Diferansiyel Kiliti Kullanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Deep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 153
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 125,068
Ynt: Diferansiyel Kiliti Kullanımı

orsa' Alıntı:
Benim bildiğim 93 sonrası Pajero'larda şanzıman pozisyonunda 2 H-4 H-4 HL-4 LL özelliklerinde sondaki L harfi arka difransiyel kilidini devreye sokuyor.

LSD manasındamı acaba?

Etiketler

discovery-V8' Alıntı:
LSD manasındamı acaba?
Pajeroda:
2H =
4H = 4 Normal - orta kilit devre dışı
4HLc=4 Normal - orta kilit devrede
4LLc= 4 Ağır -orta kilit devrede
Arka dif kilidi içerden bir düğmeyle elektrim motoru yardımıyla devreye giriyor.
LSD olan araçlarda LSD yi devreye sokan bir sistem yok.
Daha deneyemedim ama benim arka dif LSD + 100/100 kilit olabilir.

Şema daha açıklayıcı olur.
09012009307

2h konumunda ön hublar kilitliyken yani, şanzımandan ön şafta tahrik gitmezken ancak lasitikler hublar vasıtası ile aks, diferansiyel ve şaftı çevirirken sırf ön lastiklere binen yük yüzünden %10 ile 15 arasında fazla yakıt tüketirsiniz. Düşününki araç sürekli 4 çeker gitse bu oran ne olur.... poundla para kazanmak ytl harcamak lazım...

Birde patinaj çekmez, yanlamaz, olduğu yerde dönmez, spin atmaz ;D

discovery-V8' Alıntı:
Yok Uğur bey ,ben Serdara kızmam, kızamam çok sevdiğim bir arkadaşımdır, fikirlerinede hep saygı duyarım. Aramızda hafif dokundururuz biz öyle arada. ;D onunda bana kızacağını hiç sanmıyorum.

LR3 ve Jeep konusuna gelince çok iyi yapmışsınız , LR 3 maalesef arazi aracı değil, arazide kullanılmayacak arazi aracı için LR3 yerine prestij sembolü RR ondan çok daha iyi bir araç.

Selamlar

Selam Arkadaşlar, sıfır km LR3 ü aldığımız ilk an direk araziye girdik :smiley:) Benim mitsubishi pajerom var. Uzun kasa. İster istemez kıyaslıyorsunuz.
LR3 te program seçimi var. Kum - çamur - çim - kaya gibi. Önce tepe tırmanmayı denedik. Birönceki gezide standart lastiklerle samurayların bile geçtiği yerde 3-5 kez battık. Ve o parkuru tamamlıyamadık. Kum alana gittik. Kumda V6 motoru çok geç doluyor. Araç seri değil. Ama kum (sand) programını seçtiğinizde direk traction kontrol devreye giriyor. İlk başta aracın altından ABS lerden gelen ses bizi çok korkuttu. Parça kopardığımızı sandık. Ama traction kontrol boşa dönen tekeri ABS ile sürekli kitliyordu ve araç batmadan yola devam ediyordu. Arazide aracı yükseltme düğmesi ile yükselttik. Körüklü amörtisörler her an patlıyacakmış gibi bir duygu yaratıyordu. Bana göre araç RR ile LR Defender arasında bir veriyon. Defenderin az çok arazi performansı ve RR nin aksesuarları var. Pajeroma geri döndüğümde kendimi mutlu, güvende ve heryerden çıkıp geçebilecekmiş gibi tekrar hissetmeye başladım :smiley:) LR3 güzel bir şehir aracı....

discovery-V8' Alıntı:
Kerim , kilit yok demiyelim daha doğrusu ortada diferansiyel yok diyelim, direk bağlantı, ozaman kilide gerek kalmıyor zaten %100 bağlı oluyor.

Selam
Benim Pajero 86 model ve super select yok. Araç sürekli 4 çekerde değil. 4H ve 4L var... Önemli soru şu. Benim araç orta direkmi bağlı? transfer kutusumu ? kitlimi deilmi :smiley:))

pajerocyprus' Alıntı:
Benim Pajero 86 model ve super select yok. Araç sürekli 4 çekerde değil. 4H ve 4L var... Önemli soru şu. Benim araç orta direkmi bağlı? transfer kutusumu ? kitlimi deilmi :smiley:))
Bildiğim kadarıyla sizin araçta merkezi kilit yok.
Anlamanın en kolay yolu aracınızı asfalta çıkarın.( kuru zemin )
4H ve 4L pozisyonlarında aracın direksiyonunu tam çevirerek dönün.
eğer araçta kasılma varsa ( dönmeye direnip kendini dışarı doğru atmaya çalışıyorsa)
orta dif kilidi vardır.
2H deki gibi rahat dönüyorsa yoktur.

Ayrıca pajero
aracın kilitli olduğunu belirtmek için
vites topuzuna 4HLc -4LLc yazılarını koymuştur.
Lc : locket central

pajerocyprus' Alıntı:

yazargezeryolçizer' Alıntı:
Bildiğim kadarıyla sizin araçta merkezi kilit yok.
Anlamanın en kolay yolu aracınızı asfalta çıkarın.( kuru zemin )
4H ve 4L pozisyonlarında aracın direksiyonunu tam çevirerek dönün.
eğer araçta kasılma varsa ( dönmeye direnip kendini dışarı doğru atmaya çalışıyorsa)
orta dif kilidi vardır.
2H deki gibi rahat dönüyorsa yoktur.

kavram kargaşası olmasın...

2h konumdan 4h konuma alının seçeneklerde orta dif yoktur....

olmayan difin de kilidi olmaz. sistem sürekli 4x4 lerden farklıdır yani...

siz 4h ye aldığınızda ön %50 arka %50 olur...

başka deyişle sürekli 4x4 lerin orta difi kilitledikleri gibi olur...

zaten 4h nin kuru zeminlerde kullanılamaması da bu sebeptendir...

Jeepcj7' Alıntı:
2h konumunda ön hublar kilitliyken yani, şanzımandan ön şafta tahrik gitmezken ancak lasitikler hublar vasıtası ile aks, diferansiyel ve şaftı çevirirken sırf ön lastiklere binen yük yüzünden %10 ile 15 arasında fazla yakıt tüketirsiniz. Düşününki araç sürekli 4 çeker gitse bu oran ne olur.... poundla para kazanmak ytl harcamak lazım...

Birde patinaj çekmez, yanlamaz, olduğu yerde dönmez, spin atmaz ;D

Yine 10 -15 olur , çünkü yük sadece kalkarken yorar, harekete geçtikten sonra dağılmaya başlar, özelikle Düz V8 Disco 275 70 16 lastik ile 2000-2100 devirede gaza dokunma ile dokunmama arasında tam 100 km(GPS) sabit hız yapıyor. (klima açıkken)

Yanlamak istiyorsan ön şaftı sökersin (4 adet 14 cıvata) yaklaşık 9 dakikamı alıyor sökmek, %100 kilitle 3. viteste 10 metre patinaj çekersin. Kalkarken gazlarsan lastikler yanana kadar gider, ayağını gazdan çekmezsen patinaj hiç durmaz. Kullananbilir ;D

pajerocyprus' Alıntı:
Selam Arkadaşlar, sıfır km LR3 ü aldığımız ilk an direk araziye girdik ....................................
............Bana göre araç RR ile LR Defender arasında bir veriyon. Defenderin az çok arazi performansı ve RR nin aksesuarları var. Pajeroma geri döndüğümde kendimi mutlu, güvende ve heryerden çıkıp geçebilecekmiş gibi tekrar hissetmeye başladım :smiley:) LR3 güzel bir şehir aracı....

Walla ben bu düşünceye maalesef katılamıyacağım, zira bizim grupta bir LR3 var (ful versiyon G4 Cahallenger) gezilerimizde birçok aracın çıkamadığı (defender, disco, wrangler vb.) çok zor ve kaygan dik yokuşlarda kendisi hiç zorlanmadan çıkıyor, iniyor, bizim araçları da vinçleyip çıkartıyor. Olağanüstü yetenekli bir araç. (tabii sürücünün yetenekleri de önemli)
sevgiler hepinize
Edal

Yayınlanan bilgiler için teşekkürler.
2003 model Mitsubishi Magnum aracım var. Önceki gün bir dağın tepesinde karda saplandım. Araç tamamen oturdu. Arka tsol tekerlek boşa çıktı. Sağ ön tekerlek de boşa çıktı. Sadece sol ön ve sağ arka tekerlek tutunuyordu. Direksiyonun hemen altında "lock" yazan bir tuş var. Bastım ona, ışığı kırmızı yandı. Tekrar gazladım, arka tekerleklerin her ikisi de devreye girdi. Tutunan tekerlek de battı. Fakat sol ön hiç kıpırdamadı. Birde gösterge panelinde "ABS" uyarısı çıktı. Bu uyarı daha evvel çamurlu bir tarlada batan bir başka aracı çekerken de çıkmıştı. Fakat asfalta çıkınca bişey kırılmış gibi bir ses verip "ABS" uyarısı kaybolmuştu.
Neyse. Saplandığım yerden kurtulamadım. Traktör vasıtasıyla çıktım ordan. Fakat traktör çekerken yine aynı ses geldi ve "ABS" uyarısı kayboldu. Şimdi merak ettiğim üç şey var ;
1 - Benim aracımda diferansiyel kilidi var mı, yok mu?
2- Varsa neden ön tekerlek dönmedi ?
3 - "ABS" uyarısı neden yanıyor ve o ses geldikten sonra sönmesinin anlamı ne?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

benim bildiğim kadarı ile aracınızda arka diferansiyel kilidi var ''lock'' yazan tuş ta bunula alakalı, önde ise kilit bulunmadığından sol ön tekerlek hiç kıpırdamadı tüm güç boştaki tekerleğe gitti.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri