Diferansiyel Kiliti Kullanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Deep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 153
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 125,060
Serdar çok güzel anlatmışsın, Bu quadra drive II ve sonrası nası bir mantıkla çalışıyor? mekanik mümkün olması mümkün görünmüyor disco II gibi sensörlerlemi tepit ediyor dönmeyen veya fazla dönen tekerleği.

Selamlar

Etiketler
Yavuz abi sistemde TC'den farklı olarak diferansiyel içinde algılıyor. Elektronik kontorllü limited slip diferansiyeller mevcut hem önde hem arkada....

Ortadaki Transfer kutusu da teknolojik bir transfer case... 8-10 çeşit 4x4 alternatifi sunuluyor Jeep içinde.... Bizimkilere benzeyen sistemler Patriot ve compass'ta var. Freedom Drive serisi..

www.jeep.com adresinde bilgiler çok açık...

http://www.jeep.com/en/4x4/how_systems_work/

:D ama hala en heavyduty sistemlerde klasik sistemi kullanır... Rocktrac deki sistem bizim 30 senelik dana20 ile aynı...

unimog araçlarda iniş ve çıkışlarda 1.2.vitesler 1.arazi konumda (mandal veya levye )çok dik ve gevşek zeminlerde ise difransiyel kilidini devreye alırsanız daha yararlı olur inişlerde araziyi kullanmadan inmeye kalkarsanız araç pinpon topu gibi zıplamaya başlar ayağınızı fren pedalından ayıramazsınız dik eğimleri2.vites 1. arazi konumunda inerseniz gaz pedalı ile hızınızı gayet iyi ayarlarsınız

sürekli 4 çeker olmadığı halde orta diferansiyeli kilitleme opsiyonu zannedersem pajerolarda var (super select 2H, 4H, 4HL, 4LL + arka diferansiyel kilidi) yani tabiri caizse 2x1, 4x1, 4x2, ve arka diferansiyel kilidi ile 4x3 e kadar olabiliyor....

Bence ladaların önemi bir artısı ağır devir 4 çeker ve orta diferansiyeli kilitlemeden seçeneğin olması yokuş inişlerinde ve virajlı durumlarda işe yarayabilir... (4H, 4HL, 4L, 4LL) seçenekleri, bide arka dif manuel kilit olsa imiş.....

Ynt: Diferansiyel Kiliti Kullanımı

Tüm offroadcı arkadaşların bu videoyu izlemesinde büyük fayda var...
İnsanoğlu'nun yaptığı tüm 4x4 araçlar çarpraz askıda herzaman asılı kalırlar. Hangi model ve marka olursa olsun çarpraz askıdan kurtulma şansınız hemen hemen hiç yoktur. İşte bu noktada difransiyel kilitleri devreye girmektedir. Aracınızda difransiyel kilidiniz varsa yırttınız demektir :smiley:))
Bunun canlı testini bu gün Özcan Özkardaş - Tünay Korcan ve Bülent Gardiyanoğlu olarak gerçekleştirdik. Özcan'ın Defender 110 aracına taktırdığı ARB marka ön ve arka Difflock u test etme imkanımız oldu. Videoda Özcan önce Defenderi çarpraz asılı bırakacak sonra arka ve sırasıyla ön difransiyel kilitlerinin devreye girmesi ile aracın çarpraz askıdan nasıl kurtulduğunu bizlere gösterecek... Offroad yapacaksanız en azından aracınıza arka kilitli difransiyel takmanızı tavsiye ederiz.
http://www.kibristube.com/watch.php?vid=1242&key=2de5d16682c3c35007e4e92982f1a2ba

MK51' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba, verdiğiniz bilgiler çok aydınlatıcı... teşekkürler.
Eski aracım Grand Wagoneer, bildiğiniz gibi Quadro Trac. Arazi levyesinde 4H - N - 4L konumları var.
Çözemediğim kısmı: Torpido içinde sağ-sol dönüşlü bir anahtar var. Sol taraf yeşil ve "Normal Offroad", sağ taraf ise kırmızı ve "Emergency Offroad" yazılarını gösteriyor. Anahtara bağlı, sigara kalınlığında üç hortum var.
Bana, hortumlardan ikisi arazi şanzımanına biri de manifolta bağlanacak dendi. Bunlar bağlandı, hortumların yerleri değiştirilerek test edildi, düğme çevrildiğinde hava basma "pısss" sesi gelmekte...
Fakat ben bu anahtarın çalışıp çalışmadığını, ne işe yaradığını, ne yaptığını bir türlü anlayamadım...
Yardımcı olabilecek var mı?
Tekrar teşekkürler ve sevgiler...

Arkadaşımın aynı şekilde torpido da yer alan düğme mevsut. Araç tamamiyle battığında ve çıkması imkansız durumlarda emergency moduna düğmeyi çevirdiğiniz zaman difransiyel şansıman her ne varsa tamamiyle iptal duruma geçip motorun tüm gücü aynı anda 4 lastiğe veriliyormuş. yüksek tork oluşuyormuş lastiklerde...bana söylenen bu...

selam arkadaşlar bende otomotik 1995 montero var inişlerde orta ve ön kiilitleri devreye sokmadığım zaman aracın hızlanmasını öneyemiyorum ve hızlanan araç kontroldan çıkıyor fren desteği verincede kayma riski artıyor burda inişlerde kilit kullanılmaması gerek deniyo hangisi doğru açıkcası kafam karıştı yardımlarınızı bekliyorum selamlar

Sürekli 4 çeker bir araçta kaygan bir zeminde dik yokuş aşağı iniyorsanız ve virajlar varsa en doğrusunun 4L konumunda merkezi kilidi kullanmadan inmek diye düşünüyorum. Zira kilit devredeyse dönüşlerde ön ve arka tekerlerin dönüş yarıçaplarının farkından ortaya çıkacak olan kasma, istenmeyen kaymalara neden olacak, aracın kontrolünü zorlaştıracak ve sizi zor durumda bırakacaktır.

Seçmeli 4 çekerlerde (2 ve 4 çeker seçmeli) böyle bir şansınız yok maalesef zira 4L modunda zaten ön arka akslar birbirine kilitleniyor. Dürekli dörtçeker araçları bu nedenle daha avantajlı buluyorum
sevgiler
erdal

Erdal beyin yazdıklarına katılıyorum.
Benim şansızlığım hiç sürekli 4 çeker bir aracı bu şekilde denememiş olmak.
Buzlu yol inişlerinde araç orta kilit aktif durumdayken,sorun çıkarmıyor.
ve asfalttaki gibi dışa olan dönüş baskısı (kasma) hiç hissedilmiyor.
tahminim arka lastikler bir şekilde ön lastiklere uyuyorlar.

arkadaşlar öncelikle çok güzel bir forum ben yeni hilux kullanıyorum merak ettiğim; aracımın orta diferansiyel kilit sisteminin olup olmadığı ve varsa hangi oranda olduğu, 4H ve 4L konumuna göre bu oranınn değişip değişmediği, bilgisi olan arakadaşların yardımını bekliyorum teşekkürler..

Hilux sürekli 4 çeker olmadığından orta diff-lock u yoktur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR