DANİMARKA-İSVEÇ

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan irmscher Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 136
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,797

irmscher

Kamp II
Yer
İstanbul-Ataşehir
2011 yazında tek başıma yaptığım bir geziydi .

Rotam şu şekildeydi ; İstanbul-Kopenhag THY gidiş-dönüş uçuşum ve

Kopenhag Havalimanı ndan kiraladığım araç ile ;

DANİMARKA (Helsingor)
İSVEÇ (Malmö,Varberg,Göteborg,Jönköping,Kalmar,Öland,Helsingborg) şehirlerinde kaldım ve gezdim .

Araç kiralamaya fazladan gün ödememek için , ilk 2 gün araç kiralamadan Kopenhag da kaldım ve şehri gezdim , ayrıca bir günde yerel bir tur şirketinden satın aldığım turla günübirlik Helsingor a gittim . 3. gün sabah erken saatlerde tekrar havalimanına gidip araç kiraladım ve araçla İsveç e geçtim , bundan sonraki geziyi Kopenhag-İstanbul dönüş uçuşuna kadar arabayla yaptım .
Gittiğimde Temmuz sonu olmasına rağmen , toplam 8-9 gün kaldım ve 2 gün yağmur gördüm , 2-3 gün güneşli diğer 2-3 günde parçalı bulutlu geçti . O bölgede güneşli , sıcacık bir hava bulmak çok zor , yazın gitseniz bile yinede iyi bir hava için biraz şansada ihtiyaç var .

Etiketler
Ynt: DANİMARKA-İSVEÇ

Merhaba öncelikle gezinizi paylaştığınız ıcın teşekkürler. O bölgeye ilk gidişiniz mi? Dil sorununu nasıl çözdünüz, ingilizcemi? En önemlisi vize bilgileri detaylıca paylaşılmasının bu kısmını? Son olarak tavsiye edermişnz?

delidolu40' Alıntı:
Merhaba öncelikle gezinizi paylaştığınız ıcın teşekkürler. O bölgeye ilk gidişiniz mi? Dil sorununu nasıl çözdünüz, ingilizcemi? En önemlisi vize bilgileri detaylıca paylaşılmasının bu kısmını? Son olarak tavsiye edermişnz?

Merhaba , tesekkurler

Oncelikle bu gezi ile ilgili bir cok detay ve bilgi paylasacagim fotograflarla beraber , daha sonra tekrar bir goz atarsaniz bir cok konuda yardimci bilgiler paylasmaya calisacagim size bir fikir verir diye dusunuyorum . Sorulariniza gelirsek :

Ben ingilizce konustum hep , soyle soyliyeyim , Danimarka da ve Isvec de benim konustugum herkes iyi duzeyde ingilizce biliyordu . Kendi aralarinda kendi dillerini konusuyorlar genelde ama herkes en az orta duzeyde ingilizce konusabiliyor.
Vize yi sormussunuz , ben vizeyi Italya dan almistim daha kolay oldugu icin ( konsolosluga gorusmeye gitmeme gerek kalmadigi icin , araci bir seyahat acentasi vasitasiyla )
Bana giderken bazilari : giris yapamazsin , once Italya ya girmen lazim , Italya vizesi ile ilk olarak Danimarka ya giremezsin sorun cikar vs. gibi seyler soylediler ama acikcasi bana sacma geldi hic sorun cikacagini dusunmedim , ve oylede oldu pasaport kontrolu gecmem 2dk surmedi , gorevli direk damgayi vurdu gectim , herhangi bir soru dahi gelmedi . Schengen vizeniz varsa herhangi vir ulkeden girersiniz demek isteyecegim sikinti olmaz %99
Danimarka dan Isvec e gecerkende sadece bir polis arabaya disardan bakip eliyle gec isareti yapti , herhangi bir sinir kontrol vs. yok pasaport bile gostermedim . Isvec den Danimarka ya geri donustede ayni sekildeydi .
Son sorunuz ile ilgili detayli yazacagim , kesinlikle tavsiye ederim iki ulkeninde gezilmesi gorulmesini , Iskandinav ulkeleri dunyanin en guvenli ulkeleri , medeniyetin zirvesi ve doga harikasi , fakat benim fikrim mutlaka bu ulkeler sahsi arabayla gezilmeli , sehirler cok guzel ama esas guzellikler sehirler arasi yollarda , daglarda , ormanlarda , gozlerinize inanamayacaginiz guzelliklerle karsilasirsiniz , ulkemize gore daha pahali ulkeler son olarak

Baska bir soru yada merakiniz olursa yine yardimci olmaya calisirim

Gorusmek uzere , iyi aksamlar ...

merhaba,
yanıtlar için teşekkür ederim. bir şey merak ediyorum; danimarka ile isveç arası karayolu-köprü mü? yoksa deniz yoluyla feribot vs. ile mi, bağlanıyor. hatırladığım kadarıyla arada bir deniz mevcut. bu geçiş nasıl oldu?
italyan konsolosluğuna gitmedim demişsiniz ama tahmin ederim ki, daha önceden aldığınız çok sayıda vizeniz ya da schengeniniz var.
aksi halde bu kadar kolay olurmuydu bilmiyorum?

İyi günler
Sy Altay
Daha önce paylaştığınız gezi notlarınızı takip etmiştim.
Danimarka ,İsveç gezinizin notlarını ve resimlerinizi merakla bekliyoruz.
Saygılar

delidolu40' Alıntı:
merhaba,
yanıtlar için teşekkür ederim. bir şey merak ediyorum; danimarka ile isveç arası karayolu-köprü mü? yoksa deniz yoluyla feribot vs. ile mi, bağlanıyor. hatırladığım kadarıyla arada bir deniz mevcut. bu geçiş nasıl oldu?
italyan konsolosluğuna gitmedim demişsiniz ama tahmin ederim ki, daha önceden aldığınız çok sayıda vizeniz ya da schengeniniz var.
aksi halde bu kadar kolay olurmuydu bilmiyorum?

Merhabalar ,

Evet dediğiniz gibi , Oresund Köprüsü nden geçtim . Bir ayağı Kopenhag , diğer taraf Malmö . Kopenhag Havalimanı ndan çıktığınızda şehir merkezi yönünün aksine giderseniz direk köprüye giriyorsunuz . Geçiş ücreti araçla 40€ , bunun dışında yine köprüden trenlede geçebilirsiniz . Ayrıca daha kuzeyde Helsingor(Danimarka) dan Helsingborg(İsveç) a da feribotlarla geçiş yapabilirsiniz .
Vizeye gelince , tahmin ettiğiniz gibi daha önce aldığım schengen ler vardı . O bir referans oluyor tabiki , fakat daha önce schengen almamış olsanız bile , bordrolu çalışansanız , ya da hesabınızda 30-40bin tl(daha az bir rakamda olabilir) gösterebilirseniz , sıkıntısız çıkar vizeniz , diğer durumlar ; emeklilik , çalışmayan vs. hakkında pek bilgim yok . Bu gunlerde en kolay alabileceğiniz schengen İtalya dır onu net söyleyebilirim .

İyi günler , görüşmek üzere

GENEL OLARAK DANİMARKA VE İSVEÇ :

Öncelikle genel izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. İskandinavya ülkeleri dünyada refah seviyesinin en üst düzeyde olduğu ülkeler ve gerçekten insan içine çıktığınız anda bunu toplum kültürü davranışlarından , insanların birebir ilişkilerinden , yaşayış tarzlarından hemen görüp hissediyorsunuz .Bu ülkeler Well Fare economy sistemle yönetiliyor. Yani halktan çok ağır vergiler toplanıyor fakat bu vergiler fazlasıyla halka her türlü hizmetle geri dönüyor. Hatta durum şöyleki ; Bu ülkelerde seçim zamanı bir parti lider derseki ; vergileri azaltacağız ! o lider yuhlanır. Burda düzen bu şekildedir , çünkü herkes bilirki verdiği en iyi şekilde geri dönecektir. Ben Danimarka ve İsveç in bir kısmını gördümki , Finlandiya ve Norveç in dahada güzel daha da düzenli olduğu söyleniyor ama daha iyisi nasıl olur açıkcası hayal edemiyorum .

Danimarka ve İsveç olarak ayırmayacağım , ikisinde de durum aynı toplumsal ve insani değerler olarak , coğrafi olarak İsveç daha çekici ve çok daha güzeldi benim için
Benim gördüğüm bu ülkelerle aramizdaki en büyük fark ; insanlar arasında bir ekonomik seviye farkı yok , sınıf farkı yok , varsa da bunu hissetmezsiniz kolay kolay , anlayamazsınız . Ulkede sanki herkes eşit aynı parayı kazanıyor . Bu aslında kültür ile de çok ilgili , insanlar takım elbiselerle işine bisikletle gidiyorlar , hatta bir düğün sonrası insanların evlerine üstlerinde smokinler , bisikletlerle evlerine döndüklerini gördüm . Bu bizde ; kim hangi lüks arabayla gelicek yarışı halinde oluyor genelde ...
Bizim aslında hep batıyı taklit ettiğimiz söylenir ama kültürümüzün , davranışlarımızın kökünde hep arap kültürüne yatkınlık var.
Hava atmayı seviyoruz , hatta çoğumuz için çok çok önemli birşeydir , açlıktan ölsekde havamız bozulmamalıdır . Aylık 1.000 tl kazanan çaycı napar ne eder 1.500 tl lil iphone u alır , yada aylık 4.000tl kazanan birisi yine napar ne eder 150.000 tl lik BMW yi alır , benim düşüncem , bizim kültürümüzdeki bu tüketim hastalığı , hava atma yarışı , herkesin kendini olduğundan daha üstün gösterme sevdası , daha sonrasında çoğu insanı mutsuzluğa , borçlara , bunalımlara ve genel olarakda toplumu sevgisizliğe , nefrete sürüklüyor . Umarım bir yerde bu döngü bozulur . Sonuç olarak söylemek istediğim ; bu ülkelerde durum tam tersi

Adamlar hava atmak nedir ?! bunu bilmiyorlar bile , böyle bir kavram yok lugatlarında , çok sade , basit ve %0 stres oranıyla , dunyanın en mutlu insanları olarak yaşıyorlar . En fazla kullanılan ulaşım aracı bisiklet , araçlar hep eski model yada ekonomik araçlar ama hepsi bakımlı , pırıl pırıl ... adam onu sadece ulaşım için kullanıyor , bir zenginlik sembolü yada hava atmak için değil , lüks araçlarda var ama tek tük ... zaten arabayada ihtiyaç yok , toplu taşıma , ulaşım araçları en iyi seviyede
Bu ülkelerde güvenlik sıkıntısı yok , belkide yeryüzündeki en güvenli ülkelerdir . Bu yüzden haliyle , çok fazla polisde göremezsiniz , çünkü ihtiyaç yok .
Bir iki ufak örnek vermek istiyorum ; yolculuğum kabus gibi başladı aslında , Kopenhag Havalimanı na indiğimde , limandan ayrılıp taksiyle otele gittiğimde , yanımdaki küçük çantanın olmadığını farkettim . Çantanın içinde yüklü ölçüde diyebileceğimiz para ve pasaportumda var , büyük bir telaş ve üzüntü içinde tekrar taksiden inmeden havalimanına döndüm , bunalımdayım :smiley:) bulamazsam direk Türkiye ye dönmek zorunda kalıcam ama psaport da yok nasıl dönücem bilmiyorum , ve havalimanında bir tane polis bulamadım 1 saat boyunca :smiley:) çünkü saat geceyarısı 01.00 ve sorduğumda aldığım cevap ; şimdi bulamazsın bekle sabah gelirler , oldu . Güvenlik bu boyutlarda
Çantayı merak eden varsa , havalimanında çalışan bir türk ; Konyalı Osman abi sağolsun , güvenlikten birilerini buldu ve onlarda direk çantamı eksiksiz şekilde getirip teslim ettiler , o an dünyanın en mutlu insanıydım herhalde :smiley: Osman abi den de daha sonra bahsedeceğim ...
Başka bir örnek ise ; orda olduğum dönemde Fc Copenhagen-Shamrock Rovers şampiyonlar ligi ön eleme maçına gittim , uefa kupasını aldığımız Parken Stadını da görmek istiyordum :smiley: sanki bir tiyatro yada opera ya gider gibi maça girdim , seyrettim ve çıktım :smiley: gerçekten büyük kültür farklarımız var , ve maçta gördüğüm yine çok çok az sayıda polis vardı , uluslararası bir maç olmasına rağmen

İnsanlar çok yardımsever , ben inanmıyorumki bu ülkelerde birinden yardım istediğinizde size yardım etmesin yada hatta tebessüm etmesin :smiley: mümkün değil , işini gücünü bırakır size yardım eder , ellerinden geldiği kadar işiniizi çözerler ,

İsveç te Jönköping e yaklaştım , göl kenarı cennet bir şehir , oteli bir türlü bulamıyorum , yanlış yollara girip hep aynı şehirlerarası yola çıkıyorum , bir benzinceye girdim . Kasa da duran bir kişi ve önünde ödeme yapmak için bekleyen 3-4 kişi vardı , sırada bekliyorlardı . Ben birşeyde almadığım için direk atladım , oteli sordum . Adam bir saniye diyerek , onundeki pc den bir harita açtı ve printer den haritanın çıktısını alıp , daha sonrada harita üstünde bana izleyeceğim yolu çizdi . Bunları yapması yaklaşık 5dk sürdü , bu esnada sıradakilerde ellerindekilerle , tebessümle bana baktılar ve sabırla beklediler .
Malmö de arabayı parkettim , fakat her yerde parkmatikler var , burdan bozuk paralar atarak park ucretini ödüyorsunuz , ödemezseniz plakaya ceza gelebiliyor. İlk defa parkmatik den ödeme yapıcam fakat beceremedim , yanımda bozuklukta yok , sabah sporu yapan , kan ter içinde kalmış 80 li yaşlarda ama gayet dinç görünen bir amcayı durdurdum . Adam nefes nefese , biraz çekindimde sorarken ama etrafta o an kimse yok , amca gayet güleryüzlü allahtan , bu kağıt parayla olmaz dedi , bozdurmamız lazım , yoldan geçen bi arabayı durdurdu , ona durumu anlattı , o da gülümsüyor :smiley: bunlar hep gülüyorlar böyle , durdurduğumuz adamda bozuk varmış allahtan , paramızı bozdu , otoparkı ödeyip fişi aldık , kaç saat kalacaksanız o kadarlık ödeme yapıp , fişi de aracınızın görünecek şekilde ön konsoluna bırakıyorsunuz , böylelikle kontrol amaçlı dolaşan görevli sizin fişinizi ve ödeme yaptığınızı görebiliyor . Bu amca sağolsun bana bu basit parkmatik sisteminide öğrettikten sonra , şuraya buraya ücretsizde bırakabilirsin diye tavsiye verdi , ve son olarak Welcome Sweden diyerek ayrıldı ve koşmaya devam ...
Bu anlattıklarım belki burda da olabilir , belki bizimde çok misafirperver insanımız var ama anlatmak istediğim ordaki genel hava , insanların rahatlılığı , mutluluğu , stres olmaması , en önemlisi orda hiç tehlikeli diyebileceğimiz yada dolandırıcı tarzda bir insanın olmaması yada ben 10 gün içerisinde çok kişiyle konuştum , sohbet ettim karşılaşmadım .

Bu bahsettiklerim belki çok basit olaylar , basit ama aslında çok önemli ve bir toplumun kültürünü , ruhunu ve mutluluğunu gösteren günlük hayat içindeki yaşanan basit diyaloglar ...

İki ülkede de yaşayan azınlık göçmenler var . Özellikle İsveç de Helsingborg ve Göteborg da afrikalılar , filistinliler ve iranlılar var. Fakat hepsi sisteme uyum sağlamış , onlarda hallerinden mutlu görünüyorlar .
Türk sayısıda fazla , burdaki enteresan olayda , Danimarka ve İsveç te yaşayan türklerin çoğunlğu , hatta hemen hemen hepsi , Konya lı :smiley: hatta thy bu yüzden Konya-Kopenhag seferleri başlatmış , ayrıca incelerseniz İsveç 3.liginde oynayan Konyaspor diye bir takım bile var. Babadan oğula , nesilden nesile hep gelip yerleşmiş , iş sahibi olmuşlar buralarda .

Danimarka ve özellikle de İsveç de doğa çok güzel , özellikle Jönköping ve İsveç in en doğusunda uzun bir ada olan Öland cennetten bir köşe , bu ülkelere tur şirketlerinle gidilmesine kesinlikle çok karşıyım . Tur şirketlerinin yaptığı programla buralara gitmek İstanbul a gelip sadece Şişli-Mecidiyeköy ü görüp gitmek gibi birşey , kesinlikle arabayla ülke gezilmeli , yoksa çok çok şeyler kaçırılır ....

KOPENHAG : Şehrin nufusu 1milyonun üstünde olsada , 100bin nufuslu bir şehir havası var Kopenhag da , kalabalık , stres , telaş ortamı yok kesinlikle . Huzur şehri Kopenhag , mutlu insanların yaşadığı yer gerçekten ...
Kopenhag Havalimanı ndan merkez 15 dk mesafede çok yakın , ben Kopenhag da Amager bölgesinde bir otelde kaldım , Amager de ki otel fiyatları merkez bölgeye göre biraz daha düşük , merkezede çoğunlukla yürüyerek gidip geldim . Onun dışında da otobüs kullandım . Zaten her zaman şehirleri yürüyerek gezmeyi seviyorum , sadece o zaman gerçekten gezip gördüğümü hissediyorum , fotoğrafda çektiğim için benim için en iyi seçim her zaman yürümek .

Kopenhag da belli başlı mutlaka görülmesi gereken yerler ;

Nyhavn : yeni liman , renk renk sıralı evler harika bir görüntü yaratıyor burada , bu evlerin önündeki sokak da da sıralı restaurantlar var cafeler var , yeni liman Kopenhag daki en turistik yer , burada mutlaka bir balık da yemek lazım , bizim ülkemizde hiç olmayan değişik balık çeşitleride mevcut , ayrıca burdaki fiyatlar yuksektir . Zaten genel olarak özellikle yeme içme konusunda Danimarka da , İsveç de bizden pahalı
Kopenhag a giderseniz , Nyhavn dan kalkış yapılan kanal turları var , bunlara mutlaka katılın , şehri çok ayrı bir açıdan görürsünüz , özellikle Kopenhaglı zenginlerin rezidans kavramı çok hoş , lüks evler ve süper tasarımlar , kapılarında da son model yatlar ...

Tivoli : Tivoli bahçeleri Kopenhag ın Disneyland ı , roller coaster lardan tutun , tiyatro gösterileri , cafeler , restaurantlar her türlü eğlence mevcut , burda tam bir günü de yiyebilirsiniz zamanın nasıl geçtiğini anlamadan yada vakit kısıtlıysa yine bir gezip fazla takılmadan da uğrarsanız keyifli olur ...

Stroget Caddesi : merkezde bulunan , Avrupa nın trafiğe kapalı en uzun alışveriş caddesi , aklınıza gelen bir çok ünlü markanın mağazaları mevcut , bir çok restaurant , fast food markaları ve cafe ler mevcut , sonunda çok güzel bir meydana çıkıyorsunuz , cadde boyunca ilginç şov yapan gruplarda oluyor , çok canlı , heyecanlı , şehrin kalbinin atdığı yer ...

Little Mermaid : Nyhavn a çok yakın sahil tarafında bulunan bu denizkızı heykeli şehrin ikonu olmuş , görmeden giden turist yoktur sanırım

Amalienborg Sarayı da görülebilecek yerler arasında , ayrıca eğer Galatasaray ı tutuyorsanız Parken Stadı nı da görmenizi tavsiye ederim , ne de olsa UEFA kupasını kaldırdığımız yer , maç olursa mutlaka gidin , tiyatro gibi maç nasıl seyredilir görmüş olursunuz
Bu yazdıklarım başlıcaları , bunun dışında tabiki tek tek burda yazma gereği duymuyorum ama bir çok görülebilecek güzel kiliseler , müzeler , alışveriş merkezleri mevcut ...

Ayrıca kanal turuna mutlaka katılın , ücreti sanırım 15€ gibi birşeydi , yaklaşık bir saat kadar sürüyor. Danimarka mimari dizaynı meşhurdur ve farklıdır , bu turda en güzel örneklerini yakından görmüş ve en güzel açılardan da fotoğraflarını çekme şansnı yakalamış olursunuz ( Opera House , The Royal Library gibi )

Danimarkalılar genelde çok yardımcı ve güleryüzlü insanlar , şehirde bisiklet kullanan çok sayıda insan var ve heryerde bisiklet yolu mutlaka var , hem yaya hem de araç kullanırken bisiklet yollarına çok dikkat edin ve her zaman öncelik verin , ihlal ederseniz sert tepki alabileceğiniz yegane durumdur , buna çok önem veriyorlar .

Kopenhag da çektiğim bir çok fotoğrafı paylaşacağım ...

Kaldigim otel bu bolgedeydi , Amager ...

DSC 0006up

DSC 0009up

DSC 0021up

DSC 0027up

DSC 0073up

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR