Doğu Karadeniz'de Dağlarında 11 Gün Gezdim. Karadeniz Ne Güzelmiş.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan off road runner Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 320
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 179,732
Ynt: Doğu Karadeniz'de Dağlarında 11 Gün Gezdim. Karadeniz Ne Güzelmiş.

.

IMG 0904

IMG 0906

IMG 0910

IMG 0911

IMG 0916

Etiketler

Harput'ta dolaştıktan sonra Erzincan'a doğru yola çıktık. Erzincan'a uzun yoldan, Kemaliye üzerinden gitmeye karar verdik. Yolda offroad
severlerin hoşlanacağı bir kasabadan geçtik, CİP :smiley: . Keban Barajı'nı gördük. Çoğumuzun ilkokul çağlarımızdan bildikleri " orda bir köy var
uzakta" şiirinin ithaf edildiği APÇAĞA'dan geçtik, çocukluğumuza döndük. Ve, Kemaliye'ye vardık.

IMG 0921

IMG 0924

IMG 0930

IMG 0943

IMG 0946

Kemaliye, küçük ama şirin bir ilçemiz. Bir yılda, nüfusunun neredeyse iki katı turist geldiğini öğrendik, şaşırdık. Bunda, "Doğa Müzesinin", şehirdeki
güzel belediyeciliğin katkısı varmış.

IMG 0947

IMG 0948

IMG 0950

IMG 0951

Doğa müzesinden fotolar. En alttaki "Kemaliye Semenderi" olarak adlandırılan, bu şehre özgü bir hayvanmış.

IMG 0953

IMG 0956

IMG 0957

IMG 0959

IMG 0967

Yolda, Kemah'ta Sultan Melikgazi türbesi varmış. Fırat nehrinin kenarındaki türbeyi gezdik, bekçiye rica edip özel olarak türbenin içine, Melikgazi ve evlatlarının sandukalarının olduğu odaya girdim. Sultan Melikgazi, Alpaslan'ın Anadolu'nun fethinde görevlendirdiği önemli komutanlarından biridir. Ata memleketim Kayserinin merkez ilçesinin adı Melikgazi'dir. Mekanları cennet olsun, Allah onlardan razı olsun. Eklediğim fotolar içerisinde bulunan ve Melikgazinin hayatını anlatan yazıyı kumanızı dilerim.

2014 08 15 180544

2014 08 15 180831

2014 08 15 180914

2014 08 15 180931

2014 08 15 181136

Akşam saatlerinde Erzincan'a varıp, konaklayacağımız öğretmenevi'ne yerleştik. Daha sonra, emekli olmadan önce, son olarak çalıştığım ve kuruluş aşamasında geldiğim şantiyede çalışan bazı arkadaşlar ve eşleriyle bir araya gelip, güzel sohbet eşliğinde yemek yedik.
16.08.2015 sabahı, Erzurum'a gitmek üzere yola çıktık. Rota üzerindeki ilk hedefimiz, Erzincan'a yaklaşık 8 km uzaklıktaki Girlevik Şelalesi idi. Burası vatandaşların piknik yaptığı güzel bir mesire yeri. Maalesef mevsim dolayısı ile su çok azdı.

IMG 0973

IMG 0979

IMG 0981

IMG 0986

IMG 0990

Erzurum'a uğramadan, kenarından geçip (önceki seyahatimde uğramış ve kalmıştım) doğruca Kars'a geçtik.

Yol üstü manzaraları.

IMG 0993

IMG 0997

IMG 0998

IMG 1002

IMG 1004

Kars'a gidip de Ani Harabelerine gitmek olmazdı. En alttaki fotoğrafta görülen akarsu, Türkiye-Emenistan sınırını oluşturuyor. Burada, zamanında Ermeni mezaliminden kaçan pek çok Türk boğularak ölmüş. Kars - Ani ören yeri arasında da pek çok şehitliğimiz var.

IMG 1042

IMG 1047

IMG 1066

IMG 1068

IMG 1078

Ani Harabelerinden dönünce Ruslar tarafından yapılan taş evleri dolaştık. (Fotoğraf makinesinin pili bittiğinden, gece cep tel.den çektiklerim karanlık çıktı :mad: )

IMG 1148

IMG 1149

IMG 1150

IMG 1247

IMG 1250

Ertesi gün Kars'tan ayrılacaktık. Bu sebepten görmediğimiz taş ev kalmamasını arzu ederek, gece geç saatlerde taş evlerin olduğu sokakları dolaşıp, binalara baktık. Baktığımız bir binanın yanındaki binanın önünde bulunan ve elinde makinalı bulunan bir polis memuru yanımıza gelerek "neye baktığımızı" sordu. Söyleyince, bizi kulübesinde yaptığı çayı içmeye davet etti. Yok dedik ama çok israr etti. Biz nöbet anında sıkıntı yaratmamak için kabul etmedik. Bu örnekten anladığımız ve bundan sonra yine bahsedeceğim gibi, gördük ki Kars'lılar çok misafirler. Hepsine teşekkürler.

IMG 1252

Ertesi gün Kars'tan ayrılacaktık. Bu sebepten görmediğimiz taş ev kalmamasını arzu ederek, gece geç saatlerde taş evlerin olduğu sokakları dolaşıp, binalara baktık. Baktığımız bir binanın yanındaki binanın önünde bulunan ve elinde makinalı bulunan bir polis memuru yanımıza gelerek "neye baktığımızı" sordu. Söyleyince, bizi kulübesinde yaptığı çayı içmeye davet etti. Yok dedik ama çok israr etti. Biz nöbet anında sıkıntı yaratmamak için kabul etmedik. Bu örnekten anladığımız ve bundan sonra yine bahsedeceğim gibi, gördük ki Kars'lılar çok misafirperverler. Hepsine teşekkürler.

IMG 1252

Yeri biraz sapa ama zorla da olsa, arayıp bulduğumuz Kars müzesini gezdik.

IMG 1151

IMG 1152

IMG 1154

IMG 1157

IMG 1160

Yemeklerimizden birini, seyahate çıkmadan önce araştırıp belirlediğimiz Hanımeli Mutfağında yedik. İçerisi çok şirin, otantik döşenmiş bir mekan. Yemek saatini kaçırdığımızdan müşteri olarak sadece biz vardık.

Restoranı, Ezgi hanım işletiyor. Kendisi üniversite mezunu, çok kibar bir hanım. Duvardaki yazı kolleksiyonuna biz de bir şeyler yazdık. Yemek sonrası uzunca sohbet ettik. Sohbet o kadar güzel ve koyu idi ki; dışarı çıkıp mekanın fotoğrafını çektik, hoşçakal diyerek ayrıldık, bir kaç adım gittik ve fark ettik ki hesap ödememişiz. Ezgi hanım, kapıda idi. Geri dönüp, hesabı ödemeyi unuttuğumuzu söyledik ama kendisi "ben unutmadım, sizin unuttuğunuzu fark ettim ama sohbet o kadar güzeldi ki, bir şey söylemedim. "Böyle insanlar zaten hatırlarlarsa bir şekilde öderler, hatırlamazlarsa helal olsun" diye düşündüm dedi. kendisine buradan selamlar. Size söylemiştim, Kars insanları çok misafirperver (Daha bitmedi, bu konuda başka örnekler de var) .

IMG 1168

IMG 1167

IMG 1165

IMG 1163

IMG 1164

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR