Efsane Balkan Tur Yunanistan Bosna Hersek Sırbistan Hırvatistan Kosova Makedonya

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Goldwingerr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 141
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 64,356
Ynt: Efsane Balkan Tur Yunanistan Bosna Hersek Sırbistan Hırvatistan Kosova Makedonya

Goldwingerr' Alıntı:
Merhaba,
Önce Uluslararası ehliyeti anlatayım.Yunanistan kesin istiyor sınırdan sokmuyor.Genel kural ve uygulamaları böyle istisnalar olabilir tam sınırdan geçerken nöbet değişimi vs.Ama bizi bir kere sınırdan çevirdiler geri dönüp İpsala Turing de yaptırdık.Bulgaristan istemiyor.Ama polisler çok rüşvetçi olduğundan sınırdan geçersiniz,yolda durdururlar ceza yazmak veya para koparmak için uluslararası ehliyeti isterler başıma Arnavutlukta geldi.O nedenle Bulgaristan istememesine rağmen yaptırmanızı tavsiye ederim.Risk alırız derseniz size kalmış ama Yunanistana da geçecekseniz kesin yaptırın.
Bulgaristanda yollar çok güvenli değil ve polisler keyfi durdurup ceza kesebiliyor veya para alabiliyorlar.Motorları iyi kilitleyin ve gece kalacaksanız ya camping de ya da işlek benzin istasyonunda kalın.Benzinlikte çok kaldık hiç sıkıntı yaşamadık.Makedonya ise oteller ucuz ve çok güvenlik sıkıntısı yok ama dikkat çekici pahalı giysiler veya fotoğraf makineleri ile çok dolaşmamak daha iyi ve motorda çantaların sert ve kilitlenir çanta olmasını tercih etmeniz iyi olur.Şimdiden iyi geziler.
Motor için yeşil sigorta yaptırırken gideceğiniz ülkeleri söyleyin geçerliliğini teyit edin bir aylık 80 euro civarı.Uluslararası ehliyet ilk yaptıracaksanız 250 yenileyecekseniz 150 tl civarı.onun haricinde vize var başkaca bir ekstra para istemiyorlar.Kosova ya geçerseniz moto için 20 euro ekstra sigorta istiyorlar.Aklıma gelenler bunlar şimdilik

Çok teşekkür ederim bilgiler çok faydalı oldu,
Bulgaristandan Makedonyaya geçiş için transit vize gerekiyormuş. Bu yine konsolosluktan alınan bir vize mi? Sınırda da alınabiliyor mu ?
Hemen alınabililyorsa 30 ağustos tatilini değerlendirmek üzere perşembe akşamı yola çıkabiliriz.
Kosova Vize istiyormu?

Sorularım çok oldu, tekrar teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: Efsane Balkan Tur Yunanistan Bosna Hersek Sırbistan Hırvatistan Kosova Makedonya

officer' Alıntı:
Çok teşekkür ederim bilgiler çok faydalı oldu,
Bulgaristandan Makedonyaya geçiş için transit vize gerekiyormuş. Bu yine konsolosluktan alınan bir vize mi? Sınırda da alınabiliyor mu ?
Hemen alınabililyorsa 30 ağustos tatilini değerlendirmek üzere perşembe akşamı yola çıkabiliriz.
Kosova Vize istiyormu?

Sorularım çok oldu, tekrar teşekkür ederim.
Makedonya Kosova Arnavutluk bizden vize istemiyor.Bulgaristandan almak lazım.

üsküp resimlerine devam.Burada şehirde hiç sorun yaşamadık.Güvenlik gezerken iyi ama ileride karavanı koyduğum yerleri göstereceğim otoparkta yerler cam kırıkları doluydu.

IMG 5358

IMG 5359

IMG 5360

IMG 5362

IMG 5363

Üsküp devam geniş meydanları ile tam bir Avrupa şehri

IMG 5364

IMG 5366

IMG 5368

IMG 5369

IMG 5370

Üsküp de kalacak yer ararken Garmin den şehrin merkezini işaretleyip bir tur attım büyük otellerin ve hükümet binasının arasında açık bir otopark buldum.Holiday Inn otelinin karşısında Vardar nehri kıyısında.Bir geceliği 200 dinar.Bira 70 dinar.Kahve 40 dinar.(400 dinar 5 Euro ya tekabul ediyor)Bu ikinci günde 562 km yapmışız Aleksandropolisten Üsküp e.Yani sabah 9,30 da Aleksandropolisden çıktık Komotiniye geldik.Oradan 13,00 de çıktık ve akşam 19.00 gibi üsküp e geldik.
Otoparkda görevli yanımıza gelip motorsiklet için garanti veremeyiz dikkat edin dediler.Yerler hep cam kırığı hırsızlar araçların camlarını patlatmışlar.Ama bize birşey olmadı allahtan aracı bırakıp gece dolaştık.Motoru da arabaya bağladım.
Akşam yemeğini efsanede yiyip dışarı çıktık.karavanda zaman geçirmek de çok keyifli aracın yüksek tavan olması büyük avantaj insan içinde hiç bunalmıyor.hava soğuk olduğundan truma su ısıtıcısı da çok işe yaradı bütün gün yolda olunca ister istemez insan akşam duş almadan rahat edemiyor.Karavanda duş ve su ısıtıcısı bence kesin gerekli.

IMG 5319

IMG 5320

IMG 5323

IMG 5326

3.gün Üsküp den Belgrad a geçtim.500 km yol yaptım.Sabah arıza lambası yanmadı ilginç şekilde.Üsküp çıkışı otoban 40 dinar,Sırp sınırına yakın 70 dinar daha aldılar.2.5 euro sırbistana girerken otobana verdim.Belgrad girişinde de 10 euro otoban parası verdim.

3gn

Belgrad yolunda bir otelin otoparkında yemek molası verip yolu bilgisayardan kontrol ettik.

DSC04857

DSC04858

DSC04859

Ve sonunda Belgrad a girdik.Trafik her büyük şehir gibi sıkışık ama şöförler saygılıydı.Şehirin büyüklüğü şaşırttı beni.Şehirde yakın camping olmadığından bir karavancık yer arama telaşına düştüm.

DSC04868

DSC04871

DSC04873

DSC04875

DSC04876

Efsanaye yer bulmak içim nehir kıyısına rotamı çevirdim.Tur otobüslerinin park ettiği turizm info nun olduğu yerdeki rehbere nereye park edebileceğimi sorduğumda geride park yeri olduğunu oraya koyabileceğimi söyledi.Belgrad kalesinin hemen eteğinde iki katlı manzarası süper beş yıldızlı park yerine aracı park ettim.girerken biraz darlıktan zorlandım ama konum harika fakat park yerinin boşluğundan çok para isterler diye biraz içime şüphe düştü ama 10 euro para verdim bir gün için.Park yeri akşam kalabalıklaştı.Gençler arabalarla gelip manzarada içki içip sohbet ediyorlardı.Bir nevi seyir tepesi gibi :smiley:

IMG 5410   Kopya

IMG 5411   Kopya

IMG 5412   Kopya

IMG 5414   Kopya

IMG 5415   Kopya

Park yerinin altında bisiklet ve yürüyüş yolu vardı nehir boyunca uzanan.Yurt dışı gezilerinde bisiklet kesin şart.

IMG 5416   Kopya

IMG 5417   Kopya

IMG 5419   Kopya

IMG 5422

IMG 5426

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.