Dünya Turuma Afrika'dan Başlıyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan letsfreenow Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,030

letsfreenow

Yeni Üye
Merhaba, nisan ayında işimden ayrılıp mayıs ayında dünya turuma başlamayı planlıyorum. Bütçem kısıtlı, malum, artık maaş alamayacağım:smiley: Hostellerde kalacağım ve bulabilirsem sırtçantalı gezginlerin yaptıkları ortak bir organizasyona katılacağım. Bulamazsam yalnız devam edeceğim.
Gezimi web sitemde videolarla ve yazılarla da paylaşacağım. Cape Town'a uçup gezerek yukarıya doğru çıkmak istiyorum. Ve adalar tabii ki Madagascar, Zanzibar vb... Deniz yoluyla gideceğim.
Lonely Planet Forumdan da bilgi alacağım. Ama önce sizlere yazmak istedim.
Sorularım şunlar:
1) Afrika'yı lokal ulaşım araçlarıyla, otobüs gibi, gezmiş olan var mı?
2) Afrika ülkeleri arasında otobüsle tur yapan şirketler var mı? Demek istediğim hop on hop off gibi ama bütün ülkede veya birkaç ülkeyi birlikte kapsayan. Ama turistik olmayan daha çok backpackçilerin yaptıkları organizasyonlar.
3) Deneyimlediğiniz ve amacı gerçekten yardım olan Sivil Toplum Kuruluşu var mı? Gönüllü olarak kırsalda çalışmak istiyorum.
4) Lonely Planet Africa'ya ihtiyacım var. Elinde olan, paylaşmak, satmak, kiralamak isteyen olursa ne güzel olur:smiley: 35 ülkeyi kitapsız gezdim ama Afrika'da ihtiyacım olabilir.
5) Spesifik olarak önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Yani şuraya git, şu kişiyi bul sana yardımcı olur, şu hostelde kal, şu hostelde kalma, şu ülkeye mutlaka git gibi nokta atışlı önerileri tercih ederim.
Teşekkürler.

Merhaba, nisan ayında işimden ayrılıp mayıs ayında dünya turuma başlamayı planlıyorum. Bütçem kısıtlı, malum, artık maaş alamayacağım:smiley: Hostellerde kalacağım ve bulabilirsem sırtçantalı gezginlerin yaptıkları ortak bir organizasyona katılacağım. Bulamazsam yalnız devam edeceğim.
Gezimi web sitemde videolarla ve yazılarla da paylaşacağım. Cape Town'a uçup gezerek yukarıya doğru çıkmak istiyorum. Ve adalar tabii ki Madagascar, Zanzibar vb... Deniz yoluyla gideceğim.
Lonely Planet Forumdan da bilgi alacağım. Ama önce sizlere yazmak istedim.
Sorularım şunlar:
1) Afrika'yı lokal ulaşım araçlarıyla, otobüs gibi, gezmiş olan var mı?
2) Afrika ülkeleri arasında otobüsle tur yapan şirketler var mı? Demek istediğim hop on hop off gibi ama bütün ülkede veya birkaç ülkeyi birlikte kapsayan. Ama turistik olmayan daha çok backpackçilerin yaptıkları organizasyonlar.
3) Deneyimlediğiniz ve amacı gerçekten yardım olan Sivil Toplum Kuruluşu var mı? Gönüllü olarak kırsalda çalışmak istiyorum.
4) Lonely Planet Africa'ya ihtiyacım var. Elinde olan, paylaşmak, satmak, kiralamak isteyen olursa ne güzel olur:smiley: 35 ülkeyi kitapsız gezdim ama Afrika'da ihtiyacım olabilir.
5) Spesifik olarak önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Yani şuraya git, şu kişiyi bul sana yardımcı olur, şu hostelde kal, şu hostelde kalma, şu ülkeye mutlaka git gibi nokta atışlı önerileri tercih ederim.
Teşekkürler.
Tekrar merhaba, "özledik sizi nerelerdesiniz" dediniz geldim ama kendi kendimi ağırlayacağım galiba:smiley: Hoşgeldiniz mesajından başka bir hareketlilik yok. Canınız sağ olsun:smiley:
Yola çıkmama yaklaşık iki ay kaldı. Öğrendiklerimi paylaşmak istiyorum. Kendi sorularıma kendi cevaplarımı aşağıda bulabilirsiniz:
1) Afrika'yı yolcu otobüsleriyle gezeceğim. Ülkeler arasında sefer yapan otobüsler lüks ve rahat.
2) Hop on hop off tibi ülkeler arasında gezi yapan tur şirketlerini duydum ama henüz bulamadım. Gidince tekrar araştıracağım. bilgilendiririm.
3) Çokça STK var, yerli yabancı. Biraz araştırmadan sonra güvenilir olduğunu düşündüğüm yerli bir STK'ya yazdım birkaç kez, Facebook'tan mesajlarımın okunduğunu da gördüm. Fakat cevap alamadım. Şaşırdım mı? Hayır. Yabancı NGO'lara da yazdım. En geç iki gün sonra olumlu/olumsuz cevap verdiler hem de özürler dileyerek. Şaşırdım mı? Hayır. Seçimim hangisi olacak gayet açık.
Bu konuda gönüllülük üzerine kurulmuş onlarca site var. www.workaway.com, www.volunteeringforpeace.com gibi. Dünyayı bu sitelerden buldukları ev, çiftlik, yetimhane, dükkan, kuruluş vs.lerde çalışarak gezen binlerce insan var. Hem dünyayı geziyorsunuz hem insanlara/kendinize yardımcı oluyorsunuz hem de az harcama yapıyorsunuz.
Ama dikkatli olmakta fayda var, çünkü bazı kuruluşlar ve kişiler toplanan yardımları kendi çıkarları için kullanıyorlar. Özellikle Uzakdoğuda çocukları kaçırıp veya ailelerinden kiralayan sözde yetimhaneler varmış. Dikkat!
4) LP kitaplarımı internetten aldım ve elime ulaşınca da hata yaptığımı anladım. Birincisi çok ağırlar, sırt çantalı gezginler için hiç iyi değil. İkincisi eğer kitapla başkalarının izinden adım adım giderek gezmekten hoşlanmıyorsanız (gideceğiniz yer tehlikeli! Afrika bile olsa) sakın almayın. Tırsık arkadaşlarımın lafına uydum, çok pişmanım.
5) Nokta atışlı öneriler sadece zaman kazanmam açısından faydalı olacaktı. Tecrübeli bir gezgin olarak bu konunun da bir kısmını şimdiden hallettim, kalan kısmı da yolda çözeceğim. Macera dediğin bu zaten. Her şeyi önceden öğrenir ve belirlersek heyecanı kalmaz.
6) Her beyaz insanı dolar milyarderi sandıkları için 1'e 10 katarak fiyat veriyorlar. Benim gibi yıllara sari bir seyahati kısıtlı bir bütçeyle yapacak olanlar için pazarlık şart. Bütçeniz rahatsa, naçizane fikrim, hiç pazarlık yapmaya çalışıp gerilmeyin. Gerçekten de biz onlara göre çok zenginiz.
Ve sanırım bu mesajım siteye son yazım olacak. Takip etmek isterseniz rumuz ismim olan "letsfreenow" ile sosyal medyada ve web sitemde beni bulabilirsiniz. Gezime eşlik ederseniz ne mutlu bana. Hoşçakalın.
www.letsfreenow.com

Sn. letsfeenow: 211 yılında Uganda ve Zanzibara uçakla gitmiştim Daha sonra aracımla Moğolistana geçensenede Fasa gittim. Tekrar Afrikayı aracımla 2017 yılında tamamına yakın dolaşmayı pilanlıyorum. Afrika gezinizi mutlulukla tamamlamanızı umarım. Fecebuk ismim Veli Devekaya Gezenbilir arkadaşlarım eklerse sevinirim

AFRİKA EN’LERİM
(Tek başıma yaptığım dört aylık yolculuktan sonra)
1) En renkli ülke: Mozambik
2) En kötü yol ve toplu taşıma araçları: Mozambik
3) En hızlı bisiklet sürücüleri: Ruanda
4) En temiz ülke: Ruanda
5) En pahalı ülke: Angola.
6) En pahalı ikinci ülke: Zimbabwe
7) En pahalı şehir: Luanda-Angola
8) En güzel sahiller: Mozambik
9) En huzurlu insanların en huzurlu ülkeleri: Lesotho ve Swaziland
10) En Avrupai ülke: Güney Afrika Cumhuriyeti
11) En Avrupai şehir: Swakopmund-Namibya
12) En büyük pazar: Lusaka City Market-Zambiya
13) En tehlikeli şehirler: Johannesburg ve Luanda
14) En güzel ada: Bazaruto-Mozambik
15) En güzel göl: Bunyonyi-Uganda
16) En mutsuz şehirler: Johannesburg ve Luanda
17) En hüzünlü ülke: Ruanda
18) En iyi eğitim: Zimbabve
19) En güzel delta: Okavango-Bostwana
20) En soğuk çöl gündüzü: Swakopmund-Namibya
21) En vahşi safari: Masai Mara-Kenya
22) En kalabalık safari: Masai Mara-Kenya
23) En vahşi nehir: Zambezi-Zambiya/Zimbabwe
24) En güzel sınır geçişleri: Zambiya-Zimbabwe Victoria Falls Köprüsü, Bostwana-Zambiya arasındaki Zambezi nehri üzerinden Kasane sınır kapısı
25) En güzel kokulu dağlar: Swaziland
26) En güzel konik tepeler: Rusinga Adası-Kenya
27) En güzel aromalı ve en pahalı kahve/pasta: Tony’s Coffee House- Zimbabwe
28) En yeşil ülke: Uganda
29) En lezzetli ve ucuz deniz ürünleri: Mozambik
30) En leziz doğal ekmek: Lesotho
31) En önemli uzuv: Bacaklar
32) En heyecanlı aktivite: Jinja’da rafting-Uganda
33) En büyüleyici manzara: Nyiragongo Volkanının aktif krateri-Demokratik Kongo Cumhuriyeti
34) En ürkütücü manzara: Volkanın içindeki lavların kaynayışı
35) En yorucu aktivite: Nyiragongo Volkan tırmanışı ve inişi
36) En renkli sırt çantalı oteli: Jollyboys Backpackers-Zambiya
37) En güzel manzaralı sırt çantalı oteli: Nile River Explorers-Uganda
38) En güzel yılan yol: Serra de Leba-Angola
39) En ağır ama en hızlı koşan hayvan: Fil
40) En samimi hayvan deneyimi: Nairobi Giraffe Center’da zürafa öpücüğü-Kenya
41) En mavi dağlar: Ruanda’nın mavi yapraklı dağları
42) En iğrenç yemek: Kurutulmuş ağaç kurdu sote
43) En yorucu yolculuk: 7 adet “chicken bus” değişikliği ile 15 saatten fazla süren Lesotho’dan Pretoria’ya geçiş.
44) En utangaç bakış: Goril
45) En vahşi bakış: Leopar
46) En küçük yapılı ama en güçlü insanlar: Pigmeler
47) En heyecanlı buluşma: Gümüşsırtlı goril-Uganda
48) En ağır çocuk işçiliği: Demokratik Kongo Cumhuriyeti

AFRİKA EN’LERİM
(Tek başıma yaptığım dört aylık yolculuktan sonra)
1) En renkli ülke: Mozambik
2) En kötü yol ve toplu taşıma araçları: Mozambik
3) En hızlı bisiklet sürücüleri: Ruanda
4) En temiz ülke: Ruanda
5) En pahalı ülke: Angola.
6) En pahalı ikinci ülke: Zimbabwe
7) En pahalı şehir: Luanda-Angola
8) En güzel sahiller: Mozambik
9) En huzurlu insanların en huzurlu ülkeleri: Lesotho ve Swaziland
10) En Avrupai ülke: Güney Afrika Cumhuriyeti
11) En Avrupai şehir: Swakopmund-Namibya
12) En büyük pazar: Lusaka City Market-Zambiya
13) En tehlikeli şehirler: Johannesburg ve Luanda
14) En güzel ada: Bazaruto-Mozambik
15) En güzel göl: Bunyonyi-Uganda
16) En mutsuz şehirler: Johannesburg ve Luanda
17) En hüzünlü ülke: Ruanda
18) En iyi eğitim: Zimbabve
19) En güzel delta: Okavango-Bostwana
20) En soğuk çöl gündüzü: Swakopmund-Namibya
21) En vahşi safari: Masai Mara-Kenya
22) En kalabalık safari: Masai Mara-Kenya
23) En vahşi nehir: Zambezi-Zambiya/Zimbabwe
24) En güzel sınır geçişleri: Zambiya-Zimbabwe Victoria Falls Köprüsü, Bostwana-Zambiya arasındaki Zambezi nehri üzerinden Kasane sınır kapısı
25) En güzel kokulu dağlar: Swaziland
26) En güzel konik tepeler: Rusinga Adası-Kenya
27) En güzel aromalı ve en pahalı kahve/pasta: Tony’s Coffee House- Zimbabwe
28) En yeşil ülke: Uganda
29) En lezzetli ve ucuz deniz ürünleri: Mozambik
30) En leziz doğal ekmek: Lesotho
31) En önemli uzuv: Bacaklar
32) En heyecanlı aktivite: Jinja’da rafting-Uganda
33) En büyüleyici manzara: Nyiragongo Volkanının aktif krateri-Demokratik Kongo Cumhuriyeti
34) En ürkütücü manzara: Volkanın içindeki lavların kaynayışı
35) En yorucu aktivite: Nyiragongo Volkan tırmanışı ve inişi
36) En renkli sırt çantalı oteli: Jollyboys Backpackers-Zambiya
37) En güzel manzaralı sırt çantalı oteli: Nile River Explorers-Uganda
38) En güzel yılan yol: Serra de Leba-Angola
39) En ağır ama en hızlı koşan hayvan: Fil
40) En samimi hayvan deneyimi: Nairobi Giraffe Center’da zürafa öpücüğü-Kenya
41) En mavi dağlar: Ruanda’nın mavi yapraklı dağları
42) En iğrenç yemek: Kurutulmuş ağaç kurdu sote
43) En yorucu yolculuk: 7 adet “chicken bus” değişikliği ile 15 saatten fazla süren Lesotho’dan Pretoria’ya geçiş.
44) En utangaç bakış: Goril
45) En vahşi bakış: Leopar
46) En küçük yapılı ama en güçlü insanlar: Pigmeler
47) En heyecanlı buluşma: Gümüşsırtlı goril-Uganda
48) En ağır çocuk işçiliği: Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Yeni üye olduğum için yeni görebildim gezi programınız ve gerçekten tebrikler harikasınız... Bizde gezmeyi ve kaybolmayı çok seven bir çift olarak böyle bir programı ağzımızın suyu akarak takip edebilirdik... Umarım ilerde bizde hayallerini kurduğumuz bu geziyi yaparız ve sizden feyz alacak çok şeyimiz olacağına eminim...

Merhaba siteye yeni üye oldum ve gitmek istediğim ilk ülke Afrika Kıtası Kenya olabilir. Facebook hesabımda Kenya'da yaşayan bir kaç tane arkadaşım var gayet sıcak kanlı insanlar ve çok merak ediyorum o kültürü. Sizin yazınızı gördüm ve ilk mesajımı da size atıyorum bu arada yazınız çok güzel olmuş.Ben bu arkadaşlarımla google translate ile konuşuyorum yabancı dil o yüzden çat pat var diyebilirim. Acaba ne kadar etkiler ister istemez insan düşünüyor ve aklımda bir sürü soru işareti olmasına rağmen karakter yapım gereği yapmadan rahatlamam :smiley: Kısa süre içerisinde deneyimlemeyi düşünüyorum bakalım Hakkımızda Hayırlısı ;)

Merhaba,

Bundan bir kac yil once kenyaya gittim vee yaptigim en guzel gezilerden biriydi. Kendi gezi blogumda Tsavo East Ulusal Parki, Mombasa Gezi Rehberi , genel Kenya Gezi Rehberi yayinladim ve ulke hakkinda genel bilgi verdim.

Sordugunuz sorulara cevap vermeye gelince dediginiz gibi sicak kanli insanlar ve halen gelismekte olan bir ulke ve pek cok politik sorunu var o yuzden. Geziniz planlamadan once guvenlik diyorum.

Maleria tabletleri ve sari humma asisi gerekli.

Ingilizce ulkenin resmi dili her ne kadar yerel diller olsada. O yuzden ingilizce bilmek sart.

Eger baska sorulariniz olursa buradan ya da blogumdan bana ulasabilirsiniz.

Merhaba siteye yeni üye oldum ve gitmek istediğim ilk ülke Afrika Kıtası Kenya olabilir. Facebook hesabımda Kenya'da yaşayan bir kaç tane arkadaşım var gayet sıcak kanlı insanlar ve çok merak ediyorum o kültürü. Sizin yazınızı gördüm ve ilk mesajımı da size atıyorum bu arada yazınız çok güzel olmuş.Ben bu arkadaşlarımla google translate ile konuşuyorum yabancı dil o yüzden çat pat var diyebilirim. Acaba ne kadar etkiler ister istemez insan düşünüyor ve aklımda bir sürü soru işareti olmasına rağmen karakter yapım gereği yapmadan rahatlamam :smiley: Kısa süre içerisinde deneyimlemeyi düşünüyorum bakalım Hakkımızda Hayırlısı ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri