Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 152
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 97,544
Ynt: Dikkat !!! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu !

Cem iyi ki bu konuyu açmışsın. Bazı şeyler hiç düşündüğüm gibi çıkmadı. Araçta motordan bağımsız ısınma işi, eklenen her aksesuar ile iyice pahalı hale gelmeye başladı sanki. Ben bu panelin mahal termostatı olduğunu düşünüyordum hep.
Oda termostatsız bir sistemde oldukça saçma. Arabada "kamyoncu gibi" yanıp pişip donla oturmak, bir de bu yüzden gereksiz yere mazot harcamak istemem şahsen.

Kışın gezip dolaşmayı kamp yapmayı istiyorduk. Ancak bu iş çok maliyetli ve garip olmaya başladı.

Etiketler
Ynt: Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

Arkadaşlar son Poyrazlar gezimizde ısıtıcımızı sorunsuz kullandık. Üstelik çok da memnun kaldım. İstenen ısı kademesine ayarlanabiliyor. Üzerimizde normal battaniye ile uyuyabilecek sıcaklığa getirdik ve sabaha kadar bu şekilde çalıştı. Kapı açıldığında bile hemen devreye giriyor ve içeriyi çok fazla ısıtmadan hemen devreden çıkıyordu.

Düşük ısı kademelerinde çalışmama sorunu gerçekten dış ortam sıcaklığı ile ilgili imiş...

Benim retro isiticimin kullanim termostat dugmesi simdikilere gore cok daha islevsel.
Bir kucuk isik var. Ortam isi limitini cevirdigim dugme gectigi anda isigin kuvveti artiyor. Yani onu bir milim gectigimde isiyi bir milim yukariya tasiyacagini biliyorum.
Eski karavanimdaki sifir acsadan aldigim D2nin kullanim zorlugunu bu aletle yendim. Cok memnunum. Sirf bu yuzden amper tuketimi biraz fazla olan bu orjinal westfalianin taktigi isiticidan vazgecemiyorum.

insel' Alıntı:
Benim retro isiticimin kullanim termostat dugmesi simdikilere gore cok daha islevsel.
Bir kucuk isik var. Ortam isi limitini cevirdigim dugme gectigi anda isigin kuvveti artiyor. Yani onu bir milim gectigimde isiyi bir milim yukariya tasiyacagini biliyorum.
Eski karavanimdaki sifir acsadan aldigim D2nin kullanim zorlugunu bu aletle yendim. Cok memnunum. Sirf bu yuzden amper tuketimi biraz fazla olan bu orjinal westfalianin taktigi isiticidan vazgecemiyorum.

Güzelmiş gerçekten.

Bizimkilerde tecrübe kazanana kadar zorluklar yaşayacağız anlaşılan

Ya da hangi dış ortam sıcaklığında aletin hangi kademede içeriyi kaç derece sıcaklıkta tuttuğunu bir yere not alıp, ısıtıcı ayar düğmesine çentikler açıp, dalgıçların dekompresyon tablosu gibi bir tablo hazırlayıp karavanın baş köşesine asacağız ;D Tabi her araç için o araca özel tablo hazırlanacağını belirtmeme gerek var mı? :D

Aslında topiğin konusu sevgili Bartek tarafından neredeyse 2 sene önce gündeme getirilmiş...

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=19102.msg171291#msg171291

Haldun Hocam bende bile bile lades dedim , D2 aldım. Tek güvendiğim kamyoncuların ek pompa almadan sistemi Türkiye'nin her yerinde çalıştırmaları. Ben açıkçası tek Uludağ için üzülüyorum. Tabii bir de yaylalarda denemek lazım. 1600- 1700 metrelerde şimdilik sorunsuz çalıştı.
Bir de ilk anda çalışmaz ise bilgisayar gibi açıp kapamak gerekiyor. Resetleme yapıyor galiba. Bir de ısıtıcıyı durdurmak için kesinlikle aküden kesmeyin, resimdeki ayar düğmesinden kapatın, çünkü ısıtıcının kapanması için bazen 3-4 dakika gerekebiliyor.
Resimdeki ayar düğmesini ben orta kapının hemen yanına koydum. Yatarken ayarlayabiliyorum. Dış ortam ne olursa olsun alttan 3 veya 4. kademe en rahat uyuduğum kademe oldu. Kademeyi bulunca bir daha oynamıyorsunuz. Karavan içerisi için bence yeterli.

Ben de geçen haftasonu D2 taktırdım. Açsa personeli gayet ilgi ve özenle montajı yaptı. Açsa'nın mühendisi Burçin Bey ile de bazı konularda konuştuktan sonra küçük bir fark ile harici oda sıcaklık sensörü de taktırdım.
Bu şekilde cihaz sıcaklık kontrolünü emiş havasından değil, ortamda yatağın üzerine yerleştirdiğim bölümden algılıyor."Mini controller'ı" da yanına monte ettirdim. Ortam sıcaklığını da gayet hassas biçimde (aracın içinde donla yatmaya gerek kalmadan, ılık şekilde) sağlıyor. Cihaz otomatik yaptığında fanı da dahil tamamen kapanıyor ve sıcaklık düştüğünde yeniden çalışıyor.

Yüksek rakımda deneyip, gerekirse bunun için gerekli ilave sensörü de satın alabilirim.

Teşekkürler. D2, Sensör, montaj işçiliği taksitlendirme 1100 tl civarı. Yalnız fiyatları döviz kuruna göre değişebiliyor. Açıp sormak, konuşmak en doğrusu olur.
Müşteri temsilcisi Emre Bey var. Onunla iletişime geçerseniz yardımcı olur herhalde.

Burakd' Alıntı:
Ben de geçen haftasonu D2 taktırdım. Açsa personeli gayet ilgi ve özenle montajı yaptı. Açsa'nın mühendisi Burçin Bey ile de bazı konularda konuştuktan sonra küçük bir fark ile harici oda sıcaklık sensörü de taktırdım.
Bu şekilde cihaz sıcaklık kontrolünü emiş havasından değil, ortamda yatağın üzerine yerleştirdiğim bölümden algılıyor."Mini controller'ı" da yanına monte ettirdim. Ortam sıcaklığını da gayet hassas biçimde (aracın içinde donla yatmaya gerek kalmadan, ılık şekilde) sağlıyor. Cihaz otomatik yaptığında fanı da dahil tamamen kapanıyor ve sıcaklık düştüğünde yeniden çalışıyor.

Yüksek rakımda deneyip, gerekirse bunun için gerekli ilave sensörü de satın alabilirim.

Üstadım güle güle kullanın...
Acaba benzer bir hamle (sensörü ve controller ı içeri yerleştirmek) webasto içinde yapılabilir mi?
Aslında forumda ciddi bir deneyim birikimi sağlanmaya başlandı...
Misal bu ısınma konusundaki ilk mesajları okuyorum da, o günden bugüne bir çok arkadaş bu türden çözümleri hayata geçirdi ve bilgilerini paylaştı...

5 yıldır kullanıyorum bu cihazı kamyonda da aynısı var hiç karşılaşmadığım bir sorun demekki yüksek rakımda kısmamışım hiç öğrendiğim iyi oldu tedbirli olmakta fayda var bana ilginç gelen termostat sorunu oldu ben hiç böyle bir problem yaşamadım ayrıca sizlerede bilgi olsun cihazın daha iyi ısıtması için deponun içine 1 lt kadar gaz yağı konulursa süper oluyor tabi çok soğuk bölgeler için birde cihazın tamamen durması tercih edilmiyor nedeni ise bu aletin kızdırma bujisine benzer bir bujisi var ve sadece ilk kalkışlarda çalışıyor eğer sürekli çalışacak olursa fazla uzun ömürlü olmayacaktır.

Burakd' Alıntı:

Merhaba zaten isi olcer yani termostat kisip actigimiz dugmenin icinde degil mi? Benim daha oncede yazmistim, en buyuk hayalim dereceyi dugmeye yazsak ve o derecede icerisini tutsa bu isitci. Yani 22 dereceyi ben habire aramasam 22 dereceyi yazsam ve yatsam. Bu kadar zor mu allaskina bu istedigim?

insel' Alıntı:
Merhaba zaten isi olcer yani termostat kisip actigimiz dugmenin icinde degil mi? Benim daha oncede yazmistim, en buyuk hayalim dereceyi dugmeye yazsak ve o derecede icerisini tutsa bu isitci. Yani 22 dereceyi ben habire aramasam 22 dereceyi yazsam ve yatsam. Bu kadar zor mu allaskina bu istedigim?
dijital termostat al taktır pahalı bişey değil ayrıca oda termostadıda aynı işi görüyor kamyoncular genelde oda termostatının kullanıyorlar bilginize

Malesef ben de yanlış algılıyordum bu "mini controller" panelini. Eberspacher in kutusundan çıkan "mini controller" adındaki parça sadece bir ayar paneli. İçinde bildiğimiz anlamda bir termostat yok. Cihaz sıcaklığı emiş bölümündeki sensorden algılıyor. Bu yüzden cihazı yerleştirdiğiniz bölüm önem kazanıyor. Bu sorunu aşmak için ben ilave sensorünü de satınaldım. 50 - 70 tl civarı bir fiyatı vardı. Bu sayede şu an hassas sıcaklık kontrolü yapabiliyorum araç içinde.
Sıcaklık derecelerini göremiyorum ama bir iki denemeden sonra zaten insan hangi ayarda rahat ettiğini anlıyor.

insel' Alıntı:

Merhaba;
Bu konuda bir şey sormak istiyorum.Cem Bey'in belirttiği yüksek rakımda çalışmama durumunun sonucu ne oldu acaba?Kartepe vb kış kamplarına gelmek istiyorum ama ısıtıcım yok.Araştırmak için bu konu başlığı altındaki forumları okudum ancak Eberspracher mi(rakım problemi varsa işime yaramaz çünkü hedefim syncro ile heryere gitmek) ,Webosta mı yoksa bir kez olsun bir daha uğraşmıyayım hem de ileride tavanı yükseltip içine duş vb koyduğumda sıcak suyum olsun diyip Trumatic mi iyice kararsız kaldım?
Yardım Lütfen..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri