Doğada Tek Başına Yürüyüş

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erdogan17 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 74
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 47,765
Ynt: Doğada Tek Başına Yürüyüş

tabiiki osman bey ne demek hatta bu yaz tekrardan gitmeyi düşünüyorum gitmeden 15 gün önce ulaşırım size...

Etiketler

Çok iyi olur bu yıl araba ile hızlı bir gezi yaptım o bölgede.Hatta Çanakkale den bazı arkadaşlarla Yarımadada bir yürüyüş yaptık ama kesmedi.

gideceğin rotayı bilişyorsan bence pek fazla riski yoktur ama yinede sana kalmış birşey

yasarergun' Alıntı:
Erdoğan Bey Selamlar

Doğada asla tek başına faaliyet yapılmamalı. Konu ile ilgili forumda biryerlerde "Doğada yaşamın temel kuralları" diye bir yazı var aynı yazı www.amanoslar.net adresinden indirebileceğiniz "Hatay'da on sıcak gün" isimli kitapta da var. İlla da tek başıma gideceğim derseniz de kesin güzergahınızı birilerine verin ve yanınıza mutlaka bir uydu telefonu (bakınız www.thuraya.com) alın ki riski en aza indirmiş olun.

Saygılar

Yaşar Ergün
ekitaplar için çok teşekkürler.

Tek başına yürüyüşü düşünenleri yüreklendirmek için Hale Karabekir isimli arkadaşımıza ait blog'u okumalarını tavsiye ederim.

www.seyirdefterinden.blogspot.com

"Tek başına olacağım için inziva gibi bütün gün kimseyle konuşmam diye düşünmüştüm yola çıkmadan. Hiç de öyle olmadı. Nice bilge çobanlarla, köylülerle, Türkiye’ye yerleşmiş yabancılarla, rehberlerle karşılaştım..."
"...Korktuğum anlar oldu ama hiçbir gerçek tehlike ile karşılaşmadım. Korkularım hep zihnimin hikayelerinden doğdu. "

@philykia...

Çok teşekkürler verdiğiniz link için. Bu tür yazılar, anılar bulması o kadar zor ki internette. En yakın zamanda okumaya başlıyorum...

Tekrar teşekkürler...

XtrmPrgrmmr' Alıntı:
@philykia...

Çok teşekkürler verdiğiniz link için. Bu tür yazılar, anılar bulması o kadar zor ki internette. En yakın zamanda okumaya başlıyorum...

Tekrar teşekkürler...

Rica ederim,
Bilginin paylaştıkça ve işledikçe değer kazanacağına inanıyorum.
Benim ihtiyacım olan bir şey, eminim gün gelir başkasının da işine yarayacaktır.

...
Paylaşmaya devam...

merhaba, tek başıma Likya Yolu'nu yürümemden bahsedildiğini tesadüfen gören bir arkadaşım Gezenbilir'in doğada tek kişilik yürüyüşlerle ilgili sayfasını göndermiş bana. Bir ay kadar süren bu yürüyüşle ilgili sorularınız olursa bana iletebilirsiniz. Yazmakta olduğum üçüncü kitabım Likya Yolu deneyimim üzerine. Yayınlanınca kayda değer bir okuma olabilir tek kişilik maceraları sevenler için. internette pek online olmuyorum. sorularınızı mail adresime de gönderebilirsiniz.
gezginoldum@gmail.com
web sitemin adresi ise; www.sevgiunal.com
2009 bol yürüyüşlü ve gezilerle dolu geçer umarım. herkese sevgiler.. Sevgi Ünal

Sevgili adaşım,
Hevesin ve heyecanın ne kadar güzel. Sana her kim tek başına gitme dese de gideceğine neredeyse eminim. Bir fikir belki işe yarar. Gezi platformlarına çıkacağın gezinin rotası ve tarihlerini bildiren birer ilan gönder. Sonuçta İstanbuldasın koca şehir... emin ol ki senin gibi düşünen yada en azından gezmek istediğin parkurda keşke birilerini bulsamda gezsem diye tek başına hiç birşey yapmayan başka insanlarla buluşabilir, daha eğlenceli ve daha önemlisi güvenli şekilde gezebilirsin. Örneğin bak Çanakkale şehitlikleri için birini bulmuşsun bile...
Hoşçakal

Yıllardır doğada hem tek başına yürürüm hem de dahası tek bir başıma ıssız yerlerde kamp yapar,günlerce gecelerim.Şimdiye kadar hiçbir negatif durumla karşılaşmadım.Şehirde yürüken ya da araç kullanırken,insanın bol olduğu yerlerde ise başıma birçok olay geldi.
Çekinilecek ve korkulacak tek yaratık insanoğludur.Doğadaki yılan vs.hikaye...Çok ender durumlar haricinde hiçbir hayvan insana ciddi bir hasar vermez.Karasinek ve sivrisinek en zararlılarıdır.Ülkemizde tehlikeli türler pek bulunmaz.Zaten insanımız onların köküne kibrit suyu dökmüştür.Yılan insandan kaçar.Birçoğunun peşine fotograflarını çekebilmek için düştüm ama zavallıların genlerine insan korkusu o kadar işlemiş ki, ne mümkün...
İnsana karşı yanımda ruhsatlı ateşli silahlarımı hiç eksik etmem.Allaha çok şükür şimdiye kadar kullandırtmadı ama ıssız yerlerde onsuz olmaz.Köpeğe karşı da pili daimi taze bir Dazzer iyi iş görür...
Doğaya gerçek saygısı ve sevgisi olan her kimse esasen kendini yine doğada bulur.Şamata ve gürültü yapılmayacak hatta yüksek sesle dahi konuşulmaması gereken yerlerin başında yine doğa gelir.Siz ona nekadar uyarsanız o da size o kadar nimetlerinden sunar...

Doğada tek başına bir yolculuğa çıkılacak ise;

-Aile veya yakın dostlara yapacağınız aktivitenin detaylarını, kaç günlük bir aktivite düşündüğünüzü, takip edeceğiniz rotanız vb bilgileri paylaşmanız aski durumların çözümlerini daha kısa sürede getirir.

-Temel hayatı idame bilgisi ve temel ilk yardım, acil yardım bilgilerine muvaffak olmanız gerekiyor.

-Özellikle izleyeceğiniz rota su bulma konusunda sıkıntılı ise, her gün için en az yarım litre su almanız gerekir.

-Bir hayatı idame kiti oluşturmanız gerekir.

-İzleyeceğiniz rota ile ilgili bilgiler edinip, daha önceden ne gibi sıkıntıların yaşandığı hakkında fikir sahibi olunması gerekir.

-İzleyeceğiniz rotanın bir haritasını edinmeniz ve bu haritayı okuyabilmenzi gerekir, pusula kullanmayı bilmeniz gerekir.

-Arazide ilerlerken dikkat edilecek hususları bilmeniz gerekir.

-Kaybolduğunuzda nasıl daranmanız ve ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

-Her duruma karşı iyi bir kondüsyonunuz olması gerekir.

vs vs.

Özetle doğada tek başına yolculuk basite indirgenecek bir durum değil.

Unutulmamalı ki; Doğa içinde yaşamayı bilmeyene çok acımasızdır, bilene ise her tür imkanı sunar...

Saygılar...

Dağcılık yaptığım dönemlerde, yaz-kış pek çok kez tek başıma yüksek dağlarda dolaştım, geceledim. Doğada tek başına olmak ve bunun getirdiği psikolojik/fiziksel engelleri aşmak zordur ama insana özgüven duygusu da kazandırır.

Eğer yanına birini bulamıyorsan basit bir seçenekle karşı karşıya kalırsın: gitmek ya da gitmemek.

Doğada tek başına olmak, birkaç kişiyle olmaktan daha riskli ama beceri ve yeteneklerini bilen biri için bu zorluklarla başa çıkmak asla imkânsız değildir.

Psikolojik ve fiziksel hazırlık, teorik/pratik bilgi ve becerilerin geliştirilmesi, bölge/güzergâh hakkında iyi araştırma yapmak ve doğru malzeme seçimiyle riskler azaltılabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri