Dia Tarama

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mohawk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,154
Ynt: Dia Tarama

Diaları temizleyerek taradıklarında 1 TL idi, dia başına. Envanterlerinde örneklerini gördüğüm birçok firma var eski dialarını taratan. Tarama ekipmanı ofiste değildi evde tarıyorlarmış o yüzden modelini bilmiyorum ama sonuç kötü değil kesinlikle. Sanıyorum 800x600 olarak 300 dpi taradılar, buda makul ölçülerde karta basmak veya evde gösterim yapmak için yeterli.

Etiketler

Dedem gazete fotoğrafçısıydı onun isteği üzerine araştırma yapıp buradaki tavsiyeler üzerine fotograftarama.com sitesinin sahibi firmayla (Sayısal Ofis) iletişime geçip 100 adet örnek yaptırdım malum bir defa yapılacak bir iş olduğu için sonuçlardan memnun olsam da maliyetine razı olup, gidip internetten bulduğum 3 firmaya daha aynı negatifleri ve diaları tarattım. Benim için tarama kalitesi kadar eksik tarama veya filmlerin kaybolmaması da çok önemliydi. Sonradan tarama yaptırdığım firmanın birisi 2 negatif şeridini kaybetmiş yani 10 tane fotoğraf kayboldu ve hiçbir firma fotograftarama.com sitesinin kalitesine yaklaşamadı hem çözünürlük olarak yetersiz hem de fotoğraflar yan duruyor kenarlarında gölge var ve bazıları baş aşağı olarak teslim ettiler. Sayısal Ofis firmasının hassasiyetini ve profesyonelliğini gördükten sonra 30.000 civarı sayılı dia ve negatifi gönül rahatlığıyla teslim ettim 2 ay içinde tamamlayıp aynı düzende tek bir eksik bile olmadan teslim ettiler. Yukarıda yanlış bilgi verilmiş herhalde filmleri yüksek çözünürlükte tarıyorlar 300 DPI değil. 1969 yılında bir fabrikanın inşaatını çekmiş dedem, onları o fabrikaya ilettik 7 metrelik bir poster yapıp fabrikaya asmışlar. Çözünürülük beklenenden çok çok daha iyi. Firmaya yurtdışından bile iş geliyor ben şahit oldum. Sayısal Ofis diye aratın internette bir çok belediye ve kuruma ciddi işler yapmışlar.

Dedem gazete fotoğrafçısıydı onun isteği üzerine araştırma yapıp buradaki tavsiyeler üzerine fotograftarama.com sitesinin sahibi firmayla (Sayısal Ofis) iletişime geçip 100 adet örnek yaptırdım malum bir defa yapılacak bir iş olduğu için sonuçlardan memnun olsam da maliyetine razı olup, gidip internetten bulduğum 3 firmaya daha aynı negatifleri ve diaları tarattım. Benim için tarama kalitesi kadar eksik tarama veya filmlerin kaybolmaması da çok önemliydi. Sonradan tarama yaptırdığım firmanın birisi 2 negatif şeridini kaybetmiş yani 10 tane fotoğraf kayboldu ve hiçbir firma fotograftarama.com sitesinin kalitesine yaklaşamadı hem çözünürlük olarak yetersiz hem de fotoğraflar yan duruyor kenarlarında gölge var ve bazıları baş aşağı olarak teslim ettiler. Sayısal Ofis firmasının hassasiyetini ve profesyonelliğini gördükten sonra 30.000 civarı sayılı dia ve negatifi gönül rahatlığıyla teslim ettim 2 ay içinde tamamlayıp aynı düzende tek bir eksik bile olmadan teslim ettiler. Yukarıda yanlış bilgi verilmiş herhalde filmleri yüksek çözünürlükte tarıyorlar 300 DPI değil. 1969 yılında bir fabrikanın inşaatını çekmiş dedem, onları o fabrikaya ilettik 7 metrelik bir poster yapıp fabrikaya asmışlar. Çözünürülük beklenenden çok çok daha iyi. Firmaya yurtdışından bile iş geliyor ben şahit oldum. Sayısal Ofis diye aratın internette bir çok belediye ve kuruma ciddi işler yapmışlar.
Ben de tarayıcı kullanarak kart, dia ve negatiflerimi sayısal ortama aktardım. Bilgi açısından Epson V330 tarayıcının sonuçları oldukça iyi oldu. Negatif ve dia'lar için aparatı var. 2400 veya 4800dpi gibi bir çözünürlük kullandım. Tarama kalitesini en çok statik elektriklenme yüzünden yapışan tozlar etkiledi. Genel olarak sonuç kalitesi bana göre yeterli geldi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri