Daihatsu Terios 1.3 ile 1.5 Arasında Yakıt Harcaması Hk.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zyzcrhm Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 65,474
Ynt: Daihatsu Terios 1.3 İle 1.5 Arasında Yakıt Harcaması Hk.

0-100 kavramı Terioslar için çok mantıklı değil.Bunlar sürat araçları değil

Ben bir düzeltme yapayım, 0-100 derken, 0-100km/s arasında, yani şehir içinde hızlanma fena değil demek istemiştim. Yoksa tam gaz basınca 0'dan 100'e kaç saniyede çıkacak çok umrumda değil gürültülü ve hantal olmadığı sürece. Bu hızlarda hantal değil, ama biraz gürültülü. 100'den sonra ise 5'e atınca nefesi kesiliyor. 4. viteste 100km/s ile giderken devir kaçtaydı hatırlamıyorum ama sanırım 3500'ün üzerinde biryerlerdeydi ve hali hazırda motor yeterince bağırıyordu. Devir yüksek deyip 5'e attım hızlanma kesildi. O noktadan sonra gaza sona kadar bassanız bile düz yolda hız sabit kalıyor.

Etiketler

Terios kullanma klavuzunda şöyle bir cümle buldum:

Daihatsu’nuzu dikkatli bir şekilde
izleyiniz
Daihatsu’nuzu bakım gerektiğini gösteren
görsel, performans ve ses işaretlerine karşı
kontrol ediniz.
Bazı önemli ipuçları aşağıda verilmiştir:
• Motor teklemesi, vuruntusu ya da sarsı
ntısı
• Önemli ölçüde güç kaybı
• Anormal motor sesleri
• Sıvı ya da yağ kaçağı (Klimada meydana
gelen su tahliyesi normaldir.)
• Egzoz sesinde meydana gelen değifliklik
• İnik lastik, viraj alırken ya da frenleme
sırasında fazla ses ya da dengesiz lastik
aflınması
• Düz bir yolda dümdüz giderken aracın
bir yana çekme yapması
• Fren performansı kaybı, fren ve debriyaj
pedalının aşırı yumuşaması, pedalın neredeyse zemine kadar inmesi,

fren sırasında aracın bir yana çekme
yapması
• Motor hararetinin sürekli bir flekilde normalden
yüksek olması
Bu koşullardan herhangi biriyle karşılaşırsanız aracınızı derhal bir Daihatsu bayisinde
kontrol ettiriniz.

Önemli kısmı kalın yazıyla işaretledim.

Diyeceksiniz bu hüsnü kuruntu motor 1.3 performansının düşük olması normaldir ama- bugün denediğim aracın debriyajı şaşırtıcı derecede yumuşaktı ve en dibe kadar sıkıca bastırmayınca geri vitese geçmiyordu.

Normalde debriyaj balatası eskiyince tam tersi olur diye biliyorum. Acaba 5. viteste hızlanmamasının bu durumla bir alakası olabilir mi?

Açıkcası bu konuyu çok bilmiyorum.
Ama alacağınız aracı bir servise gösterip iyice kontrol ettirebilirsiniz.
Benim Terios 74.000 Km deydi Debriyaj Baskı balatasını kontrol ettirdim,çok iyi durumdaydı.
Bu araçlar 105 bg ve dediğim gibi araziye daha yatkınlar,ani hızlanma ve deparları zayıf...
0-100 dediğiniz gibi çok seri gidiyor ama ondan sonra tepkileri zayıf.
TV 8 de 8.Etap programının Youtube daki Terios tesk yayınına bakarsanız benzer şeyleri söylüyor.
Daha önce de belirttiğim gibi
Daihatsu SAĞLAM-EKONOMİK VE KULLANIŞLI araç.
Kendinden beklentileri karşılayabiliyor.Ben ce bayanlar için ve Haftasonu hobi gezileri için de erkeklere çok güzel bir seçenek...
Selamlar.

http://www.youtube.com/watch?v=P7JLXJP_FsE

Bu araçlar 105 bg ve dediğim gibi araziye daha yatkınlar,ani hızlanma ve deparları zayıf...

Şu ana kadar biraz araştırdım, okuduğum yorumlar hep şu yönde: şehir içinde iyi, dağ bayır gezerken iyi, otobanda sürat yapmak yok... Sürat derken tabi herzaman gerekli değil ama mesela bu araçla istanbul TEM trafiğine girince ciddi sıkıntı olabilir. Onun dışında problem motor gürültüsünden ibaret yoksa ya sabır deyince 150km/s i görüyordur en azından kağıt üzerinde son hızı bu.

Aynen öyle Hocam.
Ben yıllardır Şirket aracı kullanırım,2012 yazında işten ayrılmak zorunda kaldım ve kendi aracım teriosu kullanmaya başladım.Şehirler arası yollarda ve Otoban da en fazla gördüğüm 140 oldu.rutin yolculuklarda 90-100...daha yukarısı rahatsız ediyor çünkü araççok bağırıyor.
Daha sonra hep sol şeridi kullanan ben en sağ şeride geçince krize girdim ve aracı satarak Suzuki GV aldım ama o da uzun yolda aynı.
Bir araç ya araziye uyumlu ya da yola biri arttıkça diğeri azalıyor.
E 5 te süzüle süzüle gidemezsiniz ama dağ bayır dere depe dümdüz gidersiniz.
Selamlar...

Bir araç ya araziye uyumlu ya da yola biri arttıkça diğeri azalıyor.
E 5 te süzüle süzüle gidemezsiniz ama dağ bayır dere depe dümdüz gidersiniz.

Evet benim 10dk'lık test sürüşünün sonucu da öyle olmuştu, o süre zarfında bunları anladım ama netice itibari ile araca alışabilir miydim onu pek anlayamadım. Her aracın artısı eksisi var ama bu biraz değişik, uzun süre kullanmak lazım emin olmak için o da pek mümkün değil.

1.6 motorlu suzukiler de böyleyse demek ki ya yüksek vergi dilimine takıldık kaldık, ya da bunlara bir şekilde alışıcaz. Şimdi dacia'cılar gelecek diyecekler bizim araç turbo dizel böyle dertleri yok, ama bu forumlardan izleyebildiğim kadarıyla onun da bambaşka dertleri var.

Selamlar,

ama...
Şunu da bilirim Suzuki ve Daihatsu kullananlar da kolay kolay vazgeçmezler araçlarından.
Yıllarca farklı suzuki ve Daihatsu kullanan kişiler tanıyorum.
Tüm forumları okuyun herkes aracına aşıktır bu da başka bir konu.
Ben ce pişman olmazsınız zaten her yer radar bene 220 kadranlı araç var ama ne ala şehiriçi 50-70 şehir dışı 99-119 gidiyoruz.
Biz 110-120 gideriz ama diğer araçlar dağ bayır gidemez...
Arkadaşımın aracında bir yazı vardı İngilizce:
BELKİ BENDEN HIZLI GİDERSİN AMA BENİM GİTTİĞİM HER YERE GİDEMEZSİN...
Umarım istediğiniz gibi olur.
Selamlar...

Şunu da bilirim Suzuki ve Daihatsu kullananlar da kolay kolay vazgeçmezler araçlarından.
Yıllarca farklı suzuki ve Daihatsu kullanan kişiler tanıyorum.

Elbet var bir sebebi, onu da gayet net anladım, daihatsu'lar toyota gibi sorunsuz suzuki'ler ise arazide öne çıkıyor. İkisinin de ötv'si normal seviyede, bu da önemli bir artı tabi.
Bu kadarı kafamda net ama işte karar veremediğim kısım ise öyle 10 dk'lık test sürüşü ile karar verilebilen türden birşey değil.

Neyse hayırlısı diyelim.
Bu arada iyi yıllar..

Sitede terios'unu 300bin km'ye kadar kullanan var mı?

Araçların motor ömrü arasındaki fark dikkatimi çekmeye başladı bunun aracın markası ile bir alakası var mı yoksa sadece kullanım şartları ile mi ilgili onu anlamaya çalışıyorum.

Mesela son okuduklarım
- sitede bir arkadaş 120 bin km civarı motor problemleri ile uğraşıyor (suzuki) -km orjinal olmayabilir ya da taşrada biryerlerde işten anlamayan bir ustanın eline düşmüş olabilir, bilemedim.
- sahibinden.com da 230bin km de motoru yapılmış terios var
- benim rav4 290bin'de hala sorun yok?

Nedir olay? sorunun cevabını az çok biliyorum da buna ilave araçlar arasında kalite farkı var mı varsa ne düzeyde onu anlamaya çalışıyorum.

Teşekkürler..

Siteye kayıtlı değil, fakat bir kaç ay önce yetkili servise bakım için gittiğimde 350.000 km ' de yeni kasa Terios ' u olan biriyle tanıştım. Periyodik bakıma gelmiş, biraz konuştuk herhangibir problem olmadığını söyledi. Adam gittikten sonra ustaya da araçta herhangibir problem olup olmadığını sordum. Usta saat gibi, hiçbir problemi olmadığını söylemişti.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR