Efsane Balkan Tur Yunanistan Bosna Hersek Sırbistan Hırvatistan Kosova Makedonya

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Goldwingerr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 141
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 64,371
Ynt: Efsane Balkan Tur Yunanistan Bosna Hersek Sırbistan Hırvatistan Kosova Makedonya

Dönüş rotası

DN HARTASI

Etiketler
Ynt: Efsane Balkan Tur Yunanistan Bosna Hersek Sırbistan Hırvatistan Kosova Makedonya

Dönüşte Ohrit gölü üzerinden dönmek yerine Tiran yani Arnavutluk da fazla yol yapmamak için Kosova yı tercih ettim ama yol ve sigorta parası pişman etti bu kararı verdiğime.

Goldwingerr' Alıntı:
Dönüşte Ohrit gölü üzerinden dönmek yerine Tiran yani Arnavutluk da fazla yol yapmamak için Kosova yı tercih ettim ama yol ve sigorta parası pişman etti bu kararı verdiğime.
Normal yeşil sigortamız geçerli değil mi? Kosova'da bunun için ne kadar para aldılar?

Karadağ'ın girişinde aldıklarında bir de çevre pulu parası vardı güncel değeri nedir?

Bulgaristan haftalik 5 euro olan binek arac vinyetini Temmuz itibariyla 10 euro yapti..

Bir aydır başka bir karanlı gezide olduğumdan kaldığım yerden devam ediyorum

IMG 5284

IMG 5286

IMG 5287

IMG 5288

Yukarıdaki resimler ile arkadaşımın Komotini deki dükkanında GPS e programını yeniden yükleyip saat 13,00 gibi Komotiniden çıktık.Otobana girdik.Kavalaya yakın motor arıza lambası yandı 160km yapmıştım otobanda daha.Fiat firmasına biraz itiraf etmem gerek sayıp sövdüm.EGR valfi dahil herşeyini değiştirdim yine o pis lamba yandı.Neyse arabanın gidiş ve çekişinde bir problem yok.
Kavala yı geçince 6 euro otoban selaniğe girerken de bir 6 euro daha otoban parası alıyorlar.Selanik de karavanı en işlek caddeye park edip dolaştım bir sıkıntı olmadı.Selanikde benzin aldım depo 115 euro ya doldu.

Selanik de dolaşıp meşhur buzlu frappelerini iştikten sonra rotamı Üsküp e doğru çevirdim.Arıza lambası hala yanıyor.Üsküp yolları hakkında fikir vermesi açısından aşağıdaki resimleri yüklemek istedim.Yollar daha çok yamalı yamalı ve otoban dedikleri yol bizim çift gidiş geliş yollardan daha kötü.

DSC04825

DSC04828

DSC04829

DSC04830

DSC04831

Merhaba,

Bir arkadaşımla 2 motosiklet İstanbuldan Bulgaristan - Mekadeonya gezisi planlıyoruz.

• Ülkelerin Vize, sigorta ve ekstra bürokratik masraflarını da yazabilir misiniz rica etsem.
    • Uluslar arası ehliyet gerekiyor mu.? Sorduğumuz kişilerden gerekiyor diyen de var gerekmiyor ben gittim diyen de var. (Ehliyet gerekiyorsa üzücü, bize çok pahalı geldi.)
    • Güzergahımız boyunca çadırda dinleneceğiz, Bulgaristanın güvenlik anlamında zayıf olduğu söyleniyor, sizin görüşünüz nelerdir ?
    • Eski ve halen bir motosiklet kullanıcısı olarak tecrübe ettiğiniz tavsiyeleriniz de varsa dinlemek isterim.
teşekkür ederim.

Üsküp beklediğimin çok ötesinde süper bir şehir çıktı.Makedonyanın genel görüntüsünden böyle bir şehirle karşılaşacağımı beklemiyordum açıkçası.

IMG 5343

IMG 5344

IMG 5346

IMG 5347

IMG 5357

officer' Alıntı:
Merhaba,

Bir arkadaşımla 2 motosiklet İstanbuldan Bulgaristan - Mekadeonya gezisi planlıyoruz.

• Ülkelerin Vize, sigorta ve ekstra bürokratik masraflarını da yazabilir misiniz rica etsem.
    • Uluslar arası ehliyet gerekiyor mu.? Sorduğumuz kişilerden gerekiyor diyen de var gerekmiyor ben gittim diyen de var. (Ehliyet gerekiyorsa üzücü, bize çok pahalı geldi.)
    • Güzergahımız boyunca çadırda dinleneceğiz, Bulgaristanın güvenlik anlamında zayıf olduğu söyleniyor, sizin görüşünüz nelerdir ?
    • Eski ve halen bir motosiklet kullanıcısı olarak tecrübe ettiğiniz tavsiyeleriniz de varsa dinlemek isterim.
teşekkür ederim.

Merhaba,
Önce Uluslararası ehliyeti anlatayım.Yunanistan kesin istiyor sınırdan sokmuyor.Genel kural ve uygulamaları böyle istisnalar olabilir tam sınırdan geçerken nöbet değişimi vs.Ama bizi bir kere sınırdan çevirdiler geri dönüp İpsala Turing de yaptırdık.Bulgaristan istemiyor.Ama polisler çok rüşvetçi olduğundan sınırdan geçersiniz,yolda durdururlar ceza yazmak veya para koparmak için uluslararası ehliyeti isterler başıma Arnavutlukta geldi.O nedenle Bulgaristan istememesine rağmen yaptırmanızı tavsiye ederim.Risk alırız derseniz size kalmış ama Yunanistana da geçecekseniz kesin yaptırın.
Bulgaristanda yollar çok güvenli değil ve polisler keyfi durdurup ceza kesebiliyor veya para alabiliyorlar.Motorları iyi kilitleyin ve gece kalacaksanız ya camping de ya da işlek benzin istasyonunda kalın.Benzinlikte çok kaldık hiç sıkıntı yaşamadık.Makedonya ise oteller ucuz ve çok güvenlik sıkıntısı yok ama dikkat çekici pahalı giysiler veya fotoğraf makineleri ile çok dolaşmamak daha iyi ve motorda çantaların sert ve kilitlenir çanta olmasını tercih etmeniz iyi olur.Şimdiden iyi geziler.
Motor için yeşil sigorta yaptırırken gideceğiniz ülkeleri söyleyin geçerliliğini teyit edin bir aylık 80 euro civarı.Uluslararası ehliyet ilk yaptıracaksanız 250 yenileyecekseniz 150 tl civarı.onun haricinde vize var başkaca bir ekstra para istemiyorlar.Kosova ya geçerseniz moto için 20 euro ekstra sigorta istiyorlar.Aklıma gelenler bunlar şimdilik

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.