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orhunkil Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,959

orhunkil

Yeni Üye
Selamlar akülerimi bağlamak istiyorum. Acaba bana bu resmi yorumlayabilir misiniz?
Image

Son düzenleme:

Etiketler

Böyle bir görüntüyü yorumlamak için ahşap kısmın arkasında kaç akü var onu bilmek lazım. Bunun yanı sıra kutuya direk giren kırmızı kablo nereden geliyor, sigortalardan çıkanlar nereye gidiyor bu bilgilerde gerekli.
Bu sistemde 12 ve 220 sistem döşeli. İçinde muhtemelen bus lar var. Döşemenin altını kaldırdığımda A, G ve İ etiketlerini gördüm. 3 kırmızı 1 siyah kablo bağlantısız şekilde dışarıda mevcut. 1Kırmızı aküye, 1Kırmızı 1Siyah invertöre bağlandığında 1Kırmızı açıkta kalıyor. Onu ne yapmam gerektiğinden emin olamadım açıkçası. Yardımcı olursanız sevinirim.
Esenlikler.

Bu sistemde 12 ve 220 sistem döşeli. İçinde muhtemelen bus lar var. Döşemenin altını kaldırdığımda A, G ve İ etiketlerini gördüm. 3 kırmızı 1 siyah kablo bağlantısız şekilde dışarıda mevcut. 1Kırmızı aküye, 1Kırmızı 1Siyah invertöre bağlandığında 1Kırmızı açıkta kalıyor. Onu ne yapmam gerektiğinden emin olamadım açıkçası. Yardımcı olursanız sevinirim.
Esenlikler.
Orhun Bey,

Kapak içinin resmini görme ve A, G, İ iletkenleri hangileri belirtme imkanınız var mı?

Eğer 12 V DC den 220 V ac ye akü ve inverter üzerinden dönüşüm ise aküden gelen 2 kablo olmalı, Bunun biri siyah diğeri kırmızı olmalı. İnverter çıkışından ise en az iki farklı renkte kablo çıkmalı. sigortaların biri akü pozitif devresi üzerinde (işin doğrusu Dc devresini - kutupla birlikte kesmek daha doğrudur), diğeri ise inverter faz hattı üzerinde olmalı (burada da nötr katlı 2 kutuplu kesici kullanmak daha doğru olur).

Orhun Bey,

Kapak içinin resmini görme ve A, G, İ iletkenleri hangileri belirtme imkanınız var mı?

Eğer 12 V DC den 220 V ac ye akü ve inverter üzerinden dönüşüm ise aküden gelen 2 kablo olmalı, Bunun biri siyah diğeri kırmızı olmalı. İnverter çıkışından ise en az iki farklı renkte kablo çıkmalı. sigortaların biri akü pozitif devresi üzerinde (işin doğrusu Dc devresini - kutupla birlikte kesmek daha doğrudur), diğeri ise inverter faz hattı üzerinde olmalı (burada da nötr katlı 2 kutuplu kesici kullanmak daha doğru olur).
Image
Tahir bey cevabınız oldukça yardımcı oldu. Resimde küçük bir şablon çizmeye çalıştım söyledikleriniz üzer Daireye aldığım S ve K harfleri, ilk resimde nereye bağlayacağımı bilmediğim 3 kırmızı ve 1 siyah olan kablolar.
A kırmızı—-> Aküye
G kırmızı—->Mpptye
İ kırmızı—-> Invertöre(Aküden bir siyah daha )
İsimsiz siyah—-> Mpptye

Teşekkürler. Esenlikler.

Ekli dosyayı görüntüle 635301Tahir bey cevabınız oldukça yardımcı oldu. Resimde küçük bir şablon çizmeye çalıştım söyledikleriniz üzer Daireye aldığım S ve K harfleri, ilk resimde nereye bağlayacağımı bilmediğim 3 kırmızı ve 1 siyah olan kablolar.
A kırmızı—-> Aküye
G kırmızı—->Mpptye
İ kırmızı—-> Invertöre(Aküden bir siyah daha )
İsimsiz siyah—-> Mpptye

Teşekkürler. Esenlikler.

Orhun bey,

Çizdiğiniz şemaya göre bağlanacak kabloları listeledim. Öncelikle listelediğim bağlantıyı kendiniz yapmak yerine bir oto elektrikçisine gidip bağlantıyı yaptırmanızı öneririm. Çünkü çizdiğiniz şemada bana göre bir sigorta fuzuli. Bunun yanı sıra panel ve akü gücünüzü bilmiyoruz, kablo kesitleri yeterli gelmezse kablo ısınır, erir, hatta yanıp yangın çıkarır. Bütün bu işlemler yapılırken güneş panelinden MPPT ye gelen artı ve eksi besleme uçları sökülmeli ve açığa alınmalıdır. Lütfen tavsiyemi dinleyip bu bağlantıları ehliyetli bir elektrikçiye yaptırın.

MPPT nin altında daire içine alınmış siyah kablo akünün (-) ucuna ve MPPT nin (-) çıkışına
Akünün üzerinde daire içine alınmış kırmızı K kablosu 1. sigortaya
1. sigortanın çıkışından daire içine alınmış kırmızı K kablosu MPPT nin (+) çıkışına
1. sigortanın çıkışından 2. sigortanın girişine OG kodlu kablo (bence burada 2. sigorta gereksiz)
2. sigortanın çıkışından invertörün (+) girişine kırmızı kablo
Akünün (-) kutbundan invertöre direk siyah kablo.

Orhun bey,

Çizdiğiniz şemaya göre bağlanacak kabloları listeledim. Öncelikle listelediğim bağlantıyı kendiniz yapmak yerine bir oto elektrikçisine gidip bağlantıyı yaptırmanızı öneririm. Çünkü çizdiğiniz şemada bana göre bir sigorta fuzuli. Bunun yanı sıra panel ve akü gücünüzü bilmiyoruz, kablo kesitleri yeterli gelmezse kablo ısınır, erir, hatta yanıp yangın çıkarır. Bütün bu işlemler yapılırken güneş panelinden MPPT ye gelen artı ve eksi besleme uçları sökülmeli ve açığa alınmalıdır. Lütfen tavsiyemi dinleyip bu bağlantıları ehliyetli bir elektrikçiye yaptırın.

MPPT nin altında daire içine alınmış siyah kablo akünün (-) ucuna ve MPPT nin (-) çıkışına
Akünün üzerinde daire içine alınmış kırmızı K kablosu 1. sigortaya
1. sigortanın çıkışından daire içine alınmış kırmızı K kablosu MPPT nin (+) çıkışına
1. sigortanın çıkışından 2. sigortanın girişine OG kodlu kablo (bence burada 2. sigorta gereksiz)
2. sigortanın çıkışından invertörün (+) girişine kırmızı kablo
Akünün (-) kutbundan invertöre direk siyah kablo.
Çok teşekkür ederim Tahir bey. Emeğinizi ve zamanınızı ayırdınız. Uzman bir arkadaşımla yapacağız.
Tekrardan teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR