Defender 2,5 Düz Dizel Turbo Uygulaması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gokhan antoff Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 140
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,430
Ynt: Defender 2,5 Düz Dizel Turbo Uygulaması

Bu arada bu başlık amacından uzaklaşmaya başladı bu tartışmaya son vermek mantıklı olucak.Konu defender turbo montajı bu konuya yönelmekte fayda var.Geri kalan tartışmaların kimseye bir faydası olmayacak.Madem antoffa ve bu foruma yakışmayan konuşmalar yapıldığı düşünülmeye başlandı.Antoff a da forumda veda etme vakti gelmiştir.Herkese saygılar.

Etiketler

antoff ve forum hoşcakal dostca kal saygılar siz devam edin konusmanıza

Yaptığınız bu hareketin dışarıdan görülen şekli, ''hiç bir şekilde eleştirye açık değiliz'' demek gibi bir şey oldu. Bu konuda sizi gerçekten sizi haksız buldum. Yazık...

Benim şahsi görüşümdür, forumdaki herkes biraz sağduyulu olsa, özellikle eski arkadaşlarımız ortamı daha fazla germeye çalışmadam ortamı yumuşatmaya çalışsalardı, diğer arkadaşlarımızda zaten bir takım şeyleri kabullenmişler di, fazla üstüne gidildi ve gereksiz yere kalpler kırıldı.

Herşeyin bir şekli ve yolu vardır, daha eski arkadaşlarımız sonuçta bu tür olaylarla daha önce de karşılaşmışlardır, tecrübelere dayanarak, kimseyi kırmadan çözülebilirdi. Her insan karekteri farklılıklar içerdiğinden herkesin de aynı düşüncesi olamayacağından biraz hoşgörü gerekiyor, beğenmiyorsanız yapılanları, tasvip etmiyorsanız herkes yorumunu yapar, herkes yoluna gider uzatmanın bence hiç bir anlamı yok. Dediğiniz gibi burada kimse boş insan değil, işin uzmanı olmuş bir sürü insan var. Neyin ne olduğuna bir şekilde karar verilebiliyor.

Antoff ile ilgili bir sorun var ise onuda yazarsınız bir köşeye daha sonra onu da yeri geldiğinde, zamanı geldiğinde bu arkadaşlara hatırlatırsınız.

Amaç üzüm yemekten çıkmış, bağcı dövülmeye başlanmış.

Saygılar.

herkez anlatmak ıstedıgını anlatamadı.yanlıs anlasılmalara sebep verıldı.neyse (ceza olarak erhanın TURBO basıncını kıstıımm). herkez rahat olsun. ;D ;D ;D :D ;D :D erhan arkadasımın adına gezen bılır ve antoff uyelerınden ozur dılerım.(gergınlık yaratan konu; aracı burda tanıtıp satma konusudur.)ıyı aksamlar

Güzel çalışma.Yapanın ellerine, yaptıranıun kesesine sağlık.Uzun vadedeki performansı bende merak ediyorum cidden.

Herkese merhabalar arkadaşlar, aranıza yeni katıldım. Her ne kadar off road araçlar hakkında sizler kadar bilgim olmasa da ilgi duyduğum araçlar var. Bu forumu tesadüfen google'de buldum, tabi ki bu konu dikkatimi çekti ve üye olmak istedim,yazılan tüm yorumları okudum ve bende birşeyler söylemek isterim.

Öncelikle uygulamayı yapan Gökhan usta konusunda tecrübeli görünüyor. Defender'in üzerinde ki atmosferik mekanik pompalı dizel motor hakkında pek bir bilgim yok ama turbo uygulamasında edindiğim deneyimlerce şunları söylemek isterim;

Öncelikle bazı arkadaşlar şöyle bir yorum yazmış, İngilizler turbo yapamadımı da bizim Türkler yaptı vs.. vs.. Öncelike şunu unutmamak gerekir, eskiden turbo yaygın değildi ve maliyetli bir işlemdi. Bu yüzden üreticiler turbo uygulaması yerine atmosferik motorlara yöneliyordular.Ama daha sonradan Co2 emisyonları gereğince araçlarda ki karbondioksit ve zararlı gaz salınımlarını azaltmak için turbo iyi bir uygulama olarak görünüyordu. Ayrıca yıllar geçtikce düşük hacimli motorlardan daha fazla güç almak için üreticiler turbo uygulamasına yöneldiler. Farkındaysanız 2011 Türkiye'mizde turbosuz dizel yok. Düşük silindir hacmi, yüksek güç,yüksek tork ve daha az Co2 salınımı,daha da az vergi dilimi, hedef bu!!

Şimdi atmosferik bir dizel motorla turbo dizel motorlarda benzer özellikler olabilir, blok aynı, piston kolları aynı vs.vs.. Ama en önemli fark atmosferik dizel motorda daha fazla güç elde etmek için sıkıştırma oranı yüksek tutulur. Turbo dizelde ise daha yüksek güç elde etmek için sıkıştırma oranı oldukca düşük tutulmalıdır yoksa motor oluşacak basınca dayanamayacak ve kısa sürede rektefiyelik olacak.

Mesela atmosferik dizeller 22:0 iken turbo dizeller 18:5:1 tutulur gibi.

Buna rağmen araca turbo uygulanırsa, turbo basıncı düşük tutulursa motor ömrü konusunda ancak deneyimlerce birşeyler söylemek mümkün olur. Motor hiç sorun çıkarmadan uzun km'ler gidebilirde gitmeyebilirde.

Bir başka baktör atmosferik dizel motora LDA tipi regülatörlü pompa koymak gerekir. Çünkü turbo uygulaması sırasında orjinal pompa , silindirlere çekilen havanın yoğunluğu kadar az veya çok yakıt basamaz bu yüzden LDA tipi pompa gereklidir diye düşünüyorum.

Dizel golf'ü turbolayan arkadaşa da şunu söylemek istiyorum; aynı motorlu t2 minübüsü 1,6 d, bu aracı turbolayan bir usta var ve motor en fazla 20.000 km gitti. Yine 1.9 d skoda motoru turbolayan usta var onun motorda en fazla 30.000 gitti.

Tabi turbo basıncı düşük tutulursa bu km'ler daha da uzar. Ama 1,6 lt motor turboya uygun değil ne yazık ki.

konu takibe değer ancak tartışmalar ve yorumlar daha sakin olursa çok daha iyi olur düşüncesindeyim bizler belli amaçlarda belli ortak zevklerde bir araya gelmiş bir topluluğuz hatta birbirirmizi hiç görmediğimiz halea sadece burdan birçok dostluklar kurduk ki bence işin en güzel tarafı
sonuç olarak yapanın emeğine yaptıranın kesesine sağlık şunuda özellikle belirtmek isteri 40 yıldır sanayide yedek parça işi ile iştigal etmekteyim ve ne amarikalının ne ingilizin nede almanın kafasının bizden iyi çalıştığına asla ve asla İNANMIYORUM bizlerden okuma yazmayı dahi zor bilen ama mesleğimde ne dehaların yetiştiğini hepimiz biliyoruz yada rastlamıştırız sevgi ve saygılarımla

DEMİRAL' Alıntı:
konu takibe değer ancak tartışmalar ve yorumlar daha sakin olursa çok daha iyi olur düşüncesindeyim bizler belli amaçlarda belli ortak zevklerde bir araya gelmiş bir topluluğuz hatta birbirirmizi hiç görmediğimiz halea sadece burdan birçok dostluklar kurduk ki bence işin en güzel tarafı
sonuç olarak yapanın emeğine yaptıranın kesesine sağlık şunuda özellikle belirtmek isteri 40 yıldır sanayide yedek parça işi ile iştigal etmekteyim ve ne amarikalının ne ingilizin nede almanın kafasının bizden iyi çalıştığına asla ve asla İNANMIYORUM bizlerden okuma yazmayı dahi zor bilen ama mesleğimde ne dehaların yetiştiğini hepimiz biliyoruz yada rastlamıştırız sevgi ve saygılarımla

Selamlar....
Aslında çok iyi niyetli bir yazı yazmışsınız.Yazdıklarınızın bir eksiğiyle tamamına katılıyorum.Evet biz Türkler iyiyiz ancak o kadar değil.Bahsettiğiniz ülkeler gerçekten çok önemli yollar katetti.Bugün Almanya'yı örnek alırsak adamlar her iki dünya savaşında da yenik çıktılar.İkincisinde ise tamamen bittiler.Neredeyse girilmemiş bir karış toprakları kalmadı.Fakat Bu adamlar savaştan sonra deli gibi çalıştılar.Mesai saatleri dışında bir saat Almanya için ücretsiz çalıştılar.Herkes düzlüğe çıkana kadar bir yumurta satın alma hakkı varsa sadece bir tane aldı.Kimse hakkı olmayan yumurtayı satın almadı.İşte her şey ortada adamlar yine lider.Biz ise birinci dünya savaşından yenik çıktık ancak bir türlü toparlanamadık.Her türlü üç kağıda kafamız çok iyi çalışır.Naylon fatura,hayali ihracat gibi kavramları insanlığa biz kazandırdık.
Bu forumda ortak noktamız araçlar olduğu için belirtmek istiyorum.Biz lisans altında olmayıp tüm kaynaklarımızla kendimize ait hangi aracı üretiyoruz acaba? Yıl 2011 beyler bayanlar.Bu saatten sonra belki üretibilir ama hiç bir zaman marka olmaz.Atı alan çoktan üsküdarı geçti.Biz de eleştiren çok olur ama eline kimse anahtarı almaz.Devrim arabaları örneği gibi yok benzin unutulmuş yok bilmem neymiş. Tabii o kadar adam çok kısa sürede otomobil üretiyorlar ve benzini unutuyorlar.....Bu yorumları yapan adamlara ''sen yap o zaman'' dendiğinde ise hiç bir zaman taşın altına elini sokan çıkmadı.Yıllarca bu halk beş para etmez otomobillere servet ödemek zorunda kaldı.(1990'lı yıllar Kuş serisi ve Renault araçlar)Gümrük birliğine girileceği zamanlar Koç ve Sabancı'lar başbakanın makamına çıkarak bu işe rest çektiler.Gümrük Birliğine girersek fabrikaları kapatırız diyerekten.Tabii devlet geri adım attı.Halkım dünyanın parasını verip kuş serisine binmek zorunda kalacağına yarı fiyatına Mercedes'e BMW'ye binecekti.Ne oldu? Olan yine vatandaşa oldu....

Yazılanlara sonuna kadar katılıyorum'da bu konuyla alakalı konuşmaya başlarsak turbo işi yalan olur :smiley::smiley::smiley:

arkadaşlar ve sayın beemer bey yukarıda sadece konu ile ilgili küçük bir açıklama yapmak istemiştim ancak türkiyedeki otomotiv sektörü ile ilgili bir açıklama gerekiyor
türkiyede 1940 lı yıllarda uçak yapıldığını ve demiryolları hattının gene aynı yıllarda döşendiğini hepimiz biliyoruz ve aynı uçakların yurt dışına gidip tabiri caizse boyanıp geri tc ye geldiğini
ve o yıllardaki siyasiler tarafından desteklenmediğini dolayısı ile sanayimizin ne kadar geri gittiği yan sanayinin gelişmediği acı bir gerçektir daha sonra ise malum sanayici ve iş adamlarımız işin en kolayına giderek yıllarca kompresörü bile olmayan vakumlu fren kamyonlar üretmeye devam etmişlerdir hidrolik direksiyonlu ilk kamyon 1980li yıllarda yollara çıkmıştır turbolu kamyonlar ilk 1984 yılında imal edilmiştir bu sanayiciler elerindeki kalıpla yıllarca aynı kupa aynı motor aynı difransiyelle üretime devam etmişlerdir birde buna basiretsiz beceriksiz at gözlüğü takmış sadece
dışardan aldıkları emir ve direktiflerle ülkemizi yöneten siyasilerimiz vede seçim döneminde yardım eden sanayicilerimiz bir araya gelince işte sonuçlar göz önünde daha açıklanacak çok şeyler var ama genede sağlık olsun diyelim malum açıklamalar fazla siyasi oluyor burasıda siyasetin yeri değil saygılarımla

Konuya destek olması açısından aklıma geldi 2500 düz dizellerin çok az farkla zaten turbo olanları var 92-93 model bu sıralar tpo da satılacak olanlardan turbolu olanlar var
Bunların düz dizellerden farkı emme ve eksozt manifoldu ters pistonlar çelik kafalı diğer her tarafı aynı sadece pompa ayarları ve enjektör ayarları farklımı henüz tesbit edemedim turbo 200 tdi ye göre ters duruyor külbitör kapağına doğru emme manifold hava girirşi de tam ters ortadan ve alttan hava girişi var dolayısı ile eğer düz dizele 200 tdi piston ve örneğin 2,5 ford türbosu uygularsak olur turbo hatta keyfe keder birde uygun (as 950 dodge ) intercool ilave edersek al sana turbu intercool 2500 defender
200 tdi defender motorların grank blok piston kolu silindir contası subab ana kol yatak gibi ana parçaları aynıdır dolayısı ile ileride çok önemli arızalar vereceğine ihtimal vermiyorum
bu arada birçok araç üreticisinde model olarak farklı tarihlerde üretilen araçlarda aynı parçalar kullanılsa dahi baktığımızda farklı numaralar çıkmaktadır uygulayacak arkadaşlara kolaylıklar dilerim saygılarımla

DEMİRAL' Alıntı:
Konuya destek olması açısından aklıma geldi 2500 düz dizellerin çok az farkla zaten turbo olanları var 92-93 model bu sıralar tpo da satılacak olanlardan turbolu olanlar var
Bunların düz dizellerden farkı emme ve eksozt manifoldu ters pistonlar çelik kafalı diğer her tarafı aynı sadece pompa ayarları ve enjektör ayarları farklımı henüz tesbit edemedim turbo 200 tdi ye göre ters duruyor külbitör kapağına doğru emme manifold hava girirşi de tam ters ortadan ve alttan hava girişi var dolayısı ile eğer düz dizele 200 tdi piston ve örneğin 2,5 ford türbosu uygularsak olur turbo hatta keyfe keder birde uygun (as 950 dodge ) intercool ilave edersek al sana turbu intercool 2500 defender
200 tdi defender motorların grank blok piston kolu silindir contası subab ana kol yatak gibi ana parçaları aynıdır dolayısı ile ileride çok önemli arızalar vereceğine ihtimal vermiyorum
bu arada birçok araç üreticisinde model olarak farklı tarihlerde üretilen araçlarda aynı parçalar kullanılsa dahi baktığımızda farklı numaralar çıkmaktadır uygulayacak arkadaşlara kolaylıklar dilerim saygılarımla
.
evet dedıgınız parcalar aynı fark yok bız yaptık arabayı kıramadık.projeyı dahada gelıstırdık.motor hacmını yukselttık.2.8 turbo dıesel ducato nun pıstonlarını taktık.basıncı artırdık 1 bar. bızımkı suan oldu 400 tdı:smiley:)

gokhan antoff' Alıntı:
.
evet dedıgınız parcalar aynı fark yok bız yaptık arabayı kıramadık.projeyı dahada gelıstırdık.motor hacmını yukselttık.2.8 turbo dıesel ducato nun pıstonlarını taktık.basıncı artırdık 1 bar. bızımkı suan oldu 400 tdı:smiley:)
Gökhan bey ben sizi gerçekten tebrik ediyorum vede sonuna kadar destekliyorum her şeyin avrupa ve amerikada yapılırsa doğru türkiyede yapılırsa yanlış fikrinede sonuna kadar karşıyım
Sivastaki ESTAŞ eksantrik fabrikası en güzel örnek patent kendisine ait ve hiçbir yerden destek almadan bu güne gelmiş dünyada eşi olmayan bir fabrika ve kurucusu fikir babası sadece ve sadece sanat okulu mezunu tornacı ve ilk eksantrik imalatını tornada yaptı sene 1973 lerde şimdi ise son model cnc lerle imalata devam ediyor ve formulada yarışan eksantriklerin bile bir çoğu
Sivastan gidiyor başarılar diliyorum

ben bu uygulamayı yaparak aracı 6 ay test edebılırım merak eden abılerıme kardeslerıme faydam dokunur,ama once duz dızel bır defender bulmalıyım :smiley: aramaya basladım, turbo uygulamasını yapan arkadas benım araca promosyon olarak deneme maksatlı takarmı acaba? 6 ay sonra testten gecerse para pesın, yok motoru elımıze alırsakda sağlık olsun yenıden motoru sıfırlatırız :smiley:

bekko' Alıntı:
ben bu uygulamayı yaparak aracı 6 ay test edebılırım merak eden abılerıme kardeslerıme faydam dokunur,ama once duz dızel bır defender bulmalıyım :smiley: aramaya basladım, turbo uygulamasını yapan arkadas benım araca promosyon olarak deneme maksatlı takarmı acaba? 6 ay sonra testten gecerse para pesın, yok motoru elımıze alırsakda sağlık olsun yenıden motoru sıfırlatırız :smiley:

hahhaha bu cok ıyıydı bende promosyon puma yada bd-30 arıyorum :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.