Dalış Elbisesi Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan toronto93 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,891

toronto93

Ana Kamp
Yer
edremit/balıkesir
1.84 boyunda 70-75 arası kilodayım.Dalış elbisesi arıyorum yardım edin.Dalış derken de zıpkınla dalıyorum ve nemrod 75cm classic kullanıyorum daha iyi bi marka varsa yardımcı olur musunuz?Küçük bir not:fiyat araştırması yapıyorum hemen almıycam yani cevaplarınızı bekliyorum

Nemrod champion 75

Etiketler
Ynt: Dalış Elbisesi Tavsiyesi

Dalış mevsimin, ve hangi denizde ne amaçla dalacağın elbiselerde etken faktör. Seçimini buna göre yapmanı tavsiye ederim.
Shorty, 3 mm, 5 mm, 7 mm, avcı, kamuflaj vs. vs.
Zıpkın merakın varsa ayrıntılı bilgi için www.zipkinci.com tavsiye edebilirim.

Merhaba,
Ben Mares iki parça elbise kullanıyorum ve çok memnunum. İçi havlu olduğu için kuruyken giymek bile çok rahat. Mares aynı modeli Formula markası adı altında üretiyor ve fiyatı gerçekten çok uygun. Formula'ya bakabilirsiniz çift parça için. Tek parça isterseniz de Cressi' yi önerebilirim. Çok kullanışlı ve rahat.

Zıpkın elbiseleri için ayrıca göğüs pad'i, güçlendirilmiş dizlikler, renk vs kriterler var diye biliyorum.

hangi mevsimde dalınacağının önemi var diye biliyorum. ben arkadaşların tavsiyesi ile Cressi shorty almıştım. geçen hafta Kerpe'deydik. arkadaşım Eftalya yıllardır dalıyor olmasına rağmen orada gitmemizden 2 gün önce gelen poyrazdan dolayı denizin soğuduğunu söyledi beraber daldık. ben hissetmedim ama o üşüdüğünü söyledi. benim shorty üstelik sadece 2.5 mm idi.

Zıpkın olmasa işin içinde, Tavsiyem Cressi Lontra 3modeli, 5mm, (uzun kollu) ve Lontra 3modeli, 5 mm shorty.

İnanılmaz derecede esnek bir malzeme, diğerlerine göre çok konforlu, ayrıca tek tek giyilebildiği gibi beraber de giyilebiliyor bu parçalar, o yuzden her suya gelir.

Ancak göğüs pedi yok ve diz destekleri plastik değil. O yuzden zıpkına elverişli olmayabilir.

Bir de bileklerdeki seal kısımları ile su geçirmez fermuar konforu inanılmaz arttırıyor.

bende iki parça halinde imoz kullanıyorum ama galiba kaliteli değil.Ben daha kaliteli bişeyler arıyorum.Gelibolu da denizcilik lisesinde okuyorum ve alıcam elbise her ortama uymalı diye düşünüyorum.Denizci olacağım için sürekli lazım elbise bana e birde dalış merakı var

üstadım verdiğin ölçülere göre sana L beden dalış elbisesi olur. Ancak ne amaçla kullanacağında önemli. Zıpkın avcılığı için kullanacaksan. Genelde avcı tipi denilen modelde kamuflaj deseni tercih ediyoruz. Zıpkın konusunda pek tavsiyede bulunamayacağım. 30 YTL yede zıpkın var 1.800 euro yada var. ancak elindeki zıpkın boyuna göre küçük 1,84 boy için en az 90 yada 110 luk zıpkın edinmelisin.

teşekkür ederim ugurerol benim bulunduğum bölgede fazla marka yok zaten öncelik apnea da buralarda ardından nemrod ve yılmaz deniz geliyor ama ben daha iyi bişey arıyorum hedefim büyük benim :smiley:

Zıpkınla dalış yapmaksa amaç.Avcı tipi kamuflaj elbise edinmelisin.Tüfek (zıpkın) konusunda saydığın seçeneklerin içinde en iyisi (bana göre) apnea.Tüfek boyuna gelince ugurerol arkadaşımızın dediklerine katılmıyorum.Kişinin boyuna ve kilosuna göre değilde avlanacağın meraya avlayacağın balığa göre seçim yapılmalıdır.

Sığ ve orta sularda 0.5-2 kg arası balık avlıyorsan 75-90 lık tüfek.
Orta ve derin sularda avlanacaksan 90-100-110 luk tüfek.(büyük balık için makara çok önemli)
Derin açık sularda büyük (çok büyük mesela akya) balık avlıyorsan 110 luk ve üzeri tüfek olmalı.
Taş altında avlanıyorsan 60 lık kısa tüfek olmalı.(taşların arasına tüfeği rahat sokabilmek için)

Aslında derinlik çok önemli değil avladığın balıkla alakalı tüfek boyu.
Yeni başlayacaksan ve genellikle su yüzeyi ve orta sularda avlanacaksan en uygun tüfek 75 lik olacaktır.

Kışın dalmak gibi bir niyetin ya da imkanın yoksa 7mm alma :smiley: Bende 7 mm Poseidon elbise var, çok rahat ama yazın giymek tam bir işkence oluyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.