Dodge Nitro Çok Yakıyor - Benzer Segment Araçlar Için Yakıt Düşürme Tavsiyeleri?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Cyb Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,311

Etiketler
aracınızın kendi yazılımının kopyalanıp incelenip gereken yerlerde turbo basıncının ve enjektör zamanlamasının daha fazla güç üretebilecek şekilde düzenlenmesi ve yeniden araca yazılmasını içeriyor. ben Dodge Journey e uygulattım ve tüketimde iyileşme olmasa da üst devirlerde fark edilir güç artışı elde ettim. vites büyütmeler daha çabuk oldu ve vites küçültmeler gecikti. Tüketim artmadı.

Ben öncelikle filtreyle, su ve yağ kontrolüyle başlayayım o halde. Sonrasında buji ve enjektörler için sanayiye gideyim. Agresif olmayan sürüş yöntemlerine ilaveten yapabileceğim farklı bir şey kalmamış sanırım :confused:
bir de hangi şehirdesiniz? sanayi de direk bu araçlardan anlayan, bilgisayardan aracın bütün kontrollerini yapabilecek bir servis var mı (çoğu yer bütn kontrolleri yapıyoruz diyor ama yüzeysel olarak bakıyor, bunu OBD alıp siz de yapabilirsiniz)?

aracınızın kendi yazılımının kopyalanıp incelenip gereken yerlerde turbo basıncının ve enjektör zamanlamasının daha fazla güç üretebilecek şekilde düzenlenmesi ve yeniden araca yazılmasını içeriyor. ben Dodge Journey e uygulattım ve tüketimde iyileşme olmasa da üst devirlerde fark edilir güç artışı elde ettim. vites büyütmeler daha çabuk oldu ve vites küçültmeler gecikti. Tüketim artmadı.

O çok iyiymiş ama Malatya’da o iş zor :smiley:

bir de hangi şehirdesiniz? sanayi de direk bu araçlardan anlayan, bilgisayardan aracın bütün kontrollerini yapabilecek bir servis var mı (çoğu yer bütn kontrolleri yapıyoruz diyor ama yüzeysel olarak bakıyor, bunu OBD alıp siz de yapabilirsiniz)?

Aynen öyle hocam. Çinden on dolara bir obd cihazıyla ben de o kontrol edebilirim ama detaylı kontrol yapabilen daha farklı cihazı olan kimse yok maalesef Malatya’da. En azından benim araç için.

Aynen öyle hocam. Çinden on dolara bir obd cihazıyla ben de o kontrol edebilirim ama detaylı kontrol yapabilen daha farklı cihazı olan kimse yok maalesef Malatya’da. En azından benim araç için.
hmm, o zaman var ise bir bosch servisi belki onlar bakar, bu araçları büyük şehirler dışında bakımını yaptırmak zor.
mekanikte eğer bişi çıkarsa bizim ustalara sorup yardımcı olabiliriz, aklınızda olsun

hmm, o zaman var ise bir bosch servisi belki onlar bakar, bu araçları büyük şehirler dışında bakımını yaptırmak zor.
mekanikte eğer bişi çıkarsa bizim ustalara sorup yardımcı olabiliriz, aklınızda olsun

Teşekkür ederim hocam sağ olun tekrar. Yakıt noktasında bi çalışma yapayım ben öncelikle bakalım :smiley:

rica ederim, sonuçları bekliyoruz :smiley:
Sorunu üzülerek çözmüş bulunuyorum. Arabada yağ kalmamış :( baya baya bitmiş yani çubuğun ucuna ya bulaşıyor ya bulaşmıyor. Umarım çok masraf çıkartmaz. Şimdi çok da yorum yapamayacağım konuya gelelim, nedir sizce sebebi?

Peki yag lambasini yakmamis mi?
Araca yag ekledikten sonra az bisi kullanip lifte kaldirin ve kacak kontrolu yapin. Her gun de duzenli olarak calistirmadan once altina bakin. En buyuk sorun da yağ müsuru calismiyor mu?

Ufak bir kacak var ise sikinti yok ama yag yakmasi varsa o zaman problem.

Peki yag lambasini yakmamis mi?
Araca yag ekledikten sonra az bisi kullanip lifte kaldirin ve kacak kontrolu yapin. Her gun de duzenli olarak calistirmadan once altina bakin. En buyuk sorun da yağ müsuru calismiyor mu?

Ufak bir kacak var ise sikinti yok ama yag yakmasi varsa o zaman problem.

1.5 litre yağ ilavesiyle normal seviyesine getirebildim. 6 ay için çok fazla. Ben de hem yağ lambasına hem de geçmişte böyle bir sorun yaşamamama dayanarak kontrol etmiyordum epeydir ama işte, yakmadı lamba. Yarın iş çıkışı bir ziyaret edeceğim ustayı.

1.5 litre eksilmesiyle yakmaz ama. Normal yani bir bozukluk yok. Toplamda kac lt yag aliyor ve en son bakim kac km once yapildi?
Sabah aracin altina bir bakin kacak var mi diye

iyi günler
benim aracımda da enjektör sorunu vardı aracıma motor yaptıktan sonra çalıştıramadık enjektör bobinleri bir şekilde kısa devre yapıp yanmış bobin tamiri de mümkün değilmiş. 4 adet çıkma revizyonlu enjektör aldım 4.000 tl aracım çalıştı. ancak 30 km sonra tekrar yatak sardı rektefiye sırasında küçük bir parça blok içererisin de kalmış yağ kanalını tıkamış tekrar söktük. neyse senin sorununa gelirsek
aracımızda ki enjektörler common rail enjektör. tamirleri biraz zor.her pompacı yapamıyor yaptıktan sonra sesli çalışıyor. enjektörlerin kontrolü bir şey yoksa 400 tl memeleri tamir takımı değişirse 1.800 tl gibi tutuyor.
yağ seviyesi de yağ çubuğunun ne en üstünde ne de en altında ortada olacak
kullandığın yağ da çok önemli ben mobil 5W40 kullanıyorum 15.000 km değişim yapıyorum eksiltme yok.
hava filtresini de 2 yağda bir değiştiriyorum en son 19-9-2018 60 tl ye aldım.
geç çalışma önceki enjektörler takılı iken vardı kızdırma bujileri de çalışıyordu yeni taktıklarımla pek deneme şansı bulamadım.yeğenimde GJ 3.0 CRD var ondada geç çalışma varmış enjektör revizyonu ile 1.500 tl geçen sene yaptırmış. şimdilik iyi diyor.
yakıt tüketimi orjinal 20 inch 245/50/20 goodyear wrangler lastiklerle ortalama 10.9-12l gibiydi
kışlık lastiklerim 20 inch lastik çok pahalı olduğu için. 16 inch toyoto jantı ve 4 adet petlas 235/70/16 explorer
kış lastiği ve 4 adet 1.25 inch flanş takmıştım 2 sene oldu jant lastik top 2.000tl flanşlar top 400 tl tutmuştu.
yakıt tüketimim 9-10.5 arasında idi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri