Defender 2,5 Düz Dizel Turbo Uygulaması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gokhan antoff Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 140
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,418
Ynt: Defender 2,5 Düz Dizel Turbo Uygulaması

ernarvz' Alıntı:
bu konuda gökhan kardeşim daha bilgili ben aracı bırakıp gittim dükkana...yıllara dayanan arkadaşlıgımız var sonuçta çıkan fatura 3-4 bin arası...deger mi gerçekten değer fazlasıyla...

çok pahalı bir girişim olmuş 120 ps puma motor fiyatı ben olsam puma motor takar sonuna kadar tork undan ve ps inden yararlanır bu riske girmezdim

Etiketler

1988 yılında üretim bantına alınan 2495 cc lik defender motorları düz dizel , turbo dizel ve benzinli olarak 3 çeşit çıktı.
Her 3 motorda da kullanılan silindir blokları aynı idi buda yakıt olarak birbirlerine çevrimi kalaylaştıran bir faktördü.
Düz dizeller üretim bantından çıkarken turbo dizeller ne yazıkki üretime alınmadı. Yalnızca ithal edilen araçlarda var idi bunlarda şu an için türkiye de tpoa da bulunan 3 yada 5 adet 90 lık defender de var.
İki motor arasında görülen başlıca farklar şunlar.
Pistonlar çelik kafalı, emme ve eksoz subablar civalı.eksoz manifold çıkışı yukarıda en kısa mesafeden, emme manifold girişide alttan.(ankara lı meşhur ustanın kopya ettiği gibi)
Bu uygulamada görülen ve ileride problem yaratacak konular şunlar.
Pistonlar değişmediği için tepe lerinde defarmasyon kaçınılmaz buda maksimum motor ömrünü yarıya düşürür.
Subabların değişip değişmemesi problem yaratmaz çünkü türkiye üretilen subabların tamamı civalı.
Turbo bağlantısına gelince manifold çıkışına konulan mesafe parçası arayı uzatarak basınçın azalmasına sebeb olacaktır bunun yerine mesafenin kısaltılması yada yeni bir manifold adaptasyonu daha uyğun olacaktır.
İntercoler ise turbonun olmaz sa olmazı.
Bir 6 ay bekleyelim sonuç ne olacak hep beraber görelim derim.

abılerim kardeşlerin zevkin parası hesabı olmaz bu tartışılmaz bir konu değil mi?puma motor orjinal turbolu motor çok mantıklı çok güzel iyi hoş söylüyosunuz da arabayı sevmenın yolu bence sanayıde uğraşmaktan gecer zaten antalyada ıkıtane land parcası satan yer var kaldıkı çıkma motor bulcaz...izmirden istanbuldan ankaradan vs.motor alıcam 6-7 bın lıraya naklıyesı faturası muayenesi bıde aldıgım motor nasıl olucak...bizim yaptıgımız işin başında ustaya güven var çaba var özveri var deneme yanılma yöntemi var merakı var yanı.kendi arbanızla ugrasmayı sevıyorsanız ustanız ıyıyse sanayıyı sevıyorsanız orjınal motoruyla ugrasmak en mantıklısı...defender kullanıcıları araçlarımızın orjınal motorları hıç mi bozulmuyor kaldiki biz motoru dagıtıp zevkle turbo takarak tekrar topladık bozulsa ne olur yani!!!sanayıyı seven ustasına guvenen taktırır turbosunu bu motor kullanıma gore 3 gün de dayanır 3 yılda....0.6 barda bıraktık 1.3 bara kadar yukselıyor turbo.....ayarları dengeleri ıyı kursun ustanız sizde keyfini sürün.....bu ikinci defender'im biri turbosuzdu bu sonradan turbolu bundan sonrakide BİTURBO olacak işallah....

turbo uygulamasini bu kadar buyutmeyin , antalya da sanayide benzinli araclara turbo uygulayip basaran ustalar mevcut bunlardan biri yeni sanayide reno servisidir eski kasa clio ya turbo takip cok iyi verim elde ettigini ben biliyorum cunku arabayi test ettim hemde benzinli aractaki turbo ya 2.5 bar bastiriyordu.benzinli araclari pistonlari klasik aliminyum piston ve sertlestirilme islemide antalya sanayide yapildi.Yine bu konuyu sanki ilk defa olan bir sey gibi bekleyip gorelim diyenler var ben kendilerinin izni olmadan isimlerini yazmiyorum ama pompaci olan bir arkadasim duz motorlari alip turbo uygulayarak yillardan beri kullaniyor ve hic problem yok.Hele 0.6 bar bastirilan bir dizel motora turbo yuzunden hic bir sey olmaz zaten dizel makinalarin pistonlari belli bir sertlik derecesindedir , sadece yataklarin asiri asinmamis olmasi bu uygulama icin yeterlidir.Duz dizel defendere turbo uygulamasi motor degisikliginin bircok dezavantajindan kurtulmak demektir.arkadaslar turboyu uygulamislar ve isteyenler icin bir fiyat belirtmisler begenmiyorsaniz kendiniz daha dusuk fiyatlara bunu yapabilirsiniz , gercektende fiyati yaridan asagiya dusurebilirsiniz ben daha once dizel golf arabaya turbo taktim ve cok iyi verim aldim.fiyatida gayet makuldu.Ancak bu isi yapabilecek donanima , tezgaha ve sanayide cevreye ihtiyac var bunlar yoksa ugrasmazsiniz ve bu isi yapan arkadaslara emeklerinin karsiligini vererek motor degisikliginin bir suru derdinden kurtularak performansinizi arttirirsiniz.Inanin bu uygulama yeterli performansi verir ve sikintida yasamazsiniz , hatta en buyuk avantaji yakit tuketiminden saglarsiniz

negatif yorum yapmak istemiyorum bu tip girişimlerde ama genel olarak şu tip sorular aklıma geliyor...

Bu arabaları yapan ingilizler bu sonradan turbo takma işini akıl edememişde, bizim sanayimizmi bunu akıl ediyor.
bu arabaların yapıldığı ülkede , sırf bu arabaları off road modifiye ve performans modifiye üstüne uzmanlaşmış, brtipart, bearmach gibi firmalar bunlar için turbo takma kitleri üretmemişde bizim sanayimizmi üretiyor.

SERİ 3 109 un söylediklerine aynen katılıyorum, turbolu ve turbosuz bir motorun basınçları, yanmaları, sürtünmeleri herşeyi farklıdır ve her parça buna uygun olmalıdır, yoksa dayanmaz. 6000 tl maliyetlere puma motor takılırken 3-4 binlere bu tip bişeylere kalkışmak mantıklı değil.

turbo motorlarin piston sekilleri , yanma odasi , sikistirma oranlari vs degisiktir bu dogru ancak yapilan uygulamalarda dusuk basinc verilerek yanma bir miktar iyilestirilmekte , yamna anindaki tork arttirilmaktdir.Turbo uygulamasini yapan arkadaslarda uygulama yaptiklari motorun ayni hacimdeki turbo olarak dizayn edilmis motorlar kadar performans gosterdigini iddia ettiklerini sanmiyorun benim daha once duz vw motoruna yaptigim uygulamada yaklasik olarak %20 - %25 guc artisi yakaladigimi zannediyorum cunku gucu olcecek bir donanimimiz yoktu o zamanlar ama arac rampa cikarken en az bir vites farketmisti ve yakitida en az %25 dusmustu yakiti olcebildigim icin bundan eminim benim uygulamada tek sorun hararetin biraz yukselmesi idi bunuda elektrikli biraz buyuk fanla ve musurun derecesini dusurerek cozmustum , unutmayinizki fabrikasyon araclarda bu sekilde yapilan uygulamalar neticesinde modifikasyon gelismis ve markalar ortaya cikip kurumsallasmistir.

Yapanın eline sağlık
Kullanana hayırlı olsun
Beyenmeyen yaptırmaz olur biter
Elektrik yaratmanın anlamı olmadığı kanatindeyim
Her şeyi paylaşalım birbirimize fikir verelim (kırıcı olmadan)
Ama emeğede saygı duyalım arkadaşlar

kefaloz' Alıntı:
Yapanın eline sağlık
Kullanana hayırlı olsun
Beyenmeyen yaptırmaz olur biter
Elektrik yaratmanın anlamı olmadığı kanatindeyim
Her şeyi paylaşalım birbirimize fikir verelim (kırıcı olmadan)
Ama emeğede saygı duyalım arkadaşlar

zaten ortada aksi bir durum varmı ki öyleymiş gibi yazıyorsunuz? ve elektiriği siz yaratıyorsunuz! yapan emek vermiş yapmış ve yorum almak için paylaşmış herkesde saygılı bir şekilde yorum yapıyor. yok olumsuz yorum değil sadece alkış istiyorsa o zaman başka yerde açmalı bu başlığı burdakilerin hepsi bu işlerin içinde ve herkesin bilgisi fikirleri var kendine göre.

bence önyargılı olmamak gerek ne güzel işte biri bunu denemiş ve deneyimlerini buraya paylaşmış....
zamanla nekadar faydalı nekadar faydasız işletme maliyetlerinin hesabı falan filan herşey ortaya çıkar ozamana kadar bence alkışı hak ediyor....
sonuç ortaya çıkıp faydalı bir iş yapılmışsa ve kullanıcı bundan memnunsa sorun yok demektir 3-4 bin tl fiyatı göze alan götürür yaptırır ...
benim kanaatim araca uygulamanın nasıl olacağı deil fiyatın yüksek olmasından dolayı şüpheli...
bu 3-4 binlik rakamda motor revize ediliyormu yoksa sadece turbo ve turbo için gerekli aparatı takıp hadi koçum dağların tapusunu aldın koş git diyip tam gaz araziyemi gönderiliyor....?
kendi adıma güzel bir deneme olduğunu düşüüyorum zamanla sağlıklılığı ve dayanıklılığı ortaya çıkacaktır esas ozaman olayın uygulanabilirliği netleşmelidir...

saygılar...

arkadaslar daha once bahsettıgım gıbı benım ısım motorları guclendırmek.dıesel motorun yanı defenderın sıbobları ve pıston capı yeterınce buyuk yanma odası yanı patlama hucresı sılındır kapagında oldugu ıcın sılındır erıme,yırtılma,kırılma,eksozdan sıılındır fırlatma.abuk subuk seyler olmaz.defender motorun ıcı gayet saglam.motorun ıcını acmadan turbo uygulamak ıstenırse 2lırayada cıkar nekadar ekmek okadar kofte.

gokhan antoff' Alıntı:
arkadaslar daha once bahsettıgım gıbı benım ısım motorları guclendırmek.dıesel motorun yanı defenderın sıbobları ve pıston capı yeterınce buyuk yanma odası yanı patlama hucresı sılındır kapagında oldugu ıcın sılındır erıme,yırtılma,kırılma,eksozdan sıılındır fırlatma.abuk subuk seyler olmaz.defender motorun ıcı gayet saglam.motorun ıcını acmadan turbo uygulamak ıstenırse 2lırayada cıkar nekadar ekmek okadar kofte.
silindir nasıl erir?egsozdan silindir nasıl fırlar? motor kol çıkarır piston eritir ve silindire kaynar yada sekman eritir yatak sarar gömlek delerde bu dediğiniz olayaları hangi durumda yapar anlamış değilim
defenderin motorunun büyük olduğu doğrudur sağlam olduğuda doğrudur fakat yaptığınız uygulamanın bununla ne alakası var her motor da yanma odası kapakta değilmidir? patlama esnasında oluşan basınç sonuçta piston piston kolu kol yatakları bu elemanların üzerine yük binmiyormu? burada arkadaşların öğrenmek istediği ve benimde merak ettiğim bu yukarıda bahsettiğim elemanlarda iyileştirme yapıldımı?yoksa standart haliylemi uygulama yaptınız ?
verdiğiniz yanıttan anladığıma göre motor içinde iyileştirmeler olmuş nedir bu sadece segmanlar değimiş demekki yataklar pistonlar değişse maliyet 6000 falan olacakmış nekdar ekmek o kadar köfte sözünden bu anlaşılıyor
mottor güçlendirmek sizin işiniz olduğu doğrudur fakat bu iş hemen segman ve bir turboyu alıp motor üstüne bağlamak ile oluyorsa 4000 tl rakam kusura bakmayın ama bu iş için çok fazla saygılar

kaptan10' Alıntı:
silindir nasıl erir?egsozdan silindir nasıl fırlar? motor kol çıkarır piston eritir ve silindire kaynar yada sekman eritir yatak sarar gömlek delerde bu dediğiniz olayaları hangi durumda yapar anlamış değilim
defenderin motorunun büyük olduğu doğrudur sağlam olduğuda doğrudur fakat yaptığınız uygulamanın bununla ne alakası var her motor da yanma odası kapakta değilmidir? patlama esnasında oluşan basınç sonuçta piston piston kolu kol yatakları bu elemanların üzerine yük binmiyormu? burada arkadaşların öğrenmek istediği ve benimde merak ettiğim bu yukarıda bahsettiğim elemanlarda iyileştirme yapıldımı?yoksa standart haliylemi uygulama yaptınız ?
verdiğiniz yanıttan anladığıma göre motor içinde iyileştirmeler olmuş nekdar ekmek o kadar köfte sözünden o mana çıkıyor
mottor güçlendirmek sizin işiniz olduğu doğrudur fakat bu iş hemen bir turboyu alıp motor üstüne bağlamak ile oluyorsa 4000 tl rakam kusura bakmayın ama bu iş için çok fazla saygılar
zaten bızde bakkaldan turbo alıp hopadanak ustune takmadık o sekılde takıp sokenlerde var bazı arkadaslar omru hayatında kac sefer turbo takmıslarsa yorum yapıyorlar bılıp bılmeden .yada her bırı makıne muhendısı.akıllı olan ınsanda 6ay beklıyelım sonucu gorelım dıyor.benım basından berı demek ıstegım turbo bu motora uygulana bılıyor ve basıt bır sekılde bız 3mılyara maal ettık. sen 1 mılyara maalet.turbo olayına olumsuz bakmayın ben motorun ıcıne dısına ne yaptıgımı burda soler yada resımlersem.kusura bakmayın ama herkez yapar.defenderın ılla motorunu degıstırmeye gerek kalmadıgını soluyoruz burda saygılar

uta ellerine sağlık eminim çok güzel olmuştur yorumlara bir şey diyemiyorum biraz zaman geçtikten sonra her şey ortaya çıkacaktır
bu iş çok ilgimi çekti fiyat biraz daha uygun olursa yaptırırım

Ben bir seyi merak ettim.Puma motor 5-6 bin lira demişsiniz ya bu motor sıfır km mi bide bu deiğişiklikten sonra ruhsat işlemleri nasıl oluyor masraf olarak.

gokhan antoff' Alıntı:
zaten bızde bakkaldan turbo alıp hopadanak ustune takmadık o sekılde takıp sokenlerde var bazı arkadaslar omru hayatında kac sefer turbo takmıslarsa yorum yapıyorlar bılıp bılmeden .yada her bırı makıne muhendısı.akıllı olan ınsanda 6ay beklıyelım sonucu gorelım dıyor.benım basından berı demek ıstegım turbo bu motora uygulana bılıyor ve basıt bır sekılde bız 3mılyara maal ettık. sen 1 mılyara maalet.turbo olayına olumsuz bakmayın ben motorun ıcıne dısına ne yaptıgımı burda soler yada resımlersem.kusura bakmayın ama herkez yapar.defenderın ılla motorunu degıstırmeye gerek kalmadıgını soluyoruz burda saygılar

yukarıda sarfettiğiniz sözlerden anladığım kadarı ile buradki arkadaşları bir küçümseme söz konusu ben kendi payıma anlatayım o zaman ben makina mühendisi değilim ama mesleğim gereği tamircilerle çok içli dışlı oldum eminim çoğu arkadaşda sordukları sorulara bakılırsa baya tecrübe yaşamışlar burada en başından beri bir soruya cevap vermediniz nedir o soru turboyu uygularken ne gibi işlem yaptınız ?
siz ne dediniz standart motor segman haricinde birşey yapmadım . buraya kadar normal sonrasında eleştiriler gelmeye başladı benim eleştirim turbonun olabilirliği veya olmazı değil sizin bu işleme bu kadarcık bir değişimle çıkardığınız maliyete tabiki yapılan ince ayarlar sırdır fakat ortaya bir maliyet atıyorsanız ne yaptığınızıda söylemelisiniz
turbo takıldığı zaman gerekli basınç ayarlarının enjektör ve pompa ayarlarını hatta avans ayarlarının hepsinin tekrar gözden geçirilmesi hepsinin birbirine adaptasyonunun sağlanmasının gerekli olduğunu bilmek için burada otomotiv mühendisi olmak gerekmezbunların yapılması gerektiğini meraklı her arkadaş bilir .ama tüm bunlar mühendislik işi oluyorsa ayrı konu
ustam kaçlira borcumuz? turbo aldık500 segman aldık 200 flanş yaptık 50 ee gerisi motor indi 2000 mi diyeceksiniz?
l

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,412
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

SON KONULAR

Geri