Doğu Karadeniz Gezimiz (Haziran 2006)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drares Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 172
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 92,503

drares

Haşmet Kalkancı
Yer
Aydın
BİRİNCİ BÖLÜM;
Karavancı dostlar kendimize ait bir bölümüzün olması beni çok mutlu kıldı. Sitede yayınlanan birbirinden güzel gezi yazıları benim de iştahımı kabarttı ve sizlerle 2006 Haziran'ında yaptığımız 20 günlük,4000 km.lik, Doğu karadeniz gezisini paylaşmaya karar verdim.
Geziye iki aile,iki karavan, sekiz kişi çıktık. Rotamızın ilk günü Aydın'dan başlayıp Denizli, Afyon, Ankara'ya ulaştık. İlk akşam Ankara'da kamping olmadığı için birlikte seyahat ettiğimiz Kılınç ailesi'nin tanıdığı bir benzin istasyonunda konakladık. Akşam yatarken sabah erkenden hareket etmek için sözleştik. İlk fotoğraflar gezimizin ilk sabahında konakladığımız benzinlikten...

IMG 0163

IMG 0164

Etiketler
Ynt: Doğu Karadeniz Gezimiz (Haziran 2006)

Birinci fotonun sağındaki karavan benim karavanım.Sabah erkenden (saat 6,3o gibi ) kalkıp birer neskafe ve topkek atıştırdıktan sonra yola koyulduk. Hedefimizde Hitit uygarlığının başkenti Hattuşaş'a gitmek var. Yolculuğumuz 2,5 saat sürdü, bu arada eşim ve çocuklar sabah uykularına devam ettiler. Benim "uyanın artık açlıktan ölüyorum" serzenişimle hepsi ayaklandı.Öncelikle kedimize kahvaltı için uygun bir yer aradık. Kahvaltımızdan sonra tarihi kenti gezmeye başladık.
Önce kahvaltı yaptığımız alan...

IMG 0169

Bu kapı Aslanlı kapı diye anılıyor, kralların geçtiği kapıymış,

IMG 0165

Kentin surları ve uzun merdivenleri,

IMG 0166

Eserleri inceleyen ben...

IMG 0173

Kayalara oyulmuş çeşitli figürler...

IMG 0180

IMG 0188

Surların içindeki gizli tünel...

18062006001

Bu alanı kentin kazılarını yürüten İngiliz prof. ağaçlandırmış, eskiden çorak bir araziymiş...

18062006003

Tarihi devasa boyutlardaki çömlekler, bunlardan bir tanesini bir yıl önce geziye gelen bir ilk okulun öğrencisi taş atarak kırmış...

18062006004

Kızım ve ben yorgunluk gideriyoruz, arkamızda restore edilmiş ahşaptan yapılmış kent surları...

18062006005

Gezilecek alan çok geniş, Akşam üstüne kadar bir çok yer ve müze geziyoruz ancak fotoğraflarını bulamadım, sanırım oralarda sadece kamera çekimi yapmışım.Akşam üstü ayrılıp farklı bir yoldan (Alaca, Aydıncık,Zile) Amasya'ya geliyoruz. Gezinin devamı gelecek...

Haşmet Bey,

Size iki tane teşekkür. Bir tanesi şimdi; fotoğraflar ve yazıya başladığınız için. İkincisi ise, üzgünüm bekleyeceksiniz; yazınız bittığinde...

Cavid Sezen

Arkadaşlar sizleri fazla bekletmeye yada meraklandırmaya niyetli değilim. Aslında bu yazıyı 2 sene öncesinde yazmalıydım, ama biraz tembellik, biraz da bencillik nedeniyle yayınlamam bu güne kaldı, ama bu gün ikinci bölümü de yayınlayacağım...

İKİNCİ BÖLÜM...
Akşama doğru Amasya'dayız, yolda verdiğimiz yaklaşık 2 saatlik akşam üstü çay molası üstüne biraz şekerleme yapınca gelişimiz bu saati buldu. Amasya'da kalacak yer bulmak için çok aranmadık, şehrin içinden akan Yeşilırmak kıyısında uygun gördüğümüz bir park yerine yanyana park ettik, hemen ilerideki marketten akşam yemeği alış verişinden sonra yemeklerimizi yedik ve muhteşem akşam manzarasında Yeşilırmak kıyısında gezmeye çıktık. O akşam Amasya'da bahar şenlikleri kutlanıyor, nehir kenarındaki açık tiyatro alanına halk toplanmış belediyenin çağırdığı sanatçıların konserini izliyor, hoş bir ortamda insanlar mutlu, biraz izleyip yolumuza devam ediyoruz. Nehir kenarı iki taraflı dekore edilmiş, akşam renkli ışıklarla ışıklandırılmış. Nehir üzerinde birkaç tane köprü var ve karşıya geçiliyor, karşı tarafta eski evler var hemen tamamı dekore edilmiş ve turizme açılmış.Bir süre sonra karavanlarımıza dönüp uykuya çekiliyoruz.
Arıyorum tarıyorum ama maalesef hiç fotoğraf bulamıyorum, sanırım burada da hep kamera kullanmışım. Gezilerdeki sıkıntılardan birisi de bu, aynı anda hem kamera, hem de fotoğraf makinesini kullanmak çok zor. Hele benimki gibi biraz eski ve ağır bir kameranız varsa bir süre sonra çantası, kamerası, yedek kaseti, fotoğraf makinası, yedek pili, tripotu sanki kendimi hammal gibi hissediyorum.
Ertesi sabah daha uygun bir satte kalkıp kahvaltı yapıyoruz. Şimdi sırada Amasya'yı gündüz gezmek var. Amasya tarihi bir kent, özellikle Osmanlı imparatorluğunun sancak şehri, şehzadeler Amasya'da valilik yaparak devlet işlerini öğrenirler ve zamanı gelince padişah olularmış. Bu nedenle kentte bir çok sanat eserini görmek mümkün. Ayrıca şehre bakan kayalıklarda tarihi kaya mezarları var. Amasya konaklarıyla da meşhur, Eskiden kentin ileri gelenleri ya da zenginleri nehir kenarına güzel konaklar yaptırmış. Bunlardan en meşhurlarından birisi "Hazeranlar Konağı" restore edilerek müzeye çevrilmiş, gezmek istediğimizde günlerden Pazartesi olduğundan içeri giremiyoruz sadece aralık olan kapıdan içeri göz atıp, temizlik yapan görevlilerden bilgi alıyoruz. Kentin ileri gelenlerinden birisi kızı Haziran hanım adına bu konağı yaptırmış. Yürüyerek kaya mezarlarına çıkmayı göze alamayınca turistik eşya satıcılarına dalıyoruz ve oradan hoş bir Amasya konağı maketi alıyoruz. Bu maket şimdi evimizdeki en güzel köşelerden birisini oluşturuyor. Amasya ile ilgili bulabildiğim tek fotoğraf;

19062006

Hazeranlar konağının köşesinden kaya mezarlarının görüntüsü...gece ışıklandırmasıyla daha güzel gözüküyordu...

sevgılı hasmet bey
gezı notlarınızı okurken hafıf bır gulumsemeyle motorun sesını dınleye dınleye cevreyıde syrederek yol alıyormus gıbı hıssedıp bır hos oldum. ne guzel yapmıssınız mutlaka cok keyf duymussunuzdur.
bızde sızler gıbı eskı medenıyet kalıntılarını gezıp gormekten hoslandıgımız ıcın hemen heyecanlanıverdık.
ayrıca bızım oyle guzel bır karavanımız yoktu (H100)
cok ozendım dogrusu gıpta ıle seyredıp ıc cektık.
yıne yazın mumkunse rsımde olsun
hoscakalın.

Sn.orbay74, heyecanınızı anlıyorum, ben de şimdi karavanla yapılan gezileri okudukça ya da herhengi bir yerde karavan görünce aynı heyecanı yaşıyorum. Benim ne yazık ki şu anda bir karavanım yok, ama olsun ben yine arabamın bagajına koyduğum çadırımla da gezilere gidip kamplar yapıyorum. Sizin H100 aracınızda pek çok işe yarar. Bakın fşirin arkadaşımız bu araçla daha bu yaz Avrupa'yı dolaştı, siz de imkanınız oldukça kullanmaya çalışın, fırsatlar her zaman ele geçmez. Yazının devamı gelecek hem de muhteşem fotoğraflarla merak etmeyin ama artık yatmalıyım, sabah işe gideceğim, iyi akşamlar...

Sn.mebus,sn.gezmen,sn.ömrümü7ler, yorumlarınız için teşekkürler. yazının devamı gelecek, görüşmek üzere...

"drares" ile uzun zamandır yazılarımız forumlar dan tanışıyor ama kendimiz henüz bu fırsatı bulamadık.
Gezi anılarını okumak gerçekten zevkli. Görüntüleme telaşının yarattığı heyecanı ,alet seçimindeki "tüh keşke"leri ilgi ile izliyorum.
Gezilerde doğaya ya da objelere sürekli olarak objektiften bakmanın o anı yaşamanın zevki ile çeliştiğini düşünüyorum ne zamandır.Yıllardır bir kamera almamamın iyi mi kötümü olduğuna da bir karar veremedim ama en azından yıllar sonra izleyeceğimiz bir görüntüdeki sevdiklerimizi yeniden görebilmek incecik bedenimize bakıp ah bee.. çekmek herhalde çok mutlu edecektir bizleri , inanıyorum.
Bu güzel tarihi doku içindeki izlenimlerinizin devamını merakla bekliyorum. Emeğinize sağlık.

RÜZGAR

Hattuşaş'a çok uzun yıllar önce gitmiştim. Yıl 1994 ila 1996 arası olabilir. Anılarımı canlandırdınız. Orada bir de yeşil bir taş vardı. Yeşil taşı hititlere mısır karliçesi hediye olarak göndermiş. Köylülerin dediğine göre kışın her yer karla kaplıyken o taş kar tutmuyormuş. Herhalde koyu renk olduğundan dolayıdır. :smiley:

Teşekkürler Haşmet bey...Bakalım şu turları topluca ne zaman gerçekleştirebileceğiz?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR