DANİMARKA-İSVEÇ

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan irmscher Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 136
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,880
Ynt: DANİMARKA-İSVEÇ

...

DSC 0805 2 001

Etiketler

edebiyatçı' Alıntı:
O coğrafyada bu güzellikleri görebileceğimiz zaman dilimi 2 ay bile değil. Geri kalan 10 ay soğuk ve gri bir hava. Yaşanacak değil gezilecek yer bence. Aslında her ülkenin diğerine göre iyi ve kötü tarafları var. Dört kıtada onlarca ülke gördükten sonra mutlak iyi diye bir yer olmadığına ve ülkemizin en yaşanılası yerlerden biri olduğuna karar verdim.Ankara Elmadağ'da kayak yaptıktan sonra geçen hafta güneş görelim diye Fethiye Bodrum taraflarına indik. Datça'da bademler çiçek açmıştı. Adım başı antik kentleri gezerken her köşesinde ayrı bir iklim ayrı bir tarih olan bu topraklara bir kere kadar hayran oldum. Senede birkaç defa dünyanın güzelliklerini görmeyi ama yine ülkemde yaşamayı isterim.

Evet haklısınız. Bugün yaptığım yolculuk sırasında bir kez daha anladım, Türkiye dünyanın en güzel birkaç ülkesinden biri. Ah birde kıymetini bilebilsek.

BTB_Wild' Alıntı:
Evet haklısınız. Bugün yaptığım yolculuk sırasında bir kez daha anladım, Türkiye dünyanın en güzel birkaç ülkesinden biri. Ah birde kıymetini bilebilsek.
söyledikleriniz dogu ama bu mükemmel coğrafya ne yazık ki yanlis milletin elinde. Hele istanbul tam olarak yanlis millette. O nedenle Türkiye de yaşamamak içi onlarca neden sayılabilir. Edit:türküm ve ist. Da yasıyorum.

KALMAR : Isvec in dogu kiyilarinda bulunan 40bin nufuslu bir sehir , netden buldugum bilgilere gore tarih de cok onemli bir sehir olmus uzun sure , su anda kendi halinde , sessiz bir kasaba havasinda , oyle bir ortam varki , sanki evinizin arabanizin kapilarini acik birakip gitseniz kimse ne arabaniza girer ne de evinize

Kalmar da belli basli gorulcek yerler Kalmar Kalesi , Kalmar Katedrali ve yine buraya yakin olan merkezdeki alisveris caddeside turistik bir bolge , ben daha cok sehir zaten kucuk oldugu icin fotograf amacli butun ara sokaklara daldim , saatlerce yurudum zevkle bu sehirde , fotografciysaniz , seviyorsaniz , Kalmar dogru adres

Bunun disinda yine gidilebilecek Kalmar muzesi ve yine birseyler icip oturabileceginiz kucuk bir limani var.

Baska bir ozellikleride Isvec futbol 1.liginde oynayan takimlari Kalmar FF , takim yakin gecmis senelerde mutevazi kadroyla sampiyon olmus , takimi kahraman olarak goruyorlar , her yerde formalari ve takimin urunleri satiliyor .

Kalmar kiyilarinin hemen karsisi Oland , Oland sanirim Isvec in ya en buyuk yada 2. en buyuk adasi , (birde ayrica Gotland var) . Kalmar la Oland arasinda sadece mesafe olarak bir kopru var . Muazzam bir kopru , bu kopru ayni zamanda Avrupa da ki 2. en buyuk kopruymus , 1.side Isvec i Danimarka ya baglayan Oresund Koprusu

Benim aslinda esas amacim Oland i gezmek , Oland a gecmeden once de Kalmar da kalip , ertesi sabah erken saatde Oland a gecerek butun gun adayi gezmek istiyordum , o yuzden Kalmar a da ogleden sonra vardigim icin , Kalmar da bir otel ayarlayip bir gece bu sehirde yattim , son olarak Kalmar i kesinlikle cok begendim ve sevdim .

Kalenin bir bolumunde nikah da kiyiliyormus , gitigimde de basit ama cok guzel bir nikah toreni vardi .
2. fotoda da nikah toreninden ayrilan davetliler :smiley: Isvec in ne kadar refah ulkesi yada gelismis oldugunu gosteren en guzel cektigim fotograf bu herhalde , bu davelileri gorunce aklima daha once okudugum bir soz gelmisti ; Bir ulkenin ne kadar gelistigini fakirlerin araba kullanmasi degil , zenginlerin metro ve otobus kullanmasi gosterir .

DSC 0943 2 001

DSC 0953 2

Ertesi gun Oland Koprusu nden geciyorum , Oland doga harikasi bir ada , cok turistik bir yer ve Isvec de karavancilarin favori bolgesi de bu ada , Oland da ne kadar mutlu oldugum simdi aklima geldi ama su anda saat 00.42 yatmam lazim :smiley: herkese iyi geceler ...

DSC 0964 2 001

DSC 0966 001

DSC 0972 2 001

DSC 1161 001

OLAND , Isvec in 2. en buyuk adasi , Isvec in dogusunda , Kalmar la karsi karsiya olan adayi , Kalmar a Oland Koprusu bagliyor.

Ada tam bir doga harikasi , yesilin her rengi burda mevcut , bu konuda hatda adanin guney kismi UNESCO tarafindan koruma altina alinmis ve dunya miraslari arasina girmis ...

Ayrica yine adanin guneyinde 1500lu yillara dayanan bir koyun kalintilari var , cok turistik bir yer . O donemki hayat canlandirilmis kalintilarin ustunde , gidenin mutlaka gormesi gereken bir yer

Oland koprusunden gectikten sonra adada kuzeye devam ederseniz hemen cok yakin mesafede adanin baskenti Borgholm e ulasabilirsiniz . Burasida canli , hareketli ve turistik bir sahil kasabasi

Bunun disinda kuzey ve guney sahillernde cok guzel plajlar var , iyi hava yakalarsaniz cok sanslisiniz bana denk gelmedi malesef ,

Ayrica adanin en buyuk ozelliklerinden biriside karavancilarin ana ussu olmasi , ada da ki araclarin yarisindan fazlasi karavan desem abartmis olmam herhalde , kamp icin zaten muhtesem bir yer Oland , Isvec de karavancilarin en populer mekaniymis ada .

DSC 0985 2 001

DSC 0995 2 001

DSC 0992 2 001

DSC 1050 2 001

DSC 1042 2 001

Adanin guney kismindaki sehirlerden Morbylanga

Ada dan ev almak kolay degil , burda para sokmuyor :smiley: Isvec de ki kanuna gore , Oland dan ev alabilmeniz icin , 3 nesil oncesine kadar herhangi bir akrabanizin Oland da ev sahibi olmus olmasi gerekiyor , dolayisiyla isteyen her Isvec vatandasi dahi burda ev sahibi olamiyor .

DSC 0999 2 001

DSC 1003 2 001

DSC 1005 2 001

DSC 1034 2 001

DSC 1031 2 001

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR