Diferansiyel Kiliti Kullanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Deep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 153
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 124,861
Ynt: Diferansiyel Kiliti Kullanımı

pajerocyprus' Alıntı:
Benim Pajero 86 model ve super select yok. Araç sürekli 4 çekerde değil. 4H ve 4L var... Önemli soru şu. Benim araç orta direkmi bağlı? transfer kutusumu ? kitlimi deilmi :smiley:))
sizin araç first generation olarak geçiyor (1982-1990)
ortada diff yok
ama 4H-4L de orta kilitli gibi çalışıyor.
çekiş:
4H = %33 ön-%67 arka
4L = %50 ön -%50 arka

Etiketler

yazargezeryolçizer' Alıntı:
sizin araç first generation olarak geçiyor (1982-1990)
ortada diff yok
ama 4H-4L de orta kilitli gibi çalışıyor.
çekiş:
4H = %33 ön-%67 arka
4L = %50 ön -%50 arka

orta diferansiyel yok ve direk bağlı ise 4H da %33-%67 oranını nasıl sağladığını anlayamadım benim toyota aracımda da böylemidir acaba? saygılar

third generatinon olarak geçen araçlarda (1991-1999)
Super selec 4WD adı altında yeni bir sisteme geçiliyor.
araca bir orta difransiyel ekleniyor.

fatihk26' Alıntı:
orta diferansiyel yok ve direk bağlı ise 4H da %33-%67 oranını nasıl sağladığını anlayamadım benim toyota aracımda da böylemidir acaba? saygılar
Toyota hakkında bilgim yok
açıkçası ön arka aktarma yüzdesi değişimlerini bende anlamadım.
serviste açık bir orta baplantısı olan araç varmış onu görebilirsem daha iyii olacak sanırım

Kerim Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ayrıca Şeref Bey ile bugün telefonda uzun uzun konuştuk. Bu aracı aldığımdan beridir kafamda oluşan tüm soru işaretleri yok oldu. Sanırım 6-7 aydır ısınamadığım araca, bundan sonra daha kolay ısınacağım.
Alttan gelen gürültü sorununu daha önce yaşamışlar sanırım. Kesinlikle tahmin ettiğim yerdendir dedi, şanzuman takozunun yerini azıcık değiştiricez. Aşırı esnediği için takoza sürtüyormuş sanırım. Kilitlerden gelen ses normalmiş. Valf yardımıyla açılıp kapandığı için, o ses gelebilirmiş.
Bıkmadan, usanmadan sorularıma , merak ettiğim konulara yanıt verdi.
Sizi ve Şeref Bey'i, İzmir ya da Manisa taraflarına gelirseniz mutlaka ağırlamak isterim.
Gerçekten çok, ama çok teşekkür ederim.
Çok sağolun.

Sorularınızın cevabını aldığınıza sevindim.

Şeref konusunda uzman ve araştırmacıdır.Yılların tecrübeside var tabi.
Ankaraya uğrarsanız haber verin bende sizi ağırlamaktan memnuniyet duyarım.

Teşekkürler.
Evet. Şeref Bey Mitsubishi ve özellikle 4x4 konusunda oldukça uzman. İlk kez konuşmuş olmama rağmen, tecrübesini hissetmemek mümkün değil.
Buradaki birçok Mitsubishi yetkili servisinde, diferansiyel kilidinde sorun var dediğimde, "o ne ki abi" diyorlardı. Şeref Bey, diferansiyel kilidinin oranları da dahil olmak üzere her konuda bilgi verdi. Gerçekten tüm soru işaretleri teker teker yok oldu kafamda.
Gelirsem zaten mutlaka Şeref Bey'i ve sizi görmek isterim.
Hem gelmişken aracımı gönül rahatlığıyla iş bilen bir servise teslim eder bakımını yaptırmış olurum :smiley:
Çok teşekkürler.

Arkadaşlar, forumla tanışmama vesile olan, aracı aldığımdan beridir devam eden bir gürültü ve aracın bu gürültü esnasında sarsılmasıydı. Yukarıdaki son 10 mesaj bu işin çözülmesinin hikayesidir.
Sorunu bugün itibarıyla kusursuz olarak çözdük.
Bu konuda özellikle Kerim Bey'e ve Kerim Bey sayesinde tanıdığım ve arızanın çözülmesine yardımcı olan Ankara Mitsubishi Yetkili Servisten Şeref Bey'e çok teşekkür ederim. Arıza, farkedilmeyecek kadar küçük bir ayrıntıdan kaynaklıymış. Telefonda bile bunu tarif ederek arızayı onarmamızı sağlayan şeref Bey'e hayran olmamak elde değil.
Konuyu, arızanın çözümünü fotoğraflı olarak birazdan Mitsubishi konu başlığının altında bir başlık açarak anlatacağım.
Çok teşekkürler.

Arızanın fotoğraflı açıklamaları için linke tıklamanız yeterli : http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=23189.0

VoDaFoNeCeLL' Alıntı:
burada her iki diferansiyelin yağına da baktırdım. Arka diferansiyel biraz eksikti. Tamamladılar. Ön diferansiyelde yağ eksik değil ve yağ talaşlı değil.
Sadece abs lambası sönerken o ses geliyor. İş gereği dağa bayıra beraber tırmandığımız bir arkadaşın aracını çekerken olmuştu ilk kez. Abs lambası yandı dediğimde, balatalar arasına çamur filan sıkışmıştır demişti. Unutmadan, bu lamba genelde, tekerlekler akis hizasına kadar çamura battığında yanıyor. Ve çamurdan iyice kurtulduğumda sönüyor ve o ses geliyor.

çamurdan sonraki geçişlerde benimde araçtan bu tür sesler geldi. 4 tekeri çıkartıp basınçlı su ile yıkatın. biryerlerde çamur kuruyup sıkışmış olabilir.

pajerocyprus' Alıntı:
çamurdan sonraki geçişlerde benimde araçtan bu tür sesler geldi. 4 tekeri çıkartıp basınçlı su ile yıkatın. biryerlerde çamur kuruyup sıkışmış olabilir.

ABS lambası sadece diferansiyel kilidi devrede iken yanıyor. Bu da fabrikasyon bir özellik. Diferansiyel kilidi devredeyken, ABS devre dışı kalıyor. ABS lambası sönerken o sesin gelmesi de , kilidi devreye sokan valfin, kilidi devreden çıkarırken çıkardığı sesmiş.
yani sorun yok.
Ama haklısınız.
Çok teşekkürler.

yazargezeryolçizer' Alıntı:
Bir çok araçta değişik sistemler var.
örneğin benim araçta 2 ve 4 çekiş sistemi olduğu gibi.
4H kilitsiz veya kilitli gidebiliyorum.
4L de mecbur kilitliyor.Orta kilidi ayıramıyorum.
Daha önce kullandığım cheeroke XJ de de aynı sistem vardı.

2004 - 2006 yılları arasında kullandığım Japon üretimi Mitsubishi Pajero Swb 2.5 intercooler turbo dizel araçta Super Select 4wd isimli bir sistem vardı bu siseme göre araçta 2H, 4H (ortda difransiyel kilitsiz 4 çekiş ve yanlış hatırlamıyorsam 100kmh aşmayan süratlerde hareket halinde de devreye alınabiliyordu) 4HLC (4 çeker high orta difransiyel kilitli) ve 4LLC (4 çeker Low orta difransiyel kilitli) seçimler vardı.

kaygan yollarda aşırı yağmur, bozuk toprak yollarda 4H konumunu hiç problemsiz kullandığı hatırlıyorum, yakıt harcamasında biraz artış olabilir ama şu an off road maksatlı olarak modifiye etmeye çalıştığım 1993 Suzuki vitara 'ya göre Pajero 'da avantajlı bir takviye vites sistemi vardı.

bu arada ingiliz üretimi Mk2 kasa Mtitsubishi Shogun araçlarda orjinalden fabrika çıkışı arka difransiyel kiliti mevcut (Japon pajerolarda ise %98 'inde arkada LSD difransiyel mevcut), 4LLC konumnda iken arka difransiyel kiliti de ön orta konsolda bulunan bir düğme yardımıya devreye alınabiliyor.

Saygılar

Ali

defender lerin dif look kullanımı nasıl acaba bilgisi olan varmı sorun olan direksiyonu çevirme bende sorun olmadığına inanıyorum çünkü dif lok da iken yaptığım incelemede 4 lastik de aynı anda dönmüyor sadece 2 defransyeli kilitliyor imiç ama defenderin kullanma klavuzunda araç dif look da iken dreksiyonu çevirmeyiniz yazıyo doğrusu kafam biraz karıştı çünkü ben diflook da dreksiyon çeviriyorum herangi bir sorunla karşılaşmadım

Defender bölümünde diferansiyel kilit ve kullanımı ile ilgili detaylı bilgi mevcut.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR