Defender 3.0tdi Swap Yapılır Mı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan batinbildik Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,235

batinbildik

Yeni Üye
B210DCC5 2076 4021 B538 168E81F062A5
Öncelikle hatam olursa affola forumda ilk defa konu açıyorum. Şu görüntüde bir defender toplama işine girişmek istiyorum ancak cesaret edemiyorum. Daha çok günlük araç olarak , arada bir de uzun turlara çıkmayı planlıyorum mesela Karadeniz turu gibi en fazla gireceği arazi bu turda olur o yüzden binek bi aracın motorunu swaplamayı düşünüyorum Audi A5 3.0tdi swap yapılabilir mi ? Buna göre otomatik şanzıman uygulanabilir mi ? Motor hariç bu dış görünüm için ne gibi bir bütçe ayırmak gerekir. Yanlışım varsa tekrardan özür dilerim. Cevaplarınız benim için önemli şimdiden teşekkürler.

Etiketler
defender
Ekli dosyayı görüntüle 512765 Öncelikle hatam olursa affola forumda ilk defa konu açıyorum. Şu görüntüde bir defender toplama işine girişmek istiyorum ancak cesaret edemiyorum. Daha çok günlük araç olarak , arada bir de uzun turlara çıkmayı planlıyorum mesela Karadeniz turu gibi en fazla gireceği arazi bu turda olur o yüzden binek bi aracın motorunu swaplamayı düşünüyorum Audi A5 3.0tdi swap yapılabilir mi ? Buna göre otomatik şanzıman uygulanabilir mi ? Motor hariç bu dış görünüm için ne gibi bir bütçe ayırmak gerekir. Yanlışım varsa tekrardan özür dilerim. Cevaplarınız benim için önemli şimdiden teşekkürler.
Selamün aleyküm hocam bende bu benzerse bir proje istiyordum ancak tamponlar jant lastik dış iskelet derken kaba hesap 20 bin gözden çıkıyor bence fazlası da çıkar 0 parça almaya kalkarsan tabi ikinci el alıp temizleyip boyamak v.s elden gecirmeyle daha ucuza gelebilir ancak motor hakkında pek bir bilgim yok benim yapmak istediğim araç tasarımı hem ofroard hem şehir içi hem av için baya kaba ve ince ayrıntılı ama ömürlük bir proje yaparsan sevinirim senin için lakin motor u çok iyi araştır ve ustalarını sor derim iyi şanslar inşaallah başarırsın

Screenshot 20190514 090732

Orijinal görüntüyü orijinal parçalarla uyarlamak ve iyi bir kaporta boya işçiliği ile hesaplarsak 80-100 bin lirayı gözden çıkarabilirsiniz. Zira sırf önündeki Warn Zeon vinç 13 bin lira. Lastikler Maxxis marka ve 5 adeti 20-25 bin lira arası değişir. İyi bir kaporta boya işçiliği bugün 20-35 bin lira. Diğer kalemler hesap edilmemiş haliyle fiyatlar genel bir şekilde böyle.

Motor swap konusunda Türkiye'de bahsettiğiniz motoru defender'a koyan duymadım henüz. Her şey mümkün ama ne derece mantıklı? Enine boyuna düşünülüp araştırılması gerekir.

Defender mümkün olduğunca mekanik bir araçtır. Teknolojiden ne kadar uzak durursan basın o kadar az ağrır. Audi A5 motoru, otomatik şanzımanı illa ki bu araca takılabilir. Ancaaakk bu motor, şanzıman ciddi elektronik veriler doğrultusunda çalışır. Abs, esp vs. Onlarca veri gerekli. Tüm bu alt yapıyı külüstür defender a koymak için çok ciddi paralar harcarsın. Öyle 20-30 bin harcamakla beyin ve elektrik tesisatını dahi kuramazsın. Mesela abd de bu araçlardan var. Adamlar sıfırdan yapıyorlar. 450 hp lik corvette motoru koyuyorlar. Araba oluyor canavar. Fiyatı abd de 160.000 usd. Yani çoooook paralar.... Al bi 92 ve üstü defender 300 TDI rn 380 düz vitesli şanzıman... Bu aracı iyi hale getir.ek için harca paranı. Resimdekine benzer, sana sıkıntı yapmayacak aracı an itibariyle 100-150 bine mal edersin. Bu fiyat fazla geliyorsa td5 motorlu otom vitesli discovery alabilirsin. Daha teknoloji bir araç. Fiyatlar 60-90 bin tl arasında.. ıyigunler dilerim.

Merhabalar, bende aynı sizin gibi bir düşünceyle hafif arazi, uzun yol yapıp dolaşabileceğim bir defender toplama araştırması içerisindeyim. Amaç az offroad, çok uzun yol olduğundan dolayı bende motor değiştirip daha güçlü bir motora geçme fikri içerisindeyim. Kuzey44 'ünde dediği gibi yurt dışı örneklerde sıklıkla LS3 Corvette motoru ile yüksek meblağlar harcanarak canavar araçlar imal ediliyor, bunun yanında Land Rover kendisi de bir canavar üretmiş vaziyette bakınız; Defender Works V8 70th Edition
70. yıl özel V8 405HP bir canavar. Bir 400HP olmasada uzun yolda seri gidebilecek bir motor arayışı içerisindeyken kendi motorlarının ağır yol şartlarına yönelik yapıldığı ve ağır devir makineleri olduğu gerçeğini gördüm. Yine içlerinde en verimlileri 300tdi ve Rn380 kombinasyonu, alternatif olarak Ford Puma motoru denen (hoşlanmadığım bir şekilde transit motoru olan) motor da dizel seri motor alternatifleri arasında.

Maliyetlere gelince; muhtemelen sizde benim gibi sıklıkla amerikan garaj belgesellerini izleyip ingilterede araç toplayan hatta Kahn yapımlarını izlemişsinizdir. Ülkemizde o iş öyle olmuyor. Ben kendi garajımı kendi mekaniğimi kullanacağım, yinede üstadların belirttiği gibi lastik olmuş 20bin, kaporta olmuş 25bin gibi maliyetlerle karşılaşıyoruz, ya motor? ya o motorun işletilmesi? ya o swap'ın yürümesi? Velhasıl kelam min 100-150k gibi bir rakamı gözden çıkmak gerekiyor günümüz koşullarında ki ustasını parçasını zamanını naktini bulmasını saymıyorum bile. O yüzden yürür bi 300TDi Rn380 alıp görsel sağlamlaştırma yapılabilir. Ben bu projeyi bir gün yapacağım, hemde V8 ile yapacağım. Ama doğru zamanı bekliyorum. Sizin bir an önce hayallerinize kavuşmanız dileklerimle.

edit: yurt dışında olduğum için sistem msjı iki kez göndermiş.
Kazasız belasız sürüşler dilerim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR