Desülfatör Kullanan ya da Yapan Var mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 262
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 155,017
tekrar
Zuess scheme

Etiketler
Sitede bir sorun vardı sanırım tekrar deniyorum. Ekli dosyayı görüntüle 633019Ekli dosyayı görüntüle 633019Ekli dosyayı görüntüle 633019
Aynı hata devam ediyor. Neyse şemada serbest geçiş diyoduna paralel led kullanmışlar. Yani sizin uyguladığınızda da 1.8K dirence seri olan kondansatör gibi çizilmiş eleman led olabilir. Darbe uyguladıkça yanması ve darbeyi izlemek için.
Evet haklısınız, yabancı bir sitede devrenin demonte halini buldum. Parçaları karsilastirdigimda LED eksik çıkıyor. Zannedersem bahsettiğim ürünün revize edilmiş hali. İlginiz için tekrar teşekkürler

Screenshot 20201031 014528

Screenshot 20201031 014541

Bu devreyi ilk defa görüyorum, siz mi tasarladiniz? Yada deneme yaptiniz mi?
Ben tasarlamadım. İnternette gördüğüm devrelerden biridir. Araştırma sırasında karşıma çıkınca kaydetmiştim. Devrenin yapısı aslında diğeriyle aynı. Sadece tetikleme işaretini ters çevirip n kanal mosfet kullanılmış. Denemedim. Zaten şu ana kadar bir tane denemelik desülfatör yapmıştım. Biraz ısınma yapmıştı, Fazla da işe yaramayacağını da düşününce, uğraşmaktan vazgeçmiştim. Denemeleri artık sizler yaparsınız. Şöyle bir şey yapmıştım. Yine resim yüklenmiyor.

Ekli dosyayı görüntüle PB057904.jpg

Ben tasarlamadım. İnternette gördüğüm devrelerden biridir. Araştırma sırasında karşıma çıkınca kaydetmiştim. Devrenin yapısı aslında diğeriyle aynı. Sadece tetikleme işaretini ters çevirip n kanal mosfet kullanılmış. Denemedim. Zaten şu ana kadar bir tane denemelik desülfatör yapmıştım. Biraz ısınma yapmıştı, Fazla da işe yaramayacağını da düşününce, uğraşmaktan vazgeçmiştim. Denemeleri artık sizler yaparsınız. Şöyle bir şey yapmıştım. Yine resim yüklenmiyor.
Anladım, bende bütün parçaları temin edmistim, artık deneyip gorucez. Kolay gelsin

yapacaklara kolay gelsin.devrenin toplam akımı 25-35ma civarı.aküye bağlamadan önce güç kaynağında akımı 300ma civarında sınırlayarak test ediniz.bobin değerleri tutmadığı zaman max akım çekiyor.bobinleri ve mosfeti yakabilirsiniz.(2n2 kondansatör ile 1245khz-1n5 ile 1850khz civarı frekansla çalışıyor.seçilen frekas ile darbe voltajı değişiyor.)

Ekli dosyayı görüntüle 514700
Merhaba, yukarıdaki devreyi baskı devre üzerine monte ederek ,birebir aynı değerlere sahip parçalar ile olusturdum. Yalnız mosfet çok hızlı bir şekilde ısınmaya başlıyor, bobinlerde ısınma yok bu arada. Devrenin çektiği akım da 1 ampere kadar çıkıyor neredeyse. Bobin olarak 220 uh ve 1000uh kullandim. Ayrıca evrden osilasyon sesi de geliyor. Sorun nerde olabilir acaba, yardımcı olabilir misiniz. Kullandığım akü 12v 12 ah

İlandaki ürün acaba yeni tip denilen entegreli ve bataryaya zarar vermeyen desülfatör müdür?
Araç aküsüne bağlı olarak çalıştırmanın bir zararı olur mu?
desülfatörün aküye zararlı tipleridemi var?

Selam millet. Gördüğüm kadarıyla desulfator cihazı kullanmak isteyen arkadaşlar var. Ancak şunu belirteyim. 2 çeşit desulfator cihazı var birincisi bobinli ses çıkartan (eskiler hep bundan), 2.'si ise mikroçip ile çalışan sessiz yeni modeli. Farkı ne diye sorabilirsiniz. Bobinli çalışan modelleri elektrotlarda mikroçatlak yapmakta bu da aküyü geri dönülmez bir şekilde kullanılmaz hale getirmektedir. Bu yüzden yeni modelleri kullanın derim. Peki internetten alırken nasıl anlayacaksınız. Cihazın mikroçipli olduğu özellikle belirtilir. Amper oranı oldukça düşüktür 30 mah vb. Voltaj ise yüksektir. Bu şekilde darbe etirmektedir. Bu şekilde darbe yaparak sülfatı elektrottan söker. Bilginize.

Referans olarak gösterdiğiniz yazı sadece bir uydurmaca.Her hangi bir teknik izahat yok. Şimdi sorayım "MİKROÇİP" nedir?
Mikroçip konusunu bir önceki sayfadan mesaj sahibine sorabilirsiniz.

Bazı eski desülfatörlerin akü plakalarına zarar vermesi konusunu satıcılar söylediği için ciddiye almamış ve yüzeysel bir bir araştırma yapmıştım. Tekrar baktım. Evet böyle bir safsafa var:
"... Some early battery desulfators would find a way around this problem by sending short bursts of high voltage through the battery in order to increase the current flow significantly. While the pulses were very short, they were just long enough to cause the crystallization process to reverse. This was found to be problematic since the long-term use of such pulses of high voltage would cause damage to the lead plates on wet batteries. The situation was worse for sealed lead acid batteries in particular because the use of high voltage pulses would eventually lead to the drying out of the battery, which would, in turn, lead to the failure of the battery..."
The 10 Best Battery Desulfators to Buy 2020 - Auto Quarterly

"...The lead sulfate layer can be dissolved back into solution by applying much higher voltages. Normally, running high voltage into a battery will cause it to rapidly heat and potentially causing thermal runaway which may cause it to explode. Some battery conditioners use short pulses of high voltage, too short to cause significant current flow, but long enough to reverse the crystallization process.[1] However, long-term use of high-voltage pulses has been shown to damage the battery plates on wet batteries, and on sealed lead–acid batteries will cause the battery to dry out and fail. The latest developments in battery regeneration products use high frequency pulses as opposed to high voltages to dissolve the sulfate build-up back into the electrolyte..."

basit olan devre ile yani köprü diyot ve daimi kondansatör ile olandan yaptım depoda sıfır olarak konulmuş ama kullanılmamış 200 amper jel akü 0 volt gösterirken ayağa kaldırdım çalışır vaziyette ama 2 hafta mı aldım malum büyük bir akü

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR