Doğada Tek Başına Yürüyüş

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erdogan17 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 74
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 47,772

erdogan17

Ana Kamp
Yer
Bursa
arkadaşlar benim çok araştırdığım ve de ne hikmetse bi'türlü bulamadığım, çok merak ettiğim bi konuyu size sormak istiyorum...
Aramızda tek başına doğada uzun bir süre yürüyüş yapan varmı? ve bu sanıldığı kadar tehlikelimi?tehlikelise sonuçları neler olabilir? -çünkü doğada yürüyüşümü tek başıma tasarlıyorum...

Etiketler
Ynt: Doğada Tek Başına Yürüyüş

selam.Ben bir orman muhafaza memuru olarak doğada tek başıma yürüyüş yapan kişilerden biriyim.Ben yürüyüşü malum görev icabı yapıyorum ama gerçekten seviyorum.En fazla doğada tek başıma iken yılan sokmasından ve iletişimin kopuk olduğu telsiz veya telefonun çekmediği yerlerde düşüp bir yerlerimin kırılmasından ve yılan sokmasından korkarım.Onun dışında başka benim için çekince yoktur.

aynen ya yılanlar her ne kadarda türkiyedekiler zehirsizde olsa o duruşu o endamı o dil çıkarışı tam bir kabus o anda

Merhaba,

Buradaki en az tecrübelilerden birisi olarak, ilk kelamı etmek bana düşmese de...

Her türlü aktiviteyi tek kişi yapmak bir takım riskleri yanında getirir. Yürüyüş de bunlardan birisi. Sonuçta doğa her ne kadar kendisine zarar vermeyene saldırmasa da, daha önceden yaşananların size etkileri (örneğin vahşi hayvan saldırısı) veya başkalarının yaptıklarının (define çukurları) size sonuçları çok kötü olabilir. Bunların tamamen dışında vücudunuzun sizin beklediğiniz kadar güçlü olmaması ihtimalini (kramp, güçsüzlük, vs.) bile orada göreceksiniz.

Kötü bir ihtimalde ne yapacağınızı düşünmeniz de gerekir ve bunun da birinci ve en kolay yolu yanınızda bir kişi daha olmasıdır.

Ayrıca doğa yürüyüşünü iş olarak yapmadığımıza göre elimiz değmişken birileri ile de bu zevki paylaşalım değil mi? :D

Neticede fikrim budur. Sanırım tecrübeli yürüyüşçüler çok daha somut kanıtlı fikirler sunacaklardır. (Benzerlik gösterirse ben de Eski Foça'dan Yeni Foça'ya tek başıma yürüdüm ama bu ihtimalleri düşünüp araç yolundan ayrılmadım, cep telefonumun sürekli çalıştığına emin oldum ve belirli aralıklarla tanıdığım insanları kendimden haberdar ettim ki, sorun yaşanması riski en aza insin? )

Selamlar...

"XtrmPrgrmmr " aslında çok haklısınız benim kafamda okulum bitince likya yolunu tek başıma yürümek ( baştan sona ) ondan kısa bir süre sonrada kazdağlarına sarıkız' a yürüyüş .
bunun için sarjım bir süre sonra bitecek ki bu likya yolu en az 30 günlük bir yürüyüş yada sahi şu philips in bu aralar çok gözde bir modeli var sarjı 1 ay giden telefon ondan alsam fena olmaz :smiley:

Şehirde yaşadığımız hayat ile doğa arasında farklar vardır. Şehirde başımıza gelen bir herhangi bir olay karşısında yakınımızda bulunan kişilerden, yanımızda kimse yoksa bile kolluk kuvvetlerinden vb. yerlerden yardım isteyebiliriz. Fakat doğada tek başınayken başınıza bir iş gelmesi durumunda sizin güvenilir bir yere ulaşmanız aynı yerden birilerinin geçmesine bağlıdır. Sizce bu riski almaya değer mi?

Unutmadan cep telefonu, telsiz gibi hususlar konusunda da bir laf edeyim, bir abimizin sözü vardı "bela seyrek gelir" derdi. Her zaman en kötüsü için hazır olmak en iyisi...

Erdoğan Bey Selamlar

Doğada asla tek başına faaliyet yapılmamalı. Konu ile ilgili forumda biryerlerde "Doğada yaşamın temel kuralları" diye bir yazı var aynı yazı www.amanoslar.net adresinden indirebileceğiniz "Hatay'da on sıcak gün" isimli kitapta da var. İlla da tek başıma gideceğim derseniz de kesin güzergahınızı birilerine verin ve yanınıza mutlaka bir uydu telefonu (bakınız www.thuraya.com) alın ki riski en aza indirmiş olun.

Saygılar

Yaşar Ergün

Merhaba Erdoğan,
Gezenbilir Ailesine Hoşgeldin.
Doğada tek başına yapacağın bir yürüyüş için ilk önce kondüsyonun ve sonrada uzun yıllara dayanan bir tecrüben olması lazım.
Doğal ortamda (Bu doğal ortam ; Ormanlık bir alanda ki patika olabileceği gibi kayalık bir alanda ki patika da olabilir ve daha onlarca seçenek) tek başına yürürken onlarca seçenek içinde her birinin ayrı ayrı tehlikeleri ve dikkat edilmesi gereken yönleri olavaktır.
Tüm bu unsurları buraya yazmaya kalksam hem vakit yetmez hemde tamamını yazamamam.Unuttuğum ve/veya aklıma gelmeyen unsurlar her zaman var olacaktır.Basitçe ;
- Ormanlık alanda patika üzerinde ki küçük bir çukurun yapraklarla gizli olması ve yürüyüşçünün küçük çukurda ayağını takılması ile yere yuvarlanması. Sonuç : Ayak burkulması,başın yere çarpması ile oluşacak bayılma ve travmalar.
- Kayalık bir alandaki patika da giderken daha üst irtifada otlayan ve sana huzur verdiğini düşündüğün koyun&keçilerin düşürdüğü taş ile oluşacak bir tehlike.
Bu iki örnekteki durumda yardım isteyeceğin kişilere ulaşma imkanın kolay olmayacak.Uydu telefonun olsa bile bayıldıysan ya da telefon taş düşmesi sebebi ile uzağa düştü ya da kırıldı ise ne yapacaksın.?
Kısaca açıklamaya çalıştığım bu tehlikeler nedeni ile doğa da tek başına yürüyüş yapmana pek sıcak bakamıyorum.
17 yaşındasın ve lise bittiğinde yürüyüş yapacağını söylüyorsun. Çok zor çok.
Öncelikle bilgi ve deneyim elde etmelisin.
Tabii bunların yanında da seni doğada tehlikelerden kurtaracak, isteklerini gerçekleştirmene olanak tanıyacak kaliteli ve işlevsel dağcılık ve kampçılık malzemelerini edinmelisin.
Bunların yanında bir diğer sorun olan Doğada tek başına yürüyüş yaptınız mı ?'ya gelince ;
Uzun yılların verdiği deneyim ile (Eylül 1995'den beri İzmir Çevresinde yürüyorum) İzmir yakınlarında ki parkurlarda bir çok kez tek başıma yürüyüşler yaptım.
En son 30 Ağustos'ta solo İzmir Bozdağ Zirvesine çıkmıştım.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=15802.0
Parkurları ve olabilecek tehlikeleri bildiğim için pek bir sorun ile karşılaşmadım şimdiye kadar.
Burada bir parantez açayım tek başıma yürüdüğüm rotaları daha önce onlarca kez gruplar ile geçmişliğim vardı.
Sen hiç bilmediğin parkurlara girmeyi düşünüyorsun.(Örneğin Kazdağları Sarıkız.)

Sanırım bu yazdıklarım sorularını cevaplamaya yeterli olmuştur.

İzmir'den Selam ve Sevgilerle,

Öz Murat

Evet Murat Bey söylediklerini dikkatle okudum herşeyi çok net bir şekilde açıkladığınız için çok teşekkür ederim öncelikle sorduğunuz soruya cevap vereyim -Evet Çanakkale Şehitliklerini 3 gün 3 gece yürüyerek baştan sona en ince ayrıntısına kadar yürüyerek gezmişliğim vardır
Tek başıma yürümemin nedeni çevremde hiçbir insanın doğaya bu açıdan ilgi duymaması işte bu yüzdendirki herşeyimi tek planlıyorum bir çok etkinliğe yazıyorsunuz boş yerimiz var isteyen bize ulaşabilir fakat okul ulaştıttırmıyor Murat Bey :smiley: (malum günde 11 saat ders görüyorum) bir gün okula gitmesem o beni kafadan 2 hafta sarsıyor.
hırs yaptım sürekli doğa hakkında kitaplar okuyorum yeni bir malzeme listesi yapıyorum fotoğraf makinası için para biriktiriyorum yani içimden hep doğa ile içice olmak geçiyor evden okula okuldan eve inanınki hiç toprağa basamıyoruz bu istanbulda ki sizde istanbuldaysanız ne demek istedğimi anlayacaksınız bundan çok memnun olan arkadaşlarım farkana varmayan arkadaşlarım çok ama onlar şehirin temposuna çok iyi ritim tutmuşlar.ben tutturamadım biran önce okulumun bitmesini istiyorum şafak 183 :smiley:

Merhaba Erdoğan,
Her şeyden önce böyle bir organizasyonda başına gelebilecek kötü durumları değerlendirmen lazım.
Yılan, böcek, kene, kırık, burkulma, kaybolma vb. durumlar için önlem ve hazırlıklarını yaparsan ve güçlü bir iradeye sahip isen bunu yapabilirsin.

http://www.geocities.com/canersevgi/sonyer.html ya da
http://www.anafilya.org/go.php?go=7d593310108e1

Sevgi ÜNAL isimli bayan arkadaş bu yolu tek seferde ve tek başına aştığını bizlerle paylaşıyor.

Bilgi ve Tecrübe Cesaretin önünden gider bunu untma

Selam geçen ay Eğirdir'den Serik'e 235 km bisikletle yalnız gittim.Arazi şartları nedeniyle yolun yaklaşık 50-60 km sini yürüyerek katettim. Yoldaş bulabilseydim yürüyerek gidecektim. Tek başına olmanın sakıncalarından arkadaşlar bahsetti.Tekrar söylememe gerek yok.Ama uzun mesafelerde insanın canı sıkılıyor.1 haftalık yürüyüşte en eğlenceli parkur okuldan eve dönen ilkokul öğrencileri ile sohbet ederek yürüdüğüm 5 kilometrelik yokuş oldu. Bence de yalnız gitmeeeeee.

philykia çok teşekkür ederim konuya yorumunuz ve örnek birisini gösterdiğiniz için ne güzel ki sevgi Ünal bunu başarmış tek başına tamamını yürümeyi. ahh şu okul bitse öss derdi kalksa...

Çekmez olurmuyum Murat bey yaklaşık 1000 tane kadar. Eklemeye çalıştım olmadı. Destek olursanız fotoğrafların bir kısmını ve gezi notlarımı memnuniyetle eklerim.

Fotoğraflarınızı boyutlarını küçültmeniz gerekiyor.
800*600 çözünürlüğe topluca indirmeyi sağlayan programlar var.
MSN üzerinden bana yollayabilirseniz ben sizin yerinize küçültür tekrar size yollarım.

Foruma fotoğraf ekleme konusunun görsel olarak anlatıldığı sayfamızın linki ise;
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=1020.0

Çok teşekkür ederim.Çok iyi olur.

Murat bey yeni üye olduğum için sizin msn adresinizi göremiyorum.Beni eklerseniz resimleri size göndereyim.

Erdoğan kardeşim Çanakkale şehitliklerini tekrar gezersen beni almayı unutma.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR