Doğada Tek Başına Yürüyüş

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erdogan17 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 74
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 47,763
Ynt: Doğada Tek Başına Yürüyüş

Doğada tek başına yürüyüşün grupla birlikte olmanın aksine daha güvenli olduğunu okudum.
Bunun nasıl mümkün olduğunu, nedenlerini sizin de okumanızı tavsiye ederim.

Tam da sorunuza karşılık geliyor bu kitap.

Ekli dosyalar

• 255843.jpg
    255843.jpg
    35.4 KB · Görüntüleme: 776

Etiketler

yasarergun' Alıntı:
günde onlarca kişinin yürüdüğü yerlerde, parkura sadık kalmak kaydıyla ve belli tecrübeyle tek başına doğada yürünebilir belki ama bunu herkese her koşulda yapın demek doğru olmaz.

Okuyun derim..

Merhaba,

Doğada bir gece kamplı olmak üzere en fazla 2 günlük solo yürüyüşler yaptım. Uzun süreli bir solo yürüyüşüm olmadı. Ancak bu kısa yürüyüşlerin beni gurup yürüşlerine nazaran çok daha fazla geliştirdiğini farkettim. Kaybolmama adına, tüm duyularınızı açıyor ve her ayrıntıyı beyninize kazımaya çalışıyorsunuz. Yön duygunuz çok gelişiyor. Hatta tarifini tam yapmak mümkün değil ama bir rota bulma felsefeniz oluşuyor.

Ayrıca başınıza bir hal geldiğinde yardım alamayacağınızı bilmek sizi çok daha dikkatli kılıyor.

Tüm bunların ötesinde solo yürüyüş sizi tam anlamıyla özgür kılıyor. Uyum adına hiç istemediğiniz halde zaman zaman partnerinize uymak mecburiyetinde kalmıyorsunuz. İstediğiniz saatte uyanış ve yola çıkış. İstediğiniz tempoda bir yürüyüş, istediğiniz yerde istediğiniz kadar mola, istediğiniz yerde kamp.. vb.

Tek başına doğa yürüyüşü ayrıca yurt dışında çok yaygın.. Amerika'da çok ünlü bir uzun yürüyüş yolu var. ''Appalacian Trail'' 2000 Mil uzunluğunda. Yani 3000 Km. Her türlü vahşi yaşamın olduğu çok geniş orman alanlarına sahip. Ayrıca pek çok bölgesi yüksek irtifada. Bu yolu solo yürüyen pek çok kadın var.
Yani solo yürüyüş, doğa yürüyüşü ve kampçılık konusunda belli bir deneyiminiz varsa pek o kadar korkulacak bir şey değil. Özellikle bilinen rotalarda ya da Likya yolu gibi işaretlenmiş uluslararası yürüyüş yollarında.

Keşif gezilerini bunun dışında tutabiliriz. Çünkü keşif gezileri, çok daha fazla bilinmeyeni içerdiği için biraz riskli olabilir. (Eğer solo yürüyüş konusunda ciddi bir deneyim varsa bu da yapılabilir.)

Son olarak 10 Mart'ta Likya yolunun tamamını solo yürümeyi planlıyorum. Dönüşte edindiğim yeni tecrübeleri de aktarmaya çalışacağım.

Sadece yürüyüş için geçerli değil bu , yapacağın birçok sportif faaliyeti başkalarıyla birlikte gerçekleştirmen güvenliğin açısından en doğrusudur. Yinede yalnız başına yürüyüş yapacaksan kullanmayı planladığın güzergahı başkalarına da söylemen iyi olur. Tecrübeyle sabittir. Birçok kez tek başıma yürüyüş yaptım . Bunların 2'sinde kayboldum. Birinde Komandolara rastladım :D sağolsunlar karnımı doyurdular :D gideceğim yere kadar da cipleriyle bıraktılar :D Diğer kaybolmam da yönümü yanlış tayin edip tırmandığım dağın yanlış yakasından indiğim içindi. O kadar çok yürümüştüm ki artık yamuk yumuk basıyordum yere :D karşıma bi traktör çıktı :D bala bakarmısın , bi insan bu kadar mı ballı olur . Sen şansını zorlama . Konu da 2008 yılının konusuymuş , adam çoktan kaybolmuştur :D

Koşullara ve şartlara bağlı olmak üzere çeşitli riskler var.
Bir elin nesi var, iki elin sesi var ..

Risk her yerde var. Hem de çok daha fazlasıya..

Trafik kazası geçirme riski, bizi trafiğe çıkmaktan alıkoymuyor.
Alkollü birinin serseri kurşununa hedef olabilme riski, eğlence yerlerine gitmekten alıkoymuyor.
Tüm zararlarını bilmemize rağmen, sigara içmeye devam ediyoruz.

Elbette doğada da bir risk var. Ama yukarıda saydıklarımın yanında çok çok küçük bir risk. O nedenle solo yürüyüşten çekinmemek en doğrusu gibi geliyor bana..

Dünyada tek başına yürüyüşe nasıl bakıldığını, kendi tecrübelerimi de ekleyerek www.dogayakacis.com da paylaştım.

http://dogayakacis.com/2014/06/07/tek-basina-doga-yuruyusu-3/

http://dogayakacis.com/2014/06/07/solo-yuruyuse-nasil-baslarim/

http://dogayakacis.com/2014/06/07/solo-yuruyuse-hazirlik/

bu başlık oldukça ilginçmiş, sevdim.
ben de doğada tek başına yürüyen ve bunu çok seven biriyim. tek başına yürümenin, tırmanma değil, sebeplerinden bahsedecek olursam karşımıza yalnızlığın çoğul olduğu, tek başına olmanın gerçek gücü ortaya çıkardığı, herkesin performansının aynı olmadığı, zaten kimsenin bunu yapmaya yanaşmadığı gibi bir dolu sebep çıkar. birden çok kişi olmanın getirdiği kolaylıklar yanında zorluklar da vardır: anlaşmazlık, performans farklılığı, davranış farklılığı gibi...
doğadaki tehlikelerden bahsedecek olursak;
1.insan. en büyük tehlikedir. hele siz bir de gençseniz/yaşlıysanız ve deneyimsiz olarak değerlendirilirseniz kötü bir emel beslemekten çekinmeyenler çıkabilir. bir gezginimiz ruhsatlı silahtan bahsetmiş. bence de mantıklı. kimse kimseye zarar vermek zorunda değil. doğada tek başına yürüyen kişiden bir başkasına ne?
insan kaynaklı bir sorun yaşadım mı? yaşatma sınırına kadar gelenler oldu ama, genelde, elimdeki kurt baltası ve gözlerimdeki anlam caydırıcı etki yaptı.
2.ayı. kendisine ait olmayan bölgedeyseniz sorun olmaz. karşı karşıya geldiğinizde kaçmayın, ani hareket etmeyin, durun. tepkilerini ölçün. sizden zarar gelmediğini görürse, çekip gidecektir. öylece duruyorsa sizin geri gitmenizi bekliyordur. gurur yapmadan geldiğiniz tarafa doğru uzaklaşın.
saldırdı diyelim; silahınız varsa kafasına ve/veya göğsüne ateş edin. bence en iyisi büyük biber gazlarından iki taneyi yanınızda bulundurmaktır. karşılaştığınızda hemen çıkartın ve kullanıma hazır hale getirin. bir ayı neden saldırır? yavrusu varsa, bölgesine girmişseniz, ürkmüşse, açsa, yaralıysa saldırır.
3.kurt. genelde bahar ve yaz ayları yüründüğünden kurta denk gelmek pek olası değildir. geldiğinizde yine sorun yoktur. siz düşmedikçe saldırmayacaktır. tek kurttan korkmayın, sürü iseler sorun var demektir. bu durumu yaşıyorsanız ve silahınız varsa kullanmaktan çekinmeyin. buna da biber gazı etkilidir. ayrıca kurt baltasını da tavsiye ederim. kurt öldürme yasağı yok diye biliyorum (yanılıyor olmam olasılığı vardır). kurt boğaza saldırır. kurtun da saldırma sebepleri ayı ile aynıdır.
4.köpek. buna karşı köpeksavar kullanabilirsiniz. bibergazı çok etkilidir. silah zaten etkilidir. eğitimli bir köpek saldırmaz ama sizi kendi alanına da sokmaz. girmeye kalkışırsanız o zaman saldırır. köpek genelde karın bölgesine doğru hamle yapar ama boğaza dalanlar da vardır. elinizde hiçbir savunma cihazı yoksa en zayıf kolunuza bir şeyler dolayıp ağzına verin ve zaman geçirmeksizin diğer elinizle boğazını tüm gücünüzle sıkın. kısa zamanda öldüğünü göreceksiniz. bu arada arka ayaklarına ayaklarınızla basmanız gerekebilir. kendi sahibini yere yatırarak ısırmaya başlayan üç köpek ile ilgili bir hatıram vardır.
5.yılan. esasında insandan kaçarlar. ekinlerden, fare olabilecek yerlerden uzak olduğunuz sürece yılanlaran da uzaksınız demektir. karşılaşırsanız ve size diklenirse basın biber gazını.
6.domuz. gündüz genelde sorun yaratmazlar ama gece hereketli olduklarından sürünün içinde kalabilirsiniz. bunların da insanlardan uzak durmak gibi bir özellikleri vardır. yine de ürkütmemek, yakınlarında olmamak faydalıdır. biber gazı gibi savunma silahları faydalı olmaz. zira o size yavaş yavaş yanaşmaz. ok gibi hızla koşarak gelir. yapılabilecek en mantıklı davranış havaya ateş etmektir.
7.akrep veya yöresel ismi ile kuyruklu. kumdan, taştan çakıldan uzak duruverin siz de...

tek başına doğa yürüyüşü ve kampı yapacak olanlara tavsiyem maçeta veya benzeri bir kesici, kurt baltası, hayatı idame bıçağı/çakısı, biber gazı, GPS, harita, şarjı tam gsm taşımalarıdır. bunun yanında ciddi bir kampçılık ve arazi değerlendirme bilgisine sahip olunmalıdır.
bu sene benden 15 gün kadar önce, likya yolunu tek başına yürüyen yabancı uyruklu 50 yaşlarında bir kadına, körmen adası etabında tecavüze yeltenen ve bölgede seracılık yapan iki ayaklı yaratık olmuş. şu anda tutuklu. bu gibi olaylar az ama olmaz diye bir kural yok.
tüm bunlara bakarak korkmanın bir manası yok. tedbir almak gerekir. tek başına faaliyet yapan kişiler zamanla hayli gelişmiş bir öz benliğe sahip olurlar ve bu bir üstün niteliktir.
kısacası herkese tek başına yürümeyi tavsiye ederim, telkin etmem.
KURT BALTASI nasıl birşeydir acaba ilk kez duydum?

Eklemeden geçemedim: Yaban hayvanlarını öldürmek ülkemizde suçtur! Kurt da bir yaban hayvanıdır ve ülkemiz sınırları içerisinde öldürülmesi kesinlikle yasaktır. Gelgelelim bazı bölgelerde ve bazı zaman aralıklarında ekosistem tehlikeye girmiş ise bazı yaban hayvanları avlamanıza izin verilmektedir. Örneğin Sinop'ta popülasyonu müthiş arttığı için 2018-2019 av sezonu içerisinde ülkemizde sadece Sinop'ta çakal avlanmasına izin verilmiştir. Bunun için dahi birtakım niteliklere haiz olmalı ve istendiği takdirde bu niteliklerinizi belgeleyebilmelisiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.