Dişli Oranları, Lastik Çapı, Son Hız Hesaplamak İçin Yazılım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan discovery-V8 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 80
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 72,340

discovery-V8

A Clean Landrover is the Sign of Sick Mind
Yer
Ankara.
Benim gibi arazi araçlarına gönül verdiyseniz, mutlaka elinizde ayna mahruti oranları, vites dişlileri oranları, arazi vitesi oranları, lastik çapı gibi bir yığın veri ile bir elinizde hesap makinası veya karşınızda excell cetveli bir yığın hesapla uğraşıp durmaktan sıkılmışsınızdır.

Şu dişliyi kullansam son hızım ne olur?

Şu lastiği kullansam , ayna mahrutiyi değiştirmem gerekirmi?

Portal aks kullansam son hızım nekadar düşer?

Under Drive bana ne kazandırır?

Overdrive ile nekadar ekonomi sağlayabilirim?

Bu sorular bitmez.

Hazır programları araştırsınız, hep belli kalıplar içinde işinizi yarım yamalak görür.

Bu noktada bu gidişe bir dur deme zamanı geldiğini düşündüm ve bir yazılım hazırladım, hem biraz görsel hemde esnek, üstelik kayıt da tutabiliyor. Kullanımı biraz zor gelebilir , daha başka özellikleride yakında ekleyceğim.

Örneğin lastik çapını değiştirdiğimde Gerçek yükselme ne olur? gibi sorularımıza da cevap verecek.

Bukadar laf yeter, Programı aşağıdan indirip kurabilirsiniz, Tüm yazılım bana aittir, Universal anlamdada bu işe gönül verenlere hizmet edebilsin diye ingilizce hazırladım. İleride Dil seçiminide koyarım.

http://www.landrover.web.tr/YVZGEAR/YVZ_GEAR_1.2_Setup.EXE

Ben konrolden geçirdim ama yinede indirdiğinizde virüs taraması yapın, bu konuda sorumluluk kabul etmiyorum.

Gelelim nasıl kullanacağımıza:

gear_2.JPG

gear_1.JPG

Daha fazla detay için bana yazın , beğenmediğiniz yönleri varsa onlarıda yazın, hoşunuza giderse onuda yazın ;D

Değerler 100 km hıza kadar gerçek, 100 km den sonra rüzgar direnci bindiği için o hesaplamalarda henüz yok, ileride gerekirse eklerim.

Selamlar

Etiketler
Ynt: Dişli Oranları, Lastik Çapı, Son Hız Hesaplamak İçin Yazılım

Abi eline sağlık çalışıyor... Benim GPS ile ölçtüklerim yaklaşık tutuyor, dediğin gibi rüzgar direnci ve bir sürü başka etkende var bu sebeplerden programda max hızım olandan fazla çıkıyor. Formül yerine güzel bir simülasyon olmuş..

kurdum ama hiç bir değer giremiyorum vista kullanıcısıyım

Vista icin sag tus ile tiklayip yonetici olarak calistir secenegini kullanmaniz gerekiyor.

Selamlar

Jeepcj7' Alıntı:
Abi eline sağlık çalışıyor... Benim GPS ile ölçtüklerim yaklaşık tutuyor, dediğin gibi rüzgar direnci ve bir sürü başka etkende var bu sebeplerden programda max hızım olandan fazla çıkıyor. Formül yerine güzel bir simülasyon olmuş..

Lift uzerinde denersek tam tutar degerler.

80 km ye kadar hersey yok sayilabiliyor, 80-100 arasi cok ufak oynamalar oluyor, 100 den sonra fark aclmaya basliyor. Sebepler sunlar;

Egim %0 olmali, Zemin surtunme katsayisi 0 olmali, lastik yuvarlanma direnci 0 olmali, aracin ruzgar direnc katsayisi 0 olmali, yuruyen aksam uzerindeki surtunme 0 olmali, lastik basinci maksimumda olmali ....... boyle gidiyor.

Bunlar cok teferruatli ve girilmesi, bulunmasi zor degerler, kullanmakta pek pratik degil, ama soyle bir fikir veriyor once aracin standard degerlerini girip hesapliyorsun, 100 km icin , gercek degerlerle karsilastiriyorsun, aradaki farki not alip , uygulamak istedigin degerlei koyup o fark kadar dusersen yaklasik olarak bir fikrin olusuyor.

Selamlar

fatihk26' Alıntı:
teşekkürler çok güzel olmuş bu kağıt kaleme elveda :smiley:

Tesekkurler, bu daha baslangic vakit buldukca daha detayli hale getirecegim, dun gece uykum kacti oturdum bununla ugrastim, tahta eksik bende biraz. :smiley:)

Selamlar

Abi çok kullanışlı ve hoş birşey olmuş,ellerine sağlık.

Birde örnek video

http://s393.photobucket.com/albums/pp12/discoveryv8i/YVZgear/?action=view&current=test.flv

Selamlar

Ortak bir veritabanı oluşturmak için herkes kendi aracının standard ve modifiye edilmiş halinin , vites, arazi, ayna mahruti, ve lastik çapı gibi değerlerini yazabilirmi acaba?

Selamlar

V8 atınca aynamarutiyi 5'in üzerine çıkarmam lazım..... seyir sürati 90-100km max güvenli sürat 120km denemelerde 135km'yi geçtik ancak gökyüzü yarıldı ve çok parlak bir ışık göründü sonra şimşekler çakmaya başladı... sanırım zamanda yolculuk yapıyorduk ( veya öbür tarafa gidiyorduk) ;D

Jeepcj7' Alıntı:
V8 atınca aynamarutiyi 5'in üzerine çıkarmam lazım..... seyir sürati 90-100km max güvenli sürat 120km denemelerde 135km'yi geçtik ancak gökyüzü yarıldı ve çok parlak bir ışık göründü sonra şimşekler çakmaya başladı... sanırım zamanda yolculuk yapıyorduk ( veya öbür tarafa gidiyorduk) ;D

;D ;D bendede 5. vites 6000 devri bulabilsem ibreyi tersten gördürüyor, ama gerçek hayatt 140 geçince port bagajın rüzgar sesi bana yavaşlamam gerektiğini hatırlatıyor. ;D

Yavuz bey,
Çok güzel bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık.
Vitara için elle yaptığım hesapları doğruluyor mu diye en kısa sürede bakmam lazım.
Universal kullanım demişsiniz ya, o manada belki mph seçim imkanı olsa pek güzel olur.

schweps' Alıntı:
Yavuz bey,
Çok güzel bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık.
Vitara için elle yaptığım hesapları doğruluyor mu diye en kısa sürede bakmam lazım.
Universal kullanım demişsiniz ya, o manada belki mph seçim imkanı olsa pek güzel olur.

Tamadır , ekliyorum mph i ;D, lastik çapı ve yükseltme ile ilgili kısımda bitmek üzere.

Selamlar

Bir de yeni araç ekleme düğmelerini bulmakta zorlandım.
Acaba araç kütüphanesini paylaşma imkanı veriyor mu program?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri