Dalış Ve Sinüzit ???

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Kekum3 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,403

Kekum3

Ana Kamp
Arkadaşlar merhaba. Bu konuda çok şey duyuyorum. Belki bilen vardır diye buraya yazayım dedim. Dalışın sinüziti patlattığını duymuştum. yurtta kalıyorum. Oda arkadaşım su altı okuyor. Oda aynı şeyi söylerdi hep. Bende de sinüzit var. Geçen doktora gittim. Randevu alamadığım için özele gitmek zorunda kaldım. Gelmişken bi sinüzite de baktırayım dedim. Abarttığım gibi bir şey yokmuş. Dalışla ilgili konu açtım. Doktor çok sert tepki verdi. KBB doktoruydu. Dalışta burundan gelen kan sinüzitin patladığına değil sinüzit duvarında oluşan çatlama sonucudur ve bu zararlıdır dedi. Kanın getirdiği bir kaç ta salgı olabilir dedi. Ama sinüzit patlayacak bir şey değil filan dedi. Aksine sinüziti daha da kötüleştirirmiş. Bugün arkadaşım dalıştan geldi. Ve bir arkadaşının burnundan kan gelmiş kulaklarından filanda. Kulakları kısmı ne kadar doğru bilmiyorum tabi. Hocalar sinüzitin patladı demişler. Bende dalışın sinüzite iyi geldiğini biliyordum. Ama doktor kafamı karıştırdı. Sizin bilgileriniz nelerdir bu konuda ?

Etiketler
Ynt: Dalış Ve Sinüzit ???

Merhaba,

Dalışlar sonrasında burundan sıvı gelmesi sünüşler deki dışarıya akmasıdır. Zararı yoktur. Aksine bence faydalıdır. Bir çok dalgıç doktor bu görüştedir. Sizin doktor sanırım konuyu yanlış anlamış. Kulaktan kan gelmesi ise tehlikelidir. Kulaklarda sorun varsa, denge kaybı varsa derhal dalış bitirilmeli ve uzman bir doktora başvurulmalı. Bu yüzden kulaktan kan geldiğini sanmıyorum. Sanırım burundan gelen sıvının bir kısmını kulaktan sanmış arkadaşınız. Başka sorularınız olursa cem@padiclub.com veya cem@paditurkiye.com adreslerine yazabilirsiniz.

Sinüzitten çok çeken birisi olarak, eğer gerçekten iyi geliyorsa, sırf bunun için bile dalış kursuna gidebilirim, dolayısıyla takip.

Sinüzitin oluşma nedeni burundaki yapısal bozukluk nedeniyle sinüs girişlerinin tıkanıp oksijensiz kalması ve oksijen sevmeyen mikropların o bölgeye yerleşmesi nedeniyledir. Öncelikle burnunuzda kayıklık, et, darlık vb gibi yapısal bozukluklar varsa onu cerrahi yöntemlerle düzelttirmeniz gerekecektir.

Anadolu'da acı kavun, cirit attıran gibi isimlerle anılan küçük tüylü bitkinin suyunu pamuklu çubuğa emdirip burun içine sürdüğünüzde deli gibi akıntı oluyor. Yalnız u sıvı oldukça zehirli! Hastanelik olanlar olmuş. Sinüsleri hatta içindeki iltihaplı dokuyu bile attırıyor. Benim canıma tak ettiği için geçen sene uyguladım ve faydasını gördüm. Eskiden ufacık bir grip bile sinüzite çevirir, akıntı nedeniyle o enfeksiyon boğaza sonra tekrardan sinüzite çevirirdi. Artık eskisi gibi sinüzit olmuyorum ya da çok hafif geçiyor.

Sayın Kekum istersen sana Amarikadan getirttiğim. Bir bitki gönderebilirim. Sinüs ve boğaz akıntısını anında kesiyor. birdahada akıntı olmuyor. üçret istemiyorum istersen tel acabilirsin.05349111234

zekierkal' Alıntı:
Sayın Kekum istersen sana Amarikadan getirttiğim. Bir bitki gönderebilirim. Sinüs ve boğaz akıntısını anında kesiyor. birdahada akıntı olmuyor. üçret istemiyorum istersen tel acabilirsin.05349111234

Selam
Bu bitkinin adı nedir merak ettim benimde sinüzütüm var.
Kasım sonu araık başlarında daldığımda ve 10 metrelere indiğimde o kışı rahat geçiriyorum. Ben serbest dalış yapıyorum.

Ben de aynı dertten mustaribim. Bitkiyi ben de merak ettim ;D

Bitkinin kapsül olanı ve damlası var. ben ikisinide getirttim. stoneroot .türkce olarakta irmik kökü fakat bu bitki Türkiyede bulunmuyor.Ama akıntısı olan arkadaşlara,bir tavsiyem akıntı bazen duruyor bayen akıyorsa.Akıntı yapan gıdayı bulun yani alerjiyi.Arkadaş denize giriyorum hem akıntı hemde kan geliyor diyor. Kan gelmesi tansiyonaun yükselmesi Genelde kangurubu O olanlarda oluşur.

SElamlar ve şifalar dilerim.Sn.Arkadaşlar bu konuda epey sıkıntı çeken biri olarak ,2 kere (1991 ve 2005 olamak üzere)ciddi manada yaklaşık 4 saat gibi süren kesme biçme dalma vs.operasyonları gecirdim.et vardı ,sinüs vardı aldılar hepsi okadar .çektiklerim ve ödediklerimle kaldım.BU acı kavun ,ebu leheb kavun u da derler,vs adları olan,bu zerzevattan da kullandım.2 günü aşkın bir sürrede gece gündüz ha bire aktı mendil istifa etti.rulo tv kağıdı taşıdım,tam ,ünüversite sınav zamanı ,neler yaşadım,şimdi gülüyorum.Allah bir daha o kötü halleri yaşatmasın.Dalmaya gelince de 5 metreye kadar indim acıdan dayanamadım sanki testere ile alından kesilir gibi dayanılmaz bir acı,hemen yukarı cıktım al atını ..başlarım dalmana dedim ve çıktım.Özetler isek bu bütün aktivite ve hareketlerden hiç bir fayda göremedim.Sadece Askerde ankarada idim 1.5 sene orada hava kuru olduğu için biraz faydasını gördüm.okadar.Ha birde ben koku da alamıyorum ,koku olmayınca TAt ta olmuyor.HAyat bazen iyi bazen kötü işte böyle.Yanız o KELEK denen amca ZEHİR dir biline dikatli olmak gerek soğuk ve ıslak sac durumu azdırıyor.Bendeki mevcudat bu kadar.iyi faylaşımlar ve şifalar dilerim.

Sinüzitler kötü durumdayken dalış yapmak son derece tehlikeli aslında.Sizde bilirsiniz kulak-burun birbirine bağlı. dalış esnasında herhangi bir tıkanıklık yaşanırsa özellikle iniş sırasında, orta kulak iniş barotravması yaşaya bilirsiniz. İşitme kaybı, vertigo(denge sorunları) ve tinus (sürekli devam eden kulak çınlaması) hastalığına yakalanabilirsiniz. Çünkü tıkanıklık varken ( ki bu tıkanıklığı basınç altına girmeden hissetmeye bilirsiniz) dalış dengeleme sorunlarına yol açacaktır. Bende şuan işitme kaybı ve kulak çınlaması var ve malesef geri dönüşü ve tedavi yok. Ama şu da bir gerçek eğer yapabilirseniz sinüzitler boşalıyor. Ben her dalış öncesi şunu yaparım: 15 dakika boyunca burundan aldığım deniz suyunu genizden çıkartırım (eziyeti tam bir facia) bu biraz sinüslerin yumuşamasını sağlıyor sonra dalış sırasında tatlı sert zorlama ve sinüslerden baya bir kanla karışı sarı kahverengi sıvı geliyor ve ardından rahatlama tabi ki. Kazasız dalışlar.

kulaktan kan gelmesi tehlike çanlarının çaldığının hatta kısmen işin işten geçmiş olduğunun dalışa uzun bir vedanın gerektiğinin göstergesidir. ama dalışın sinüziti geçirdiği yanlıştır. sinüslerin açılarak sıvı boşalmasıyla rahatlama olur ama tamamen geçmez. bu sıkıntıyı çeken birisi olarak sürekli dalış yaptığım zamanlarda sinüzit ile bir sıkıntı yaşamıyodum ama dalışa ara verdiğim zamanlarda tekrar başlıyor. Geçenlerde TV'de bir doktor (kim olduğunu hatırlamıyorum) sinüzitle suyun, alnın soğuk kalmasının vs. bir alakasının olmadığını tamamen burunla ilgili fiziksel sıkıntılardan kaynaklandığını söylüyordu. çok da lanet bişey :smiley:

Sinuzitten muzdarip dalislar kademeli yapilmali.. Zamanlamasi iyi uygulanmis kulak acma yontemi ile ilk gun 5 metre altina inmeden 20 dakika suda kalinmali.. Kis ayinda dalinacaksa alni koruyan 7. Mm elbise kullanmak sinus kanallarini genisleterek rahatlama saglar. Mutlaka sinusler bogaza akacaktir ve burundan cikma egilimi gostererek maske altindan disari atacaksiniz.. Dalis bilincli yapilirsa faydasi vardir sinuzite. Ancak solunum yolu enfeksiyonlari olanlar icin tam iyilesmeden onermem. Tum bunlarin yaninda AFERIN - SINUS tabletten 1 tablet kullandiginizda viks etkisi gostererek akintiyi hissediyorsaniz kesinlikle sinuzit var demektir..

arkadaşlar eski bir dalış eğitmeni olarak (öğrencilik yıllarımda) dalışın sinüsleri açtığı doğrudur.
olayı basit bir fizik kuralıyla anlatmaya çalışayım;

sinüs boşluklarında oluşan (daha önce neden oluştuğu yazılmış sanıyorum) mukus tabakası sinüs boşluklarını doldurur fakat boşluklar kalır. siz misal 10 m ye dalış gerçekleştirdiğiniz zaman basınç deniz seviyesindekinin (deniz seviyesi 1 atm) 2 katı olur. gazlarda basınç etkisine bakacak olursak basıncı 2 kat arttırdığınızda gaz hacmi 1/2 oranında küçülür. dolayısıyla sinüslerinizdeki hava boşlukları yarı yarıya küçülmek isteyecektir ve bunu yapmak için küçülürken kılcal damarlardan çektiği eser miktarda kanla dolduracaktır (bunun için tabii zaman lazım bir dalıp çıkmakla olmuyor).
şimdi 10 metredeyiz neler oldu? sinüslerimizdeki hava yarı yarıya azaldı ve azalan hacim kadar kan ile doldu.
yukarıya çıkarken basınç tekrar yarıya düşecek ve sinüslerdeki hava tekrar 2 katına çıkarak eski halini alacak. ve bu genleşme esnasında kendine yer açmak için mukus ve kan karışımını sizin burnunuzdan çıkması için ittirecek.
yararlıdır, kandan korkmanıza gerek yok. önceleri sinüziti olan jet pilotları uçuşta baş ağrısına dayanamadıklarından uçuştan bir kaç gün önce dalış yaparak sinüslerini boşaltırlardı.

eğer kafanıza takılan bir şey olursa sormaktan çekinmeyin. iyi günler.

Arkadaşlar mayıs ta kaş ta 1 yıldız dalış eğitimi aldım kulaş eşitlemesini zamanında yapamadığım için kulaklarımda sıkıntı oldu sağ kulağım yüzde yetmiş su dolmuş sol kulak tahriş olmuş doktorun verdiği ilaçları kullandıktan sonra başka bir doktor a kontrol ettirdim sorun olmadığını tekrar dalış yapabileceğimi söyledi fakat özellikle sağ kulak ta uğultu var konuşmamı sanki beynimden yapıyorum aydınlatırsınız sevinirim saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri