dalış okulu tavsiyeleriniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mirayaçıkel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,722

mirayaçıkel

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,
ben dalış eğitimi almak isteyen bir meraklıyım. öncelikle dalış eğitimi alacak kişide hangi özellikler olmalı?
dalış eğitimini öğretmen olduğum için yaz tatilimde hem tatil yapabileceğim hem eğitim alabileceğim bir yerde almak istiyorum bu konuda yer ve kurs öneriniz var mı?

Etiketler
Ynt: dalış okulu tavsiyeleriniz

Tatil yerlerinde günü birlik dalış yaptiran yerlerden uzak durun.
Nereye tatile gideceğinizi yazmamışsınız ama size önerim Türkye Su Alti Federasyonu arayarak detayl bilgi alabilir, egitim veren kisileri denetleyen ve izin veren tek kurum olduğu için yonlendirmelerine kesin güvenebilirsiniz.

Sevgi ve Saygılar, kolay gelsin....

http://www.tssf.gov.tr/Default.aspx?lang=TR&type=home&page=15

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. bende günübirlik dalış yapmak istemiyorum benim için önemli olan başlangıç eğitimini ciddi bir şekilde almak. tatilimi buna göre ayarlamayı düşünüyorum yer çok önemli değil.

Güncel donanımlı dalış eğitim merkezleri linki...

http://www.tssf.gov.tr/Default.aspx?lang=TR&type=training&t=D

hem tatil yapıp hemde dalış eğitimi alabileceğiniz yer olarak Antalya'da beach parktaki yunus diving'i öneririm eğitimcisi çok tecrübelidir. cumhur tuğ ismi.

Öncelikle Merhaba,

Dalışa yeni başlayacak arkadaşlarımıza direk bir dalış okulu önermeden önce dalış sistemlerini tanıtmak isterim. Dünyada dalışı öğreten amacı sportif amaçlı dalışı öğretmek olan birden fazla sistem var. Bunlardan Dünya'da en yaygın olalı PADI dalış sistemidir. Ülkemizde ise TSSF'nin çeşitli dayatmaları nedeniyle CMAS'tır. Bu ikisinin yanında SSI ve diğer dalış organizasyonları da mevcuttur. Öncelikle bence verilmesi gereken karar hangi sistem olmalıdır.

PADI dalış sistemi hazırlamış olduğu kitapları, videoları, sunumları, sınavları ve şu an sayamayacağım eğitim dökümanlarıyla çok ilerdedir. Şöyle bir örnek vermek isterim PADI yıllarca alan testlerini yaptıktan sonra kendi dekopmresyon tablosunu bile geliştirmiştir (RDP). Padı'deki sertifika sitemini incelemek gerekirse. Alt taraftaki sıralama kullanılabilir temel olarak. Dive Master ilk profesyonel seviyedir bundan sonraki aşamalar eğitmenliklerdir.

1.Scuba Dİver
2.Open Water Scuba Diver
3. Advantage Open Water Diver
4. Rescue Diver
5. Dive Master

Yukardaki her bir kurs için ciddi bir teorik ve pratik eğitim söz konusudur. Ve buna bağlı olarak sınav uygulanır. Her bir seviyenin çok ayrıntılı kitapları vardır. Bu sertifika sisteminin eğitmenleri de merkezi sınav sistemine göre PADI tarafından görevlendirilen üst seviye eğitmenler tarafından yazılı ve pratik sınava 2 gün boyunca tabi tutulurlar. O yüzden bu eğitim sistemi Dünya'da en yaygın sistemdir.

CMAS sisteminin Türkiye üzerinde uygulanışına bakacak olursak. 3 Dalıcı sertifika seviyesi 3 te eğitmenlik seviyesi vardır.
Dalıcı seviyeleri
1. 1 Yıldız Dalıcı
2. 2 Yıldız Dalıcı
3. 3 Yıldız dalıcı

Şeklindedir. Bunlardan 1 ve 2 yıldız eğitimleri birbirlerinin tekrarı şeklindedir. 3 Yıldız ise eğitmen aisistanlığı gibi düşünülebilir.

Bu çok kısa özetimden sonra size önerim eğer yurt dışında da dalışlar yaparak bu hobinizi ilerletmeyi düşünüyorsanız PADI dalış sistemini seçmeniz olur. Eğer sadece ara sıra dalıp su altının tadına nadiren bakacağım derseniz diğer sistemi de seçebilirsin. Bence bir kere denediğinizde tutku olur . :smiley:

Dalış okuluna gelince bence daha çok dalış eğitmenini araştırın ve tanıyın çünkü önemli olan eğitmendir. Önerim olarak Kalkan'da Kamil Hoca (Dolphin scuba) Kaş'ta Baracuda Diving, Kemer'de Yılmaz Hoca 8 (Calipso Diving) olabilir. Eğer başka sorunuz olursa yanıtlayabilirim.

Bu pedi sistemini Türkiye de uygulayabilecek federsyondan başka bir sistem yokmu?

Ben 1yıldız brövemi Gökçeada da gökçeada dalış merkezinden almıştım su altı güzellikleriyle muhteşem bir yerdi. Dalış eğitimini veren hoca zıpkınla balık avı milli takımının da sporcusuydu ve bana göre gayet profesyoneldi tavsiye ederim.

Merhaba,

PADI eğitimini dünyanın her yerinde PADI eğitmenleri uygular. Sertifikalarını verebilir. Türkiye de de böyle. Sadece Türkiyede TSSF eğer dalacaksan birde dalıcı izin begesi yada en az CMAS 1 yıldız belgesi alman lazım der. Özetle siz eğer ben PADI sistemiyle dalmayı öğreneceğim derseniz PADI eğitmenine başvurmanız yeterlidir. Sadece Türkiye de buna ek olarak dalıcı izin belgesi almanız gerekir bunu zaten eğitmeniniz sizin için çıkartacaktır.

Bu neden Türkiye de böyle derseniz? Bu zaten halen tartışılan bir konu. Bunu değiştirmek için çalışmalar oluşumlar bile var.

yanıtlarınız için çok teşekkürler öncelikle. Gökçeada kulağa hoş geliyor ki zaten çanakkaleye yolum düşecek yaz tatilinde orayı listemde başa aldım ;)

Ynt: Dalış Okulu Tavsiyeleriniz

Merhaba arkadaşlar,

Konu dalış okulu tavsiyesi olunca bilgilendirme amacıyla bende başıma gelen bir olayı anlatmak isterim. 2011 yılı mayıs ayında kızıltoprak da Okeanos adlı bir dalış merkezinde 1* dalıcı eğitimi aldık. O tarihten bugüne iki senedir hala brövelerimizi alamadık. Defalarca konuşmamıza rağmen hiçbişey değişmedi. O zamanlar merkezin TSSF den lisansı yoktu ve başka bir dalış okulu aracılığıyla(KSM) bu eğitimi veriyordu. Kursun sahibi Taykurt, gerek bunu gerek başka şeyleri bahane ederek sürekli oyaladı bizleri. Bizimle aynı tura katılan birçok arkadaşında aylar sonra brövelerini alabilmiş olduklarını öğrendim.

Söylemek istediğim şey, kesinlikle uzun zamandır hizmet veren saygın dalış okullarınından hizmet alın ve hatta isim olarak verilen referanslara da dikkat edin. Mesela benim eğitim aldığım OKEANOS dalış merkezi adlı dalış okulunun ve sahibinin(TAYKURT) yanından bile geçmeyin. :mad:

Eğer Didim e giderseniz www.crocodilediving.com/ . Sahibi Mehmet Nebol dur,güvenli ve kaliteli bir dalış için tek geçerim.Alp.

Dalış eğitimi ciddi bir iştir.
TSSF nin onayını almış merkezlere yönelmek gerekir...

Dalış anında sigortanızın olması gerekir...
Bütün bunları eğtim aldığınız yer yapmak zorundadır.

Linki inceleyiniz....
http://www.tssf.gov.tr/Default.aspx?lang=TR&type=content&page=132

Nacizane bir şey söylemek isterim,Sinüzit ve kalp rahatsızlığının olmaması gerekiyor zannedersem.Bilgi olırken böyle bir durum varsa lütfen sorun.

Kurbağa Adam Dalış Merkezi Bahçeşehir.Tavsiye bende 1 yıldız sertifikamı burdan aldım.Cüneyt ÇAKIN hocam ve Selda SARPKAYA

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri