Discovery 2 Genel Sorular Buraya

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan troyexplorer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 335
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 61,553
Tabi iyi para isteyeninkide sorgusuz alınır anlamına gelmez bu
Şans işi değil yanlız
Ben mesela offroad yapmış arabayı evden içeri sokmam , anası bellenmiştir o tip aracın , eline patlamak üzere bomba verilmiştir diyebilirim
Arkada çeki demiri varsa yine uzak dur , o çeki demiri oraya süs olsun diye takılmıyor , araç çekici mi hayır değil , e şanzumanda motorda ve aktarmalardaki yıpranmayı düşün

Etiketler
Bide bu aracın kendi sorunsalları mevcut , yaş itibariyle bazı parçaların yenilenmesi gerekir
Bunlar kullananlar tarafından peyderpey halledildiyse ne ala yoksa aldığına pişman olursun

Son düzenleme:

Alacağın aracın sahibine şunları sor cevaplarına göre karar ver
1- enjektör değişim veya ayar vs yapıldımı
2 -enjektör orinng ve pulları değiştimi
3- enjektör taksimat kablosu değişip yağ yürümesi için engelleyici bişeyler yapıldımı?
4- mazot hortumları yenilendimi?
5- volant yenilendimi?
6- radyatör ve soğutma hortumları yenilendimi?
7- şanzuman soğutma boruları yenilendimi?
8- depo içindeki yakıt pompası yenilendimi?
9- şanzuman pozisyon şalteri elden geçtimi veya yenilendimi?
10- turbo test edildimi?
11- egsoz manifoltu sökülüp bel verme olayı varmı bakıldımı?
Daha biçok şey varda bu yukardakiler hem parasal yönden hemde yolda kalmayı direk etkileyen şeyler
Tabi bu işler lafla da olmaz ıspat ister
Bu yukarda saydığım parçalarda yan sanayiye kaçılmaması gerekir bu arada

Son düzenleme:

Bu yukarda yazdıklarımı araçlarına uyudurma kaydırma yapmadan yenileyenler
50 küsürlere gırtlağını sıksan vermez aracını , herhalde bu euro artışıyla , sadece parçaların orjinal parça tutarı 15-20 lirayı aşar

Bunlar motor aksamının önemsenmeyen yan yardımcıları bide motor içi var tabi oraya girersen allah yardımcın olsun derim
O yüzden motor içinden emin olmadan da alma tabiki
Anlayan bi ustaya baktır üfleme veya başka bi sıkıntı varmı diye

Hocam araba öyle fotograftan bakarak anlaşılmazki
Şunu söyleyebilirim satan adam arabayla alakalı biri değil
Manuel vites diye ilan vermiş araba otomatik
Hadi ilanı yanlış girdi diyelim açıklamada baskı balata değişti diyor :smiley::smiley:
Malum siteye ilan verirken mausenin hareketine göre yanlış seçenek işaretliyebiliyor. Benimde başıma geldi )) Baskı balata debriyajla alakalı olduğu için mi o şekilde söylediniz?

Bunlar motor aksamının önemsenmeyen yan yardımcıları bide motor içi var tabi oraya girersen allah yardımcın olsun derim
O yüzden motor içinden emin olmadan da alma tabiki
Anlayan bi ustaya baktır üfleme veya başka bi sıkıntı varmı diye
Oto check-up'lar arazi araçlarını test edemiyormuş. Alanyada Hasan Kola ustayı önerdiler aracı ona gösterebilirsin dediler.

Alacağın aracın sahibine şunları sor cevaplarına göre karar ver
1- enjektör değişim veya ayar vs yapıldımı
2 -enjektör orinng ve pulları değiştimi
3- enjektör taksimat kablosu değişip yağ yürümesi için engelleyici bişeyler yapıldımı?
4- mazot hortumları yenilendimi?
5- volant yenilendimi?
6- radyatör ve soğutma hortumları yenilendimi?
7- şanzuman soğutma boruları yenilendimi?
8- depo içindeki yakıt pompası yenilendimi?
9- şanzuman pozisyon şalteri elden geçtimi veya yenilendimi?
10- turbo test edildimi?
11- egsoz manifoltu sökülüp bel verme olayı varmı bakıldımı?
Daha biçok şey varda bu yukardakiler hem parasal yönden hemde yolda kalmayı direk etkileyen şeyler
Tabi bu işler lafla da olmaz ıspat ister
Bu yukarda saydığım parçalarda yan sanayiye kaçılmaması gerekir bu arada
Bu bilgiler için çok teşekkür ederim :smiley:

Mazot kütüğünde yok valfini değiştirdim , yok bilmem ne yaptım hikayelerine kanma , onun çözümü yenisini almak başka çözümü en fazla 1 ay idare eder, mazotun giderken alttan pıt pıt akıp gider ve orjinal dışı kabul etmez

267 sf nın özeti. Bilindik sayfada satış yapılan yerde araç fiyatı 50/60 arası ise , bir abimiz 10 madde yapılacaklar : bakılacaklar listesini kontrol edin, en az 15-20 tutar dediği listeyi ne yap ne et harcarsın diyor.
Araziye girmemiş disco 2 olmadığı için bu piyangodan ödül kazanmak gibi birşey olsa gerek.

Peki 15-20 senelik aracı listeyi uygun hale getirdikten sonra, daha ne çıkarabilir.
Yabancı forumda disco 2 için adamın dediği laf. Kalın cüzdanın var mı ...
Gerçekten de kalın cüzdan gerektirir mi ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

267 sf nın özeti. Bilindik sayfada satış yapılan yerde araç fiyatı 50/60 arası ise , bir abimiz 10 madde yapılacaklar : bakılacaklar listesini kontrol edin, en az 15-20 tutar dediği listeyi ne yap ne et harcarsın diyor.
Araziye girmemiş disco 2 olmadığı için bu piyangodan ödül kazanmak gibi birşey olsa gerek.

Peki 15-20 senelik aracı listeyi uygun hale getirdikten sonra, daha ne çıkarabilir.
Yabancı forumda disco 2 için adamın dediği laf. Kalın cüzdanın var mı ...
Gerçekten de kalın cüzdan gerektirir mi ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Arazi derken , sağda solda kamp yapmak için girilen araziyi kastetmedim, o tip hareketlerden bişey olmaz
Zatwn Offroad ibaresi kullandım , offroad demek , arabanın girmemesi gereken yerlere acımasızca sokulması demek , yarı beline kadar suya girmek, yarı beline kadar çamurun içinde ilerleyebilmek için debelenmek, seninkimi çıkar benimkimi çıkar diye iddaya girip olmadık bozuk yapıda biyerlerden tırmanmaya çalışmak gibi , ofroad yapabilme merakının sonuçları demek..
He bide pro offroad var o dahada işler acısı
Bunları yapmamış yükseltilmemiş büyük lastikler takılmamış , max mum 2 “ yükseltilmiş bir sürü araba var
Bu arabalardan yukarda yazdığım şeylerin ne kadarına müdahale edilip düzeltilmiş kısmına bakıcaksınız
Ucuzsa yani 50 lira civarıysa onlara müdahale ettiyse bile çıkma çakma müdahake etti demektir, pahalıysada fatura ile ibraz etmesini isteyeceksiniz olay budur...
He benim bütçem yok yukarı çıkamam demek , bu bahsettiğim olaylardan muaf tutmaz sizi zaman içersinde ( çok kısa zaman) o harcanmayan paraları harcarsınız , aksi mümkün değil bu araçta
Cüzdan kalın olacak kısımı , bu kısımlarla yakından alakalı
Anlıyosan bi takım işleri sen yaparsın belki işçilikten yırtarsın
Ben anlamam elimi süremem diyosan yanmışın ağlayanın yok derim
Yan sanayi birçok uygun seçenek parça var hikayelerine kanmayın
Motor şanzuman ekipmanların yan sanayi kullanmamak önemlidir
Yürür aksam yani amortisördü, diskti balataydı yan sanayi olabilir, ama motor aksamı orjinal dışı kabul etmez bu araçta
Mesela birkaç örnek size..
Bu euro artışından önce
Orjinal mazot kütüğünün fiyatu 1000 tl idi
Mazot soğutucusunum fiyatı 5000 tl idi
Kayış geri bilyesi 500 tl idi
Direksyon kutusu 7000 tl idi
Enjektör pul ve oringleri 400 tl idi
Enjektör takımı 10000 tl nin üstündeydi
Volant 6000 tl idi
Şanzuman yağı soğutucu boru ve hortumları 1500 tl civarıydı
Vs.vs.
Üzerlerine kur farkını koyun öyle hesap kitap yapın
Altlarda başlığım var düzeltme ve yenileme çalışmaları diye , o konuyu baştan sona okuyun bakın
% 90 nın işçiliğini ben yaptığım halde o zaman 52 bin liraya aldığım araca üstüne 20 bin liraya yakın parça parası masraf ettim
Oldumu oldu...
78 bin lirayada sattım 1 sene sonra
Burda fotograflı dökümanı olduğu halde 1 klasör fatura dosyasınıda yanında verdim (orj parça faturaları)
Alan çoçuk pişmanmı 78 lira verdiğine hayır değil , ara sıra arayıp eyvallah sorunsuz biniyorum diyor araca

Şimdi olsa 90 liradan bir kuruş aşağıya vermezdim
Ozamanki masrafla o rakam kurtarıyordu

Son düzenleme:

Arazi derken , sağda solda kamp yapmak için girilen araziyi kastetmedim, o tip hareketlerden bişey olmaz
Zatwn Offroad ibaresi kullandım , offroad demek , arabanın girmemesi gereken yerlere acımasızca sokulması demek , yarı beline kadar suya girmek, yarı beline kadar çamurun içinde ilerleyebilmek için debelenmek, seninkimi çıkar benimkimi çıkar diye iddaya girip olmadık bozuk yapıda biyerlerden tırmanmaya çalışmak gibi , ofroad yapabilme merakının sonuçları demek..
He bide pro offroad var o dahada işler acısı
Bunları yapmamış yükseltilmemiş büyük lastikler takılmamış , max mum 2 “ yükseltilmiş bir sürü araba var
Bu arabalardan yukarda yazdığım şeylerin ne kadarına müdahale edilip düzeltilmiş kısmına bakıcaksınız
Ucuzsa yani 50 lira civarıysa onlara müdahale ettiyse bile çıkma çakma müdahake etti demektir, pahalıysada fatura ile ibraz etmesini isteyeceksiniz olay budur...
He benim bütçem yok yukarı çıkamam demek , bu bahsettiğim olaylardan muaf tutmaz sizi zaman içersinde ( çok kısa zaman) o harcanmayan paraları harcarsınız , aksi mümkün değil bu araçta
Cüzdan kalın olacak kısımı , bu kısımlarla yakından alakalı
Anlıyosan bi takım işleri sen yaparsın belki işçilikten yırtarsın
Ben anlamam elimi süremem diyosan yanmışın ağlayanın yok derim
Yan sanayi birçok uygun seçenek parça var hikayelerine kanmayın
Motor şanzuman ekipmanların yan sanayi kullanmamak önemlidir
Yürür aksam yani amortisördü, diskti balataydı yan sanayi olabilir, ama motor aksamı orjinal dışı kabul etmez bu araçta
Mesela birkaç örnek size..
Bu euro artışından önce
Orjinal mazot kütüğünün fiyatu 1000 tl idi
Mazot soğutucusunum fiyatı 5000 tl idi
Kayış geri bilyesi 500 tl idi
Direksyon kutusu 7000 tl idi
Enjektör pul ve oringleri 400 tl idi
Enjektör takımı 10000 tl nin üstündeydi
Volant 6000 tl idi
Şanzuman yağı soğutucu boru ve hortumları 1500 tl civarıydı
Vs.vs.
Üzerlerine kur farkını koyun öyle hesap kitap yapın
Altlarda başlığım var düzeltme ve yenileme çalışmaları diye , o konuyu baştan sona okuyun bakın
% 90 nın işçiliğini ben yaptığım halde o zaman 52 bin liraya aldığım araca üstüne 20 bin liraya yakın parça parası masraf ettim
Oldumu oldu...
78 bin lirayada sattım 1 sene sonra
Burda fotograflı dökümanı olduğu halde 1 klasör fatura dosyasınıda yanında verdim (orj parça faturaları)
Alan çoçuk pişmanmı 78 lira verdiğine hayır değil , ara sıra arayıp eyvallah sorunsuz biniyorum diyor araca

Şimdi olsa 90 liradan bir kuruş aşağıya vermezdim
Ozamanki masrafla o rakam kurtarıyordu
75 e de ben satmıştım,bende vermezdim şimdi 90 a.:smiley:

Böyle bir yazı buldum siteden

a) Ankara oto Sanayiinin Şehir merkezinde olan bölümlerinin kapatılması ile Oto tamir esnafının bir çoğu dükkanlarını İvedik veya Şaşmaz bölgesine taşıdığı için eskiden beri bilinenen ustaların yerini bulmakta zorluk çektim, kimilerini de bulamadım. Belki de kapattılar. Listeyi okuyan arkadaşlar eksik gördüklerini tamamlayabilirse mümmükün olduğunca tam bir liste elde edilebilir.
b) 4x4 araçlar geniş bir spektrumda yer alıyor. Özellikle LR yapanlar dikkate alındı.
b) Kaporta, boya, elektrik vs. konularda yer alan firmalar yer almadı, çünkü mekaniği ve toplama işini yapan ustanın uyum içinde çalıştığı sayısız firma var. En iyisi mekaniği yapan ustayla birlikte yönelmek.

İlgili herkese kolaylaklar ve esenlikler diliyorum

Firma Adı : OTO BURAK
Adresi : 1.Cadde 13 Sokak No:16/F Oto Sanayi Sitesi (Şaşmaz) - ANKARA

Tel : 0312- 278 50 72

Faks : 0312 278 50 28

Mail : acer.huseyin@gmail.com

Not : Firma sahibi Hüseyin Acer, yaklaşık 25 yıldır Land Rover yedek parça işi ile uğraşır
Her türlü Land, toplama, tamir bakım vb işlerde görüş ve önerilerine rahatlıkla başvurulabilir.

Firma Adı : ALİ KEMAL URGANCI

Adresi : 22 Sokak No:22 Oto Sanayi Sitesi (Şaşmaz) - ANKARA

Tel : 0312- 278 20 35

Faks : -

Mail :

Not : Kemal Usta 80’li yaşlara yaklaşmış Ankara Oto sanayinin en eski ve deneyli ustalarından ve halen atölyesinde çalışan birkaç oto tamir ustasından biridir. Gençliğinden beri Land Rover üzerinde çalıştığından “İngiliz Kemal” diye anılır. Titizliği, işinde ustalığı ile efsane haline gelmiştir.

Firma Adı : OTO İKİEL

Adresi : I cad. 6 Sokak No: 7 Oto Sanayi Sitesi (Şaşmaz) - ANKARA

Tel : 0312- 278 21 34

Mail :

Not : OTO İKİEL’ sahipleri Cafer Naillioğlu ve Ömer Üzel’dir. Her ikisi de Çıraklık ve kalfalık dönemlerini Kemal Ustanın yanında geçirmiş sonra ortak olarak kendi işlerini kurmuşlardır.

Firma Adı : OTO URGANCI

Adresi : I cad. 11 Sokak No:31 Oto Sanayi Sitesi (Şaşmaz) - ANKARA

Tel : 0312- 278 37 36 GSM: 0533 342 60 88

Mail :

Not : OTO URGANCI’ sahibi Engin Urgancı’dır. Kemal Ustanın oğludur. Seri III’ler ve Defender’ler arasında büyüdüğünü ifade eder. Okulluyla beraber götürdüğü meslek hayatının bir bölümünde Borusan Otomotivin Ankara’daki servisinde çalışarak kendini Freelander, Discovery ve Range Rover’ler konusunda da yetiştirmiştir.
Babasından ayrılarak Yeni açtığı atölyesinde Borusan Otomotiv ‘den ayrılan bir usta arkadaşı ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir.

Firma Adı : SENA JEEP

Adresi :SENA JEEP: Başkent Oto Sanayi Sitesi 248/4 Sokak No: 37 Batıkent- ANKARA
Tel : 0312- 278 35 00 GSM: 0535 212 62 88

Faks :

Mail :

Not : Firma’nın sahibi Ahmet Küçükdemir’dir. Küçükdemir aynı zamanda bir off road yarışçısıdır. Off Road yapan araçları hazırlamak, teknik destek sağlamak gibi işlerle de uğraşır. Ağırlıklı çalışmaları Land Rover ise de diğer 4x4’lerde yapmaktadır.

Firma Adı : ATOM OTO

Adresi : Başkent Oto sanayi Sitesi 2487 Sokak No:105 Batıkent - ANKARA

Tel : 0312- 278 47 33 GSM: 05352 641 37 37

Faks :

Mail :

Not : Firma’nın sahibi Hasan Armutçu’dur. Karadenizde aile mesleği olan 4x4 tamiri işlerinde yetişmiştir. Ağırlıklı çalışmalarını Freelander, Discovery ve Range Rover üzerinde sürdürmektedir.

Firma Adı : ERCAN OTO BAKIM SERVİSİ

Adresi : Oto Sanayi sitesi 1. Cad. No:83 Şaşmaz- Ankara

Tel : 0312- 278 50 49 GSM: 0532 240 38 75

Faks :

Mail :

Not : Firma yetkilisi Alper DELİKTAŞ

Firma Adı : YÜKSELİŞ OTOMOTİV

Adresi : Oto Sanayi Sitesi 33, Sokak No: 4 Şaşmaz- Ankara

Tel : 0312- 278 56 20 GSM: 0505 279 15 47

Faks :

Mail :

Not : Firma yetkilisi Volkan COŞKUN

Firma Adı : BML OTOMOTİV

Adresi : Oto Sanayi Sitesi 4 Cad 34. Sokak No: 29 Şaşmaz- Ankara

Tel : 0312- 278 17 34 GSM: 0546 285 31 99

Faks :

Mail :

Not : Firma yetkilisi İlkan ALPAY

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri