Ducato Camper İle 50 Günlük 2013 Avrupa Seyahatimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ADNANILGAZ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 282
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 84,408
Ynt: Ducato Camper İle 50 Günlük 2013 Avrupa Seyahatimiz

Şimdi de Matterhorn fotoğrafları;

DSC0249

DSC0257

DSC0347

DSC0386

DSC0389

Etiketler

İsviçre’yi gezimiz devam ediyor. Sırada Rheinfall (N47 40 40.82 E08 36 56.11) var. Bu bölge İsviçre Alplerinde doğup, Liechtenstein, Fransa, Almanya, Hollanda’dan geçip Rotterdam’dan Kuzey Denizine dökülen 1.233 km. uzunluğundaki Ren nehrinin tek doğal çağlayanının olduğu yer. Ren nehri bu noktada 150 metre genişliğinde ve yaklaşık 25 metreden çok büyük bir havzaya dökülerek muhteşem bir panorama yaratmaktadır.

İşte fotoğraflar;

DSC0001

DSC0004

DSC0024

DSCF1282

DSCF1287

Rheinfall’un bulunduğu bölgede yer alan Schaffhausen çok şirin ve küçük bir yerleşim yeri. Almanya sınırında bulunan bu kasabayı ren nehri ayırıyor. Nehir üzerindeki üstü kapalı ahşap köprüden geçtiğinizde kendinizi Almanya’da buluveriyorsunuz. Hatta sınır tabelaları köprünün üzerinde yer alıyor. Ancak hiçbir kontrol sistemi yok ve tabelalar olmasa iki ülke arasında geçiş yaptığınızın farkında olmuyorsunuz.

Schaffhausen’den fotoğraflar;

DSC0196

DSC0204

DSC0177

DSC0184

DSC0185

İsviçre’de sondan bir önceki durağımız Stein Am Rhein. Burası da Ren Nehri kıyısında yer alan meşhur bir İsviçre kasabası. Çok eski ve bakımlı evlere sahip kasabanın bu konuda birçok ödül aldığı söyleniyor. Çevrenin güzelliği hakikaten anlatılmaz.

Buradan da birkaç fotoğraf;

DSC0217

DSC0220

DSC0224

DSC0236

DSC0243

15 gün süren İsviçre seyahatimizin sonuna doğru yaklaşıyoruz. Eşimin uzun yıllar yaşadığı köyünden harika anılarla ve arkadaşlarıyla hüzünlü vedalaşmalardan sonra rotamızı Avusturya Innsbruck’a kırıyoruz. Önümüzde toplam 210 km.lik bir yolumuz var. Ama İsviçre sınırlarını terk etmeden önce Bodensee kıyısındaki Romanshon kasabasına uğruyoruz. Burada da küçük bir göl kenarı turumuzu attıktan sonra Avusturya sınırına yöneliyoruz.

DSC0018

DSC0021

DSC0028

DSC0031

Bu arada yurtdışında yapılan alışverişlerin vergi kesintilerini geri almak için, alışveriş yaptığınız yerde faturalarınızı tax free formuyla işletip imzalı ve kaşeli nüshasını almak gerekiyor. İsviçre St.Gallen’deki Media Markt’tan yaptığımız elektronik alışverişlerimizin belgelerini sınırda görevli gümrük memuruna tax free (vergi iadesi) için ibraz edip onaylatıyoruz. Türkiye’ye döndükten sonra mevcut belgelerle “Global Blue” dedikleri bir sistemin Slovakya/Bratislava’daki merkezine posta yoluyla gönderiyoruz. Bu belgelerin en geç iki yıl içerisinde gönderilmesi gerekiyormuş. Global Blue zarfını da bize Media Markt alışveriş sırasında belgelerle birlikte veriyor. Siz belgeleri DHL, UPS veya taahhütlü posta yoluyla bu merkeze gönderdikten en fazla 30 gün içinde vergi kesintileri kredi kartınıza (ya da banka hesabınıza) alacak geçmiş oluyor. Yani kısacası siz işlemleri doğru yaptığınız takdirde sistem hiç aksamadan paranızı hesabınıza gününden önce iade ediyor.

sayın ılgaz, mutlu geziler diliyorum. biraz eski ama, bir İgiltere dönüşü posta yoluyla vergi iadesi işlemi yapmıştım epeyce uğraştım ,daha sonra öğrendim ve hava alanında anında ödeme aldım.karayoluyla geçişlerde de böyle bir uygulama olabilir mi diye aklımdan geçti.

racoed' Alıntı:
sayın ılgaz, mutlu geziler diliyorum. biraz eski ama, bir İgiltere dönüşü posta yoluyla vergi iadesi işlemi yapmıştım epeyce uğraştım ,daha sonra öğrendim ve hava alanında anında ödeme aldım.karayoluyla geçişlerde de böyle bir uygulama olabilir mi diye aklımdan geçti.

Evet, bu konuyu İsviçre sınırında görevli memura izah etmeme rağmen karayolu gümrüklerinde nakit ödeme yapmadıklarını belirtti. Ama diğer ülke gümrüklerinde durum nedir bilemiyorum.

ADNANILGAZ' Alıntı:
Tüm karavanseverlere tekrar merhaba,

Milano’dan sonraki rotamız Como ve International Camping ile devam edelim.

Como ve çevresi nispeten daha zengin ailelerin oturduğu bir bölge. Özellikle gölün çevresindeki dağların yamaçlarında yer alan oteller, müstakil villalar ve malikanelerin çokluğu, böyle bir zenginliğin nasıl olabildiğini sorgulatıyor insana. Zenginin malı züğürdün çenesini yorar hesabı. Gölün üzerine bir deniz uçağı iniyor, diğeri kalkıyor. Yani bizim gibi karayolunu kullanan pek yok. Millet göl kıyısındaki otellere ve evlerine halkın arasına hiç girmeden gidip geliyor. Yani apayrı ve izole bir dünya.

Como gölünün çevresini karavanla gezelim diye Como merkezden sağa doğru direksiyon kırdık. Önce normal genişlikte olan yol bir süre sonra iyice daraldı ve iki aracın dahi geçemeyeceği kadar kötü hale geldi. Tabii bunda arazi koşullarının büyük etkisi var. Yolu genişletmenin imkansız olduğu bazı noktalarda trafik ışıklarıyla kesilen yolun gidiş ve gelişleri bu şekilde düzenlenmeye çalışılıyor. Bu darlık bizi çok sıktı. O yüzden de Como gölünün çevresini gezemeden geri döndük. Yolun herhangi bir yerinde fotoğraf çekmek için bile durmaya imkan olmayan bu bölgeden pek keyif alamadık.Ancak gölün sol tarafından geçen yolun durumunu bilemiyoruz. Çünkü denemedik. Burayı gezen karavancıların Como ile ilgili fikirlerini öğrenmek isterim açıkçası. Sanırım biz bu bölgeyi gezmesini pek bilemedik.

Como'dan bazı fotoğraflar;

Biz de motokaravanlı gezimizde Como üzerinden Lugano gölü tarafına geçmiştik.Como'da merkezde biraz oyalandık ve sonra dağlara dar yollara tırmanarak zorlukla yol almıştık.Bu yolu da yol tamiratı yüzünden mecburi seçtik.Como etrafında bir kaç yerde arabalar için çok geniş olmasa da duracak bölmeler bulduk ve fotoğraf çektik.Bir güzel yanı ise ,Lugano gölünün italya tarafında Porlezza 'da Darna kampingi bulmamız oldu .Burayı tavsiye ederim .Lugano şehrine de bot turu ile geçtik.Fotoğrafları bulunca rahatsızlık vermiş olmazsam paylaşmak isterim yine .

https://www.facebook.com/photo.php?v=10152248296044485&set=o.371037572931389&type=2&theater

4730000254 9e31b12cd7

4730000464 51d0fbfc74

4729897741 1bc881c63e

https://www.flickr.com/photos/ebruyetim/sets/72157624411270446/
Daha çok foto için Flickr albümüme bakabilirsiniz.Bu yıl nasip olursa tekrar kendi karavanımızla gitmek istiyoruz .Yol araştırmasını kampinglerin giriş çıkışını Google earth'ten üç boyutlu yapabilirsiniz.Mesela Darna kampinginkini geçen hafta yaptık ve facebook ''GEZENBİLİR KARAVAN GURUBUNA '' ekledik.Gitmeden görmek ve seçmek hayli avantajlı oluyor .Bunlarda Como yolu üstünde çektiklerimzden .

4730615008 8fbe809b28

4730542482 07765642f2

Ebru Yetim' Alıntı:
https://www.flickr.com/photos/ebruyetim/sets/72157624411270446/
Daha çok foto için Flickr albümüme bakabilirsiniz.Bu yıl nasip olursa tekrar kendi karavanımızla gitmek istiyoruz .Yol araştırmasını kampinglerin giriş çıkışını Google earth'ten üç boyutlu yapabilirsiniz.Mesela Darna kampinginkini geçen hafta yaptık ve facebook ''GEZENBİLİR KARAVAN GURUBUNA '' ekledik.Gitmeden görmek ve seçmek hayli avantajlı oluyor .Bunlarda Como yolu üstünde çektiklerimzden .

Ebru hanım, sizler seyahat konusunda uzmanlığı almışsınız. Bu paylaşımlarınızdan çok faydalanıyoruz. Emeğinize çok teşekkürler.

Adnan bey ,geçen sene Nice şehri civarına kadar Akdeniz boyunca kalabileceğimiz yerleri eşim araştırmıştı .Mümkün olan birkaç kamping uygun değildi .bunu bile bile otobanda konaklamayalım diye girdik.Gerçekten de g.earth'de baktığımız igbiydi.Çok dar bir sokakta arabalarda yanda parkettiği için ve sonuda çıkma sokak olduğundan hiçte pratik değildi.Biz yolun sonunda karavanı ayırıp moverle çevirdik ve seri şekilde dönüp çıktık.Bir dahakine bile bile lades olsun istemiyorum .Gerçi bir kere otobanda da konakladık.sadece konaklama için şehir yada kasabaya girmekte şart değil.hızlı yol almak isteniyorsa ,otobanda da kalınabilir.

İstanbul'da oğlumuzun taşınma işleri nedeniyle yaklaşık 15 gün yazılarıma ara veriyorum. Tekrar buluşmak dileğiyle,

çok keyifli bir gezi yazısı.Detaylar harika,ilgiyle izliyoruz Adnan abi..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR