Doğu Anadolu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DOKTOR63 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 75
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,697
Zaman bulamadım şimdi yazabiliyorum
Sabah İshak paşa sarayının tam yanına yanaştım masamızı kurduk güzel bir kahvaltı yaptık
Saray 9 20 geçe ziyarete açıldı
Saray ilk girişte geniş bir avlu karşımıza çıkıyor sağ tarafında bir çeşme var süt çeşmesi deniyor süt akıyormuş büyük salonlar var burası muhafız ve askerlerin yeri imiş
İki odadan sonra yer altına giden zindan girişi
Sonra ikinci bir kapıdan geçince büyük bir avlu daha karşınıza çıkıyor bu avluda üç kapı var biri hizmetlerin yeri biri selamlık(erkek ler için) biri haremlik (padişahın eşi çocukları bayan misafirler)
Selamlık ta karaların alındığı salon, odalar camii var
Teras ında çıkma sütunlar da üstten alta doğru kartal,aslan,insan figürleri vardı
Cami üç kısımdan oluşuyor
1. İlk gelenler
2. Sonradan gelenler
3. Üst te kimse göremiyor hakemden gidilebilen yer bayanlar cemaat le namaz kılabilsin diye
Cami. De küçük bir kapı haremlik alana geçirebilmesi için
Haremlik te salon
Çok sayıda odalar
Hamam
Küvet _mini havuz
Günümüze kadar gelen tek tuvalet
Hizmetli kısımda
Odalar
Mutfak
Kiler
Saray alttan ısıtmalı yapılmış
Tuvalet nerdeyse modern alaturka tuvalet gibi gider kanalizasyona bağlanmış su sistemi
O zamanın çok ilerisinde yapılmış bir eser
Saray muze karta ücretsiz
Tepede market wc yok

Etiketler
Resimleri telefonla yükleyemedim büyük diye uyarı çıkıyor bilgisayarla yükleyebilirim
Doğu Anadolu dan çıktık şu an mardindeyim 2010 yılında Van da askerlik yapmıştım o zaman A göre hem bu şehirler çok gelişmiş güvenli olmuş , güvenlik sıkıntısı yaşamadık yol boyunca güvenlik kontrolünden geçtik, Tatvan da göl kenarında yol da park edip uyuduk sabah namazı için kaldırımda namaz kılarken ekip gelip kontrol ettiler
Şunu söylemek istiyorum başta tereddütlerim vardı şimdi tekrar vana gitmeyi düşünüyorum öğlen Maximum 28 derece hiç terlemedik,gece battaniye üzerine örtüyorsun, Mardin yanıyor, Urfa yanıyor,Antalya, İstanbul yanıyor orda bahar havası hakim

ağrı doğubeyazit ishakpaşa sarayı
saray 1700 yıllarında yapılmış .iran a karşı ihtişam gösterişi amacı ile yapılmış
ihtişamlı bir saray allttan ısıtmalı , modern banyo küvet , o zamanın çok ilerisinde mufak .modern tuvalet o tarihlerde batıda tuvalet banyo kavramı bile yoktu

1561576432397

1561576457745

1561576462347

1561576466266

1561576475327

ağrı doğubeyazit ishakpaşa sarayı
saray 1700 yıllarında yapılmış .iran a karşı ihtişam gösterişi amacı ile yapılmış
ihtişamlı bir saray allttan ısıtmalı , modern banyo küvet , o zamanın çok ilerisinde mufak .modern tuvalet o tarihlerde batıda tuvalet banyo kavramı bile yoktu

Ekli dosyayı görüntüle 513745

Ekli dosyayı görüntüle 513746

Ekli dosyayı görüntüle 513747

Ekli dosyayı görüntüle 513748

Ekli dosyayı görüntüle 513749

batman hasanıkeyf
sular altında kalınacağı söylenen belki 1000 yıllık bir şehir
10 yıl önce görmüştüm muhteşemdi .şimdi ki hali hayal kırıklığı oldu ,baraj suları altında kalacağı için taşınabilecek eserler taşınmış,diğerlerinin önüne bent yapılmış tabiki şehir eski ihtişamını kaybetmiş üzüldüm

1561576391072

1561576392359

1561576393931

1561576395617

1561576399306

benim 10 günlük iznim az kaldığı için geziyi hızlandırdık van da iki yer i gezdik gezilecek çok yer vardı bi daha kisine inşallah
van ahtamar adası
adada osmanlı zamanında yapılmaya başlanmış sonra uzun yıllar yarım kalmış ama ibadetine devam etmişler sonunda zamanın padişahı 2. abdulhamit hanın yardımı ile bitirilmiş ahtamar kilisesi
adada bayrak tepesi
ve sahili var
çay veya kahve içilebilecek bir kahvanesi var
giriş üçretli muzekart varsa üçretsiz
ulaşım iki şekilde oluyor
1. belediye edremit ten kalkıyor kalkış 1:08 2:14, dönüş 1: 14 2:17 üçret gidiş dönüş kişi başı 12
2. gevaş özel şirket her yarım saatte bir kişi başı 20 tl
isterseniz sabah gider son seans 17 de dönersiniz ,dönerken kimse size bilet sormuyor

1561576410837

1561576415777

1561576416408

1561576417486

1561576418296

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR