Defender Yakıt Göstergesi Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nordic1903 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,430

nordic1903

Grizzly Bushcraft
Yer
Kavacık - Istanbul
Web
www.imageresim.com
Arkadaşlar ;

Mazot deposundaki şamandırayı iki hafta önce sıfırı ile yenilememe rağmen aracımın yakıt göstergesi yine durdu..Göstergeden sağlıklı veri alamıyorum..Başka bir sebebi olabilir mi ?

Aracım 1988 Defender 110 SW ve şamandırası OTOKAR yapımı..

Şimdiden teşekkürler

Cenk

Etiketler
Ynt: Defender Yakıt Göstergesi Sorunu

Depodan çıkan kablonun soketi yerinden çıkmıştır.
Veya oksitlendiği için iyi temas etmiyordur.
Çıkarıp temizleyip yeniden takmayı dene.

ilgili kablolarin yerini ve guzergahlarini iyi bildiklerinden tercihen serviste ... olamiyorsa iyi bir elktrikci ile depo cikis kablolarinindan gosterge paneline kadar olan guzergahta birkac ek yeri ..soket var onlar oksitleniyor.. onlari gorunusune bakmadan olcturun nedenini bulacaksinizdir ..

Sorun bende de var tesisat yeni , şamandıra yeni , depodaki mozot durumunu sağlıklı gösteriyor ancak kırmızı ışık yanıyor. Bunu düzeltemedik

ndogru' Alıntı:
Sorun bende de var tesisat yeni , şamandıra yeni , depodaki mozot durumunu sağlıklı gösteriyor ancak kırmızı ışık yanıyor. Bunu düzeltemedik

deponun bağlatınlarını söküp o şekilde kontrol edin eğer sökülmüş halde de yanıyorsa tesisattan kaynaklanıyordur şase alıyodur. bağlatıları söktünüğüzde yanmıyorsa depodan kaynaklır. zaten 3 kablosu vardır seviye, ikaz ışığı ve şase kablosu. gerekirse tekrar hat çekilebilir.

ndogru' Alıntı:
aracin sol taraf ortalarinda,altta ana şase kenarini takip edip depodan gosterge paneline giden kablolarin eklerine bakin ya şasesizdir yada uçlar ters bağlanmış olabilir.ışık sönerse bu seferde yakıt azaldığında deneyin yanıyormu.. ben bir kere ışık henüz yanmıyor diye güvenip yolda kaldım. :smiley:

aynı ugursuz lanet dert bendede var!! bınbır emekle yaptıgımız harıka sekılde topladıgımız g4 mumuzu 900km yol yaptıktan sonra mersıne getırırken otoban cıkısına 500 mt re kala gostergede ceyrek gosterırken ve ısıgının yanması gerekırken kii yola cıkmadan once herseyın butun kontrollerıde yapılmıstı aksılık yolda kaldık..
bunun üzerine depoda bıraz bısey kalmıstır dıye bıraz marsa bastık hem aküyü yedık hemde pompaya hava yaptırdık.. yolculugumuz ogs den elle iterek bıttı derken bır kamyoncuya 1001 guclukle kendımızı cektırdık arac calısmadıgı ıcın ve adam 60 km ıle bızı çektıgı için boşlayan vıncın celık kablosunun kıvılcımlarımı ,, hava yapan tutmayan frrenlerımızın yuzunden hayatımızın gozumuzun onunden fılm serıdı gıbı gecmesımı üstüne üstlük adamın bızı mersın yonune degıl adana yonune goturmesı mı daha neler neler ::smiley: en sonunda kamyoncunun bızı benzıncıde bıraktıktan sonra dıger izmitli kamyoncuların gelıp havasını alcaz dıye mazot otomatıgını sokup kırmaları 5-10 kısı benzıncıde bı oraya bır buraya ıtmelerı en sonunda pes etmelerı ve o gece orda arabada kalıp sabah cekıcı uzerınde mersın yolculugumu hıc unutmııcam.. :smiley: allah belanı versın mazot şamandırası şimdi yenisini taktırsamda bu aracta en guvenmedıgım yer bu gosterge mersın yolculugundakı gıbı hayatımı karartamazdı.. şimdi uslandım yarım depo mazottan assağa dusurmuyorum ne olur ne olmaz haaa bıde zafer abi (zafer bager)den hava yapmıs pompanın nasıl duzeltılecegını gayet ıyı sekılde oogrendım :smiley:
bu arada şamandırayı yenilememe rağmen halaa aynı sorun var komple tesisatı elektrikçiye yeniletcem..

Bu yaşadıklarınızın bir benzeri de Salı günü benim başıma geldi..Tek fark ben İstanbulun en işlek OSB Caddesini trafiğe tıkadım :smiley: Kulaklarım çok çınlamıştır..Sonra bir baktım ki mazot yok..Pompa hava yapmış..Allahtan aküye bişey olmamıştı..Jel Akü olmasının etkisi varmıydı bilemiyorum..Göstergenin doğru olduğundan o kadar emindim ki..Hep başka aksaklıklar aradım..Sanırım benim de komple bi elektrik bakımına ihtiyacım var..

anlasilan bu konuda herkes dertli .... ama bizimkiler gibi 18-30 yaslarindaki makinalar ( bircok parcasini zaman zaman yenilesekse ) boyle sorunlar cikarabiliyor ... suc makinalarinmi bizimmi tartisilir .. :smiley:

çok emin değilim ama şamandıra direnç, gösterge de direnç ölçer mantığıyla çalıştığından, şase yapma ya da hat boyunca herhangi sebepten tesisatta direnç değişimi durumunun göstergeyi yanıltacağını düşünüyorum.

Ben yakıt olarak LPG kullandığımdan onun şamandırasına da güvenmediğimden :smiley: fullden fulle gaz aldığımdan bir göz gazla fazla yol yaptığı zaman yanlış bir şey mi var diye şüpheleniyorum :D

Off_Road' Alıntı:
anlasilan bu konuda herkes dertli .... ama bizimkiler gibi 18-30 yaslarindaki makinalar ( bircok parcasini zaman zaman yenilesekse ) boyle sorunlar cikarabiliyor ... suc makinalarinmi bizimmi tartisilir .. :smiley:

Ertuğrul Bey ;

Ben makinelere suç bulamam :'( yapamam içim elvermez :'( Tüm suçu üzerime alıyorum ;D Şaka bi yana elimizden geldiğince , bir evlat gibi her derdiyle ilgilenmemiz gerekecek sanırım..Herşey karşılıklı biz onlarla ilgileneceğiz onlar da bizi istediğimiz yerlere götürecekler..

Saygılar

Cenk

ndogru' Alıntı:

aynısı başıma geldi göstergeçalışıyordu ama ışık sönmüyordu şamandıra değişti iş düzeldi bilginize baken iri kafalı şamandıra takıyorlarmış sebeb buymuş bizim araçların çamandırası ceviz kadar bişey . maslak ta 30 TL ye aldım elektrrikçi taktı ve sorun düzeldi ...

berk' Alıntı:
aynı ugursuz lanet dert bendede var!! bınbır emekle yaptıgımız harıka sekılde topladıgımız g4 mumuzu 900km yol yaptıktan sonra mersıne getırırken otoban cıkısına 500 mt re kala gostergede ceyrek gosterırken ve ısıgının yanması gerekırken kii yola cıkmadan once herseyın butun kontrollerıde yapılmıstı aksılık yolda kaldık..
bunun üzerine depoda bıraz bısey kalmıstır dıye bıraz marsa bastık hem aküyü yedık hemde pompaya hava yaptırdık.. yolculugumuz ogs den elle iterek bıttı derken bır kamyoncuya 1001 guclukle kendımızı cektırdık arac calısmadıgı ıcın ve adam 60 km ıle bızı çektıgı için boşlayan vıncın celık kablosunun kıvılcımlarımı ,, hava yapan tutmayan frrenlerımızın yuzunden hayatımızın gozumuzun onunden fılm serıdı gıbı gecmesımı üstüne üstlük adamın bızı mersın yonune degıl adana yonune goturmesı mı daha neler neler ::smiley: en sonunda kamyoncunun bızı benzıncıde bıraktıktan sonra dıger izmitli kamyoncuların gelıp havasını alcaz dıye mazot otomatıgını sokup kırmaları 5-10 kısı benzıncıde bı oraya bır buraya ıtmelerı en sonunda pes etmelerı ve o gece orda arabada kalıp sabah cekıcı uzerınde mersın yolculugumu hıc unutmııcam.. :smiley: allah belanı versın mazot şamandırası şimdi yenisini taktırsamda bu aracta en guvenmedıgım yer bu gosterge mersın yolculugundakı gıbı hayatımı karartamazdı.. şimdi uslandım yarım depo mazottan assağa dusurmuyorum ne olur ne olmaz haaa bıde zafer abi (zafer bager)den hava yapmıs pompanın nasıl duzeltılecegını gayet ıyı sekılde oogrendım :smiley:
bu arada şamandırayı yenilememe rağmen halaa aynı sorun var komple tesisatı elektrikçiye yeniletcem..

amanın bu ne bela şeym,ş benim de ayrı bir sorunum var ışık normal gösterge de çalışıyor ama yakıt azalıp ışık yandığında gösterge daha sıfıra yada turuncu çizgiye gelmemiş oluyor , bende gösterge ve ışığı kabaca km den teyit ederek mazot alıyorum....

benım aracım toplandığından berı yaklaşık 7 ay oldu trefıge çıkalı hala gösterge çalışmıyor
fakat ben bu problemden memnunum :smiley: :smiley: depom hep dolu oluyo çunkı habıre mazot alıyorum ve ayrıca hava almayı öğrendim :smiley: :smiley: :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri