DEFENDERE TAKVİYELİ VE UZUN ÖN HELEZON YAYI

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,078

DEMİRAL

Kamp III
Yer
SİVAS
Defender kullanıcısı arkadaşlar ön yükseltme için özel olarak 5 cm uzun ve 3 mm daha kalın yay imal ettiriyorum
Orjinal yaydan <HELEZON> dan farkı boy orjinali :40 cm
yeni yay : 45 cm
orjinal yay çapı : 15-16 mm
yeni yay çapı : 18 mm
orjinal yay yük dayanımı : yaklaşık 25-35 kg
yeni yay yük dayanımı : yaklaşık 60-80 kg
Her iki yayın arasındaki temel farkları yukarıda açıklamaya çalıştım yük dayanımında dolayı virajlardaki tipik yatmanın ortadan kalkacağı ve kasislerde aracı daha az sarsacağı ve tekerlerin yerden kesilip tekrar yerle buluştuğu anlarda darbeyi daha az hissettireceği dolayısı ile ağır offroad da dahi çok çok iyi performans sağlayacağını
düşünüyorum
ihtiyacı olan arkadaşlar bu yayları kendi aracımın restorasyonunu yaparken araştırmalarım neticesinde imalatcısını buldum ve yaptırmaya karar verdim imalatcı ile yaptığım görüşmelerde sayı fazla olursa fiatı düşüreceğini belirtmesi üzerine bende forma yazdım sayıyı tk olarak 30 ve üstüne çıkarabilirsek kdv dahil
iki adet helezon yayı için : 220 Tl nakliye hariç eğer sayı daha fazla olursa fiat dahada aşağı çekilecektir
ilgilenen arkadaşların talaep listesi oluşturur ve sayıyı yükseltirsek fiatı tekrar açıklayacağım herkese bol çamurlu günler dilerim
Not :resim 2010 sivas offroad şenliklerinden kendi aracımdan fırlayan helezonun remidir

DSC04805

Etiketler
Ynt: DEFENDERE TAKVİYELİ VE UZUN ÖN HELEZON YAYI

selamlar hüseyin bey bu yaylar araca yükseklık kazandırıyormu ayrıca saece bir tarafamı takılıyor ve amotisörlerinde değişmesi gerekirmi :smiley:

4 adette bana lazım bi görüşebilirmiyiz telefonunuzu verebilirmisiniz.
Benim telefonum 0543 216 79 32

foremost' Alıntı:
selamlar hüseyin bey bu yaylar araca yükseklık kazandırıyormu ayrıca saece bir tarafamı takılıyor ve amotisörlerinde değişmesi gerekirmi :smiley:
Sayın foremost yaylar orjinal yaydan 5 cm daha uzun ve yay kalınlığından dolayı aldığı yük duyarlılığı daha fazla olduğu için aracı standart yaydan yani orjinal fabrika çıkışından 5 cm daha yükseltiyor ve en önemlisi orjinal yayların alt tablaya gelen ilk üç sarımı birbirine neredeyse yapışıyor yeni yaylarda ise böyle bir yapışma olmadığı ve en başla enson arasının sarım tekniğinden dolayı yapışma olmadığı için araç daha tatlı bir esneklik kazanıyor ve dolayısı ile daha güzel bir sürüş sağlıyor ve tabiki yükseltme kiti uygulamadan aracı yülseltmiş oluyoruz
Resimdeki aracımla 2010 yılında Sivas offroad şenliklerinde yarış anında yaptığımız bir hata sonucu araçtan fırlamıştı yaptığımız hata ise kısaca aracı dengeli ve az yülseltme adına
kestamitten yaptırdığımız takozlardan ve amortisör tabla civatalarının bozulmasından dolayı fırlamıştı bu arada tüm form arkadaşlara tavsiyem defender ve benzeri araçlara bakım yaparken
alt takıma kesinlikle A 2 kalite Krom Çelik civata ve somun kullanmanızdır bu civatalar hem paslanmaz hemde özellikle uzamaz hepinize sevgi saygılarımla

DSC04806

foremost' Alıntı:
Soruyu eksik cevaplamışım özür iki adet bir sağa bir sola gerekiyor amortisörü değiştirmeye gerek yok ancak daha fazla ağır offroad yapan arkadaşlara tavsiyem amortisörleride değiştirmektede fayda var amortisör olarak monreo nun D4473 nolu amortisörü tavsiye ederim :smiley:

hüseyin kardeşim verdiğin cevaplar için teşekkürler ancak 2 adet önemi arkayamı yaylar onu çözemedim birde amortüsör 4 dünü birden mi değiştirmek iyi olur yoksa :smiley:

foremost' Alıntı:
hüseyin kardeşim verdiğin cevaplar için teşekkürler ancak 2 adet önemi arkayamı yaylar onu çözemedim birde amortüsör 4 dünü birden mi değiştirmek iyi olur yoksa :smiley:
sayın foremost bu yaylar sadece ön için arkaya daha sonra bir çalışma yapacağım dolayısı ile yay ve amortisör sadece önlere dizayn edildi
numarasını verdiğim amortisör başka bir aracın ama defendere uyabiliyor ve 2" olarak satılan amortisörlden daha dayanıklı ve takviyelidir saygılar

DEMİRAL' Alıntı:
sayın foremost bu yaylar sadece ön için arkaya daha sonra bir çalışma yapacağım dolayısı ile yay ve amortisör sadece önlere dizayn edildi
numarasını verdiğim amortisör başka bir aracın ama defendere uyabiliyor ve 2" olarak satılan amortisörlden daha dayanıklı ve takviyelidir saygılar
hüseyin kardeşim teşekkür ederim bilgi için şimdi bu söylemiş olduğun yaylar yapımdamı yanı istersek hazırda mevcut oluyormu şimdi önlere montaj yaptığımızda ön yüksek kalıp arka aşşağıdamı kalır yoksa iki tarafta aynı yükseklıkte olurmu :smiley:

foremost' Alıntı:
hüseyin kardeşim teşekkür ederim bilgi için şimdi bu söylemiş olduğun yaylar yapımdamı yanı istersek hazırda mevcut oluyormu şimdi önlere montaj yaptığımızda ön yüksek kalıp arka aşşağıdamı kalır yoksa iki tarafta aynı yükseklıkte olurmu :smiley:
benim araçta önler yükseltildi ancak arkaya herhangi bir işlem yapmadım ve yükselti sonucu araç gayet düzgün durdu arkanın alçak yada yüksek kalması doğrudan aracın daha önceki kullanım durumuna bağlı benim araba 1988 model olmasına rağmen arka hala orjinal duruyor ve yükseklik gayet düzgün dolayısı ile arka tamamen aracın durumuna bağlı bilgilerinize yaylar istenen adet sağlanınca yapılacak çünki adete göre fiat düşecek

DEMİRAL' Alıntı:
benim araçta önler yükseltildi ancak arkaya herhangi bir işlem yapmadım ve yükselti sonucu araç gayet düzgün durdu arkanın alçak yada yüksek kalması doğrudan aracın daha önceki kullanım durumuna bağlı benim araba 1988 model olmasına rağmen arka hala orjinal duruyor ve yükseklik gayet düzgün dolayısı ile arka tamamen aracın durumuna bağlı bilgilerinize yaylar istenen adet sağlanınca yapılacak çünki adete göre fiat düşecek
tamam o zaman bende konuyu takip ediyorum :smiley:

yaz bitti işler azaldı şimdi araştırma ve geliştirme zamanı :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri