Diferansiyel Kiliti Kullanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Deep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 153
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 125,063

Etiketler
Ynt: Diferansiyel Kiliti Kullanımı

8 sayfayı bıkmadan ve sıkılmadan okudum.
Verilen bilgi ve tecrübe paylaşımları için teşekkür ederim.
2006 Yeni kasa 5 Kapı Grand Vitara satın aldım 1 ay önce ve 4H, 4HL ve 4LL nin nasıl kullanılması gerektiğini anlamak için okudum ve anladıklarımı aşağıdaki gibi sıralayacağım.

**4H** Günlük Kullanım haricinde Karlı, Buzlu, Kumlu, Hafif çamurlu yollarda vede Asfalt ta kullanılmalı. Ayrıca aynı koşulların dik iniş ve çıkışlarında da tercih edilmeli.
**4HL** hafif ofroadta kullanılmalı
**4LL** Ağır offroad ve kayalık zemin üzerinde kullanılmalı.

Yanlış anladığım var ise tecrübe paylaşımı rica ederim.
saygılarımla.

Merhaba arkadaslar hepinize.
1 hafta oncesi touareg 3.2 benzinlinli aldim.
Vites kutusu icin high- low- dif lock secenegi var.
Arac ile araziye cikma firsatim daha olmadi. Gerci aracimi sehir icinde kullanmak icin aldim. Tabi ozelliklerini gun gelir kullanmam gerekecek ve o yuzdende simdiden ogreneyim diyorum

Forumda bu baslik altinda hangi secenekleri ne zaman secmem gerektigini yaklasik olarak anladim. Kara veremedigim nokta ise aracta ESP yi hangi durimlarda devre disina cikarmam gerektigidir.
Derin bilgilerinize siginarak bilgilendirmenizi rica ediyorum. Belki aramuzda touareg sahibi arkadaslar genel olarak bu arac icin diferansiyel+ ESP olayini basit bir sekilde anlatabilirler.
Bu konu uzun zamandir sessiz duruyormus. Rahatsiz etmemisimdir umarim :smiley:
Herkeze kolay gelsin. ..

İyi günler
Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.
Saygılar
Batuhan

Bilgiler gerçekten harika... Sadece benim anlayamadığım ve emin olamadığım bir durum söz konusu...

Türkiye'deki XJ'ler, hatta daha spesifik olalım 98 model XJ'lerde hangi Transfer Case var? Command-Trac mi? yoksa Selec-Trac mi? Çünkü Wiki aynı zaman aralığı için kullanılan iki tip var demiş...

1987–2001: New Process NP231 Command-Trac, part-time only, 2.72:1 ratio with low range
NP231 has the following settings: 2HI, 4HI, N, 4LO

1987–2001: New Process NP242 Selec-Trac, full-time/part-time, 2.72:1 ratio with low range
NP242 has the following settings: 2HI, 4 full-time, 4 part-time, N, 4LO

NP242 - SelecTrac gündelik koşullarda kullanılabilen 4 çeker moduyla ciddi anlamda daha başarılı zira...

Arkadaşlar merhaba, 93 model V6 3000 manuel bir pajerom var.
Bildiğiniz gibi araçta;
4L-N-4H-2H vites seçenekleri mevcut.
Ön 2 tekerleğimde diferansiyel kilidi hublar var. Manuel olarak lock ya da free moda alıyorum.
Soruma gelirsek, aracı genel olarak Uludağa çıkarken kullanıyorum ve ön 2 tekerlek lock durumdaydı aldığım zaman bende ellemedim. Ancak şunu fark ettim ki 4 çeker durumlarda araca hükmedemiyorum. Kilitleri free olarak kullanırsam daha mı rahat bir sürüş sağlarım? Karlı zeminde ya da buzda inerken ya da çıkarken nelere dikkat etmeliyim?
Şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar merhaba, 93 model V6 3000 manuel bir pajerom var.
Bildiğiniz gibi araçta;
4L-N-4H-2H vites seçenekleri mevcut.
Ön 2 tekerleğimde diferansiyel kilidi hublar var. Manuel olarak lock ya da free moda alıyorum.
Soruma gelirsek, aracı genel olarak Uludağa çıkarken kullanıyorum ve ön 2 tekerlek lock durumdaydı aldığım zaman bende ellemedim. Ancak şunu fark ettim ki 4 çeker durumlarda araca hükmedemiyorum. Kilitleri free olarak kullanırsam daha mı rahat bir sürüş sağlarım? Karlı zeminde ya da buzda inerken ya da çıkarken nelere dikkat etmeliyim?
Şimdiden teşekkürler.
Onlerdeki diff kilidi değil hub kilidi poryo kilit yani aksi kilitleyip o tekerin donmesini sağlıyor iceriden 4h aldiginiz zaman onlar kilirli lock durumunda olmazsa on daft döner on difransiyel akslari döndürür ama tekerler dönmez, 4 cekere alinca arabaya hakim olmak kârda offroad surus teknikleriyle alakalı bir durum, camurda karda kural 1 hızlı gitmeyeceksiniz 2 ani gaz verisler yapmayacaksiniz 3 mumkun.mertebe direksiyona mudahale etmeyip duz bir istikamette yol acaksiniz

ASUS_Z010D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Onlerdeki diff kilidi değil hub kilidi poryo kilit yani aksi kilitleyip o tekerin donmesini sağlıyor iceriden 4h aldiginiz zaman onlar kilirli lock durumunda olmazsa on daft döner on difransiyel akslari döndürür ama tekerler dönmez, 4 cekere alinca arabaya hakim olmak kârda offroad surus teknikleriyle alakalı bir durum, camurda karda kural 1 hızlı gitmeyeceksiniz 2 ani gaz verisler yapmayacaksiniz 3 mumkun.mertebe direksiyona mudahale etmeyip duz bir istikamette yol acaksiniz

ASUS_Z010D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gunaydin, cevap icin tesekkurler. peki on hublar kilitli mi olmali yoksa serbest mi?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri