Desülfatör Kullanan ya da Yapan Var mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 262
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 155,016
Sabahtan bu saate kadar şarzda kaldı, 13.6 ya kadar çıkabildi, fakat şarz hala devam ediyordu, şarzdan ayırdım, akü voltajı 12.7 de sabit kaldı, ( daha önce 10,7 idi ), sanki aküyü kurtardım gibi, aküde hafif bir ılıma var. diğer günlerde sağlam bir yük bulabilirsem akünün amper deşarz süresinide görmeyi düşünüyorum. devre şimdilik bana göre tatminkar.

Ferhat, senin bahsettiğin kondansatörü 100n den başlayarak aşağılara doğru gittim, 100n de osilatör sanki 400hz lerde çalışıyormuş gibi ve çıkış voltajda 25 voltlarda kalıyordu, yani nasıl oluyorsa bu kondansatör osilasyonuda bir şekilde etkiliyor, fazla üzerinde de durmadım açıkcası. şayet başka biri daha bu devreyi denerse onunda yorumlarını okuruz.

DSCN0841

Etiketler

S.a konuyu bastan sona okudum. Herkes nereye gitti son durum nedir gelismeler farkli secenekler vs var mi:smiley:

Elektronik bilgim cok pis lehim yaparim :smiley:) googldan bakarak ufak ufak cozuyorum bir cok seyi.
Korhan beyin devresini yaptim 50v civari aliyorim bobinlerden 1mh olani temin ettim, 220uh yi 50v gorene kadar elle sardim :smiley:) ilk calismadan 49v tepe olcumu alirken bir kac dk sonra 51.5 civari seyrediyor.

Power supliden soktugum bobinleri bagladigimda tepe voltasi ayni diger bobinlerde mofsetler normal isinirken bu bobinlerde asiri isiniyor.

Elimdeki elektrikli bisiklet 12v 20ah lik eski bir aku buyuk ihtimal kisa devre var icinde.
Suan bisiklette takili olan gecen sene aldigim akuler 5adet, 10km zor gider oldular.
Akulerin dingin sarj degeri 13.40v ile aku basina siraysiyla duserek son akude dingin voltaj 12.85v bu durum akulerin saglikli lakin sulfatin had safhaya ulastigini gosteriyor.

Korhan beyin devresinden 2adet yaptim tepe voltajlari yikarida bahsettigim gibi bunlari 5e tamamlayip bir kutuya yerlestirip birde fan ekleyerek 5akuye ayri byri baglamak istiyorum. Bununla ilgili dusuncelerinizi alabilir miyim.

Mumkunati varsa bisikletimde seri bagli 5 akuye tek devreyle darbe gonderebilir miyim, bu devrede ne gibi degisiklikler yapmak gerekir.

Ayrica aki canladirma suyu adi altinda sivilar dolasiyor internnette 5lt 60tl civari cok fazla yorumda yok icerigi me olduguda belli degil. Akuler jel oldugu icin ingilizntuzu denilen karisimla doldur bisalt yapmak neredeyse imkansiz, sulu akulerde bu tuz baya ise yariyor sanirim. Yabanci kaynakli vidolyolarda uzun uzun testler var.
Gene yabaci kaynakli bir vidyoda desulfator u ve sulfatlasmayi farkli yontemlerle test edip detaylari grafiklerle anlatan biri var lakin ingilizcem olmadigi icin ana fikri kavrayamiyorum linkini birakicam umarim birisi yardimci olur.

Baska bir sorunum daha var. Elktrikliyi sarja taktigim da akuleri 75v a gelene kadar doldurup sarji kesmesi gerekiyor bazen bu 80v da buluyor bu sarj cihazindan kaynakli bir durum fakat akuleri dolmasina yakin voltajlarini olcemek istedigim de ilk akunun uretici tarinfan da yazilan maximum 14.9v tu gectigini 16v un biraz uzerine ciktigini farkettim. Hemem yanindaki aku ise 15i gecmisti sirasiyla olctugumde akulerin voltaji kademeli olarak dusuyor ve son aku neredeyse 13v u zor buluyor bu esnada toplam voltaj 75v ta ulastigi icin sarj islemi sona eriyor. Bir kismi asiri sarj olurken digerleri tam dolmuyor buda akuler icin katliam :smiley:)

Bunu dengelemenin bir yolu var mi, sulfatlasmadan ddaha onemli bir durum ve eminim tum elektrikli bisikletlerde durum bundan ibaret ve buyuzndem her yil 6yuz tl civari para bayiliyoruz.
Engin bilgilerinizden nasiplenmeyi bekliyorum :smiley:

Bahsettigim vidyo linki
Video: https://youtu.be/VSuMVAPqH-c

Devami
Video: https://youtu.be/5Alw7th5beQ

Orjinal sarj aletim bozuldu, yerine bunu almayi dusunuyorum, zahmet olmazsa bir inceler misiniz.
Bu vihazi secmemin sebebi 3 seri bagli akuden 7 seri bagli akuye kadar sarj etme ozelligi var. Arti desulfator bakik float sarj da var sanirim ama emin degilim :smiley:

Bisikletim 5 akulu 1aku icin daha yerim var lakin bisiklet beyini 60v luk beyine giden kabloya 60v cikisli inventor baglayip kullanmayi dusunuyorum.

Top Quality 36V/48V/60V/64V/72V Electric Car E bike Scooter Lead Acid Battery Charger Desulfation Charger 5 30AH-in Chargers from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group

Slm bende de elektirikli bisiklet var 6 akulu yani 72 volt bende bunlarin hepsini birde desulfasyon yapmak icin bi devre yaptip daha yeni mesela 12 volt aku icin 40 yada 50 volt fazla olmasi gerekiyo 72 volt aku icin 110 yada 130 falan mi cikmasi lazim benim devre 13 volt fazla uretiyor aku 80 volta ciktiginda benim devre 93 falan gosteriyo ve 100 hz bu is gorur mu ve frekansi yeterli mi illa 1 khz mi olmasi gerekiyo
Tsk ler

Selam millet. Gördüğüm kadarıyla desulfator cihazı kullanmak isteyen arkadaşlar var. Ancak şunu belirteyim. 2 çeşit desulfator cihazı var birincisi bobinli ses çıkartan (eskiler hep bundan), 2.'si ise mikroçip ile çalışan sessiz yeni modeli. Farkı ne diye sorabilirsiniz. Bobinli çalışan modelleri elektrotlarda mikroçatlak yapmakta bu da aküyü geri dönülmez bir şekilde kullanılmaz hale getirmektedir. Bu yüzden yeni modelleri kullanın derim. Peki internetten alırken nasıl anlayacaksınız. Cihazın mikroçipli olduğu özellikle belirtilir. Amper oranı oldukça düşüktür 30 mah vb. Voltaj ise yüksektir. Bu şekilde darbe yaparak sülfatı elektrottan söker. Bilginize.

Merhaba benim karavanımda güneş enerjisi sistemi var akülerim jel ve erken bitiyor çok çabuk şarj oluyordu beat 50 adındaki cihazı inceledim fakat çok pahalı geldi.Ve yoğun araştırmalarım sonucunda bir cihaza ulaştım türkiyede satışı yok kimsede faydasına inanmıyor ama kullanan kişiler bana önerim için ulaşıp teşekkür ediyorlar
Yurt dışından getirttim kullandım ve çok çok memnun kaldığımı söylemek isterim.
Aşağıda linkini paylaşıyorum inceleyip alanlar iddia ediyorum dua edecekler

Akü için sülfat önleyici( açıklamayı okuyunuz) - Elektronik Güç Kaynakları sahibinden.com'da - 434722052

Merhaba benim karavanımda güneş enerjisi sistemi var akülerim jel ve erken bitiyor çok çabuk şarj oluyordu beat 50 adındaki cihazı inceledim fakat çok pahalı geldi.Ve yoğun araştırmalarım sonucunda bir cihaza ulaştım türkiyede satışı yok kimsede faydasına inanmıyor ama kullanan kişiler bana önerim için ulaşıp teşekkür ediyorlar
Yurt dışından getirttim kullandım ve çok çok memnun kaldığımı söylemek isterim.
Aşağıda linkini paylaşıyorum inceleyip alanlar iddia ediyorum dua edecekler

Akü için sülfat önleyici( açıklamayı okuyunuz) - Elektronik Güç Kaynakları sahibinden.com'da - 434722052

Aynısı ve daha farklı modelleri Aliexpress'te mevcut.
Aliexpress.com : Buy 200AH Intelligent Auto Pulse Battery Desulfator to Revive and Regenerate the Batteries for Lead Acid Batteries from Reliable pulse battery desulfator suppliers on grace shop w
Çalışma performansını görmek için alıp bir test etmek gerekecektir.

İnsanlara bu linkten tavsiye ettiğinize göre alıp kullanmış ve tecrübe etmiş olmalısınız.

Hayır alımadım. Gönderdiğiniz linkteki ile aynı ürün.
Feedback'lere bakınca da alanların memnun oldukları görünüyor.
Siz Sahibinden.com'da satılanın farklı bir ürün olduğunu mu zannediyorsunuz?

Ben 6 akülü 72voltluk elektrikli motorsikletimde kullanıyorum. Resmini atarım. Emsal akulere göre benim aküler daha iyi ama sıfır ayarında değil tabiki.
Zaten kullanım kılavuzundada yazıyor amper değerine göre sulfatlasmanin çözülmesi vakit alır diye.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba dostlar, bir süredir desulfatör konusunu araştırıyorum anladığım kadarıyla iki çeşit cihaz mevcut.. Sadece iki kıskacı olanlar ve aynı zamanda 220 girişi de olan aynı zamanda şarj özelliği olan cihazlar. Bu cihazların hemen hepsinde aküye sürekli bağlı kalmasının faydalarından bahsediliyor Şunu merak ediyorum bu cihazlar bir şekilde aküden bir akım çekiyor şarj özelliği olanlar ayrıca invertör den dolayısıyla aküden enerji çekiyorlar bu durumda aküye nasıl bir katkı sağlamış oluyorlar. Çalışma prensibini detaylı anlatacak bir karavan dost var mı aramızda ?

yapacaklara kolay gelsin.devrenin toplam akımı 25-35ma civarı.aküye bağlamadan önce güç kaynağında akımı 300ma civarında sınırlayarak test ediniz.bobin değerleri tutmadığı zaman max akım çekiyor.bobinleri ve mosfeti yakabilirsiniz.(2n2 kondansatör ile 1245khz-1n5 ile 1850khz civarı frekansla çalışıyor.seçilen frekas ile darbe voltajı değişiyor.)

555 DESLFATR bask

Ekli dosyalar

• 555 DESÜLFATÖR baskı.PDF
    21 KB · Görüntüleme: 490
  • 555 DESÜLFATÖR yerleştirme planı.PDF
    16.9 KB · Görüntüleme: 490
  • Yeni WinRAR ZIP arşivi.zip
    28.3 KB · Görüntüleme: 605
Son düzenleme:

Merhaba forum üyeleri, öncelikle konu ile ilgili bilgilerini ve emeklerini esirgemeyen her kese çok teşekkürler. Elektronik ile amatör olarak uğraşan ve son zamanlarda bu desulfator konusuna bayağı takmış biri olarak konuyu baştan sona okudum fakat son gönderilen devre paylaşıminin diğerlerinden farklı olduğu gördüm. Deneme yaparak tasarlanan bir devre galiba, Korhan bey in devresini yapmaya çalıştım ama bobinlerin değerlerini kendim sardigim için verim alamadım. Şu an için son paylaşılan devreyi yapmaya karar verdim , yalnız mosfetin drain ayağına bağlı olan kondansatörün değeri yazılmamış. Devreye paylaşan arkadaş düzeltme yapması mümkün müdür acaba?

Kolay gelsin. Ben de baktım, önce diyoda paralel snubber yapmış diye düşündüm ama sonra bir şemada led bağlandığını da gördüm. Direnç değeri led bağlamaya uygun. Bu şema n kanal mosfet ile yapılmış.
Zuess scheme
Zuess scheme
Zuess scheme
Zuess scheme
Zuess scheme
Zuess scheme

Zuess scheme

Zuess scheme

Son düzenleme:

Kolay gelsin. Ben de baktım, önce diyoda paralel snubber yapmış diye düşündüm ama sonra bir şemada led bağlandığını da gördüm. Direnç değeri led bağlamaya uygun. Bu şema n kanal mosfet ile yapılmış.Ekli dosyayı görüntüle 631151Ekli dosyayı görüntüle 631151Ekli dosyayı görüntüle 631151Ekli dosyayı görüntüle 631584Ekli dosyayı görüntüle 631584Ekli dosyayı görüntüle 631584
İlginiz için teşekkürler, yalnız ekli dosyaları açamıyorum. Yükleme hatası diyor

Sitede bir sorun vardı sanırım tekrar deniyorum.
Zuess scheme
Zuess scheme
Zuess scheme

Aynı hata devam ediyor. Neyse şemada serbest geçiş diyoduna paralel led kullanmışlar. Yani sizin uyguladığınızda da 1.8K dirence seri olan kondansatör gibi çizilmiş eleman led olabilir. Darbe uyguladıkça yanması ve darbeyi izlemek için.

Ekli dosyayı görüntüle 1604395081770.png

Zuess scheme

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri