Defender 110 "willow Green"

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nkurtkaya Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,207
IMG 0735
IMG 9295
IMG 8669
IMG 8681

Hocam bir saheser çıkarmissiniz. Elinize sağlık.
Renk, döşeme, tip, jantlar hariç (ağır off-road hatta off-road yapmayacam, çocukluk o aşkı bu arac benim için) son birkaç aydır hayalini kurduğum makine. Bilmem ne kadar doğru burs bunu sormak ama kaça mal oldu bu eser ve ne kadar sürdü?
Bende bir defender Alma surecindeyim. Bahsettiğin ustalar ve adresleri bana yakın. Sarıyer de oturmaktayim.
Bütçe olarak ne kadar cebine koymam lazım ve bu güzel deneyime başlamak.
Hatta bana satın direkt onu ama bence vazgecemezsiniz

Değerli bilgilerinizi bekler, kazasız belasız yolculuklar dilerim

Renk, döşeme, tip, jantlar hariç (ağır off-road hatta off-road yapmayacam, çocukluk o aşkı bu arac benim için) son birkaç aydır hayalini kurduğum makine. Bilmem ne kadar doğru burs bunu sormak ama kaça mal oldu bu eser ve ne kadar sürdü?
Bende bir defender Alma surecindeyim. Bahsettiğin ustalar ve adresleri bana yakın. Sarıyer de oturmaktayim.

İşin bütçe kısmı en dramatik yanı. Aracı 2012'de 34,500'e almıştım (bugünlerde 1998 model 300Tdi 50-60 bin arasına satılıyor)
4 yıl içersinde yaptıklarıma, Detroit %100 arka kilit, 2" yükseltme, extreme lastikler, HD rot kolları, ses sistemi, mud-pod, telsiz, XS ön koltuklar, yeni cubby box, bazı arızaların tamiri vs 20 bin üzeri harcamışımdır.
Boya, kaporta, elektrik işleri, camlar, yeni aksöar 28 bin tuttu (yeni vinç tamponu ve karter koruma dahil). Döşeme 10 bin.
Bunlara ilave olarak yeni vinç 5 bin, yeni lastikler 4,500.
Ben toplamadım hiç ama bu kadar bir maliyeti oldu bana.
Tüm boya kaporta ve ddöşeme elektrik işleri 8 ay sürdü.

İşin bütçe kısmı en dramatik yanı. Aracı 2012'de 34,500'e almıştım (bugünlerde 1998 model 300Tdi 50-60 bin arasına satılıyor)
4 yıl içersinde yaptıklarıma, Detroit %100 arka kilit, 2" yükseltme, extreme lastikler, HD rot kolları, ses sistemi, mud-pod, telsiz, XS ön koltuklar, yeni cubby box, bazı arızaların tamiri vs 20 bin üzeri harcamışımdır.
Boya, kaporta, elektrik işleri, camlar, yeni aksöar 28 bin tuttu (yeni vinç tamponu ve karter koruma dahil). Döşeme 10 bin.
Bunlara ilave olarak yeni vinç 5 bin, yeni lastikler 4,500.
Ben toplamadım hiç ama bu kadar bir maliyeti oldu bana.
Tüm boya kaporta ve ddöşeme elektrik işleri 8 ay sürdü.
Aslında normal harcamalar baktığımız zaman alınan ekipmanlara
Evet maalesef kurun yükselmesiyle sadece sıfır araçlar değil, ikinci el araçlar defender dahil.olarak yükseldi..

Mekanik olarak pek bişey yapmadiniz yoksa kaporta boya elektrik işlemleri içersinde mı dahil etmissiniz

Ben ne vinç nede şnorkel istiyorum, klasik ve o renk o tarz, fantazi işte hocam ama pahalı bir fantazi:smiley:) ama iç döşeme ve iç aksam pek derli çıkmış sizinkinde, daha doğrusu süper
Vinç şnorkel olmadan siyah alloy jantlar ve maskia yan basamaklar o kadar ama tabi diğer şeyler motor elektrik döşeme vs..hepsi sizdeki gibi

Teşekkür ediyorum aydinlatmaniz için

Sanırım 1998 300 TDI sizdeki araç

Mekanik olarak pek bişey yapmadiniz yoksa kaporta boya elektrik işlemleri içersinde mı dahil etmissiniz

Sanırım 1998 300 TDI sizdeki araç

Mekanik olarak ağır hizmet rot kolları takıldı, 2" yay ve amortisör yükseltme var (fren hırtumları da uzun), burçlar poly bush kit ile değiştirildi, arka diferansiyekde Detroit 100% kilit takıldı, ön dif koruma ve karter koruma takıldı bir de çamura baktış bir Ford Transit'i çekerken kırdığım akslar Disco II aksları ile değiştirildi. Eğer ağır off-road yapmayacaksanız veya 33"den büyük lastik hiçbirine gerek yok. Akslar haticinde tüm saydıkların 4 yılda harcadığımın içinde.

Evet bu 1998 model Telekom'dan çıkmış bir 300Tdi. 290 bin km'de aldım motor'a hiçbir şey yapılmadı.

Mekanik olarak ağır hizmet rot kolları takıldı, 2" yay ve amortisör yükseltme var (fren hırtumları da uzun), burçlar poly bush kit ile değiştirildi, arka diferansiyekde Detroit 100% kilit takıldı, ön dif koruma ve karter koruma takıldı bir de çamura baktış bir Ford Transit'i çekerken kırdığım akslar Disco II aksları ile değiştirildi. Eğer ağır off-road yapmayacaksanız veya 33"den büyük lastik hiçbirine gerek yok. Akslar haticinde tüm saydıkların 4 yılda harcadığımın içinde.

Evet bu 1998 model Telekom'dan çıkmış bir 300Tdi. 290 bin km'de aldım motor'a hiçbir şey yapılmadı.
Aradığım araç hocam işte..sonra sizin yaptığınız kaporta elektrik döşeme işleri ve klasik aksesuarlari, alloy jant ve yan basamaklar arka tampon , vincisiz on tampon
Ama 300 TDI araç bulmak mesele işte..malum sitede fiyatlar uçuyor. Türkiye'de tek, ozel yapım, off-road görmemiş, super defender adi altında ve ilanlara bakınca çok üzülüyorum..resmen tecavüz etmişler içine etmişler ..çok üzülüyorum..sizi takdir ediyorum ama çok zorlamayın..Ford transit batsın gitsin:smiley:)

Merhaba kurtkaya

Bende 2yildir defender toplama ve yorumlarini takip ediyorum. Makina tasarimcisiyim en iyi iscilik ve yorumlariniz icin sizi tebrik ederim .bir doga sever ve doğal yasam sevdalısı olarak bende bir tabir olursa azılı bir defneder toplamak için fırsat arıyorum Forumda eklediginiz sahne /perde yorum ve resimlerinizi bana mail atabilirseniz çok memnun olacacagim ve bir yol çizeceğim.peşinen çok teşekkür ediyorum.

cengizyeter@yahoo.com
532 6240934

Selamlarimla

öncelikle aracınız hayırlı olsun . kazasız belasız kullanmak nasip olsun çok güzel gerçekten bakmaya doyamadım :smiley:
ama bu parçada özellikle son aylarda düşündüğüm sorunum aklıma geldi ve forum takip eden arkadaşlardan da fikir almak istedim .
benim aracım 110 tenteli tek kapılı pick-up . fakat önümüzdeki ay bizim ailemize de bir yeni fert katılacak :smiley:
aracı istanbulda değil Kaşta köyümüzde kullanmaktayız dolayısıyla baharda gittiğimizde bu bebek koltuğunu takabileceğimiz bir koltuğa ihtiyacımız olacak arka bankların arasına ....
önerisi olan elinde bu şekilde kendinden emniyet kemerli tekli çıkma vs bir koltuk olan var ise her türlü öneriye açığım
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Elinize sağlık Nejat abi,
Uzun zamandır foruma girmiyordum konuyu daha yeni gördüm. gerçekten sade,orjinal ve kullanıma uygun işler yapmışsınız. Kazasız keyifli günlerde kullanın

Merhaba kurtkaya

Bende 2yildir defender toplama ve yorumlarini takip ediyorum. Makina tasarimcisiyim en iyi iscilik ve yorumlariniz icin sizi tebrik ederim .bir doga sever ve doğal yasam sevdalısı olarak bende bir tabir olursa azılı bir defneder toplamak için fırsat arıyorum Forumda eklediginiz sahne /perde yorum ve resimlerinizi bana mail atabilirseniz çok memnun olacacagim ve bir yol çizeceğim.peşinen çok teşekkür ediyorum.

cengizyeter@yahoo.com
532 6240934

Selamlarimla

Aslında tüm resimleri forumda vermeye çalıştım ama yinede mail ile göndereyim. Son vakitler pek bakamadım foruma 1-2 güne mail atarım.

Sahne-2, Perde-2: Döşeme

Aracın içersindeki sekiz parça cam çerçeve plastikleri, kapı içi panzidotları, ön göğüs orta konsol ve tavan kaplandı, tüm koltuk döşemeleri yenilendi. Tavan kaplanamayacak kadar kötü durumdaydı ve fiberden yeniden yapılıp kaplandı. Arka kapı panzidotu yeniden kesilip kaplandı. (Buraya siyah çetadan uygulama da yaptırabilirmişim, belki sonra değiştiririm.)
Döşeme rengi seçmek işin en zor kısmıymış. Kapı içleri, ön göğüs, tavan, cam çerçeve plastikleri, koltuklar, ayak altı yan kaplamaları için renk ve malzeme seçmek, bunların araçta uygulanmış hallerini zihinde canlandırarak renk uyumunu yakalamaya çalışmak insanı en çok yoran ve iş ortaya çıktıktan sonra beğenmeme riskinin yüksek olduğu bir aşama. Ben bu restorasyonda mümkün mertebe Defender’ın orijinaline sadık kalmaya özen gösterdim. Özellikle kararsızlık yaşadığın konularda, “orijinale Otokar 71D00-07021-AA sadık kal” prensibiyle ilerledim.
Daha önce ön koltukları orijinal XS koltukları ile değiştirmiştim, orta konsolu da Britpart Cubby box ile değiştirmiştim. Renk seçerken önce koltukları seçtim, dış aksesuarlar gibi koltukları da siyah tercih ettim. Kapı içi panzidotlar ve ön göğüs de koltuklara uygun siyah yapıldı.
Arka kapı direkleri, bagaj camları ve arka camlar ile tavan camının plastik çerçeveleri orijinal rengine en yakın tonda gri kaplandı.
Tavan rengi için siyah, gri, bej birçok alternatife baktım ve önce açık gri seçtim fakat sonra bunun bile koyu kalacağını düşünerek alternatif ararken Cengiz usta çok güzel bir açık gri malzeme gösterdi ve o an karar verdim.

Ekli dosyayı görüntüle 59507
Soldan sağa: Koltuklar, Kapı içi panzidotlar, Cam çerçeveleri, Tavan (küçük parça eski tavan)

Ekli dosyayı görüntüle 59508

Ekli dosyayı görüntüle 59509

Ekli dosyayı görüntüle 59510

Ekli dosyayı görüntüle 59511
Merhaba.gercekten harika bir araç toplamışsınız hayran oldum. Koltuklari merak ettim,nasıl bir iskeleti kullandiniz yada hangi araca ait olan koltuklarıntercih ettiniz acaba

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri