Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 152
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 97,619
Ynt: Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

Valla ben yaşadığımı yazdım. Bir iddam falan yok. Alet kalkış yapıyor, fanı başlıyor çalışmaya, sonra "çataaa" kesiyor. Duman değil ama etrafı kötü bir koku sardı. Ben de üstelemedim fazla. İhtiyaç da yoktu, kapattım. Dönüşte dediğim gibi milli parkın girişinde bir daha denedim. Bu sefer fosur fosur çalıştı meret.

Seninki çalışmış, şanslısın. Karkay Otel'in oraya çektim ben arabayı. 1. Oteller bölgesinin arabanın çıkabildiği aşa yukarı en üstlerine denk geliyor.

Dediğim gibi bir iddam falan yok. Belki bir okuyan falan olur fikir versin diye yazdım.

Etiketler

Merhaba,bu konu ile ilgili fikir ve deneyimimi paylaşmak isterim,anladığım kadarı ile bu tip mazotlu ısıtma sistemlerinde bazı şartlarda tam yanma sağlanamıyor ve cihazlarda bulunan bulunan gaz sensörleri ile algılanıp çalışma devam ettirilmiyor,mazot sistemleri kapalı sistemler olduğu için basınçtan etkilenme şansı yoktur,mazot pompalayan pompalar hacim prensibine göre çalışır,dolayısı ile sürekli aynı hacimde yakıt pompalar,soğukta mazotun özgül ağırlığı artar ve birim hacimde yanma ısısı daha yüksek yakıt sevkedilir,dolayısı ile hem düşük basınçtan dolayı düşük oksijen hemde soğuktan dolayı özgül ağırlığı yükselmiş yanma ısısı yüksek mazot tam yanma olmasına olanak vermez,sistemlere takılması tavsiye edilen basınç sensörleri basıncı algılayarak düşen oksijen miktarına göre normalden(Deniz seviyesi) daha az miktarda mazot pompalayarak yanmanın tam olmasını sağlar,burdaki tek küçük dezavantaj istenilen sıcaklığa daha uzun sürede ulaşılacak olmasıdır,sıcaklığın düşük olduğu nemin yüksek olduğu her irtifada bu sorunu yaşamak mümkündür,bu arada son günlerde hemen hemen her benzin istasyonunda bir takım başka maddelerle karışık mazot satılmakta ve bu mazotların yoğunluğu normalden fazla olmaktadır, dolayısıyla mazotu mümkünse çok güvenilir bir yerden almak gerekmektedir,mazotun yoğunluğunu azaltmak için %5-15 arası (0 derece , -20 derece aralıklarında) mazot antifrizi veya benzin kullanılabilir,mazot antifrizi veya benzin katarak çeşitli yüksek irtifalarda yaptığım denemelerde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadım.

merhabalar
bende aracıma bir ısıtıcı taktırmadan önce uzun uzun bu sayfaları okuyup ısıtıcılarda rakım sorunu olduğunu öğrenmiştim ve araştırmalarımın sonucu olarak webasto EVO 3900 da bu sorunun olmadığını öğrendim ve aldım bu 2. senem canavar gibi çalışıyor gittiğim yerlerin rakımını ölçme gibi bir şansım olmadı ama sorun çıkartacağını sanmıyorum ve bu aletlerin minumum da çalıştırlıldığında kurum yapma olasılığının olduğunu montajdaki arkadaşlar söylemişlerdi ne derece doğru bilmiyorum ama minumum da çalıştırmamaya özen gösteriyorum
akü korumalı olduğu için bir iki defa akü zayıfladığı için kendini kapadı şimdiye kadarki tek yaşadığım sorun buydu
saygılar....

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=17335.80

arkadaşlar ben de bu sorunu merak eder dururdum. arabama d2 modelini taktırdım ama Osmaniye'de görev yapıyordum ( rakım 120m). tayinim Kars'a çıkınca ilk olarak rakıma baktım, 1800m. çok endişeliydim acaba çalışacak mı diye. Şunu söyleyeyim saat gibi çalışıyor geldiğim günden beri. hele son 1,5 aydır iyi soğuk var buralarda ve iyi ki taktırmışım diyorum. ben rakım konusunda hiç sorun yaşamadım.

alitutuncu' Alıntı:
arkadaşlar ben de bu sorunu merak eder dururdum. arabama d2 modelini taktırdım ama Osmaniye'de görev yapıyordum ( rakım 120m). tayinim Kars'a çıkınca ilk olarak rakıma baktım, 1800m. çok endişeliydim acaba çalışacak mı diye. Şunu söyleyeyim saat gibi çalışıyor geldiğim günden beri. hele son 1,5 aydır iyi soğuk var buralarda ve iyi ki taktırmışım diyorum. ben rakım konusunda hiç sorun yaşamadım.

Ali bey ne kadar güzel bir bilgi verdiniz bize.

mayıstosböce' Alıntı:
Ali bey ne kadar güzel bir bilgi verdiniz bize.

rica ederim efendim. şuanda diğer arabam ( av arabam NİVA ) için mikuni marka bir ısıtıcı buldum. beyni yok, ona beyin uydurmaya çalışıyoruz. eğer bu sorunu halledebilirsek Nivama da takacağım. malum KARS, kutuba çok yakınız ;) airtronic d2 yi Manisadan almıştım, daha 1 yıl olmadı ama çok işe yarayacak burda.

merak eden olabilir;
ben ısıtıcımın yüksek rakımda yani Kars'ta çalışması için ekstradan hiçbirşey yapmadım. Osmaniyede taktıktan sonra 1-2 deneme çalışması yaptık, ardından Kars'a geldik, 1 ay kadar sonra ilk soğuk bir gecede doğrudan çalıştırdım. Osmaniyedeki çalışmasından hiçbir farkı yok, hatta en son dün gece 2 saate yakın çalıştırdım. dediğim gibi saat gibi çalıştı.

Arkadaşlar taze bir deneyim daha, geçen pazar günü Sarıkamış kayak tesislerindeydik. dönmeye yakın d2 ısıtıcımın düğmesine bastım, 15 dk sonra çoluk çoçuk arabaya geldiğimizde içerisi hamam gibiydi. Araç park yerinin rakımı : 2157 m. koordinatları: Enlem: 40,318509 Boylam: 42,617708
Sistem halen sorunsuz çalışmaya devam ediyor. ;) ;) ;)

Bilgi için teşekkür ederiz Ali bey, kullanıcı olarak benim içinde iyi haber.

alitutuncu' Alıntı:
Arkadaşlar taze bir deneyim daha, geçen pazar günü Sarıkamış kayak tesislerindeydik. dönmeye yakın d2 ısıtıcımın düğmesine bastım, 15 dk sonra çoluk çoçuk arabaya geldiğimizde içerisi hamam gibiydi. Araç park yerinin rakımı : 2157 m. koordinatları: Enlem: 40,318509 Boylam: 42,617708
Sistem halen sorunsuz çalışmaya devam ediyor. ;) ;) ;)
Webasto-Eberspacher arasında tercih yapmaya çalışırken sizin deneyiminiz kararımı kolaylaştırdı.Konu başlığı nedeniyle Manisa-Turgutlu bayii ile görüşmemde Eberspacher D2 nin- yüksek rakım- olumsuzluğunu(orsaalabanda-Cem beyden edindiğimiz duyum ile) dile getirmiştim.

http://www.yildirancanlar.com.tr/
Satıcı(Cem bey) " bu sorunun ortadan kaldırıldığını,şikayet olmadığını " dile getirmişti.
Sizinde deneyiminiz bunu doğruladığından artık karar vermek daha da kolaylaştı,paylaşımınız için teşekkürler

Not:Fiyat bilgiside almıştım,yararı olacaksa...Eberspacher D2:1200tl.Webasto:1250tl.

ben de aynı yerden almıştım, yıldırancanlardan, bu aralar alalı tam 1 yıl oluyor. bu ikazı d2 yi aracıma taktıdıktan sonra gördüm, çok canım sıkılmıştı, tayinimin Kars'a çıkacağı bile belli değilken, tayinimi öğrenince daha da moralim bozuldu, acaba çalışmazsa diye. yakıt sarfiyatını hiç hesaplamadım, ihtiyaç da duymadım, belki rakımdan dolayı fazla yakıyordur ama hiç umurumda değil çünkü önemli olan çalışıyor olması. fiyatı iyi artırmışlar, tam 1 yıl önce 900 tl ye almıştım.

alitutuncu' Alıntı:
ben de aynı yerden almıştım, yıldırancanlardan, bu aralar alalı tam 1 yıl oluyor. bu ikazı d2 yi aracıma taktıdıktan sonra gördüm, çok canım sıkılmıştı, tayinimin Kars'a çıkacağı bile belli değilken, tayinimi öğrenince daha da moralim bozuldu, acaba çalışmazsa diye. yakıt sarfiyatını hiç hesaplamadım, ihtiyaç da duymadım, belki rakımdan dolayı fazla yakıyordur ama hiç umurumda değil çünkü önemli olan çalışıyor olması. fiyatı iyi artırmışlar, tam 1 yıl önce 900 tl ye almıştım.
Sn.alitutuncu,fiyat artışının euro karşılığı olmasından dolayı son 1 yıldaki artışından kaynaklandığını düşünüyorum.O coğrafyada memnun olmanız çok önemli,buna değer.O soğuklarda iyi ısnmalar dileğimle.

haklısınız, euro yerinde durmuyor ki. ama dediğiniz gibi fiyatı ne olursa olsun son kuruşuna kadar helal olsun, inanılmaz keyif verici bir cihaz, yapandan da satandan da allah razı olsun.

Sayın armes isimli üyemiz bana özelden mesaj atmış ama henüz özel mesaj atma hakkım olmadığı için buradan yazıyorum, başka merak eden arkdaşlar da olabilir.
Biraz güleceksiniz, biraz değer mi diyeceksiniz, biraz da bu ne keyif diyeceksiniz. ben eberspacher d2 mi binek otomobilim fiat marea ma taktırdım. satarken sökeceğim tabii. şuan Kars'a geleli 6 ay oldu, müthiş iş görüyor. asıl taktırma amacım ise ufak bebeğimiz var, ailece bir yere gideceğimiz zaman 10 dk önceden çalıştırıyorum, çocuklar bindiğinde içerisi süper oluyor, alışverişlerde kapatmıyorum, döndüğümüzde sıcak olsun diye. bir diğer sebebi ise daha önce bunu yaşadık, kaza veya kar nedeniyle yol kapandığında uzun beklemelerde arabayı çalışır tutmak yerine bununla ısınmak. çok ama çok memnunum. bundan sonraki arabam ne olursa olsun marea dan söküp ona takacağım. Saygılar !

alitutuncu' Alıntı:
Biraz güleceksiniz, biraz değer mi diyeceksiniz, biraz da bu ne keyif diyeceksiniz. ben eberspacher d2 mi binek otomobilim fiat marea ma taktırdım. satarken sökeceğim tabii. şuan Kars'a geleli 6 ay oldu, müthiş iş görüyor. asıl taktırma amacım ise ufak bebeğimiz var, ailece bir yere gideceğimiz zaman 10 dk önceden çalıştırıyorum, çocuklar bindiğinde içerisi süper oluyor, alışverişlerde kapatmıyorum, döndüğümüzde sıcak olsun diye. bir diğer sebebi ise daha önce bunu yaşadık, kaza veya kar nedeniyle yol kapandığında uzun beklemelerde arabayı çalışır tutmak yerine bununla ısınmak. çok ama çok memnunum. bundan sonraki arabam ne olursa olsun marea dan söküp ona takacağım. Saygılar !

Ne demek gülmek Ali Bey; Avrupa'da öteden beri var. (Otomobil, panelvan...) Benzinli modeller de var. Araçtan bağımsız bir ısınma yöntemi, her zaman artıdır; hele ki sert kış koşullarının olduğu bölgelerde...

Kutlarım sizi!.. :smiley:

Cavid Sezen

Ocak 2012 de Yaptığım Doğu Anadolu gezimde karavanımda takılı olan Eberspacher D 2 ısıtı ile ilgili denemeler yaptım.Detayları aşağıda.

-Öncelikle şunu belirteyim, gezi boyunca sorunsuz çalıştı. Bunun içinde 2600 mt. ler ve – 20 lere varan dereceler var. Üretim yılına bağlı olarak aralarında fark var mı bilmiyorum. Kasım 2011 de Adapazarı’nda taktırdım.
-İlk denememi Tendürek’i geçerken yaptım. Yoldaydım, Muradiye’de yaklaşık 1700 mt. Rakımda – 15 derecede saat 16.00 gibi Eber’i çalıştırdım. Yol almaya devam ettim.17.00 gibi Tendürek geçidinden 2650 mt. -20 derecede geçtim. Saat 17.30 gibi Doğubayazıt’tan 1600 mt. -12 derecede geçtik. 18.30 de Iğdır’a 900 mt. + 3 derecede vardık. Bu yol boyunca ara ara durarak Eber’i çalışıp çalışmadığını kontrol ettim. İki buçuk saat kesintisiz çalıştı.
-İkinci denememi Ardahan’dan Şavşat’a giderken yaptım. Çam geçidinde saat 12.30 2470 mt. -10 derecede çalıştırdım. Yusufeli’ne 600 mt. + 5 derecede saat 17.00 de varıncaya kadar aralıksız çalıştı. Palandökende 2200 mt. -10 derecede, Sivas’ta 1300 mt. Sabah -17 derece idi, gece -20 yi bulmuştur gece boyunca aralıksız çalıştı.
- Levent hocamın uyarısı ile Roadhopper ın altında olan yakıt otomatiği ve borularını alelacele koruma altına aldım. Sıkıntı yaşamadım. Sağ ol hocam.

Sn.Arif Hüküm bey,
Konuyu soru işareti bırakmayacak kadar detaylı test bilgileri ile açıklamışsınız,paylaşımlarınız için teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR