Dağcılık Lisansı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ali25 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 56,884
Ynt: Dağcılık Lisansı

erthem' Alıntı:
Federasyonların ferdi sporcuları desteklemesi ayrı bir tartışma konusu. Ama katıldığım eğitimlerde bir çok devlet memuru arkadaş geliyordu. Öğretmeninden, normal memuruna kadar bir çok arkadaşımız bir kulüp bünyesinde lisanslı olarak federasyonun etkinliklerine katılıyor. Bu Şekilde bir engelleme olacağını zannetmem.

Maalesef engelleme var.....Aslında yazılacak çok şey vardı da Erthem bey bir kaç kez yazıp tekrar sildim...Teşekkür ederim...

Etiketler

Dağcı olmak sadece 2 vesikalık uzakta ! Siz de gelin 2 kalem kağıt doldurun dağcı olun.

Bu ne kadar saçma bir dağcılık lisansıdır yahu ? böyle 10.000 dağcı olsa ne olur ? Lisanslı şehir dağcısı olursun, minibüsle kayışdağına zirve yaparsın en güzeli değil mi?

Yahu bunun bir başvurusu yok mu? Ön lisans falan alınsa, yaz temel kış temel falan en azından ?

Bu prosedürde dağın adı geçmiyor. Ehliyet çıkartmaktan 20 kat kolay bu resmen.

Ohzman' Alıntı:
Dağcı olmak sadece 2 vesikalık uzakta ! Siz de gelin 2 kalem kağıt doldurun dağcı olun.

Bu ne kadar saçma bir dağcılık lisansıdır yahu ? böyle 10.000 dağcı olsa ne olur ? Lisanslı şehir dağcısı olursun, minibüsle kayışdağına zirve yaparsın en güzeli değil mi?

Yahu bunun bir başvurusu yok mu? Ön lisans falan alınsa, yaz temel kış temel falan en azından ?

Bu prosedürde dağın adı geçmiyor. Ehliyet çıkartmaktan 20 kat kolay bu resmen.
Malesef öyle. Herkes Dağcılık Lisansı alabiliyor, bunun için hiç bir faaliyette bulunmuş/bulunacak olmak gerekmiyor, sadece dediğiniz gibi iki vesikalık ve iki kağıt karalama.

Bu konu çok su kaldırır ve yıllardır sürüp giden tartışmaların bir parçasıdır.

Doğrudur dağcı olmak değil ama dağcı lisansı sahibi olmak sadece 2 vesikalık uzakta....
Bu lisans size ferdi olarak sadece milli parklara ücretsiz girebilmeyi sağlar (Yani eskiden sağlıyordu şimdi uygulama aynı mı bilmiyorum)
Bir de meraklı ortamlarda hava malzemesi olur :smiley:
Diğer yandan dağcılığı öğrenebilmek için ya bir kulüp bünyesine dahil olup lisansı oradan çıkartacaksınız ve federasyon eğitimlerine katılacaksınız ki federasyonun bu konuda kulüplere koyduğu kotalar var diye biliyorum ya da tecrübeli bir dağcı tanıyorsanız O'nun yanında çırak olacaksınız :smiley:

Bu arada nicelik konusundaki tespitinize katılıyorum.
Sanırım Türkiye'de 20.000 nden fazla lisanslı dağcı var.
Yılda bir kere olsun adı dağ olan bir yere yürüyerek bile olsa çıkanların sayısı 5.000 i geçmez bence.

Dedim ya bu konu çok su kaldırır.....

ARKADAŞLAR BU ALINAN FERDİ DAĞÇILIK LİSANSI İLE NE YAPILIR NE İŞE YARAR NE FAYDASI VARDIR BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.

Merhaba Ferdi Dağcılık Lisansı Gökhan abinin de çok güzel anlattığı gibi sade hava atmayı ve milli parklara girebilmeyi sağlıyor. Ayrıca Dağcılık Federasyonu'nun eğitim faaliyetlerine ferdi olarak katılamıyorsunuz, bir kulüp bünyesinde olmanız gerekiyor. Yani anlayacağınız ferdi lisans sadece süs. Saygılar.

Selamlar. Üye olunacak kulüpler konusunda bilgi alabileceğim bir yer var mı? Teşekkürler

Kusura bakmayın sorumun cevabını sitede gezinirken buldum...

cagdas90' Alıntı:
Merhaba Ferdi Dağcılık Lisansı Gökhan abinin de çok güzel anlattığı gibi sade hava atmayı ve milli parklara girebilmeyi sağlıyor. Ayrıca Dağcılık Federasyonu'nun eğitim faaliyetlerine ferdi olarak katılamıyorsunuz, bir kulüp bünyesinde olmanız gerekiyor. Yani anlayacağınız ferdi lisans sadece süs. Saygılar.

artık milli parklarda da sorun çıkartıyorlar ve ücret alıyorlar

Dağcılık dahil her sporda lisans bir sporcu kimliğidir.Aldığınız lisansın üstünde de ''sporcu lisansı'' tanımlaması vardır.Bu sizin amatör veya profesyonel girdiğiniz her müsabakada ve organizasyonda kullanacağınız bir kimliktir.Ne herhangi bir yeterlilik belgesi ne de bir eğitim belgesidir doğal olarak.Bu yüzden de her spor dalında olduğu gibi çıkartması bir sağlık raporuna ve başvuruya bakar.

Tabii çok daha tecrübeli üstatlar daha iyisini bilir ama bence çıkartılabiliyorsa çıkartmak da fayda var özellikle de bizimki gibi her an her şeyin değişevileceği bir ülkede yaşanıyorsa.

Hem bunu kredi karıt gibi düşünmeli bence de. Yani herkes kredi kartı sahibi olabilir ama herkes nasıl kullanacağını bilemze hem her yerde de geçmez. Öyle her dağa gidip "ben de lisans var ey engin tepeler yol verin Ferhat gibi delip geçmeyeyim" sizleri serzenişinde bulunmak da fayda etmeyeceğine göre. Varsın alsın bence herkes. Bu bile bir adımdır bu gibi sosyal ve doğa aktivitelerinin prangalandığı bir ülkede. Ama denetleme de şart tabii. Ee ne de olsa bu ülke suistimaller ülkesi de...

İsteyen herkes istediği spor alanında lisans çikartabiliyor. Bir kulüp yada derneğe üye olamnıza gerek yok. ama federasyonların etkinliklerine katılmak icin bir kulüp yada derneğe üye olamnız grekmektedir. Mesela Türkiye Dağçılık Federasyonunun eğitim faaliyetlerine katılmak için bir kulüb bünyesinde sporcu olamnız gerekmekte.Bir çok eğitim faaliyetinde Ferdi sporcu olarak gelen arkadaşlar maalesef eğitim programına katılamadan geri gönderilmişti.

Yani burada aldığınız lisansı hangi alanda kullanacağınız önemli.
dağcılık lisansı almak için hangi eğitimler gerekiyor,kulüplerdeki eğitimler lisans için yeterli oluyor mu?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri