Duster için Paçalık Montajı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ümiterkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,767

ümiterkan

Zirve
Yer
Rize
Duster için Paçalık Montajı

1000682
1000683
1000685
1000688
1000690

Etiketler

Ynt: Duster için Paçalık Montajı

Ben de yaptırmayı düşünüyorum, aracım beyaz olduğu için çamuru göstermese de taş ve çakıl atladığında kaportada siyah noktalar veya ezikler oluşturabiliyor. Basit gözüksede önemli bir parça aslında

mimar_ankara' Alıntı:
paçallık servislerde bulunuyor mu? ve fiyatı ne kadar..teşekkürler..

Orjinal paçalıklar servislerde 100-120TL arasında satılıyor, bana 120TL'ye mal olmuştu. Çamur için çok aşırı katkı sağlamasa da tekerlekten fırlayan küçük çakılların kaportaya vurup iz bırakmaması içi gayet işlevsel.

ümiterkan' Alıntı:
Orjinal paçalıklar servislerde 100-120TL arasında satılıyor, bana 120TL'ye mal olmuştu. Çamur için çok aşırı katkı sağlamasa da tekerlekten fırlayan küçük çakılların kaportaya vurup iz bırakmaması içi gayet işlevsel.
Araç şaseye kadar çamura gömülünce ve çamurluk içleri tamamen dolunca bu paçalıklar işlevsel oluyor mu? Ama pardon sizde şase yoktu, yani aracın altı çamura oturunca diyelim. Bu konuda tecrübeniz varsa yazabilir misiniz?

veteriner bey, şasi konusu daha önce de konuşulmuştu. Dünyada 2 tür kaporta var. 1. Eski (1950-60 lar) amerikan arabalarında olan, yürüyen aksamın bağlandığı 2 adet U veya I profilli, eskilerin putrel demiri dediği (tren rayı benzeri ama daha az etli) profilin araba altında olmasıdır. Yürüyen aksam, akslar buna bağlanır. Aracın amortisör ve kaportası bu ana 2 taşıyıcıya bağlanır. Eski ustalar buna "Tam şasi" derler. Bu teknoloji artık bırakıldı. Sanırım yalnız Land Rover Defeneder'larda var. En muhteşem örneği ise 2 tonluk sedan binek araba olan Chevrolet Belair 1957 classic arabadır. Bu araba devrilse veya önden arkadan çarpılsa araba ezilmez. Tank gibi birşeydi.
Usataların "yarım şasi" denilen teknoloji ise günümüz arabalarının tamamının kullandığı teknolojidir. Bunda bükme sactan arabanın iskeleti yapılır, bu iskelete (Karkas) tüm kapı, çamurluk, arka kapı, kaput ince levhalar ya puntolanır ya da menteşe ile bağlanır.
Bu teknolojide, motor, yürüyen aksam, amortisörler aracın ilk karkasına bağlanır. Buna yarım şase denir. Bugün kaportayı hafifletmek ve motor/kaporta dengesini sağlamak için yürüyen aksama bütün binek araçlar böyle üretilir. TIRlar, kamyonlar hariç. Zira onlar yük taşımak için tasarlanırlar. Çelik köprü gibi şasileri vardır.
Kusura bakmayın ama, sizin arabalarda şasi yok lafı, neskafeniz ne marka? fillmcoat lafına filinkot, alev örten koniye, alfortanfoni demek gibi alaturka bir bilgi eksikliği.
Dusterin bu karkas saca, kaporta parçalarının montaj teknolojisi defender hariç istisnasız tüm araçlarda aynıdır. Monokok lafı da yanlıştır. Onun adı "Monoblok" dur. Tek parça anlamındadır.[attachment=1]

Chassi dacia duster 01 155

Yukarıdaki resimde duster'in karkası (iskeleti) görünüyor. Bunun adı şasi. kaporta parçaları buna monte ediliyor. Bütün dünyada üretilen binek, jeep, ticari, minibüs hepsinin imalat mantığı budur.
Aşağıda da 1957 chevrolet Belair'in tam şasisi görülüyor. Arabayı tank gibi sağlam yapıyor ama ağırlığını da 2 ton. Dolayısı ile V8 benzini su gibi içen motor g[attachment=3]erekiyor.[attachment=1][attachment=2]

0902sr 10 zchevy bel air chassisrender

0902sr 02 zchevy bel air chassischassis

Hrdp 0811 04 z1955 chevy bel air convertiblechassis

Mimar Bey alaturka bilgi eksikliğimi giderdiğiniz için teşekkür ederim. Benim de maksadım merdiven şasi idi. Land Rover dışında başka araçlarda da var. Bu bilgi eksikliğinin hangi kategöriye girdiğini bir yana bırakalım, siz konunun asıl özü olan paçalık denen zamazingonun dusterin yarım şasisi tamamen çamura gömüldüğü ve çamurun yapışkanlığı nedeniyle çamurluk içlerini tamamen doldurduğu durumlarda işlevsel mi dezavantaj mı olduğu konusunda bizi aydınlatabilir misiniz?

Duster, tekerleğinin tamamı çamura gömülmeye göre tasarlanmış bir araç değil. Toprak traktör ezmiş, en fazla üzerinde insan yürüyebilecek çamurlu dağ yollarında rahat gezmek için tasarlanmış. İnternette, özellikle Almanyada dusteri modifiye edip, traktöre benzetip sınırlarını iyice zorlamaya çalışanları gördüm ama aracın orjinali bu çapta değil. Benim duster değerlendirmem bu.

Ayrıca alt tabanına kadar çamura bulanan arabanın şaftı, diferansiyeli, amortisörleri, helezon yayları, sıcak egsoz boru ve susturucuları , motorun çamura bulanan alt parçaları (marş dinamosu, egsoz manifoldu), varsa katalitik konvertörünün ırzına geçilir diye düşünüyorum

mimar_ankara' Alıntı:
Ayrıca alt tabanına kadar çamura bulanan arabanın şaftı, diferansiyeli, amortisörleri, helezon yayları, sıcak egsoz boru ve susturucuları , motorun çamura bulanan alt parçaları (marş dinamosu, egsoz manifoldu), varsa katalitik konvertörünün ırzına geçilir diye düşünüyorum
Irzına geçilme olayı araca göre değişir diye düşünüyorum. Yıllarca off road'da kullanılıp ırzına geçilmeyen araçlar var. Ama konu duster olunca ya sizlerden birinin tecrübeleri ya da Transilvanya ve Almanya'daki modifiyeli Duster'lerin tecrübeleri bşr fikir verecek.

mimar bey bilgiler için teşekkür ederiz.

2 nokta dikkatimi şekti , birincisi sizin yukarıda dusterın şasesi görünüyor dediğiniz şemada kapı içi çelik barlar da işaretlenmiş , bunlar da mı şaseye dahil oluyor ?

İkincisi 57 chevrolet için devrilse de önden arkadan çarpsa da ezilmez demişsiniz , şasenin devrilen arabanın ezilmemesine katkısı nedir acaba ? 59 chevrolette de şase aynı tip midir ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,545
Kayıtlı Üye Sayımız
172,204
Kaydolan Son Üyemiz
67ilker

SON KONULAR

Geri