Efsane İle 2013 Ağustosunda İsviçre İtalya Almanya Avusturya Slovenya Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Goldwingerr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 205
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 83,207

Goldwingerr

Zirve
Yer
İzmir
Merhabalar,
Efsane ile hızlı yaptığım Temmuz 2013 tarihindeki Balkan turundan sonra her sene motorsiklet ile yaptığım ve arkadaşlarımla 4-6 motor arası çıktığımız Avrupa turunu bu sefer revize ettim.Motorcu arkadaşlarım hiç mutlu olmadılar çünkü gezilerde ben ön ayak oluyordum onlara.Hatta iki tanesi ben karavan olayına girince motorunu sattı:smiley:) Neyse;

Bu sene adli tatilde 1 Ağustos - 24 Ağustos arası önceden anneme söz verdiğimden,ana oğul ağırlıklı olarak İsviçre olmak üzere İtalya,Almanya Avusturya ve Slovenya yı dolaştık ama İsviçre de konaklama pahalı olduğundan ve altımızda da karavanımız olduğundan İsviçre yi karış karış gezdik sayılır.

Annem için ilk defa karavanda ve campinglerde kalmak ilginç bir tecrübe oldu.Aslında çadırı ve campı hiç sevmez ama karavana bayıldı.Gün içinde şehir gezmeklerinden sonra "Oglum şimdi eve gidip bir çay demleriz" lafından bunu çıkardım:smiley:)) Karavandaki hijyen de kendisini tatmin etti.Çünkü diş hekimi olduğundan en büyük endişesi hijyendi.

Bu gezide efsanedeki motor ile üç depo benzin harcadık.Annem tabi 70 yaşında olması ve daha önce motor tecrübesi olmaması ilk anlarda tedirginlik yaratsa da sonradan alıştı :smiley:)) Ama tabi motorla alışveriş zor oldu.Bazen şehirlerden campinglere motorla annemi almadan iki sefer ayakkabı çanta vs torbası taşıdığım oldu.Bayanların ayakkabı ve çantaya olan ilgileri hele annemin feci:smiley:))Dönüşte gümrükte çok dua ettim efsaneyi aramasınlar diye çünkü free shop mağazası açacak kadar eşya ile döndük.Kullandığım Finanasbank kredi kartı merkezi bankamızı bu sene kurtardınız diye teşekkür etti:smiley:

Gezide 4300 km yol yaptım.4 kere feribot kullandım.Gezinin 3/4 ünü Camping gerisini uygun yerlerde konaklayarak geçirdim.İsviçre de campingler Avrupanın yarısı veya bir misli kadar pahalı ve büyük şehirlerde rezervasyon ile gitmek gerek.
Gemi biletlerini de önceden almak gerek ve alırken iyice konuşmak lazım yoksa pahalıya veya gereksiz lüks bilet alabiliyorsunuz.Veya sefer bulamayabiliyorsunuz.

Efsane hiç bir problem çıkarmadı.Annem ile olduğundan günde en fazla250 km yol yapmaya özel gösterdim.Vebasto yu da kullandık klimayı da.Anneme ön tarafta masayı indirip yatak olan bölümde yatırdım ben arka yatakta gayet rahat bir şekilde sıkılmadan 24 gün karavanda yaşadık.Bunda karavanı çok iyi dizayn edip yapılışında beni yönlendiren imaj karavan Aydın Bey in de büyük rolü var.Çünkü bazı olmasın dediğim ama Aydın Bey in koy dediği şeyler çok işe yaradı.Truma kombi,vebasto,tente,uydu anteni hem konfor hem de rahatlık açısından evi aratmadı.Annem duş ve tuvalet için hiç campingleri kullanmadı zaten 70 yaşında hayatında hiç campingde kalmamış birinin Avrupa standartlarında da olsa camping tuvalet ve duşlarını kullanmasını beklemek zor.Ama Thetford wc çok kullanışlı.Bu gezi benim de karavancılığı daha çok yaşadığım ve nelerin eksik nelerin fazla olduğunu gördüğüm bir gezi oldu.Artık biraz daha tecrübeli karavancı olarak görüyorum kendimi.Tabi ben de gezide efsanenin eksiklerini tamamladım.Dış ocak,sehpe sandalye,waeco derin dondurucu,seyyar ütü,havluluklar karavan gezi kitapları ve daha bir sürü aksesuar aldım.Çoğunu şarzlı matkabımla kendim gezide hemen takıp kullanmaya başladım.Bu da insana büyük keyif veriyor.Dilim döndüğünce resimlerle bu geziyi paylaşmaya çalışacağım.Yukarıdakileri yazdım çünkü ben de Efsane ye sahip olmadan önce çoğu şeyi merak ediyordum.O nedenle karavan sahibi olacaklara belki bir fikir verir.

Etiketler
Ynt: Efsane İle 2013 Ağustosunda İsviçre İtalya Almanya Avusturya Slovenya Turu

Gezinin kahramanları annem ve ben:smiley: Annem bu gezide çok mutlu oldu.Tur dışında bu şekilde gezmenin çok daha keyifli olduğunu dile getirdi.
Ben de annemi gezdirmenin mutluluğunu yaşadım.Kız kardeşim de bize katılacaktı ama hukuk son sınıfta olduğundan yaz okuluna kalmak zorunda kaldı İzmir de.Biraz da iyi oldu iki bayanın alışverişine dayanmam zor olurdu ;D

IMG 2958

Bunlar da yazı boyunca isimleri ile hitap edeceğim Efsane ve onun yavrusu sevimli motorum candy :smiley:

IMG 3101

Temmuzda anneme vize için Yunanistan konsolosluğuna başvurduğumda 14 Ağustosa randevü verdiler.Bunun üzerine Alman konsolosluğuna başvurdum.Almanya ya gezi yapacağımı yazdım.Efsanenin resimlerini koydum ve GPS in programından da bir rota çizip koydum.Anneme üç günde iki aylık vizeyi verdiler sağ olsunlar.ne bir otel rezervasyonu ne bir uçak bileti koydum.Vize çıktığı gün hemen eşyalarımızı Efsaneye yükledik.GPS e haritaları yükledim.Gezi kitaplarımı aldım ve annemin aldığı eşyalarını kimisini ayırdım kalın eşyalar aldırttım.Candy i yükledim.İki kask iki motor montu aldım.Ama anneme motora binebileceğini söylemedim.Tuvalet kimyasalını gün hesabı yaparak ve temiz su dezenfektanlarını aldım.dört takım nevresim ve iki tane kaz tüyü yorgan ve iki adet pikeyi İKEA dan aldım.Zaten önceki geziden Candy ve Efsanenin birer yıllık yeşil sigortası vardı.süresi biten uluslararası ehliyetimi yenilettim.Motorun yurt dışına çıarabilmek için anneme vekalet çıkarttım noterden.Bütün evrakları Efsanenin kasasına koydum.Efsaneyi ofisin otoparkından alıp evin orada kaldırma park ettim.çünkü sabah erkenden Çeşmeden Sakız a feribota yetişmek için yola çıkıcakdık.
Çeşme den sakız a iki feribot firması işliyor biri Ertürk Lines diğeri Ege birlik.Ege birlik daha fiyatı uygun.Ama yine de ikisi de pahalı.Hiçbiryerde motora feribotlarda para almazlarken ki parayı aracın boyuna göre belirliyorlar motor zaten araçta,bizimkiler motordan da para aldılar.Toplamda gidiç Çeşmeden Sakız a 130 euro.Bir saate yakın sürüyor yol.

1gn

İşleyen küçük feribotlar bunlar.18-135 objektifim tamirde olduğundan kardeşimin teleobjektifi ile denemeler yaptım gemide sıkıntıdan.

IMG 5678

IMG 5679

Efsane ile Candy yeni bir maceraya doğru şiddetli rüzgarlı denizde yol alıyorlar.efsaneye alışmışım geri geri arabayı sokarken feribota tır şöförü yardım ister misin dedi,bende acemiysen kardeş bekle biraz ben senin tırı da yerleştireyim dedim.Yağamasamda gürledim yani :smiley:

IMG 5680

Annem rüzgardan biraz etkilendi saçları ahenkle dans etti ama ben çaktırmadım.Sonuçta bizler tikipop değil maceracı karavancı bir ekibiz :smiley:gezinin başı olduğundan karavana alıştırmaya çalışıyorum.sakızda neyse ki alışveriş dükkanları var annem hemen karavancılığa alışveriş yapıp sakız likörü ve sakızla yapılan her şeyden alınca alışıyor:smiley:))

IMG 5687

Sakız çok güzel bir ada.feribot merkeze yanaşıyor ama günübirlik gelenler için pasapor işlemlerinden çıkış öğleni buluyor.hemen feribottan çıkışta sahilden merkeze doğru yüründüğünde adayı gezmek için araç kiralama firmaları bulunuyor.günlük hyundai getz ve mübadili araçlar 25 euro.Adadanın kuzeyinde lagada diye balıkçısı çok ünlü bir liman bulunuyor.Diğer tarafında ise Mesta diye Unesco nun korumasında çok hoş eski bir köy bulunmakta.İki gün adayı gezmek için yeterli.Camp alanları ve oteller yeterli. Sahili cafeler ve tavernalarla dolu.porsiyonlar buyuk ve doyurucu iki kişi yemek deniz mahsülleri ve uzo ile 40-45 euro civarı.Cacık ahtapor ızgara greek salat ve kalamar ve kızarmış peynir denenmeli.Sakıza dört beş kez gittiğimden fazla resim çekmedim ama bu bilgiler gidenler için yararlı olur düşüncesindeyim.

IMG 5688

IMG 5689

Sakızdan Atina nın Pire limanına ve Patras dan da Venedik e bilet aldım.Dönüş biletini almadım.Çünkü gezide hangi yolla döneceğimiz belli değil.

sayın burak kardeşim;
seyahatinizi keyf-merakla takip edecem. Eli her daim öpülesi anneyle seyahat bir başka oluyor. Bu duyguları çok iyi bilirim. ALLAH'tan annemle yaptıgım gezileri videoya almışımda, geçmiş bu şekilde yad ediyoruz. Muhterem annenizin sağlılğı yerindeyken bu günleri kaçırmayın derim. Her daim saglık-sıhhat ve yaşama sevinci içinde kalın.
selam/saygılar

yazer' Alıntı:
sayın burak kardeşim;
seyahatinizi keyf-merakla takip edecem. Eli her daim öpülesi anneyle seyahat bir başka oluyor. Bu duyguları çok iyi bilirim. ALLAH'tan annemle yaptıgım gezileri videoya almışımda, geçmiş bu şekilde yad ediyoruz. Muhterem annenizin sağlılğı yerindeyken bu günleri kaçırmayın derim. Her daim saglık-sıhhat ve yaşama sevinci içinde kalın.
selam/saygılar
İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.Ben de gezi yazınızı okurken çok keyif aldım.Bir campta görüşmek dileğiyle.

Sakıza geçince hem Sakız - Pire hem de Patras - Venedik gidiş bileti almak için bir iki acenta dolaştım ve önceki gezilerde biletlerimizi aldığımız acente Venediğe bilet sattıklarını söyledi.Sakız dan Pire limanı için bilet 6-8 metre arası karavan için 160 euro.Arkasındaki motora para almıyorlar.Yolcu için 42 şer Euro numaralı geniş rahat koltuk.Bu gemiler gece 11.30 da kalkıyor sabah 06.30 da Atina nın Pire limanında oluyor.Bir nevi otobüs gibi kabin yok koltukta uyuyorsunuz.Ağustosta sakız dan yer bulunuyor ama Pire den Sakıza gitmek için mutlaka önceden rezervasyon yapmanız veya dönüş bileti almanız gerek biz motorlu gezilerde iki kere motora dahi yer bulamayıp karayolundan Türkiye ye dönmek zorunda kalmıştık.

Pire den 220 km civarı Yunanistanın batısına gidip Patras limanından Anek Lines ın gemisine bilet alıyorum.Ama tam satıcı kız ile anlaşamıyorum.Annemin rahatını düşündüğüm için cabin istiyorum.O da yer olmadığını 4 kişilik cabinlerde yer olduğunu üç başka kişi ile kalmak istersek cabin satabileceğini belirtiyor.Ona da tamam diyorum.Annem üç bayanla bende üç erkek ile ayrı cabinlerde kalmak üzere bilet alıyorum.Araç fiyatı 355 euro kişi başı 4 kişilik cabin bilet fiyatı 170 euro toplam vergi ile 705 euro.Ben ayvayı yemişim :eek: Çaresiz bileti alıyorum.Karayolundan gitsem annem dayanamaz.Motorlu gezilerde olduğu gibi güverte veya koltuk bileti alsam yine olmaz.Euroları bayılıyorum.

Şimdi esas :'( ağladığım nokta Patras dan gemiye binince karşıma çıkıyor.Karavancıları geminin yanları açık üst kattaki bölümüne alıyorlar.Beni de en arka sol geminin açıklık süper manzaralı yerine koyuyorlar.herkes tavanda asılı veya duvarlarda bulunan elektrik kablolarını karavanına bağlıyor.Önümüzdeki Alman karavancı masasını açıp koltuğuna kurulmuş bile.O zaman anlıyorum "open deck" diye bir bilet var.Her gemide olmuyor ama olan gemilerde karavanınızda kalıyorsunuz su elektrik duş tuvalet var bir kart veriyorlar isterseniz gemide de zaman geciriyorsunuz.Fiyat da araç ve kişiler için de en ucuz güverte fiyatı.Ama olan olmuş ben bileti cabin olarak almışım.Bilet alırken mutlaka bunu sorun.diğer adı da "camping on board" beni yanıltan sakızdaki satıcının acemiliği benim de aceleciliğim oldu.

Sakız da havanın sıcak olması nedeni ile biraz dolaştık biraz efsanede zaman geçirdik.Annem magnet ve sakız ile ilgili çeşitli reçel zeytinyağı vs aldı.

037

feribottan Sakız da indiğimizde pasaport kontrolünde küçük kızı ile dolaşan Fransız bir karavancı da diğer gemi ile Türkiye den Sakız a geçmişti.
Sakız da sahil boyunca cefelere otutunca hemen buzlu su geliyor ve istediğinizin yanında kuruvasan veya kek tarzı ikramlar getiriyorlar.

029

035

036

Akşam olunca daha önceden bildiğim sahildeki bir lokantaya gidiyoruz.Annem mutlu klasik Yunan salatası,kalamar,kızarmış peynir,ahtapot söylüyoruz.Tatil başladı artık.Gündüz ödediğim euroları unutmak için kendimi yemeğe veriyorum.

038

040

041

042

Sakızdan bindiğimiz feribotla sabah 6.30 civarı Pire limanında oluyoruz.Annem Atina yı daha önce görmediğinden ve Patras dan olan gemimiznin de saatinin 23,30 olması gezecek çok zamanımızın olduğu anlamına geliyor.Zaten Pire - Partas arası yapacağımız yol 200-220 km arası ve çoğu otoban.Gemi çok komik insanlar yerlerde yatıyor.Bana meksika filmlerindeki içinde horozların uçuştuğu otobüsleri anımsatıyor.Feribotları kullanacaklar yanlarına kalın giysi almaları swet şeklinde iyi olur çünkü klimalar tam gaz çalışıyor.Bir iki resim çekilip GPS den Atina Akropol ü işaretliyorum.Kalhvaltıyı orada yapmaya karar veriyoruz.

IMG 2930

IMG 2932

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.