Dişli Oranları, Lastik Çapı, Son Hız Hesaplamak İçin Yazılım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan discovery-V8 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 80
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 72,355
Ynt: Dişli Oranları, Lastik Çapı, Son Hız Hesaplamak İçin Yazılım

Abi cennete gidicen süper program, sadece araçlar model ve yılları ve teknik verileri seçilebilir olsa hani bilgileri bulamayanlar için süper olur ;)selamlar
Hatta explorer sahiplerine kıyak yapayım senin başlık altında http://www.explorerforum.com/ntrprize/

Etiketler

parodi' Alıntı:
Abi cennete gidicen süper program, sadece araçlar model ve yılları ve teknik verileri seçilebilir olsa hani bilgileri bulamayanlar için süper olur ;)selamlar
Hatta explorer sahiplerine kıyak yapayım senin başlık altında http://www.explorerforum.com/ntrprize/

Baştan niyetim güncellenebilir bir veri tabanı sistemiydi hatta canlı olarak simüle edecektim ama işim bitince yarım kaldı bir fırsat bulduğumda tamamlayacağım hepsini.

Selamlar

Hesap kitap güzelde bunlar gerçek hayatla nekadar örtüşüyor?

Bir elde makina ve direksiyon, diğer elde vites kolu , bir göz GPS de, bir göz yolda bir test edeyim dedim. ;D

Th disco1 0 60

Sonuçlar ;

1. vites

Gerçek
1gearreal

Hesaplanan
1gearyvz

2. vites

Gerçek
2gearreal

Hesaplanan
2gearyvz

3. vites

Gerçek
3gearreal

Hesaplanan
3gearyvz

4. vites

Gerçek
4gearreal

Hesaplanan
4gearyvz

Yol bittiği için 5. vites yok ;D onuda sonra denerim. Bu arada GPS ve KM sayacı 35 inch lastikle bir e bir örtüşüyor.

Selamlar

Yavuz bey merhaba,
Gerçekte de 5000d/d'ları zorluyor musunuz vites değişiminde, yoksa bu denemeye özel miydi?

abi 15 sene önce kalem kağıt elimde bu hesapları yapmaya çalışırdım inan.m22 şanzuman 4,11 ile 1 de şu lastikle şu sürat. falan ....alllahtan vazgeçtim şimdilerde o sevdadan.işi kolayladın gene aklıma sokucan mazallah. Bu arada herekese iyi bayramlar diliyorum. :D :D :D :D

schweps' Alıntı:
Yavuz bey merhaba,
Gerçekte de 5000d/d'ları zorluyor musunuz vites değişiminde, yoksa bu denemeye özel miydi?

Şenol zorlamak derken ?, 5000 d/d v8 için bir zorlama sınırı değil, aksine devir göstergesinde kırmızı band yoktur , göstergeyi tersine bile çevirebilir, ama ben tabiki günlük hayatta böyle kullanmıyorum , ellerim ve gözüm meşgul olmadığında daha agresif kullandığımda olmuştur, ama genelde 3000 d/d yi pek aşmam , araç burada lpg ile çalışıyor, ne hikmsetse 5000 d/d üzerinde lpg nin canı yükselmek istemiyor, ayrıca araç 3 ton civarında bir ağırlığa sahip, bu sadece yolu boş gördüğüm bir anda yaptığım denemeydi.

Selamlar

yavuz abi...
özel mesaja kapalısın... bana bir iletişim verir misin? özelden ;D

programın üzrinde yazması lazım, yavuz@landrover.web.tr den ulaşabilirsiniz.

selamlar

edaghan' Alıntı:
Yavuz;

Benim aracın bilgileri şu şekilde:

Land Rover - Discovery Puma MT82

1st Gear 5,44
2nd 2,84
3rd 1,72
4th 1,22
5th 1,00
6th 0,79
Reverse 4,94
Hi 1,22
Lo 3,321
Crw. 1
Portal 2
Pinion 3,54
Tire 32
Stall 800
Max RPM 4090
Wind 0,35

100 kmh için 6. viteste 2200 devir gerekiyor.

Oncelikle bu bilgilendirme icin tesekkur ederim.
Puma MT82 nasil yaptiginiza iliskin resimli paylasiminiz var mi? link iletirseniz veya kisaca nasil yaptiginiza dair bilgilendirme iletebilirseniz sevinirim.
Tesekkur ederim.

Saygilar,
BK

Yavuz abi ellerine sağlık. Geçenlerde bahsediyorladı bana. Bulduğuma sevindim :D Ben Disco II'ye 33lük 255/85/16 lastik taktım ve şimdi şanzıman oranımı değiştiriyorum :D
1.211'den 1.410'a getireceğiz. Umarım pişman olmam :D Senin bu program çok işime yaradı teşekkür ederim...

bariskucuk' Alıntı:
Oncelikle bu bilgilendirme icin tesekkur ederim.
Puma MT82 nasil yaptiginiza iliskin resimli paylasiminiz var mi? link iletirseniz veya kisaca nasil yaptiginiza dair bilgilendirme iletebilirseniz sevinirim.
Tesekkur ederim.

Saygilar,
BK

Barış bey;

Mesajınızı yeni farkettim, özür dilerim.

MT82 takılışı ile ilgili elimde foto yok. Ama işlem araca göre ince ayrıntılar olmakla birlikte genelde standart. Puma motor ile MT82 birbirine örtüştüğü için o kısımda bir işleme gerek yok. Asıl sorun MT82'nin çıkışını LT230 arazi şanzımanına bağlamakta yatıyor. Biz bir tarafı MT82'ye uygun, diğer tarafı LT230'a uygun bir aks yaptırmıştık. Konik şeklindeki MT82'yi arazi şanzımanına bağlamak için de araya bir RR şanzıman kutusu ve flanş yaptırmıştık. Çalışmasına çalışıyordu, lakin yağlama imkanı yoktu. O nedenle, biraz gürültülü bir düzenekti. Şu an, aracımın orjinal şanzımanı olan R380'i kullanıyorum.

Kolay gelsin.

mercedes w460 300GD modelinin teknik özelliklerini buldum orjinalinde 205R16 lastik bulunmakta buna göre 29'' lastik kullanıldığı belirtiliyor birinci resim 100km hıza vardığı devir ikinci resim 32'' lastik ile 100km hıza vardığı devir buna göre hiçbir değişiklik yapılmadan 32'' lastik takılabilir mi nedeni orjinal lastik ile 100km hıza daha yüksek devirde ulaşıyor 32'' lastiğe göre

1. resim 29'' lastik ile sonucu
2. resim yürür aksamı aynı 32'' lastik ile sonucu

yanlışım varsa düzeltin programı kullanmaya sonuçlarını analiz etmeyi öğreniyorum

teşekkürler

Mercedes G 29

Mercedes G 32

barb_alone' Alıntı:
mercedes w460 300GD modelinin teknik özelliklerini buldum orjinalinde 205R16 lastik bulunmakta buna göre 29'' lastik kullanıldığı belirtiliyor birinci resim 100km hıza vardığı devir ikinci resim 32'' lastik ile 100km hıza vardığı devir buna göre hiçbir değişiklik yapılmadan 32'' lastik takılabilir mi nedeni orjinal lastik ile 100km hıza daha yüksek devirde ulaşıyor 32'' lastiğe göre

1. resim 29'' lastik ile sonucu
2. resim yürür aksamı aynı 32'' lastik ile sonucu

yanlışım varsa düzeltin programı kullanmaya sonuçlarını analiz etmeyi öğreniyorum

teşekkürler

Doğrudur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.