Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 152
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 97,587

orsaalabanda

Zirve
Yaz başında taktırdığım Eberspacher D2 Airtronic ısıtıcıyı Uludağ gezimizde kullanmaya kalktığımızda büyük bir hüsrana uğradık. 1500 m. ve üzerinde bu ısıtıcıları kullanmak mümkün değilmiş. Isıtıcı 5 dk. gibi bir süre çalışıp ısıtıyor ve ardından susuyor. Tekrar 5 dk.lık bir çalışma için kapatıp yeniden açmak gerekiyor. Tabi ısınıp soğumaktan ve ısıtıcıyı kapatıp açmaktan, uyku hak getire... :( Bu şekilde olduğunu bilseydim kesinlikle bu ısıtıcıyı tercih etmez ve hatta belki hiç ısıtıcı taktırmazdım. Uludağ yaz kış en sık gideceğim yerler arasında... 1500 m. de çok yüksek bir rakım değil, hemen her yerde karşılaşılabilecek bir yükseklik.

1500 - 3000 m. arası yüksekliklerde kullanabilmek için hava basıncını algılayıcı ''rakım kiti''nin takılması gerekiyormuş. Türkiye'de bulabilecek miyiz ya da kaça mal olacak bilmiyorum. Anlaşılan bu konuyu çok az insan biliyor, aydınlatmak istedim...

İşte kullanım kılavuzunda yazanlar:

Heating at high altitudes
When using the heater at high altitudes, please note:
• Heating at altitudes up to 1500 m:
– Unlimited heating possible.
• Heating at altitudes over 1500 m – 3000 m:
– Heating is possible for short periods at this altitude
(e.g. driving over a mountain pass or taking a
break in a journey).
– During longer stays, e.g. winter camping, the fuel
supply must be adjusted to the altitude. This can
be done by installing an air pressure sensor. The
air pressure sensor is included in the Altitude kit -
Order No. 22 1000 33 22 00

Heaters suitable for high altitudes are labelled with
“H-Kit” on the side nameplate

Etiketler
Ynt: Dikkat !!! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu !

Yıllardır yüksek rakım dağcılığı yapmış biri olarak, camping gazın kartuşlu tüp gazlı ocaklarıda 2500 mt'den sonra çalışmıyor, gaz donuyor, bu sebeple MSR tipi benzinli ocaklar kullanırdık...
Ayrıca digital olmayan filmli refleks makinalarında pilleri ve perdesi 2500 mt'den sonra donuyor ve makinalar çalışmıyor...
Kutu kola tipindeki gazlı içecekleri ise 3000 mt'den sonra içmek için açtığınızda komple köpürerek bitinceye kadar köpürüyor, bir yudum bile içemiyorsunuz, çünkü bu tip içecekler deniz seviyesi basınçlarına göre dolumları yapılmakda...
Bu arada cem'in sayesinde birde webasto tipi ısıtıcıların rakım kitini öğrenmiş olduk...

Geçen kış yaklaşık 60 geceyi (o çok soğuklar da bile) camperda geçirmiş biri olarak, d2 yi yüzyılın icadı şeklinde düşünmüştüm.Yüksek rakımda kullanma şansım da olmamıştı.Şimdi soru işareti.

En azından 2000 m. gibi daha makul bir yükseklik olsa anlayışla karşılayabilirdim. Ama 1500 m. hemen her yerde herkesin karşılaşabileceği bir yükseklik. Çok canımı sıktı bu durum. Ne hayaller kurmuştum Uludağ'da kış kampları için... :(

İnternetten bulduğum eberspacher parçalarının fiyatlarının verildiği bir pdf dosyasından yüksek rakım kitinin yurtdışı satış fiyatının 187 pound olduğu bilgisine ulaştım. Evet yanlış duymadınız Türk Lirası ile 440 TL. civarında bir rakam. Buraya geliş fiyatı kim bilir ne olur?

Isıtıcı tercihimi yapmadan önce detaylı araştırmadığım için şu anda kafamı duvara vurmakla meşgulüm. İçimden üzerine benzin döküp yakmak geçiyor. :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

Ben yandım, siz yanmayın... Yanlış oldu, ben üşüdüm, siz üşümeyin...

Bu da bana ders olsun.

Bu zımbırtıya güvenip yüksek yerlere gidecekler aman dikkat!...

Ynt: Dkkat !!! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu !

Hoş olmayan bir sürpriz bu.. :( Ortalama yüksekliğin 1100 m. olduğu ülkemizde, 1500 m.den başlayarak sorun yaşanabilmesi, gerçekten önemli bir konu. Çanakkale-Mersin kıyı şeridi karavancılığı yapanlar için sorun yaratmaz ama çeşitli mevsimlerde, Türkiye turu düşünenler için can sıkıcı bir durum; aynı şekilde, burnunun dibindeki Uludağ'a sık sık çıkmayı düşünen Cem için... Şu an kafam karışık, bir yerlerde sordum mu yoksa ben mi öyle anımsıyorum bilmiyorum ama Türkiye'de 500 € olan ederi, Batı Avrupa'da 800-900 € civarı gibi nasıl oluyor diye sormuştum ya da düşünmüştüm; şimdi tam ayırdında değilim. Neden olduğunu şu an anlıyorum...

Cavid Sezen

Bu durumda D2, yüksek rakım kiti ile birlikte trumatic E2400 ile yaklaşık aynı fiyata geliyor. Ama yükseklik konusunu trumatic için de ayrıca araştırmak gerekir. Trumatic sessizlik ve elektrik enerjisine daha az bağımlı olması nedeniyle bir adım önde bence.

Ülkemizde D2'lere daha fazla rastlanmasının bir nedeni de tekneler olsa gerek. Onlar için rakım sorunu hiç yok :smiley: D2 Konya ovasında bile sorun çıkarabilecek olduktan sonra ne anladım o işten?

Özdal hoca, trumatikle yüksek rakımlarda sorun yaşamadı diye biliyorum...
Benim için kilit konu bu karavanda...
Cem araştırmanı merakla izlemekteyim...
Nasılsa karavan alma hayalim belirsiz tarihe ertelendi...

Kartepe civarinda gecen kis sorun cikartmadan calismisti benim zimbirti.Rakimi bilmiyorum. Fakat benimkisi orjinal westfalianin orjinal taktigindan. Acaba benimkinde cemin bahsettigi alet takili mi? Karavancilar icin takmislardir diye umitleniyorum.
Cunku bu isiticilarin esas kitlesi tircilar. E tircilar yuksek yerlere cikmiyorlar mi?
Acsayi arayip sormak lazim.
Akun bitmis olabilir mi Cem bu arada?
Cunku hatirliyorum. Eski t2de cok yukseklerde acsada taktirdigim bahsi gecen malum isiticiyi kullanmistim. Hic sorun cikmamisti.

taiga' Alıntı:
Özdal hoca, trumatikle yüksek rakımlarda sorun yaşamadı diye biliyorum...
Benim için kilit konu bu karavanda...
Cem araştırmanı merakla izlemekteyim...
Nasılsa karavan alma hayalim belirsiz tarihe ertelendi...

Kartepe rakımı 1500 m. civarında. En yüksek bölgeleri bile 1600'e pek ulaşmıyor. Merak edip google esrthden baktım:D

Burada sorun yaşanmaması normal. Uludağ Oteller bölgesi 1800 m. Benim son çıktığım yer olan Çobankaya 1740 m.

Yurtdışı karavan forumlarında da bu sorundan bahsediliyor. Trans Alp geçişi ve And dağları geçişi yapacak olan birileri daha isyan ediyordu. Karavancılar için özel olarak yüksek rakım kiti takıldığını sanmıyorum. Çünkü Eberspacher bu kiti ayrı olarak satıyor. Marka webasto ise onun hangi rakıma kadar çalıştığını bilmiyorum. Acsa'ya mail attım. Bakalım cevap verecekler mi?

Not: Özdal hocam'ın ısıtıcı Trumatic E2400 idi. Onların çalışma prensibi farklı. Yüksek rakımda sorun çıkaracağını sanmıyorum. Bu tür cihazları küçük bir kombi ya da doğalgaz sobası gibi düşünün. Ama yine de araştırmak lazım.

insel' Alıntı:
Kartepe civarinda gecen kis sorun cikartmadan calismisti benim zimbirti.Rakimi bilmiyorum. Fakat benimkisi orjinal westfalianin orjinal taktigindan. Acaba benimkinde cemin bahsettigi alet takili mi? Karavancilar icin takmislardir diye umitleniyorum.
Cunku bu isiticilarin esas kitlesi tircilar. E tircilar yuksek yerlere cikmiyorlar mi?
Acsayi arayip sormak lazim.
Akun bitmis olabilir mi Cem bu arada?
Cunku hatirliyorum. Eski t2de cok yukseklerde acsada taktirdigim bahsi gecen malum isiticiyi kullanmistim. Hic sorun cikmamisti.

İnsel hocam, İngilizcen vardır sanırım. Ne yazıyor? Aküm o sırada 13,1 volt gösteriyordu.

break in a journey).

Merak edenler için ebersikacher parça fiyatları:

http://www.anodesdirect.co.uk/pdf/Eberspacher_customer_010209.pdf

orsaalabanda' Alıntı:
İnsel hocam, İngilizcen vardır sanırım. Ne yazıyor? Aküm o sırada 13,1 volt gösteriyordu.

break in a journey).

1500 3000 rakimlarda kisa araliklarla isitma mumkunmus ama uzun kalmalarda mazot vericisi yukseklige gore ayarlanmaliymis. hava basinc sensoru rakim (yukseklik veya) sensorunun icinde imis. Dedigin tamamen dogru yani. Maalesef. Yahu kimse bu kadar yuksege cikmadi da ilk defa sen mi ciktin yani. Neden bu bilgiye simdiye kadar ulasamadik anlamak mumkun degil gercekten.

Mehmet abide de , Özdalda da trumatik vardı...

T2-T3 lerde ise genelde vebasto...

Eberspacher yeni popüler olmaya başladı o yüzden deneyim az herhalde...

insel' Alıntı:
Yahu kimse bu kadar yuksege cikmadi da ilk defa sen mi ciktin yani. Neden bu bilgiye simdiye kadar ulasamadik anlamak mumkun degil gercekten.

Karavan camiasında yeni bir rekora imza atmışım demek ki. :D Aslında 2000 m. ve üzerinde kalmayı planladığım çok güzel yerler vardı Uludağ'da ama en az 500 kayme daha bayılmazsam hayal olarak kalacak bu gidişle... :(

Türk işi bir çözüm bulunamaz mı acaba bu işe? Çalışma prensibi belli. Sağlam bir usta bir şeyler uyduramaz mı? Ama alçaklara inildiğinde sorun yaratmaması için ayarlanabilir bir şeyler olmalı.

[attachment=1]

High altitude pump

In order to best satisfy the Eberspächer heaters users, the fuel heaters are designed to operate at an altitude up to 1,500 m (4,900 ft). They can operate off and on beyond this altitude (to pass a mountain pass for instance), but not for extended periods of time. The air rarefaction indeed modifies the combustion equilibrium.

Lately, it is possible to operate at altitudes beyond 1,500 m (4,900 ft) by installing a 2nd pump preset for the altitude [up to 2,500 m (8,200 ft)] in parallel. The pump selection is made via a 2-position switch: low/high altitude.

This option is open in particular for the motor-home and off road 4x4 applications. If you choose a Hydronic 4 or 5 heater, and you plan to drive in high altitudes, it is preferable that you choose the “WS” versions rather than the “WSC” ones. In fact, the installation of the kit will be easier. For the water heaters Hydronic D4WSC, D5WSC and D5WS 12V, a kit ref . 240244000000 is available.

When ordering the pump, indicate the usual reference and add "preset for altitude". For the D1LCC 12V and D3LCC 12V air heaters, there is a kit, ref. 240221000000.
For the D2 12V and D4 12V air heaters, there is a kit, ref. 240222000000.
These kits include the pump preset for high altitudes, the electric circuit connection fittings, the fuel and the installation manual.

High altitude pump

havadaki oksıjen orani azaldigi icin isitici calismiyor saniyorum. bu bir tur koruma mekanizmasi olmali. yüksek irtifa sensoru hava basincina duyarli. yuksek irtifada isitici devre disi kalmadan sinyal gonderip sen calis kardesim oksijensizligin sebebi yuksek irtifadir ve calisman problem olmaz demekle gorevli. beyin uzerindeki bos fislerden biri bu sensore ait olmali. bu sensorden bir tane bulabilirsek urettigi frekans ya da direnci kopyalayip beyni yaniltabiliriz diye dusunuyorum. orjinali gibi otomatik olmaz, sadece 1500 metre uzerinde bir dugme ile calistirilabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri