Davlumbaz Yaylası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tutarx Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 48,361

tutarx

Ana Kamp
Akyazı'ın Dokurcun Beldesi'ne bağlı Sülüklü gölün zirvesinde yer alan bir yayla. Yayla, olabildiğince geniş doğa harikası bir yerdir. Yöre halkanın katkılarıyla, yaylanın hemen hemen her tarafında içme suyu bulunabilinir. Her yıl mayıs ayından kasım ayına kadar yöre halkının çoğu yaylada yaşar. Yaylayı ziyaret edenleri sıcakkanlı ve yardımsever bir şekilde ilgi gösterirler. Kendi yaptıkları köy ekmeğini, yayla yoğurdunu, yayla ayranını ve yayla peynirini gelean misafirlere ikram ederler. Yayla, Sakarya Valiliği tarafından da doğa sporları parkuru olarak gösterilmiştir. Trekking, yamaç paraşütü, kamping gibi aktiviteler için uygundur. Yöre halkı, yaylada konaklamak isteyenlere evlerini hizmete açmaktadır. Yaptıkları hizmetlerden hiçbir ücret talep etmemektedirler. Yayla ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler bana ait olan 05332136014 telefon ya da drtutar@yahoo.com ile iletişime geçebilirler. Yayla ile ilgili çekilmiş harika resimleri bana ait olan http://web.sakarya.edu.tr/~atutar/ site den indirebilirler. Her yıl temmuz ayının ilk haftası yayla şenliği düzenlenmektedir. Gezenbilir ekibini bu sene burada görmek istiyorum.
Doç. Dr. Ahmet TUTAR

Etiketler
Ynt: Davlumbaz Yaylası

4-5 temmuz da davlumbaz yaylasında yayla şenlikleri yapılmaktadır. Kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Dokurcun Sakarya'dan 60, Akyazı'dan 30, Kuzuluk'tan 18 km uzaklıkta olup, Mudurnu yolu üzerindedir. Dokurcun'a kadar yol son derece mükemmeldir. Dokurcun'dan sonra çok güzel bir patika orman yolundan gidilmektedir. Kuş seslerinden oluşan müzek eşliğin çeşitli ağaçlardan oluşan bitki örtüsü altında seyahat etme şansına erişeceksiniz. Haritaya internetten ulaşılabileceği gibi ekteki dosyada da görebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• dokurcun haritası.pdf
    180.9 KB · Görüntüleme: 570

çok güzel fotolar için teşekkürler hocam.. bende yaklaşık dört yıldır sakaryada yaşıyorum ve ençok gitmeyi istediğim yerlerden birtanesi.. inşallah bizede nasip olur

Arkadaşlar, Davlumbaz Yaylası, Sülüklü Göl'ün tepesinde olan bir yayladır. Sülüklü Göl'ü en güzel buradan görürsünüz. Sülüklü Göl'ü ve Davlumbaz Yaylası'nı aynı anda görmek isterseniz, 30 km yol kat etmeniz gerekir. Halbuki, Davlumbaz Yaylası'ından Sülüklü Göl'e bir patika yol yapılsa, 300 m yürüyerek Sülüklü Göl'e inebilirsiniz. Ben Dokurcun Belediye Başkanı'na ve yöre halkına, buraya bir patika yol yapılması için önerilerde bulunuyorum. Ancak, oralı olduğumdan dolayı beni ciddiye almıyorlar. Siz doğayı seven arkadaşlarımdan ricam, bir kampanya başlayıp iki güzeli (Davlumbaz Yaylası ve Sülüklü Göl'ü) bir araya getirmek için kampanya başlatalım. O bölgeye gittiğimizde, Belediye Başkanı'na ve yöre halkına, "buraya patika yol yapılırsa, bu bölgenin önemi daha da artacaktır" diyelim. Ayrıca, yöre halkına bölgenin güzelliğini korumaları için tavsiyelerde bulunalım. Yöresel yemek, kıyafet ve oyunlarını canlandırmalarını önerilim. Bu oraların daha da tanıtılmasına yardımcı olacaktır. Herkese şimdiden teşekkürler. tutarx

hocam geçen gün eşimle beraber gittik sülüklü göle.. gerçekten allahın insanlara bahşettiği nadir güzelliklerden, mükemmel bir yer.. dokurcan dan sonra sülüklü yol ayrımı 4 km kadar ve ormanlık alan içinde dar bir yol düşük hızda 40 dk kadar tırmanıyorsunuz ama sonuçta gördüğünüz manzaraya deyiyor.. çok güzel fotoğraflar çektik.. davlubaz yaylasınada gitmeyi çok istiyoruz bakalım artık kısmet

Ben de geçtiğimiz hafta sonu 2 gün Davlumbaz Yaylası'nda kaldım. Orada evimiz var. Toplam 50 km yürüyüş yapmışımdır. Yürüyüş için çok ideal bir yer. Sülüklü Göl'ün büyüleyici güzelliğini görmek için mutlaka Davlumbaz Yaylası'na gidilmelidir. Herkesin hayatında en az bir kere görmesi gereken yerlerden biridir.

DAVLUMBAZ YAYLISI-KEŞFEDİLMEMİŞ GÜZELLİK

Davlumbaz yaylası, Sülüklü Göl’ün batısında yer alır. Bütün dikkatler Sülüklü Göl’e çevrilmesine rağmen, Sakarya’nın en güzel yeridir. Yöre halkı tarafından Dalımbaz olarak isimlendiren bu eşsiz güzellikteki yayla literatürde Zirve anlamına gelen ve Gürcüce olduğu sanılan Davlumbaz olarak bilinmektedir. Dokurcun’dan 10 km uzaklıkta, yaklaşık 1300 m yükseklikteki yaylada alabildiğine geniş piknik alanları bulunmaktadır. Sülüklü Göl’ün büyüleyici güzelli kuşbakışı olarak en iyi buradan görülür. Çoğunluğunu kayın, çam, köknar ve meşe ağaçlarının oluşturduğu ormanlarla çevrilidir. Yanınızda mutlaka, fotoğraf makinesi, dijital ya da video kamerası bulundurun. Aksi taktirde, eşsiz güzelliği görmek için tekrar gelmeniz gerekebilir. Düz, hafif ve dikey eğimli yeşil alanların bulunduğu, piknik yapmakla birlikte doğa yürüyüşü (trekking) için eşsiz bir yerdir. Gün boyu yürüyüş yapılsa bile yorgunluk hissetmezsiniz. Yaylanın en önemli özelliği çeşitli yerlerinde içme suyu olarak kullanılan çeşmelerin bulunmasıdır. Yaklaşık 30 yıl önce Dokurcun halkı tarafından Soğuk su mevkiinden su getirilmiştir. İmece usulü ile getirilen su hattı 5 km civarındadır. Yayla evlerinin olduğu bölgenin dışında, Tavşanağılı, Alıçlı Konyak ve Karaçalılık adı verilen mevkilerde de çeşmeler bulunmaktadır. Çeşmeler altına oluklar yapılarak bölgedeki hayvanların su ihtiyacının giderilmesi de düşünülmüştür. Yaylaya gelir gelmez, bol oksijenin yanında kekik kokularını da hissedersiniz. Çünkü her tarafı kekikle doludur. Kekik toplamayı da ihmal etmeyin. Buraya gelirken mutlaka spor giyinmelisiniz. Ayrıca, hava şartları ne olursa olsun, yanınızda kışın giydiğiniz kazak gibi kalın giysilerden almayı unutmayınız. Yaylada, yayla evleri bulunmaktadır. Sütçülük ve besicilik için hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Taze tereyağı, yoğurt ve ayran her gittiğiniz evde ikram edilir. Yolu stabilize olmakla birlikte oldukça güzeldir. Her türlü vasıta ile rahatlıkla çıkılabilir. Yaylada, her yıl Temmuz ayının ilk Pazar günü şenlikler yapılmaktadır. Yöresel halk oyunlarının ve yöresel sanatçıların müzik ziyafeti verdiği şenlikte yöresel yemeklerin eşsiz lezzetini de tadabilirsiniz.

Dokurcun’lu olmam ve çocukluğumun büyük kısmı bu bölgede geçmiştir. Türkiye’nin ve Dünya’nın birçok yerini görmüş biriyim. Davlumbaz yaylasına her geldiğimde ayrı bir zevk ayrı bir haz alıyorum. Buranın güzelliği beni inanılmaz etkiliyor. Genelde bir yere birden fazla gidildiğinde insanlar sıkılır. Ama burası öyle değildir. Her gittiğinizde farklı bir lezzet farklı bir huzur duyacaksınızdır.

Davlumbaz Yaylasına Nasıl Gidilir?

İster İstanbul, ister Ankara istikametinden gelin, otabandan gelmeniz tavsiye olunur. Otobandan Akyazı-Mudurnu kavşağından çıktıktan sonra, Kuzuluk üzerinden Mudurnu Çayı boyunca Dokurcun’a gelinir. Dokurcun, içerisinde Mudurnu deresini geçtiği çok güzel bir yerdir. Çınar ağaçları altındı su şırıltılarının eşliğinde yörenin kaynak sularından demlenmiş tavşan kanı çay içtiğinizde yol yorgunluğunuz gidecektir. Dokurcun içerisinden sağa sapılır, sırasıyla Yeniköy ve Habibler Mahallelerinden geçtikten sonra, başlangıçta meşe ağaçları ile kamplı ormanlar içerisinden geçerek kayın ormanları içerisine dalarsınız. Dokurcun’dan sonra yaklaşık 10 km stabilize yol vardır ve yolculuk yarım saat sürer. Yaylaya vardığınızda karanlık bir mağaradan çıkmış sanki ve güneşi ilk kez görüyormuş gibi hissedersiniz. Yaylaya adımınız attığınız ilk yere Doruk adı verilir. Doruk’a vardığınızda mola verip yaylanın güzelliklerini doyasıya seyretmeniz gerekir.Yaylaya ayak basar basmaz mis gibi kokan kekik kokuları eşliğinde uçsuz bucaksız yeşillik alan ile kaplı Davlumbaz yaylasına ulaşırsınız. Doruk’tan sonra araba yolunu takip ederek 2 km sonra şenliklerin yapıldığı bölgeye ulaşırsınız. Burada tek tük kayın ağaçları vardır. Etrafında ve alt kısımlarında yayla evleri vardır. Yaz boyunca yaylada kalan koyunculuk ve sığırcılık yapan yöre insanları size kucaklarını sımsıcak açacaktır. Sizlere her konuda yardımcı olacaktır. Hiç çekinmeden iletişim kurabilir, ihtiyaç hissettiğiniz her türlü konuda seve seve sizlere destek verirler.

Ne Tür Aktiviteler Yapılır

Davlumbaz yaylası, resimlerden de görüldüğü gibi yemyeşil ve kısmen ağaçlarla kaplı bir bölgedir. Herhangi bir ağacın altında mis gibi kekik kokular eşliğinde mangal yapabilirsiniz. Hamak kurup uyuyabilirsiniz. Yürüyüş yapabilirsiniz. Özellikle, Sülüklü Göl’ün tepesinde ve Derindere kaşında eşsiz doğa güzelliklerini seyrederek yürüyüş yapabilirsiniz. Çim kayağı yapılabilinir. Futbol ve voleybol oynayabilirsiniz. Kısacası her türlü aktivitelerin yapılabileceği bir yerdir.

Özetle, Davlumbaz yaylası henüz keşfedilmemiş eşsiz güzelliğe sahip bir yerdir. Sizlerin keşfetmesini beklemektedir.

Yayla ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler bana ait olan 05332136014 telefon ya da drtutar@yahoo.com ile iletişime geçebilirler. Yayla ile ilgili çekilmiş harika resimleri bana ait olan http://web.sakarya.edu.tr/~atutar/ site den indirebilirler. Her yıl temmuz ayının ilk haftası yayla şenliği düzenlenmektedir. Gezenbilir ekibini bu sene burada görmek istiyorum.
Prof. Dr. Ahmet TUTAR
[/quote]

Ekli dosyalar

• davlumbaz10001.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 344
  • davlumbaz10001.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 309

Hocam merhaba ben Serkan Şen Sakarya Hendek'ten.Gezenbilir vasıtasıyla bir çok arkadaş edindik ve çok güzel geziler yaptık.Aşağıda belirteceğim topic Sakarya grubu olarak başlayan ve daha sonra gezilerimize iştirak eden arkadaşlarımızında katıldığı muhabbet köşemizdir.Bu topicten haberleşerek yeni geziler organize eder ve haberleşiriz.Sizide aramızda görmekten mutluluk duyarız...http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=44848.4940

Müjde!!!!!!!!!!!!!!
Davlumbaz Yaylası'na elektrik geliyor. Bundan sonra yayla daha da şenlenecek. Kamuoyu oluşturup yollarıda düzeltmemiz gerekmektedir.
Herkese iyi bayramlar.
Prof. Dr. Ahmet TUTAR

tartışılabilir. Kimisine göre iyi olabilir. Kimisine göre kötü olabilir. Eğer doğaya zarar vermeden, teknoloji ile doğayı birleştirirsen iyi olur düşüncesindeyim.

Daha önce elektriğin doğa harikası bir dağ köyüne sonradan gelmesine şahit oldum.. pek içaçıcı görüntüler değildi..
Umarım Davlumbaz Yaylası'nda eskiyi özleten şeyler olmaz.
Saygılar..

Bencede iyi birşey degil. Ama siz devamli kaldiginiz için size göre iyi birşey neticede buzdolabi ihtiyaciniz var.

Sülüklügöl' den Davlumbaz Yaylası' na yürüyerek iki defa gitmişliğim var. Gerçekten güzel bie yayla ...

Yayla'da sütcülük ve peynircilikle uğraşanlar var. Ayrıca, senenin 9 ayını hatta daha fazlasını orada geçirenler var. Onlar için önemli. Herkes, günübirlik ziyaret etmek istemiyor. Ailecek kalmak istiyor. Elektriğin getirdiği nimetlerden yararlanmak istiyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri