Daihatsu Diff Lock

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nuhro Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,959

nuhro

Ana Kamp
Yer
istanbul
siteye yeni üye oldum çok başarılı ve çok faydalı bilgiler var.4yıldır 97 model daihatsu ferrozam var.aracımdan son derce memnunum.fakat çok araştırmama ve arb(usa) firamasına kadar yazışmama rağmen aracıma difflock bulamadım.bu konuda bilgisi olan varsa paylaşmak isterim.bu arada jipin arka makaslarına takviye yaparak ve ön torsionları kaldırarak 10 cm yükselttim.ve kendi çizdiğim çelik tamponun içine 3500 kg li t-max vincide koydum artık çoğu yerlerde kalmıyorum.fakat kumluk arazide lastiklerim mtr olmasına rağmen 1 kez batmıştım(çünkü kum çok koftu ve ıslaktı) vinci tutturacak bir yer bulamadım.daha önce discovery tv de setrettiğim bir defender da aynı şekilde kumda batmış ve kuma sapladıkları bir aparat sayesinde kendisini çekip çıkarmıştı.bu aparat hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.şimdilik sağlıcakla kalın..

Etiketler
Ynt: Daihatsu Diff Lock

Bende vincim sayesinde kilitli diferansiyel eksikliğini pek hissetmedim ama kış şartlarında arabamı deneyemediğimden daha tam olarak ihtiyacım olup olmadığını kestiremedim. Daihatsu'nun merkez servisine mail atmıştım günler önce L.S.D. (kısmı kaydırmalı diferansiyel kilidi) için, bugün faks yollamışlar. KDV hariç 2.516,30 YTL fiyatı var. Şu aralar çikma bir Feroza arka diferansiyeli veya 5,285 çevrim oranına sahip baska bir çikma diferansiyel arıyorum, bulabilirsem elle kumandalı %100 kilitlenebilir bir diferansiyel yapmayı deneyeceğim, başarılı olursam sizede bilgi veririm.

suzuki vitaranın ön porya kilitlerinin daihatsuya uyabilecegini söylüyorlar . dif lockda belki ufak bir modofikasyonla uyabilir. Ben zaman bulursam araştırıp söküp deneme yapacagım . Umarım başarıya ulaşırız zor ama

arkadaşlar suzuki aksiyon otomativ suzukinin ön porya kilitlerinim daihatsuya oldugunu söylüyorlar bu aşamada iyi haber sayılır. ama arka dif lock mekanik % 100 bulmak neredeyse imkansız benim bildigim hiç bir arabanın ki olmuyor. ferozayla yarışanlarda kilitsiz yarışmışlar. yabancı modifiye firmalarıda artık feroza dif lock üretmiyorlar ellerinde kalmış olursa sansınıza. Bazı yabancı forumlarda okudum kaynak atıyorlarmış o da geridönüşümsüz tabii
ferozada arka makaslı oldugu için tekerlek artikülasyonu oldukça zayıf sayılar bunu aşmak için arka makasın baglantı yerine bir aparat takıyorlar oldukça iyi bir fikir lakin türkiyede bulmak imkansız
bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim saygılarla ...

Feroza’mın ön akslardaki patlak körükleri değiştirirken poyra kilitleri de sökülüp elden geçmişti, benim araçtakiler el ile kilitlenen cinsten, kalın gresten dolayı takılı kalmış, sökülüp temizlenip uygun gresle toplandı, söküldüğünde inceleme fırsatı buldum, elle kilitlenen cinsi mekanik olarak çok basit, eğer tam çevrilip kilitlenmediyse tekere gelecek bir zorlamada dişlileri sıyırabilir, mecbur kalınırsa iç dişli tel erezyon yöntemiyle, dış dişlide frezede açılarak yeni bir dişli yapılabilir, tabii bunlara harcanacak zaman yeni bir porya kilidinden daha pahalıya gelebilir. İleride olurda poyra kilitlerim tamir edilemeyecek kadar bozulursa, poyraları söküp ön tekerleri sürekli aksa kavramış tutan basit bir flanşla sabitlemeyi düşünüyorum. Feroza’nın servis kitabında da “front axle outer shaft flange” olarak bu parçayı göstermiş. Bu durumda 2H de kullandığımda ön tekerler ön diferansiyelle irtibatlı olduğu için motordan tahrik almasa bile biraz daha yakıt harcamama neden olacak diye düşünüyor poyra kilitlerini fazla dert etmiyorum.

Frtaxleoutershaftflange

Feroza’da sadece sınırlı kaydırmalı diferansiyel seçeneği var, ben diferansiyeli sınırlı kaydırmalı olan şanslı azınlıktan değilim :( , ama Feroza’nın 37/7 veya başka bir deyişle 5,285 olan diferansiyel oranından çok memnunum, keşke diferansiyellerimiz kilitlenebilseydi de bu redüksiyon oranının verdiği avantajdan daha çok faydalanabilseydik.

Bahsettiğiniz makasların arkalarına takılan aparat aşağıda resimdekilermidir? bilemiyorum, ben Jeep’te uygulanmış resimlerini de buldum, aracın bir yanının yükselmesinden dolayı o taraftaki arka tekerin yer ile irtibatının kesilmesine biraz da olsa engel olabiliyor. Makasların arka tarafının biraz gezinmesine neden olabilir, aslında basit bir parça, yapılıp denenebilir. Hatta ani vuruntuları engellesin diye polyamid kullanmışlar, onun yerine poliüretan bile kullanılabilir, çok daha uzun ömürlü ve sessiz olur.

Teraflex

Teraflex1

Teraflex2

Teraflex3

Teraflex4

Teraflex5

Revolvers 1

Revolvers 2

terraflex in revolver shackle ı çok güzel birşey ama sanırsam üretilmiyor bizim için. eger yapan olursa bende bir tane siparış veririm size şimdiden.. Bu arada kasayı 4 cm yükseltip tekerlekleri dışarı almak istiyorum. bunun için flanş gerekli. Suzukininki oluyordur galiba nereden bulabilirim bunları. Offset jantta olabilir ama 2 inç flansh daha hoşuma gider ...

2 inch yani 50,4 mm flanş taktırmadan önce aşağıdaki resme bakmanızı öneririm

Tara0002

Eğer 2 inch'lik bir flanş koyarsanız jantınızla kampananın arasına, ön aksınıza, ön ask rulmanına, ön aks taşıyıcısına, ve daireler içindeki ön aks taşıyıcı bağlantılarına çok daha fazla yük taşıtırsınız, çünkü moment kolunu 50,4 mm uzatıyorsunuz ki o kısacık konstrüksiyonda bu ciddi bir mesafe ve momentden dolayıda ciddi bir yüktür. Ben sağ ön aks taşıyıcını 3 ay önce değiştirttim, daha önceki tamirde rulmanı iyi takamadıklarından yatağını genişletmişti, aks taşıyıcısına 700 YTL ödemiştim, yani 2 inch'lik bir flanşa takılmış tekerlerin güzel görüntüsü pahalıya patlayabilir bilesiniz. Ama genede flanş takmak isterseniz, ben Feroza'mı ilk aldığımda 30 mm genişliğinde bir flanş tasarlayıp çizmiştim, resmi aşağıda (isterseniz autocad resmini ve imalat açıklamasını gönderebilirim). Sonradan arabayı ve servis kitaplarını inceleyince 30 mm'ninde tekeri taşıyan sisteme yük getireceğini ve erken hasarlara neden olacağını düşündüm.

Spacer

Fakat OK-144 lastik takmak isteyince Niva'nın 16 inchlik jantlarını uymayan ofsetinden dolayı Feroza'ya uyarlamak zorunda kaldım, Niva jantlarının orta göbeklerini kesip CNC torna ve dik işleme merkezinde 6 tane jant yaptım, Orta göbeği tasarlarkende 20 mm daha dışarda duracak şekilde tasarladım. Bu sebepten ilk başta tasarladığım ve takmayı pek istemediğim 30 mm lik flanşı yapmama gerek kalmadı. Jantları yaparken çekilmiş resimleri aşağıdadır, Niva jantını Feroza'ya uyarlamak isteyenin yardima ihtiyacı olursa daha detaylı bilgi verebilirim.

Jant3

Jant2

Jant4

Jant1

Jant5

o zaman ofset jantta sorun yaratabilir ama flansh kadar degil herhalde. Suzukinin offset jantı bizim arabalara olur diye düşünüyorum.
Acaba hazır satılan bir yer bulabilirmiyim.

Selam Forester,
Bu kadar parca imalati konusunda vakit harcadiginiza gore sanirim benim soruma da cevap verebilirsiniz. Ogrendigime gore vitaranin dif kilidinin uymamasinin sebebí, hadve genisliginin uygun olmamasi. bu durumda bu kilit uzerinde tadilat yapma ya da uymayan parca yerine sanayida imalat yapma sansi olabilir mi? Eger bu mumkunse baska alternetif olmadigi icin maliyeti de pek dusunmeye yer kalmaz.

İki tekeri birbirinden uzaklaştıracağınız her milimetre teorik olarak tekeri tutan bağlantı noktalarına olan momenti arttıracaktır, bu da oralara gelen yükün artması anlamına gelir, siz tekeri dışarı alma işlemini jantın ofsetini değiştirerekte yapsanız, araya flanşta koysanız etkisi aynıdır. İşinize karışmak istemem ama 2 inch'in yaratacağı yük fazla olur gibime geliyor, genede siz bilirsiniz.

Parça imalatı konusunda fazla zaman harcamışlığım yok, lise ve üniversitede makina okudum, 20 yıldır da makina üretiyorum, elimde oldukça geniş imkanlar var, bazen bir şeyleri yapmak zorunda kalıyorum. Kilitli diferansiyel konusunda çalışıyorum, niyetim manual olarak %100 kilitlenebilen (Unimog'da ki gibi) bir arka differansiyel yapmak, bu sebepten çıkma Feroza arka differansiyeli arıyorum. Bulamadığımdan hipoid helisel konik dişli diye bildiğimiz ayna mahrutileri araştırdım, mağlesef Feroza'nın 5,285 çevrim oranına uyanı yok, Vitara'nın çevrim oranı 5,83. Bu oran farklılıkları çeviren ve çevriler dişlilerin diş sayılarından geliyor, diş sayıları farklı olunca dişlilerin çapları ve pek çok ölçüsü farklı oluyor, diş boyutunu belirleyen modül ölçüleri farklı bile olsa aynı dişli ölçüleri yakalamak imkansız, birde bu tip dişlilerde çeviren ve çevrilen dişlilerin eksenleri aynı değildir, siz ben hem öne hem arkaya 5,83 çevrim oranı olan dişliyi takayım bile deseniz, eksen yeri farklıysa (ki farklıdır) differansiyel gövdesine (karpuzda deniyor) dişlileri oturtamazsınız. Böyle bir modifikasyonu ölçüler müsade ediyorsa yapabilirsiniz ama iyi bir mühendislik ve konstrüksiyon bilgisine ihtiyac vardır, birde hassas CNC makinalara.

Yabancı bir Foroza-Rocky fan sitesinde okumuştum, ön differansiyele kaynak atmış (kesinlikle önermem), normal yolda 2H kullandığı için ön differansiye ihtiyacı olmuyor, böylece ön differansiyeli sadece arazide kullanıp kilitli olmasından faydalanıyormuş.

Kaynak olayini duymustum. Okudugum sitede arazide tepelerden ziplayarak giden turde modifiye edilmis araclarda bu yontemi kullaniyorlarmis. Ancak cok fazla kaynak atilmasi gerektigini de yaziyorlar.

Fotoğraftaki gibi süper bir shackle de (makas küpesi) gres yağı başmak için gresörlük olmaması şaşırtıcı.

Kaynakla istavroz dişlilerin birleştirmenin geri dönüşü yok. Ayrıca elektrod kaynağıyla birleştirme yapılırsa iyi temizlenemeyen kaynak cürufları ilerde diferansiyel içindeki rulman, ayna mahruti gibi hareketli parçaların arasına girerek çabuk aşınmasına neden olur, illa kaynakla birleştirmeye niyetlenilmişse gaz altı kaynağını tavsiye ederim, nispeten sıçrayan kaynaklar haricinde cürüf çıkarmaz, bence kaynatmak yerine, grubun içinden istavroz dişliler çıkartılıp, aks başlarının ucundaki kamalı (yivli) mile uygun bir burçla iki aks mili birberiyle itribatlandırılabilir, böylece istenirsen diferansiyel eski haline döndürülebilir.
Makas Küpesinin (shackle) ilk resminde mil şeklindeki kısmında bir gresörlük gözüküyor, sanırım bu makas küpesinin burulmasına müsade eden mil kısmının gresle yağlanıp, ileride oluşacak korozyondan dolayı bloke olmasını engellemek için düşünülmüş.

forester eger istersen bayram sonrası çıkma arka diferansiyel araştırabilirim. Sen bu dif lock konusunu başarabilirsin belki. Bir umut yurt dışında parçalanan araçların parçalarını ülkemize getiren bir kişinin tel buldum daha önce suzuki samurai şanzıman sipariş vermişler ve mükemmel bir tane göndermiş Şansımızı denemeye deger belki bulur.
Birde yeri gelmişken daihatsunun merkez servisinde tüm ön ve arka takımların burçlarını bulabilirmiyim . Degiştirmek faydalı olur kanatindeyim . Bir de kasayı 4 cm yükseltmek istiyorum bu ilave 4 cm lik parçayı nereden uydurabilirim

Çıkma diferansiyel konusunda yardımınız olursa sevinirim, illa Feroza'nın olması gerekmiyor, 5,285 çevrim oranına veya 7/37 dişliler bulunan herhangi bir diferansiyelde olur, pek çok yerini kesip biçeceğim için markanın önemi yok. Aslında sadece ayna mahrutisini ve istavroz dişlilerini kullanacağım. lise ve üniversitede ki bütün kitaplarıma baktım hiç birinde hipoid helisel konik dişli hesaplarıyla ilgili formüller yok, autocad'in inventor'un yeni versiyonu hesaplıyabiliyormuş, bayramdan sonra deniyeceğim, ayna mahrutiyide tasarlayıp dişliyi açtıracağım. Allahtan ayna mahruti yapabilen atölyeler var, ama dişlilerin tasarımını yapamıyorlar, ya ölçüleri , yada örnek dişli vereceksiniz. Yurt dışından bende çıkma getirtmeyi düşündüm, Tayland'ta Feroza'dan bolca var, Tayland'da da bayim var, o kolayca bulabilir ama gümrükten böyle bişeyin takılmadan geçmesi mucize olur, gümrüklerden çok çekmiş biri olarak vaz geçtim.
Daihatsu'nun Merkez servisi taşındı, taşındıktan sonra servisler dışında parça satışı yapmıyorlardı, servisler bile gidip parça alamıyor sadece sipariş verip kargo yolunu gözlüyorlardı. Bilemiyorum servisler dışındaki kişilere tekrar satışa başladılar mı? Size Daihatsu Maslak Servisinden Rıza Ustayı aramanızı öneririm (0212 2769940), onda merkez servisin stokları online görebilen sistemde var, parça fiyatlarıda merkez servisle aynı.
Sizinde bildiğiniz www.warfs.org sitesinde Feroza'yı 4 cm yükselmiş bir site sakini yükseltmeyi nasıl yaptığını pek güzel açıklamış isterseniz bir bakın http://www.warfs.org/content/view/61/63/, ilave 4 cm'lik parçalar polyamid veya kestamid adı verilen plastik malzemelerden yapabilirsiniz veya yaptırtabilirsiniz. Tamponlarında güzel gözükmesi için onlarında yükseltilmesi gerekiyor, birde vites ile 2H, 4H ve 4L kolu 4 cm daha kısalacak bilesiniz. Ben hiç yükseltmeye niyetlenmedim, yarın gündüz gözüyle bir bakayım, belki yükseltme parçalarının imalatı konusunda yardımcı olabilirim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,538
Kayıtlı Üye Sayımız
172,204
Kaydolan Son Üyemiz
izmirkartali

SON KONULAR

Geri