Diferansiyel Kiliti Kullanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Deep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 153
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 125,041
Ynt: Diferansiyel Kiliti Kullanımı

VoDaFoNeCeLL' Alıntı:
Yayınlanan bilgiler için teşekkürler.
2003 model Mitsubishi Magnum aracım var. Önceki gün bir dağın tepesinde karda saplandım. Araç tamamen oturdu. Arka tsol tekerlek boşa çıktı. Sağ ön tekerlek de boşa çıktı. Sadece sol ön ve sağ arka tekerlek tutunuyordu. Direksiyonun hemen altında "lock" yazan bir tuş var. Bastım ona, ışığı kırmızı yandı. Tekrar gazladım, arka tekerleklerin her ikisi de devreye girdi. Tutunan tekerlek de battı. Fakat sol ön hiç kıpırdamadı. Birde gösterge panelinde "ABS" uyarısı çıktı. Bu uyarı daha evvel çamurlu bir tarlada batan bir başka aracı çekerken de çıkmıştı. Fakat asfalta çıkınca bişey kırılmış gibi bir ses verip "ABS" uyarısı kaybolmuştu.
Neyse. Saplandığım yerden kurtulamadım. Traktör vasıtasıyla çıktım ordan. Fakat traktör çekerken yine aynı ses geldi ve "ABS" uyarısı kayboldu. Şimdi merak ettiğim üç şey var ;
1 - Benim aracımda diferansiyel kilidi var mı, yok mu?
2- Varsa neden ön tekerlek dönmedi ?
3 - "ABS" uyarısı neden yanıyor ve o ses geldikten sonra sönmesinin anlamı ne?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Magnumu bilmiyorum ama lock tuşu kilit olduğunu gösterir.
mitsubishilerde arkalar 100/100 kitlenir ön dif te kilit yoktur.
düğmeye bastığınızda elektrik motoru vınlaması gibi bir ses duyarsanız aracınızda kilit aktif duruma geliyordur.kilit ikaz ışğı yanar.
ABS firen sistemi olan araçlarda arka dif kilidi çalıştığında ABS sistemi gerektiği gibi çalışmayabilir.buda arıza ışığını yakar belirli bir süre sonra normale döner.
Bir şey kırılma sesi :normal değil.ya kullanım hatası yada sistem hatasını gösterir.
araçı 12 km hızın üstünde kitlemeyin.

Etiketler

teşekkürler kerim arkadaşım.
arka tekerlekler kilitleniyor. bunu deneyerek gördüm. dif lock ikaz lambası da yanıyor. fakat, dif kilidi her kullandığımda abs lambası yanıyor ve aracı 2 çeker pozisyona getirdiğimde tak diye bir ses geliyor ve lamba o zaman sönüyor.

Diferansiyel kitlediği zaman ABS'yi devre dışı bırakıyordur.

bizim arabalarda ABS 10 Km hızın altında devreye girmiyor.
3 adet kilitli pajero kullandım hiç birinde kilitten çıkarken ses gelmedi.
Araç kititliyken ABS ikaz ışığı yanması normal Orkunun dediği gibi ABS devre dışı kalıyor.
fakat sorun olan bunu her seferinde yapmaması kafasına göre takılıyor.
servise gittiğimde şu kilit ten gelen sesi bir soraım bakalım ne diyecekler.

bende ve kullandığım pajerolarda çarpma sesine benzer bir ses gelmiyor.
Bence bu ses normal değil.
servise uğradığımda magnumlarda bu olay normalmidir diye soracağım.

anladım.
bu iki kez başıma geldi. kilidi devreye soktuktan hemen sonra abs ışığı yanıyor, kilidi devreden çıkarıp, 4 çekeri de devreden çıkardıktan sonra bir süre yol alıyorum. kısa bir süre sonra o ses geliyor ve abs ışığı sönüyor.
bu iki kez, aynı şekilde tekrar etti. fakat kilit kullanmadığımda, sesten eser yok.
işin kötü yanı, magnumdan anlayan servis yok izmir ve çevresinde. adamlar daha diferansiyel kilidinin ne olduğunu bilmiyor.
tavsiye edebileceğiniz bir 4x4 ustası varsa, çok sevinirim.

ben Ankaradayım .İzmiri bilemiyorum.
ben durumunuzu bir anlatayım,servis bir yol göstercektir.
aracınızın km sini yazarmısınız.?

Magnumun arazi vitesi sistemi Pajeroyla birebir aynıymış.

Sizden gelen ses normal değil.kesinlikle göstermeniz gerecek diyorlar.
ve aracı bu şekilde kitlemeyin ilerde daha kötü sorunlar çıkarabilir.

Diff yağı belirli zaman veya km de değişim gerektiriyor
bakmadan bir şey söylenmez diyorlar.
İnşallah sadece yağ la sorun giderilir.

İzmir Mitsubishi Servisinden bu işte bilgi sahibi bir kişinin
telefon numarasını ve ismini verdiler ama yazılı olan kağıdı düşürmüşüm.
Eğer aracınızı Mitsubishi servise götürecekseniz telefonla alıp size bildirirm.
başka birine götürecekseniz kesinlikle bu işlerden anlayan biri olsun.

kerim bey, gerçekten çok teşekkür ederim. yoruldunuz, zahmet ettiniz benim için. çok teşekkürler.
fakat izmir'de mitsubishi servisinde bu araçlardan anlayan bir uzman yok. eğer ankara'da bu işi yapan, çok iyi anlayan ustalar varsa bir hafta sonu gelebilirim. problem olmaz benim için.
ama size verilen numaradaki kişi, işinin ehli ise numarasını zahmet olmazsa bulmanızı isteyeceğim.
çok ama, çok teşekkür ederim.

Rica ederim ne demek .
yolda kalan bir araca gitmişler onun için bağlantı kuramıyorum.
bağlantı kurduğum zaman ve usta hakkında işibildiği konusunda tam teyit aldığım zaman.
size döneceğim.
Ankara servis bu konularda çok başarılı ama bana bir isim vermişlerdi İzmir için o kilit konusu halleder demişledi.
İzmirde 2 servis varmış .

bana söylenen arızanın yağ dahil her şeyin olabileceği bakılmadan anlaşılamayacağı
yağ değişimiyle işlem bitecekse Ankaraya kadar gelmeyin derim.

burada her iki diferansiyelin yağına da baktırdım. Arka diferansiyel biraz eksikti. Tamamladılar. Ön diferansiyelde yağ eksik değil ve yağ talaşlı değil.
Sadece abs lambası sönerken o ses geliyor. İş gereği dağa bayıra beraber tırmandığımız bir arkadaşın aracını çekerken olmuştu ilk kez. Abs lambası yandı dediğimde, balatalar arasına çamur filan sıkışmıştır demişti. Unutmadan, bu lamba genelde, tekerlekler akis hizasına kadar çamura battığında yanıyor. Ve çamurdan iyice kurtulduğumda sönüyor ve o ses geliyor.

burdan uzaktan kumandalı bu iş olmayacak .
Ben size Ankara mitsubishi yetkili servis sahibin telefonunu veriyorum .
konuyu anlatırsanız zaten biliyorlar size yardımcı olacaklar ve yol göstercekler.
Şeref:0532-2666494

teşekkür ederim. eğer izmir'deki arkadaş işinin ehli ise, ani hızlanma ve yokuş kalkışlarımdaki alltan gelen gürültüyü de çözer diye düşünüyorum. bu arıza ile boğuşmaktan pes etmiştim ama, sanırım yeniden başımın belası bu iki arıza ile bu kez bitirici savaşı yapacağım :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri