Dia Tarama

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mohawk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,110

mohawk

Kamp II
Yer
istanbul
Arkadaşlar,
Elimde eskiden çekmiş olduğum dialarım var. Bunları mümkün olan en iyi kalitede dijital ortama aktarmak istiyorum. Sizce piyasada satılan dia tarama aparatlarından mı almalıyım yoksa bu işi ücret karşılığında yapan yerler varsa oralara mı yaptırayım? aslında dialarımı kendim taramak isterim ama hangi cihazı alacağım konusunda çok bilgim yok. Bu konuda tecrübeleri olan arkadaşlar yaşadıklarını paylaşırlarsa çok yararlı olur.
Teşekkürler

Etiketler
Ynt: Dia Tarama

DIA ları kestin mi yoksa serit olarak mı saklıyorsun ? Kestiysen biraz zahmetli olur. Kesmeyip şerit olaraksakladıysan daha kolay.
Bu işlemi dışarıda yaptırman daha mantıklı olur.

En kaliteli tarama yöntemi ' tambur ' taramadır. Matbaalar kullanır, fakat pahalıdır.
Piyasadan alacağın 400 usd nin altındaki tarama cihazları amatör kalacaktır.

Yeni teknolojide diaları kesmeden ve çerçevesiz saklamak daha iyi oluyor. en azından beşerli gruplarda kesmek ,
tarama işlemini kolaylaştırmatta. Bostancı Hayat Colorda bu işlemi yaptırabilirsin. hayatcolor.com.tr.

Malesef çoğu çerçeveli. Bu Ricoh ve Rollei'nin falan kule şeklinde yeni tür dia tarama makinaları var ama performanslarını bilmiyorum. Kendim bir cihaz alsam tek tek uğraşıp üşenmeden, tozlarını temizleyerek tarardım. Parayla yaptırıp birde istediğin sonucu alamamak var. Bir kaç adet olsa problem değil ama yüzlerce dia var. Hayat Color ile konuşacağım.
Teşekkürler

Merhaba Arkadaşlar
Konu biraz eski ama yinede yazmak istedim http://www.fotograftarama.com adresinde dia tarama hizmeti veriyorlar. Ben şirketime ait dia'ları tarattım sonuç süper

Eski dia ları bilgisayar ortamına aktarmak ne yazıkkı çok zor. Piyasada bazı bu işi yapan kurumlar var ama neredeyse hemen hepsinin kullandığı tarayıcılar bu iş için oldukça yetersiz. Sorun sadece cihaz yetersizliği değil tarayan kişinin renk bilgisininde yetersizliği aynı zamanda. Teknoloji matbaacılık yöntemlerini çok hızlı bir şekilde değiştirdi ve eskinin çok ama çok pahalı tambur diye nitelendirilen ve dia tarama için en yüksek kaliteyi veren PMT scannerleri tarih oldu, bütün dünyada sadece özel ihtiyaçlara yönelik çok az üretiliyorlar. Yerine çıkan CCD tambur tarayıcılarda diğreleri kadar olmasada fiyatları sebebi yüzünden artık kullanılmıyor. Birçok tarama yapan firma flatbad denilen ve dia taramada oldukça yetersiz kalan cihazları kullanıyorlar. Bazı bu iş için üretilmiş özel tarayıcılar üretiliyor olsada fiyatları sebebi ile -5.000-10.000 euro civarında- talep görmüyor. Dijital kamera cıktı mertlik bozuldu misali artık tarayıcılara pek ihtiyaç duyulmuyor. Bunların haricinde bu makinaları kullanan renk bilen ustalarda emekli olduğundan piyasada doğru dürüst renk düzeltmesi yapabilecek kişi kalmadı. Sadede gelirsek eğer çok yüksek kalite beklemiyorsanız, büyük ebat çıkış almayacaksanız, sadece hatıralarımı dijital ortama aktarıyım diyorsanız piyasadaki seçenekleri kullanabilirsiniz. Eğer profesyonel bir çözüm istiyorsanız hala renk ayırım üniteleri barındıran iyi matbaalara gitmeniz gerekecektir, ancak şunuda söyleyeyim bu hizmet pek ucuz değildir.

Fotograftarama.com sitesinde birkaç dia tarama örneği var. Bence birçok talebi karşılayacak kalitede. Apartmanın dış yüzeyini kaplayacaksanız tamburla taratın tabiki.

Örnekler : http://www.fotograftarama.com/ornek/dia-tarama-ornek.aspx

Bu işinde kulağına su kacırdılar allemeizerzevatlar, herkes herşeyi biliyor.cep tel.nu ile fotoğraf cekip katalog vs işlerini gören bir zihniyet varkerken ortalıkta.dia taramakta işimi dia lafını duyan , bile yapar.Vehasılı kendime gelirsem.Bu iş okadar kolay ve basit değil renkten tondan tutunda anasının danasına kadar dikat edilmesi gereken işlemler var. Eski usta ve tamburları bulursanız ne ala, oda matbaaların çoğu bıraktı bu işi.gersi ise iş şansa kalmış... işiniz. ..Yaparız abi lere kalmıştır.sağda solda fotokopiden sonra taratırız olur tiplerle muhabete girmeyin derim.İnşaallah bu işi bilen ehil birisine denk geliriz.Wesselam.

Tamburdan, renk ayrımından, 10-20 bin eurolardan bahseden arkadaşlar konuyu açan arkadaşın ihtiyacının ne olduğunu anlayamamış galiba, adam elindeki dia'ları tarattırıp saklamak için soru sormuş, afiş yaptırmayacak . Bende hizmet alıp memnun kaldığım bir hizmet hakkında yorum yazdım, neden üzerinize alınıp yardım yerine köstek oluyorsunuz.

Cemal Bey niçin bu kadar alınganlık yaptığınızı anlamıyorum, siz fikrinizi söylemişsiniz bizde öyle. Mesleğin içinden biri olarak durumu anlattım ve yazımda da belirttim, hatira içinse bu işi yapanlara gidebilirsiniz ama daha profesyonel bir hizmet bekleniyorsa uygun matbaalara gidilmeli diye. Kaldıki soruyu soran beyefendi "mümkün olan en iyi kalitede dijital ortama aktarmak istiyorum" şeklinde bir ifade kullanmış. Ayrıca benzer şekilde ihtiyacı olan kişilerinde başlıkdan bilgi alabileceğini ve bu nedenle onlarada yönelik kapsamlı bir açıklama yazdığımızıda düşünmelisiniz. Bunun haricinde sizi gücendirecek şekilde bir ifade kullandıysam özür dilerim.

Sayın Shadowjedi, tekrar yazma amacım alınganlık sonucu değil, yaklaşık 20 yıldır amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyorum ve interneti aktif olarak kullanıyorum. Ben öyle sağa sola devamlı yorum yazan bir kişi değilim ama bir hizmetten memnun kaldıysam veya birisi beni kandırdıysa o konuyla ilgili arayışta olan insanlarla memnuniyetimi ve memnuniyetsizliğimi paylaşmaya çalışıyorum. Sizde takdir edersiniz ki, internette çok gereksiz bilgi var, insan aradığı iki kelimeye ulaşmak için saatlerce arama yapıp okuması gerekiyor. Bu yüzdende o mesajı yazma gereği duydum, özellikle sizden sonra yorum yazan arkadaşın (freegraf) tavrınıda yazdığı, bilgileride lüzumsuz olduğunu düşünüyorum, verdiği bilgilerin konuyla hiç alakası yok. O arkadaşın gözüyle bakan fotoğrafçısı, reklamcısı, matbaacısı, fotokopicisi buraya kendi konusuyla ilgili detaylı bilgi yazarsa konu amacının dışına çıkar ve buradaki bilgiler sadece siteye fazladan trafik sağlamanın dışına çıkamaz, kimse yazınlanları okumaz. Sizin yazdığınız mesajlardan düzgün ve kültürlü ve işini iyi bilen bir insan olduğunuz anlaşılıyor, umarım mesajımın amacını anlamışsınızdır.

Konu beni ilgilendirdiği için okudum ,ama okuyupta anlamayanlara lafım, bile olmaz. onlar ipim ile kuşağım .... hep aynı şey olacak .KELLİM KELLİM LA YENFA.Amacım kımseye laf atmak değil anlayana bir hatırlatma yaptım.sivri sinek ve saz meselesi.iyi ve faydalı paylaşımlar dilerim.

Aynı dert bende de var arkadaşlar. Elimde binlerce fotoğraf ve DIA var. Bunları sayısal ortama aktarmak için yöntemler bakıyorum. Hatta fotoğraflarımı negatifleri üzerinden taramak istiyorum. Bir ara bundan 5 yıl kadar önce "flatbed" tabir edilen dia tarama aparatı olan bir tarayıcı da denemiştim pek kaliteli sonuçlar alamayınca vazgeçmiştim. :-\

Günümüzde bazı firmalar kaliteli olarak pozitif ve negatif tarama yaptıklarını yazıyorlar ama binlerce fotoğrafa uygulayınca bir serveti ortaya dökmek gerekecek. :'(

Bugün bakarken "Plustek SmartPhoto F50" diye bir alet de buldum. Kullanan deneyen veya bilen varmı? Amatör dia ve negatifler için kabul edilebilir bir sonuç verebilir mi?

Tavsiyeleriniz, önerileriniz varsa çok makbule geçer. :smiley:

Dün gece de 10 yıldır yatmakta olan dia göstericimi, tozlarını silip kurdum yanına da küçük bir üçayakla fotoğraf makinamı monte ettim. 600 kadar dia'yı hem izledim hem de fotoğrafladım. Sonuç çok tatmin edici değil, optik bozulmalar var ama yine de bir yedek almış oldum. ;D

Dia

Selamlar,
Konuyu ben açmıştım üzerinden bayağı zaman geçmiş. Ben dialarımı yukarılarda bir arkadaşında linkini verdiği fotograftarama.com'a yaptırdım. Sonuçtan gayet memnunum. Son derece titizler, temiz tarıyorlar. Bostancı Sanayide küçük bir ofisleri var.
Saygılar,

Mohawk sizin adınıza sevindim.eskiden tarama işlerine bulaşmis biri olarak Firma hangi cihazları kullanıyor , renk ayrimlari tonlamalarindan memnun musunuz ? birde fiyat bilgisi verebilir misiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR