Dacia Duster 4x4 110 bg yakıt deposu kapasitesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan barunson Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,590

barunson

Yeni Üye
Değerli forum üyeleri,

Siparişimi müteakiben yaklaşık 3 ay bekledikten sonra 4x4 110 Bg, full bir Duster sahibi oldum ve geçen hafta arabaya nihayet kavuşabildim. Uzun araştırmalardan ve sizler gibi değerli forum üyelerinin verdikleri bilgiler doğrultusunda bu marka seçimini yaptım ve araçtan oldukça memnunum. Ancak sizlere, yakıt deposu hakkında bir soru sormak istiyorum.

Bildiğiniz üzere bu araçta yakıt göstergesi 8 kademeli ve daha sonra yakıt uyarı ışığı yanıyor. Aracın el kitabına göre yakıt deposu 50 lt, ancak sizlerden aldığım bilgiler doğrultusunda bu araçlar 60-65 lt civarı dizel yakıt konulabiliyormuş. Sorum şu, 8 kademeli yakıt göstergesi bitip yakıt uyarı ışığı yandığında depoda yaklaşık kaç lt yakıt bulunuyor. Bugün ışık yandığında bilgisayara göre gittiğim hıza bağlı olarak daha 120-130 km yol yapabileceğim yazılı idi ancak ben ışık yanınca panikleyip hemen benzinciye girdim ve doldurdum. Bunu test eden bir forum üyesi var mı? Işık yandığında depoda kaç lt yakıt vardır? Bu konuda bizi aydınlatacak forumdaşlarımın değerli görüşlerini bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler

Etiketler
Ynt: Dacia Duster 4x4 110 bg yakıt deposu kapasitesi

Aracınız hayırlı olsun.

Daha önce yakıt göstergesi ile ilgili bazı tespitler yapıldı:

1.Yakıt göstergesindeki dilimler kesinlikle güvenilir değil; ama ışık yandıysa güvenmek lazım her ihtimale karşı.

2.Işık yandıktan sonra kaç litre kaldığı konusunu ölçen oldu mu ben hatırlamıyorum. Sadece bir arkadaşımız bitene kadar gitmişti galiba.

3.Yol bilgisayarındaki "gidilebilecek km.ye de doğrusu şahsen güvenmiiyorum.

Bu yüzden de, her depo dolduruşumda günlük km.yi sıfırlıyorum.

Teşekkür ederim Olguncandan. Araçtaki elektronik göstergeler gerçekten yanıltıcı mı? Eğer böyle ise, nasıl güveneceğiz. Renault grubu altında üretim yapan ve devamlı Renault kontrolünde üretim sonrası kalite kontrolleri gerçekleştirilen bir araçta, elektronik göstergelerin yanlış gösterdiği gerçekten doğru mu? Eğer doğru ise, gerçekten sorun yaşayacağız demektir. İlk mesajımda yazdığım konuda tecrübe sahibi olan bir arkadaş varsa bilgilendirirse çok sevinirim. Bazıları ışık yandıktan sonra depoda yaklaşık 10 lt yakıt olduğunu söylüyorlar. Bunu test eden var mı? Gerçekten hepimiz için önemli bir konu. Detaylı bir cevap gelirse sevinirim.

Yeni aracınız hayırlı olsun Barunson. Aradığınız bilgileri burada bulabilirsiniz.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=72446.0
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=68755.0

Merhabalar. Bu konuyla ilgili yazılanlardan anladığım kadarıyla pek çok kişi aracına 60 litrenin üzerinde yakıt dolduruyor. Kış döneminde sorun olmaz sanırım ama bildiğim kadarıyla yaz döneminde yapılmaması gereken birşey. Aracın yakıt tankı 50 lt., bunun yanında sıcak dönemde benzin-motorin genleşip hacmi arttığında kullanılması için bir genleşme tankı var. Yaz döneminde 65 lt. yakıt alırsanız, sıcakta genleşmesi için hiç alan bırakmamış oluyorsunuz motorine. Bu da fizik kuralları gereğince artan basınç sonucu bir yerlerden patlak verebilir.

Ynt: Dacia Duster 4x4 110 Bg Yakıt Deposu Kapasitesi

Merhaba;

Ben en fazla(depo kapagina kadar tepeleme yakit bastigimda) 48 litre yakit alabildim aracima.60+ litreleri koyanlar nasil yapiyor merak ediyorum.Gostergenin yanlis gosterdigi dogrudur. Ozellikle arazide daha da sapitiyor.Gozlemim o yonde.

Iyi gunler.
Koray.

Araç düz durumdayken 50 litreden fazla yakıt koyma şansınız yok , zaten bunu bir akaryakıt istasyonunda yapma şansınızda yok lakin ön tarafa meğilli ve sol tarafa yatık şekilde yakıt alacak bir akaryakıt istasyonu kurmaya kimse kalkışmaz diye düşünüyorum.60 litre ve üstünde aldığımı ben biyerlerde yazmıştım ama tam okumadınız herhalde yakıtı ben toptan alıp dinlendiriyorum , dolayasıyla araca ben naklediyorum , nakleden ben olunca doldurma şeklini istediğim gibi ayarlıyabiliyorum he bunu neden yapıyorsun derseniz yakıtı doldurma zahmetinde bulunan ben olunca bu işlemi ne kadar uzun aralıklarla yaparsam o kadar kardır mantığıyla alabildiğince dolduruyorum.
Bunu yapmanın yaz ve kış hiç bir zararı yok nedeni her depoda hava tahliyesi var eğer olmasaydı maksimum 50 km sonra yolda kalırdık biyerler patlamaz yani rahat olun
Sonuç olarak depoya yakıtı kendi imkanlarınızla koymuyorsanız 50 lt üstünde alması zor bir ihtimal , benim bunu yapmaktaki amacım dinlenmiş temiz susuz yakıt kullanmak bunu yaparkende uğraştığım içinde doldurma aralığını uzatmak şehir içinde 200 -250 km gittikten sonra yakıt ibresinde düşme başlıyor. Yakıt kademeleri doğru değil mesela depo yarımken doldurursanız 25 lt den fazla aldığını göreceksiniz.
Son olarak aracı aldığımda teslim eden adam yol bilgisayarından aracın içinde litre olarak ne kadar yakıt kaldığını gösteren bir tuşlama göstermişti fakat hatırlamıyorum nasıl yaptığını biraz karışık gibiydi bunuda kimse bilmez demişti iyi ateşleme yapmıştım banamı kıyaktı yoksa herkesemi aynı bilemedim tabi gidersem tekrar sorucam

Depoda ne kadar yakıt kaldığına şöyle bakıyoruz;
Kontak kapalı 0
Km sıfırlama pimine basılı tutuyoruz elimizi çekmiyoruz
Aynı anda kontağı gösterge paneli işaretlerinin yandığı konuma getiriyoruz
5 saniye sonra yol bilgisayarında 88100 benzeri bir sayı çıkıyor
Ardımda km sıfırlama piminden parmağımızı çekiyoruz
Pime tek tek bastıkça ekranda bilgiler değişiyor.
Bu arada hız göstergesi 200 falan oluyor KORKMAYIN

Güray hocam sende güven altandan almıştın dimi , bana kıyak değilmiş o zaman hatırlamıyordum iyi oldu söylediğin

youngsun' Alıntı:
Depoda ne kadar yakıt kaldığına şöyle bakıyoruz;
Kontak kapalı 0
Km sıfırlama pimine basılı tutuyoruz elimizi çekmiyoruz
Aynı anda kontağı gösterge paneli işaretlerinin yandığı konuma getiriyoruz
5 saniye sonra yol bilgisayarında 88100 benzeri bir sayı çıkıyor
Ardımda km sıfırlama piminden parmağımızı çekiyoruz
Pime tek tek bastıkça ekranda bilgiler değişiyor.
Bu arada hız göstergesi 200 falan oluyor KORKMAYIN
Benimki 90 hp ve yol bilgisayarı yok. Ama bende bunu uyguladılar sonra depoda kalan mazot miktarını görebiliyorum. Birkaç şey daha var ama o bilgileri anlayamadım.
Daha başka bildiğiniz özellikler var mı bildiğiniz?
Mesela sol gözümüzü kapatıp sağ ayak baş parmağımızı kütletirken cam açma tuşuna basıp sağa sinyal versek ne olur? :smiley:

pierrecardin' Alıntı:
Daha başka bildiğiniz özellikler var mı bildiğiniz?
Mesela sol gözümüzü kapatıp sağ ayak baş parmağımızı kütletirken cam açma tuşuna basıp sağa sinyal versek ne olur? :smiley:
Bu tuşlamayı yaparsan araçtan şöyle bir yanıt alman muhtemel "" dostum senin kafanmı yüksek" ;D

Herkese selamlar.. Benim araç da Duster Laureate 1.5 dci.. dizel ışığı yandığı anda petrol ofisine gittim, 63 litre yakıt aldı araç.. 883 km yol yapar gösteriyodu yol bilgisayarında.. Nasıl 50 litrelik depo anlamadım ;D

geçmiş konuları biraz inceleyin,
aynı şeyleri tekrar tekrar yazmaya gerek kalmaz.keyifli forumlar

MeTdE' Alıntı:
Herkese selamlar.. Benim araç da Duster Laureate 1.5 dci.. dizel ışığı yandığı anda petrol ofisine gittim, 63 litre yakıt aldı araç.. 883 km yol yapar gösteriyodu yol bilgisayarında.. Nasıl 50 litrelik depo anlamadım ;D
Benzin istasyonunu değiştir bence düz konumda 63 litre yakıt alman mümkün değil , o pompa gıdıklanmış büyük ihtimal bu gibi şüpheli durumlarda 5 lt lik petle pompayı test etmekte yarar var

troyexplorer' Alıntı:
Benzin istasyonunu değiştir bence düz konumda 63 litre yakıt alman mümkün değil , o pompa gıdıklanmış büyük ihtimal bu gibi şüpheli durumlarda 5 lt lik petle pompayı test etmekte yarar var

uzun zamandır yakıt aldığım petrol ofisi.. yani güvenilir ve tanıyorum adamları.. ayrıca 2 farklı istasyondan aldığımda aynısı oldu.. ışık yandığında ortalama 60 litre benzin alıyo..

Benziinlilerde depo farklımı acaba dolum yeri depoya farklı yerden giriyorsa ondan olabilir ama sen yinede o dediğim testi yap

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri