Düz dizel Defender BD30 dönüşümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dturan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 154
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 79,079

Etiketler

Ynt: Düz dizel Defender BD30 dönüşümü

Sticker degil musterimiz olan tum araclara 3d pvc den bu sekilde yaptirip verecegiz az kaldi yapim asamasina gecmeye

Sent from my iPhone using Tapatalk

ImageUploadedByTapatalk1428524907255897

dturan' Alıntı:
Teşekkür ederim İlker Bey.

RN 380 şanzumanı ve onunla ilgili yapılan işlemleri (şanzumanı sökme takma içerisinden parça değiştirme motora a akuple etmek için araya yapılan ekstra parçalar vs. gibi) saymazsak,
3.750 tl Motor, muhafaza, pleyt, yağ-mazot filtresi, motor kulakları, egsoz, direksiyon pompası kayış kasnak vs..
1.000 tl işçilik.
250-300 tl elektrik
150 tl egzos kaynak uzatma vs.
Bunlar haricince yaklaşık 750-800 tl gibi parça çıkar diye tahmin ediyorum. (tabii kullanılacak parçalara bağlı olarak.)
Baskı balata yay çatal alt üst merkezler vs çoğu HD kullanıldı. En basiti debriyaj bilyasının gövdesi ambalajından plastik çıktığı için biz onu döküm olanıyla değiştirdik.
Kabaca 5-6000 tl ye bitebilecek bir işlem.

Tam olarak fiyat veremiyorum çünkü RN380 şanzuman ve onun bağlantıları ile ilgili bir çok parça aldık ve değiştirdik. normalde LT77 ile direk kullanılabilecek bir motor olmasına rağmen biz RN380 i tercih ettik. İyiki de öyle yapmışız.
RN380 i motora bağlamak için araya CNC de alüminyum parça işlettik sadece bu parça 500 tl tuttu. sonrasında motor yaklaşık 15 cm öne gittiği için hava filtresinin yerini değiştirmeye karar verdik ve ön göğüsle motor arasında kalan boşluğa 300tdi ın hava filtre kazanını alarak onu bağladık. Bu da bağlantı parçaları (şnorkel,klips kelepçe hortum vs.) ile beraber yaklaşık 600 tl tuttu. tüm bunlar yapılırken motorda su deposu, direksiyon hid. deposu, mazot filtresinin yeride değişmek zorunda kaldık. tabi bunların hortumları da bize ekstra oldu.
Tabi daha bitmedi :smiley: çekilen elektrik tesisatı hoşumuza gitmedi. (araç çalışsın diye biraz aceleye gelmişti) Şimdi araç elektrikçide. komple elektrik tesisatı değişiyor. Herhalde bu haftasonu oda bitmiş olur.
Bu kadar teferruata BD30 için gerek varmıydı?? derseniz bence gerek yoktu. BD30 bmc den söküldüğü halde defender a takılıp kullanılabilecek bir motor. ama ben uzun süre daha aracımı kullanmak istediğim için bu kadar uğraştım. İnşallah uğraşımıza değer. :smiley:

Bilgi için teşekkürler..

Sent from my Novo7 using Tapatalk

Ynt: Düz Dizel Defender Bd30 Dönüşümü

Çok Güzel bir çalışma olmuş.

dün itibari ile bmc minibus aldım donör olarak 2001 model
en kısa sürede başlıyorum değişime.

rn380 mi kendi şanzumanımız mı karar veremedim .

ne farkı var

Super Dahada nasıl açıklanabilirdi ki

önemli bir fark göremiyorum. lt77 ye bakım ve yola devam.

Aslında fark var, rakamsal olarak oranlar arasında ufak farklılıklar olmasına rağmen RN380'i tercih edin bence. Motor gücü fazla değil araçlarımızda rn ile daha rahat bir sürüş olacağı kesin.

Lt sanzimanda 3 . Vitesle 4 vites arasi cok acik ve oransiz 3 de bagirtmaniz gerekiyorki 4 vites rahat devirlensin . Buda dizel motorun kullanim avantajini ortadan kaldiriyor . Tabi bu durum kimisinin hosuna gidebilir ama bence cok can sıkıcı bir durum .

ibrahim IPEK

ONTURK' Alıntı:
Super Dahada nasıl açıklanabilirdi ki

önemli bir fark göremiyorum. lt77 ye bakım ve yola devam.

LT77 ile BD30 denemediğim için bir şey diyemeyeceğim ancak..,

Benim kombinasyonda (BD30+rn380) 265/75/16 ekstrem lastikle çok tatminkar bir grafiği var. Hızlanması çok iyi. max. devirde (devir saatim bağlı değil henüz tahminen yazıyorum.) 3 viteste 80km/h 4. vites 100-110 km/h 5. vites te 120-130 kmh hıza ulaşıyor. Gaz tepkileri de çok güzel. hangi viteste olursa olsun ivmelenmeyi hemen hissettiriyor. Bence doğru tercih.
Yakın zamanda da 35" lastik ile deneyeceğim. Onuda buradan yazarım.

İyi günler Derya bey,

Öncelikle hayırlı olsun, güle güle kullanın demek isterim :D

Bu yıl bitmeden bir Defender almak gibi bir niyetim var. Bayadır araştırma yapıyorum. Forumda da sağ olsunlar çok yardımcı oluyorlar.

Uzun süren bir araştırma sonucunda çok az sorun çıkartması ve az yakması (ilk araçolarak kullanacağım için 12lt ile 16lt fark yaratıyor ister istemez :D) sebepleri ile düz dizel bir defender da karar kıldım.

Sevilmeyen tarafı içe güçsüz bir motora sahip olması. Belki ileride değişim olur gibilerinden başka motorlarada bakınıyorum ufak tefek ve sizin konunuzu buldum.

Hem düz dizel hem de bd30 kulanan biri olarak aklımda birkaç soru var, bunları cevaplayabilir misiniz?

1. Düz dizel size sorun yarattı mı acaba? Sıkıntısını çektiniz mi?

2.Bd30 sorun çıkartıyor mu? Hani sorun babında bakarsak hangisi daha az sıkıntı çıkartıyor bd30 ile düz dizel arasında?

3. Performansından çok memnun olduğunu belirttiniz bd30'un peki bu yakıta nasıl yansıyor? Net bir ölçüm yapma şansınız oldu mu bilmiyorum ancak düz dizel ile bd30 100kmde kaç litre yakıt harcıyorlar acaba?

4. Son olarakta lastiklere takılmış durumdayım. Sanırım 33' lastikler düz dizel aracınızda kullandığınız lastikler. Acaba nasıl bir performansı vardı düz dizelin bu lastikler ile? Zorlanıyor muydu arazide ve yolda? Hızlanması nasıldı? Denediyseniz 35'likler ile karşılaştırarak anlatabilir misiniz acaba?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Geri