Egzoz Dan Isıtmalı Banyo Ve Kalorifer Çözüm Projesi-tartışalım-

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan heredot Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,769

heredot

Ana Kamp
Yer
KASTAMONU
Selam arkadaşlar,
malumunuz egzoz üzerinde sanırım yeterli düzeyde bir ısı üretimi söz konusu.
resimde açıklamaya çalıştığım şekilde bir prototip uygulandımı bilmiyorum ama,
sanırım bu şekilde egzoza uzunca bir bakır boru sararak motor belli bir sıcaklığa ulaştıktan sonra
banyo suyu sıcaklığına ulaşabilir diye düşünüyorum.
sardığınız boruya camyünü izalosyonda yapılabilir.
Aynı şekilde hareket anında verimli çalışabilecek kalorifer sistemi bile döşenebilir.
Ne dersiniz?

EGZOZ ISINMA

Etiketler
Ynt: Egzoz Dan Isıtmalı Banyo Ve Kalorifer Çözüm Projesi-tartışalım-

heredot' Alıntı:
Selam arkadaşlar,
malumunuz egzoz üzerinde sanırım yeterli düzeyde bir ısı üretimi söz konusu.
resimde açıklamaya çalıştığım şekilde bir prototip uygulandımı bilmiyorum ama,
sanırım bu şekilde egzoza uzunca bir bakır boru sararak motor belli bir sıcaklığa ulaştıktan sonra
banyo suyu sıcaklığına ulaşabilir diye düşünüyorum.
sardığınız boruya camyünü izalosyonda yapılabilir.
Aynı şekilde hareket anında verimli çalışabilecek kalorifer sistemi bile döşenebilir.
Ne dersiniz?

AKA buna benzer bir sistemi motor soğutma suyu üzerinden örnekledi. Onun topik'inde ayrıntılarını bulabilirsiniz.

TA2RX' Alıntı:
AKA buna benzer bir sistemi motor soğutma suyu üzerinden örnekledi. Onun topik'inde ayrıntılarını bulabilirsiniz.

Bekir bey teşekkürler,
aradım çok aka çıktı.
topik in linkini atabilirmisiniz rica etsem

Magirus dolmuşlarda salyangoz denilen bir aparatla egzosttan alınan ısı kışın içeriyi ısıtmada kullanılıyor ama verimi çok düşük,

heredot' Alıntı:
Bekir bey teşekkürler,
aradım çok aka çıktı.
topik in linkini atabilirmisiniz rica etsem

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=75368.msg1278409#msg1278409

TA2RX' Alıntı:
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=75368.msg1278409#msg1278409

teşekkürler bekir bey,uğraştırdık sizi.
sanırım Aka nın uyguladığı 9 lt lik bir sıcak su.
benim düşündüğüm egzoz boyunca uzanan bir sargı,sıcak suyu açtığınızda egzoz un sıcaklığının suyu ısıtabilmesi.
sanırım 30-35 dereceyi bulur ve sürekli(tabi ki çalışırken :( )

racoed' Alıntı:
Magirus dolmuşlarda salyangoz denilen bir aparatla egzosttan alınan ısı kışın içeriyi ısıtmada kullanılıyor ama verimi çok düşük,

teşekkürler sayın Racoed,inceleyeceğim

peki kışın yakıt sarfiyatını azaltmak için hava filtresine gelen havayı ısıtmayı deneyen oldu mu

Hava filtresi degil de emme manifoldu sogukta ilk start icin isitilir hava sogutmali motorlarda. Yalniz surekli isitmanin yakit sarfiyatina bir etkisi olacagini sanmiyorum. Genelde hava sogutulmaya calisilir ki birim hacimdeki oksijen miktari artsin, temiz verimli yanma olsun diye.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri