Demonte Olabilen Pratik Portatif Kamp Tuvaleti Yapalım.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 41,864

aslanahmet

Zirve
Yer
İstanbul
Demonte olabilen portatif kamp tuvaleti yaptım. Baştan belirteyim, bunu Porta Portti tarzı tuvaletlere alternatif olsun ya da ucuz bişey olsun diye yapmadım. Amacım, otomobilin bagajında taşıyabileceğim söküldüğünde fazla yer kaplamayan, acil durumlarda çadırın içinde kullanabileceğim bir kamp tuvaleti yapmaktı. Bunu kalıpta kullanılmış plywood parçalarını kullanarak yaptım. Yeni laminat kaplı suntalarla yapılırsa daha güzel olur. Benim amacım eski malzemeyi değerlendirip işin sonunda raflarda kullanılan rulo şeklindeki kendinden yapışkanlı naylon kap malzemeleriyle kaplayıp temiz bir ürün oluşturmak.

Etiketler
Ynt: Demonte Olabilen Pratik Portatif Kamp Tuvaleti Yapalım.

Öncelikle 35x35 cm ebadında 5 adet plak temin ettim. 4 adet menteşe, 8 adet halkalı vida, 2 adet 12 lik çivi aldım.
[attachment=4]

Bu malzemelerin gönyesinde olmadığı ve ebatları tutmadığı için 32 x 32 cm ebatlarında gönyeli olarak tekrar kestim.
[attachment=1]

İki parçayı birbirine tutturmak için ikişer tane menteşe vidaladım.
[attachment=2]
[attachment=3]

Foto 008

Foto 012

Foto 013

Foto 001

Oturak kısmını yaptım.
[attachment=1]

Bütün parçaları bir birine monte ettim.
[attachment=2]

Oturak kısmını üzerine yerleştirdim.
[attachment=3]

Böylece rijit bir eleman oluşturdum.
[attachment=4]

Demonte olmuş, bagajda taşımaya hazır hali.
[attachment=5]

Foto 015

Foto 016

Foto 017

Foto 018

Foto 019

Tuvaletimiz 3 parçadan oluşuyor.
[attachment=1]

Alt kısmı oluşturan iki parça şekildeki gibi birleştiriliyor.
[attachment=2]
[attachment=3]

Alt kısıma battal boy çöp torbası yerleştiriliyor.
[attachment=4]

Oturak kısmı yerleştirildikten sonra daha küçük boy çöp torbası yerleştiriliyor. Bu bir kullanımlık çöp torbası işi bittikten sonra ağzı bağlanıp, battal boy çöp torbasının içine atılıyor.[attachment=5]

Foto 058

Foto 059

Foto 060

Foto 061

Foto 062

züğürt gezençi' Alıntı:

bahcivankurt' Alıntı:
ilginç bir çalışma olmuş :D :D :D

Teşekkürler ;D ;D ;D

Evet kabul ediyorum, biraz "zihni sinir" bir proje oldu. Bir çoğunuza abuk gelebilir. Ama bitince bunu kamplarda kullanabileceğime ve çok işime yarayacağına kanaat getirdim. Bir de şu kaplama işini yapabilsem daha güzel olacak. Bizim buralardaki nalburlarda bu kap kağıdını bulamadım. Bulunca, kaplanmış halinin fotoğraflarını koyarım.

Fikir güzel ama bu poşetler tuvalete atılamaz. Çöpe atmak da doğru bir uygulama olmasa gerek ??? Bir sürü başka sakıncasının yanında çöpleri karıştıran kedi, köpek gibi hayvanlar ve hatta insanlar var. Bu poşetler kolayca yırtılır. İçinize sinecek mi? Poşetli halde doğaya da atılamaz... En yalın şekliyle ihtiyacı doğada gidermek çok daha masum kalıyor...

aslında poşet kullandıktan sonra çocuk lazımlığı tarzında hastalar için kullanılan yetişkinlere uyacak boyutta lazımlıklarda işi görebilir ama burada cem beye katılıyorum işlem sonrasında poşeti imha etmek biraz sorun olacak gibi :D ;D :D

Hakan begendim. Demonte hali cok guzel olmus. Eline saglik. Gule gule kullan. :D

insel' Alıntı:
Hakan begendim. Demonte hali cok guzel olmus. Eline saglik. Gule gule kullan. :D
Teşekkür ederim.

orsaalabanda' Alıntı:
Fikir güzel ama bu poşetler tuvalete atılamaz. Çöpe atmak da doğru bir uygulama olmasa gerek ??? Bir sürü başka sakıncasının yanında çöpleri karıştıran kedi, köpek gibi hayvanlar ve hatta insanlar var. Bu poşetler kolayca yırtılır. İçinize sinecek mi? Poşetli halde doğaya da atılamaz... En yalın şekliyle ihtiyacı doğada gidermek çok daha masum kalıyor...
Tuvaleti olan kampinglerde bunu kullanmam. gerek de yok. Sakin orman kamplarında da gerek olmaz. Ormanın derinliklerinde bişekilde hallediyorsun. Ama kalabalık, açık alanda ve tuvaleti olmayan kamp alanlarında zaruri durumlarda kullanmayı düşünüyorum. Bazı zorluğu olacak ama getireceği rahatlık daha fazla. En son büyük poşet dolduktan sonra ağzını bağlayıp 4 - 5 kat gazete kağıdına saracağım. Bunu da başka çöp torbasına koyup arabanın bagajına koyacağım. İnşallah burada patlamaz :smiley: Oturduğum sitenin içinde ağzı kapalı büyük çöp konteynırı var. Site içinde olduğu için içini karıştıran insanlar olmuyor. Kapaklı olduğu için kedi köpek de giremiyor. Bu konteynire atacağım. Daha sonraki yolculuğu da beni ilgilendirmiyor artık :smiley: benim çöp birçok kişinin çöpüne göre daha masum :smiley:

aslanahmet' Alıntı:
Teşekkür ederim.
Tuvaleti olan kampinglerde bunu kullanmam. gerek de yok. Sakin orman kamplarında da gerek olmaz. Ormanın derinliklerinde bişekilde hallediyorsun. Ama kalabalık, açık alanda ve tuvaleti olmayan kamp alanlarında zaruri durumlarda kullanmayı düşünüyorum. Bazı zorluğu olacak ama getireceği rahatlık daha fazla. En son büyük poşet dolduktan sonra ağzını bağlayıp 4 - 5 kat gazete kağıdına saracağım. Bunu da başka çöp torbasına koyup arabanın bagajına koyacağım. İnşallah burada patlamaz :smiley: Oturduğum sitenin içinde ağzı kapalı büyük çöp konteynırı var. Site içinde olduğu için içini karıştıran insanlar olmuyor. Kapaklı olduğu için kedi köpek de giremiyor. Bu konteynire atacağım. Daha sonraki yolculuğu da beni ilgilendirmiyor artık :smiley: benim çöp birçok kişinin çöpüne göre daha masum :smiley:

Sıcakta arabanın bagajında fazla bekletirsen birikecek metan gazından enerji de elde edebilirsin... ;D ;D ;D Patlama ihtimali de var tabi. Bagajı açarken görürseniz Hakan'ın yanına fazla yaklaşmayın :D :D :D

Buzdolabı çanta'da saklarım :smiley: :D :D ;D

Yaa Cem, kırdıracan sonunda bana :D

Senin Portta Pottide metan gazı birikmiyormu? ;D ;D

aslanahmet' Alıntı:
Buzdolabı çanta'da saklarım :smiley: :D :D ;D

Yaa Cem, kırdıracan sonunda bana :D

Senin Portta Pottide metan gazı birikmiyormu? ;D ;D

Hocam ben gidip tuvalete boşaltıyorum... Poşetleyip arşive kaldırmıyorum ki :D :D :D Ayrıca senin bagaja porta potti sığar. Aracın içinde her ikisini de zaten kullanamayacağına göre gece çadırın içinde kullanacaksın yalnızca... Ama sen yine de kırma. Tasarım olarak güzel... Yalnızca geliştirilmesi gerekiyor.

Hakan bey rahatlık için böyle çalışma olabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri