Dik Tırmanışlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,851
Ynt: Dik Tırmanışlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

konu açılalı bayağı olmuş. lakin bilginin eskisi olmaz. faydalı bilgiler için teşekkürler.

Etiketler

dik tırmanışlarda ilk kalkış anı, düz zeminde, dipgaz ve hızlı mı olmalı. yoksa ilk kalkış ve sonrasında sabit bir hız üzerinden tırmanma denenmeli?

çıkılamayacağı anlaşıldığında geri vitese alındıktan sonra fren tam baskı (abs li) mi olmalı yoksa yumuşak ve hafif fren mi?

Merhaba,sorularınıza kesin cevaplar vermek çok zordur.
Her aracın (markanın,modelin değil) karakteristik yapısı farklıdır.
Hatta o günkü yükleniş şekli ve içindeki yolcu sayısına göre bile değişir.
Lastiğin havasından tutun,fren balatalarının dengesiz aşınmasına kadar önemlidir.
Dolayısıyla konuyu açan arkadaşımızın belirttiği can güvenliğinin önemine dikkat şarttır.
Kendine ve aracına güven iyidir ama cahil cesareti kaza yada ceza getirmesin,dikkat.

Dik tırmanışlarda aracın herşeyini bildiğinizi varsayarsak,açıyı iyi görmemiz çok önemlidir.
Bagajı yüklü bir araç geriye yatma eğilimi gösterir.Şanzıman kilidi yoksa önler patinaja düşebilir.
Geriye yatma problemi yoksa önlerin patinaja düşmemesi için ağir devirde hızlı bir çıkış tercih edilir.
Ne kadar ivme alınırsa tekerlerin tutunması o kadar iyi olur ve tırmanış hızla tamamlanır.
Ancak konuyu açan arkadaşın bahsettiği gibi yokuşun önceden girinti ve çıkıntılarının kontrolü şarttır.
Ummadık yerdeki taş bir anda aracımızın yokuşta yan gelmesine ve çekişten düşmesine neden olur.

Aracın stop etmesine engel olunmalıdır.Ancak Camel Trophy eğitmenlerinin aksi eğitimleri de vardır.
Stop eden araçta kontrol eğimin insafına kalmış,statik enerji durumuna geçilmiş demektir.
Araç dik çıkış konumunda ve patinajdan gitmiyorsa yana dönmemesi için stop ettirilebilir.
Akabinde yumuşak zemin nedeniyle kaymamak için geriye takıp,çalıştırılıp kontrollü şekilde geri inilebilir.

Tüm yazdıklarımız o an uygulamada karşılaşılan herhangi bir durum ile örtüşecek demek değildir.
Zamanla tecrübe kazanılarak uygulanacak anlık davranışlar vardır.Sık sık arazide olanlar bilgilidir.
Herkes kendi aracının dinamiklerine vakıftır.Az önce Golf'ün sığamadığı yere kısa Terrano'yu park ettim gibi.
Extrem lastikli RRC nin geçemediği yerden Niva çavuş desenle hoppidi geçiverdi gibi.
6 tonluk vincin çıkaramadığı aracı iki çiftli bir tekli üç makara ile vinçsiz iki araç asıldık çıkardık gibi.

Her zaman kırmadan,yolda kalmadan mümkün olan en çok,en uzak yere gitmek hedeflenmelidir.
Elbette batmanın ve arkasından çıkmanın zevki bambaşkadır.Emniyet hepsinin önünde gelir.
Yangın söndürücü,ecza çantası,halat,makara,eldiven,strap,u kilit ve bir kaç el aleti mutlaka olmalıdır.
Bahsedilen malzemeler ayda bir kontrol edilmeli,işlerliği sağlanmalıdır.Bir yara bandı dahi bazen elzemdir.
Kışın marketten alacağınız turşuluk kalın üç kiloluk tuz ummadık anda zincir yerine sizi zorluktan kurtarır.
(Tuzu ikinci bir torbaya koyun rutubetten eriyip akarak aracınızın bir yerine zarar vermesin)

Araziye en az iki araç gitmeye çalışın.Araya mesafe koyun,göz temasını kaybetmeyin.
Öndeki araç arkadan geleni de her zaman aynadan kontrol etmelidir.
Zorlu yerlerden biri geçmeden diğerinin parkura girmesine izin vermeyin.
Aklıma gelen bazı tecrübelerimi paylaştım,faydalı olmasını umarım.

bende son birkaç gezide yaşadığım eğimli çıkışlara istinaden yazıyorum,

1) hafif çamurlu dik ve uzun bir rampa idi,
otomatik vites D , araç 4L idi, yavaşça gaza basarak çıkışa başladım, şanzıman 1-2 vites arasında 2-3 kere geçiş yaptır ve ortalarda bir bölgede derinleşme vardı, orda kaldım. Yan Geri gelerek aracı düzeltmeye cesaret edemedim, tüm geldiğim yol R , 4L de biraz frenden çekerek biraz frene asılarak kaya kaya geldim.

biraz daha geri gelerek vitesi L de sabitledim ve dipgazla kalkış yaptım, ordadaki derinleşen bölgeyi geçtim ve finale vardım.

Öğrendimki , dik rampada L de kalacak vites.

2) bugun kuru ama taşlı baya dik bir yolda araç 4L de, vites L de yavaşça çıkmaya başladım, sonra gaza bastım çünkü taşlar yuzunden stabil gidemiyordum, büyük bir taşa yaklaşırken araç yavaşladı , hiç tekrar kalkmayı denemeden geri aldım, frendeylende taşlar yuzunden araç kayıyordu biraz.

tekrar deneyecektim ki, diğer araç aşağıda biryerde kalmış, denemekten vazgeçtim , geri geri gitmeye çalıştım ama kayma yuzunden düz inemediğim gibi ortalardaki taşları da göremediğim için (geri geri) aracı düzeltmem gerektiğine karar verdim,

önce sol ileri gideyim dedim ama ortamda buyuk taşlar vardı , mecburen yavaş yavaş birazda kayarak hafif sağlı geri gelmeye başladım araç yan durmaya yakın bu sefer devrilirmi diye çekinmeye başladım. çünkü her frenden ayağımı çektiğimde geri giderken aynı zamanda araç yan yan kayıyordu.

derken aşağıdaki araçtaki arkadaşlar yukar geldi , aracı alttın destekleyerek sağ geri gelip sol ileri yaparak aracı rampa iniş pozisyonuna almamı sağladılar , kaya kaya fren yapa yapa L de inmeye çalıştım ve indim sonunda.

burdan şunu öğrendim, aracım da eğim ölçerim olsaydı, bu eğim açısında aracın ne kadar yattığını görür , bundan sonraki tırmanışlarda eğim derecesine göre aracın yonunu değiştirip değiştirmemeye karar verebilirdim.

paylaşmak istedim

Offrad araçların standart yukseklikleri ile yukseltilmiş yukseklikleri... eğim iniş ve çıkışlar ve devrilme açılarını aslında çok iyi belirlemek gerek ve eğim ölçer ile kontrol şart

Sent from my iPhone using Tapatalk

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri