Elazığ Harput Gezisi İzlenimlerim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yelkenci Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,900

yelkenci

Ana Kamp
Elazığ'a yapmış olduğum ticari geziyi biraz uzatarak turistlik hale getirdim.Elazığ tarafına gideceklere Clup Turpool Oteli tavsiye edebilirim. Hazar Gölü kıyısında Elazığ-Diyarbakır yolu 30.km . Yemekler genellikle et yemekleri ve cok güzel. Sabah kahvaltısı göl kenarında harika ancak fiyatları biraz yüksek pazarlık edebilirsiniz. Bu gezi esnasında Harput'u (eski Elazığ) gezme fırsatı buldum.Öğlen yemeğinizi Ensar'da yiyebilirsiniz tabii ki et ürünleri ön planda burada da. Etler çok yumuşak ve lezzetli.Harput dan Elazığ'nın ve baraj gölünün manzarasını görmenizi tavsiye ederim.Yollar bir kaç yol çalışması haricinde düzgün ancak İstanbul'dan mesafe uzun 1250 km 14 saatte ulaşabildik.Yolda Kayseri'ye uğramanızı ve girişinde bulunan Kaşıkla'da mantı yemenizi öneririm.Dönüşte de Malatya'da kayısı ve çilek zamanına denk gelmemiz iyi oldu. Yorucu ve keyifli bir gezi oldu. ::smiley:

Photo 0914

Etiketler
Ynt: Elazığ Harput Gezisi İzlenimlerim

tek kare fotoğraf var devamı olacakmı?

elazığ da şimdi çilek zamanı yanılmıyorsam.

SN.YELKENCİ AİLESİ YENİ FOTOĞRAFLAR İÇİN TEŞEKÜRLER.PEK ELAZİZ VE HARPUT HİSSEDİLMİYOR,OLSUN GEZMİŞSİNİZ YETER.TEŞEKÜRLER.

freegraf' Alıntı:
SN.YELKENCİ AİLESİ YENİ FOTOĞRAFLAR İÇİN TEŞEKÜRLER.PEK ELAZİZ VE HARPUT HİSSEDİLMİYOR,OLSUN GEZMİŞSİNİZ YETER.TEŞEKÜRLER.

Sayın freegraf

Siteye bu kadar resim koyabildim.Hazar gölü, Harput kalesi ve Harput'tan Elazığı görünümü yeterli göründüğü düşündüm.İlginize teşekkürler..Selamlar yelkenci

sn yelkenciler sağolun.tabiiki konuya ve arkadaşlara ,yakın değilim bu yüzden ,istek ve yaklaşimlarda hata yapabilirim.beklentilerimi yüksek tutmamalım.yetinmeyi bilmeliiyim.özellikle fotoğraf ve harput ile gölcük gölü konusunda.O yörede HAZAR gölüne ahali öye der hatta gercek hikayeside var.belki sşze anlatmışlar.

freegraf' Alıntı:
sn yelkenciler sağolun.tabiiki konuya ve arkadaşlara ,yakın değilim bu yüzden ,istek ve yaklaşimlarda hata yapabilirim.beklentilerimi yüksek tutmamalım.yetinmeyi bilmeliiyim.özellikle fotoğraf ve harput ile gölcük gölü konusunda.O yörede HAZAR gölüne ahali öye der hatta gercek hikayeside var.belki sşze anlatmışlar.

Sayın freegraf;

Bizim zamanımız çok dardı.Bu yüzden çok fazla gezemedik.Söylediğiniz hazar gölünün hikayesini dinleyemedik.Anlatırsanız seviniriz.Yalnız Harput için İstanbul nüfusu 2000 iken Harput'ta 10.000 kişinin yaşadığı söylendi.Bu bize biraz ilginç geldi.Bu konuda bir bilginiz var mı? saygılar yelkenci...

Sn.yelkenci,hikayenin efsane belki de değil amaadı üstünde hikaye, tevatür süz olmaz.kısaca aşik olan kız ve oğlan sevdiğine kavuşamayınca köuün en yüksek yerine cıkarak .köy köy ey köy ,batasın göl olasın der.ve öylede olur.Bunun gibi benzer hikayeler var.Hatta kücüklüğüm o yöreye yakın yerde gecti, o zamanar oradi gencler alamadıkları sevgililerinin köylerine GÖLÇÜK(HAZAR GÖLÜ) olasın derler di Allahtan olmadılar.işte böyle .Ama yakın gecmişte hazar gölunde bilim ve dalan adamlarımız,burada batık bir şehir buldular hatta belgeselleri de cekildi .şimdilerde artık efsane dalıca gercekleşiyor.Harput unnüfusuna gelince evet ist.dan daha kalabalık olduğunu tarihte görmekteyiz.Rakam konusunds şu an bişey diyemeyeceğim.Ama bir kac kolejin olduğu ve halkı bu dilleri iyi kullandığı bilinmekte.1700 ve 1800 yıllara tekabül etmekte.Ayrıca harput musikisi hala pek iyi konumdadır.Cuma geceleri okunan SELAH tek başina yeterdi.tabii şimdiki durumu bilmiyorum.en son 96 da UNESCO adına Hazar gölünü,MAVİ BAYRAK tan dolayı fotoğtaflamaya gitmiştim ama nasib olmadı.Yağmur ve bazı engeller müsade etmedi.Geliş o geliş.

yazarken kusurlarım oluyor.yol ve zaman klavye vs.beni mazur görün.

freegraf' Alıntı:
Sn.yelkenci,hikayenin efsane belki de değil amaadı üstünde hikaye, tevatür süz olmaz.kısaca aşik olan kız ve oğlan sevdiğine kavuşamayınca köuün en yüksek yerine cıkarak .köy köy ey köy ,batasın göl olasın der.ve öylede olur.Bunun gibi benzer hikayeler var.Hatta kücüklüğüm o yöreye yakın yerde gecti, o zamanar oradi gencler alamadıkları sevgililerinin köylerine GÖLÇÜK(HAZAR GÖLÜ) olasın derler di Allahtan olmadılar.işte böyle .Ama yakın gecmişte hazar gölunde bilim ve dalan adamlarımız,burada batık bir şehir buldular hatta belgeselleri de cekildi .şimdilerde artık efsane dalıca gercekleşiyor.Harput unnüfusuna gelince evet ist.dan daha kalabalık olduğunu tarihte görmekteyiz.Rakam konusunds şu an bişey diyemeyeceğim.Ama bir kac kolejin olduğu ve halkı bu dilleri iyi kullandığı bilinmekte.1700 ve 1800 yıllara tekabül etmekte.Ayrıca harput musikisi hala pek iyi konumdadır.Cuma geceleri okunan SELAH tek başina yeterdi.tabii şimdiki durumu bilmiyorum.en son 96 da UNESCO adına Hazar gölünü,MAVİ BAYRAK tan dolayı fotoğtaflamaya gitmiştim ama nasib olmadı.Yağmur ve bazı engeller müsade etmedi.Geliş o geliş.

Bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.Bizde Harput'ta öğlen yemeğimizi yerken şiddetli dolu ve yağmura yakalandık.Selamlar yelkenci

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.